4 listopada 2013

Poznaję świat … – Akademia Mądrego Dziecka

Tytuł:  „Poznaję świat …”
Seria: Akademia Mądrego Dziecka
Opracowanie merytoryczne: Anna Boboryk
Ilustracje: Marzenna Dobrowolska
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2013
Format: 18 x 19,5  cm
Okładka: miękka
Ilość stron: 12
Przedział wiekowy: 2 – 3 lata
Średnia cena: ok. 3 – 4 zł

Co dzieci lubią? Odkrywać świat, bawić się i oczywiście kolorować :) A gdyby tak można było robić wszystko na raz i dorzucić jeszcze małe co nieco? Na przykład naukę, wspólnie spędzony czas i mnóstwo zagadek… A wszystko w poręcznym wydaniu – małej, ale treściwej kolorowanki? Serdecznie polecam Wam Akademię Mądrego Dziecka – książeczki do kolorowania „Poznaję świat”.

Seria charakteryzuje się pomysłowością. Te książeczki to znacznie więcej niż zwykłe kolorowanki. Na wnętrzu przedniej okładki, kryje się kilka wskazówek dla rodziców/opiekunów, jak budować więź ze swoim malcem i pomagać mu rozwijać swoje umiejętności.

Karty kolorowanki składają się z zestawów kolorowych obrazów – pełniących rolę zagadek lub prezentujących temat oraz karty zawierającej kolorowankę (czasem kropkowankę) z ewentualną odpowiedzią na zadane uprzednio pytanie.

Forma i jakość wykonania powinna zadowolić i rodziców i dzieci. Muszę przyznać, że kolorowanki edukacyjne „Poznaję świat” przekonały mnie do wybierania książeczek tematycznych oraz nie przytłaczających swoją grubością. Cienkie książeczki są „w sam raz” na jedno popołudnie. Zauważyłam, że córce zdecydowanie łatwiej się skupić na nauce i zabawie, gdy kolorowanka jest cieńsza. Łatwiej się skupia na zabawi i nie czuje presji wykorzystania jednorazowo całej kolorowanki. Podczas, gdy korzystając z grubych książeczek, byłam zmuszona wydzielać pojedyncze karty – córka kolorowała niedbale, zbyt rozproszona ilością obrazków, które jeszcze na nią czekały (choćby miała postawić na każdej stronie jedną kreseczkę, ilość czekających atrakcji, nie dawała jej spokoju).

Karty są dobrej jakości- nie ma problemu z malowaniem farbami wodnymi, kolorowanka znosi to bardzo dzielnie.

Zabawy zawarte na stronach książeczek „Poznaję świat” oprócz zalet przypisywanych typowym kolorowankom (ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, ćwiczenie małej motoryki), mogą pochwalić się treściami wprowadzającymi dziecko do nauki czytania, pisania oraz „pierwszej’ matematyki.

My miałyśmy przyjemność bawić się i uczyć z poniższymi tytułami:

„A co to?” – w tej książeczce pochowały się różnie zwierzątka. Na kolorowych ilustracjach, znajdujących się po prawej stronie, autorzy umieścili zagadki obrazkowe.  Różne zwierzątka ukryły się na kolorowych kartach, widać jedynie ich fragmenty (czasem ogonek, czasem pyszczek). Zgaduj zgadula – ale po sąsiedzku czeka na malca w nagrodę kolorowanka w postaci „podpowiedzi”, czyli zwierzak w pełnej okazałości.

„Zima” –  Oprócz prezentacji bardzo estetycznych ilustracji zimowych artefaktów, kolorowe ilustracje opatrzone są pytaniami. Dzięki czemu przy okazji kolorowania i oglądania obrazków, łatwo możemy rozpocząć „poważną” rozmowę o tej porze roku.

Bałwanki, czapki, szaliki, sikorki, sanki czy choinka- to główni bohaterowie zimowej kolorowanki!

„Co można robić razem?” –  książeczka prezentuje zabawy na podwórku (jeżdżenie na hulajnodze, puszczanie baniek, grę w klasy, huśtanie się, zabawę w piasku) oraz podpisy zajęć. Kolorowanki połączone z kropkowankami niektórych fragmentów, posiadają wskazówkę graficzną, jakich kolorów powinien użyć maluch (symbol kredki w konkretnym kolorze jest jasną wskazówką dla dziecka).

„Bawię się” – Klocki, miś, bajka, farby – to towarzysze dziecięcych zabaw zaprezentowani w książce. Piękne wielobarwne ilustracje – prezentują dobrze znane dzieciom zabawki, a pytania ich dotyczące skierowane są bezpośrednio do dziecka. Dzięki temu można zachęcić dziecko do rozmowy o jego ulubionych zabawkach, rozbudzić u niego wyobraźnię przestrzenną.

„Wiosna” – Tu tematyka typowo wiosenna cieszy nie tylko oko. Kwiaty, motyle, konewki oraz pora na spakowanie wycieczkowego plecaka. Pytania angażują dzieci i zachęcają do poznania tej pory roku. Czym podlewa się kwiatki, jak nazywa się ptasi zwiastun wiosny? Między innymi takie zagadki pobudzą ciekawość najmłodszych w tej części cyklu.

W serii ukazały się również (Przeczytaj  więcej informacji o tej serii tutaj):

„Kolory”
„Lato”
„Jesień”
„Duże – małe”
„Co robię”

Klara bardzo polubiła te książeczki, do tego stopnia, że każda została pokolorowana kilka razy – najpierw kredkami, potem mazakami a przy innej okazji kolorowanki otrzymały nową twarz za pomocą farb! Oczywiście nie wyrzucamy wykorzystanych kolorowanek – często wracamy do ich „czytania” i zabawy w zagadki.

Polecam, polecam, polecam!!! Rewelacja z serii „mała rzecz – a cieszy!” (i uczy)!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close