17 stycznia 2017

Powiedz komuś! – Elżbieta Zubrzycka

Dzieci nie zawsze ufają swoim odczuciom, swojej intuicji. Nie zawsze wiedzą, czy to, co robią dorośli, jest dobre czy złe.

Książeczka “Powiedz komuś!” to proponowana lektura w podręczniku dla klasy pierwszej z cyklu Odkrywam siebie. Temat przewodni to Szacunek. Całość podzielona jest na cztery części:
1. Nasz świat jest bardzo ważny i trzeba go szanować.
2. Wszyscy ludzie są bardzo ważni i trzeba ich szanować.
3. Dzieci są bardzo ważne i trzeba dzieci szanować.
4. Twoje ciało jest bardzo ważne i wszyscy muszą je szanować.

Część pierwsza to omówienie podstawowych zasad jak dbanie o zwierzęta, przyrodę, niezaśmiecanie otoczenia.

Część druga to zasady dotyczące traktowania innych ludzi. Nie należy narażać innych na niebezpieczeństwo oraz krzywdzić zarówno fizycznie, jak i słownie. Każda strona to przykład złego zachowania oraz prosta ilustracja, mówiąca czego nie wolno robić.

Część trzecia dotyczy dzieci. Należnego im szacunku oraz tego, czego nie powinni robić dorośli i starsze dzieci w stosunku do maluchów. m.in. okłamywać, bić, pokazywać nieprzyzwoitych obrazków, straszyć, kazać dzieciom milczeć, gdy dzieje im się krzywda. Znowu każda strona to krótka informacja czego nie wolno robić oraz ilustracja, która to obrazuje.

Czwarta i zarazem ostatnia część to zasady, które obowiązują wszystkich w stosunku do naszego ciała. “Twoje ciało należy do Ciebie i ty o nim decydujesz. Nikomu nie wolno dotykać Cię, w sposób, jakiego nie lubisz, zawstydza Cię lub boli”.

Książeczka to bardzo ważna pozycja, z którą powinny zapoznać się zarówno dzieci, jak i dorośli. Z wieloma zasadami należy zaznajomić już młodsze dzieci np. w wieku przedszkolnym. Jednak moim zdaniem książeczka nie nadaje się do samodzielnego czytania. Konieczna jest opieka osoby dorosłej, która szczegółowo i odpowiednio do wieku wyjaśni obrazki i to, czego robić nie wolno, zwłaszcza w kwestii naszego ciała.

Warto tę pozycję posiadać w swojej domowej biblioteczce i odpowiednio do wieku naszego dziecka omawiać poszczególne tematy. W końcu to my najlepiej znamy nasze dziecko i wiemy, kiedy i jak rozmawiać z nim na trudne tematy. Jeśli jednak mamy wątpliwości, to w książce znajdziemy podpowiedź, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę. Zachęcam więc gorąco do lektury.

Tytuł: Powiedz komuś!
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Wydawnictwo: GWP

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close