13 lipca 2020

Prawda przychodzi nieproszona. Osiedle Pogodne – Magdalena Majcher

Tytuł: Prawda przychodzi nieproszona
Seria: Osiedle Pogodne
Autor: Magdalena Majcher
Wydawnictwo: Pascal
Liczba stron: 400
Okładka: miękka 

Prawda przychodzi nieproszona to kolejna propozycja książki autorstwa Magdaleny Majcher. Kto wie, w jakim stylu pisze pani Majcher, z pewnością dostanie tu coś, co zapewne lubi, choć autorka samym pomysłem na powieść mnie zaskoczyła. Tym razem zagłębiłam się w historię z silnie rozwiniętym wątkiem psychologicznym w tle.

Bohaterką książki Prawda przychodzi nieproszona jest Magdalena. To młoda, ambitna kobieta, która wraz z mężem układa życie na jednym z eleganckich osiedli domków jednorodzinnych. Z pozoru wydaje się, że ma ona wszystko, czego potrzebuje – dobre małżeństwo, satysfakcjonującą pracę tłumacza, oraz możliwości, by spełniać swoje zachcianki, takie jak np. weekendowe wyloty w różne miejsca w Europie. Jest jednak rzecz, która – dosłownie – nie daje spać Magdzie po nocach. Jako mała dziewczynka była świadkiem potwornej zbrodni, jakiej na jej matce dopuścił się ojciec. Ten czyn dla Magdy okazał się trudny do uniesienia do tego stopnia, że wyparła okoliczności morderstwa ze świadomości. Pozostały jej tylko pojedyncze migawki wspomnień, obrazy, których nie umie i nie chce wyjaśniać. Woli uciekać, ale ponieważ – cytując tytuł – prawda przychodzi nieproszona, w końcu wydarza się coś, co sprawia, że bohaterka musi zmierzyć się z demonami z przeszłości. 

W zachowaniu Magdy widać niepokój, nerwowość i strach. Mąż namawia ją na dziecko, ale coraz częstsze napady lękowe sprawiają, że kobieta nie chce potomstwa. Boi się przekazania “złych genów”, boi się tego, że być może ona sama jest tą zbrodnią skażona, zdolna do najgorszego. Co więcej, jej mąż nie ma o niczym pojęcia! Magda buduje wspólne życie od początku na kłamstwie, zatajając swoją przeszłość, trzymając męża z dala od swojej rodziny. Ale przeszłość zawsze powraca echem, i tak stało się tym razem, tyle że echo zmieniło się w głośny krzyk.

Prawda przychodzi nieproszona jest napisana w nieco innym stylu, niż ten, do którego przywykłam u autorki. Jest tu więcej nieprzyjemnych, wręcz traumatycznych przeżyć i tajemnic, są poruszane trudne tematy, takie jak piętno bycia córką mordercy, leczenie psychiatryczne, codzienna walka o normalność osoby dotkniętej uśpionymi demonami. Wyczuwałam w treści jakiś niepokój, składając w całość wraz z bohaterką, wyparte przez nią wspomnienia. 

Prawda przychodzi nieproszona

Prawda przychodzi nieproszona. Magdalena Majcher

Myślę, że autorka zadała sobie niemało trudu, by poznać i zrozumieć zasady prowadzenia terapii w gabinecie psychologicznym/psychiatrycznym, pokazując realistycznie jej mechanizm. To potrzebne naświetlenie tematu, który dla wielu osób nadal jest powodem wstydu. Obserwując Magdę w trakcie niełatwych sesji, czytelnik może zauważyć, jaki ogrom pracy wkłada pacjent oraz jaką wiedzą i opanowaniem musi wykazać się specjalista, który nim się zajmuje. Nie twierdzę, że ta historia ma jakąś priorytetową misję edukacyjną, ale uważam, że jeśli ktoś waha się, rozważając decyzję o skorzystaniu z terapii, po takim przekazie może z większą nadzieją podjąć wysiłek współpracy ze specjalistą. 

Wracając do książki chcę podkreślić, że autorka ponownie nie zawodzi czytelników. Historia jest zaskakująca, inna niż zazwyczaj w przypadku Magdaleny Majcher, co działa na jej korzyść, bo to w sumie taki sprawdzian dla elastyczności i kreatywności twórcy. Sprawdzian zaliczony, ocena na plus, teraz nic innego nie pozostało, jak sięgnąć po drugą książkę Magdaleny Majcher z serii Osiedle Pogodne, Życie oparte na kłamstwach. Wam również polecam :)

Dziękuję Wydawnictwu Pascal za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close