10 czerwca 2012

Prawdziwy przyjaciel

Tytuł: “Prawdziwy przyjaciel”
Autor:    Justyna Wacławik
Ilustracje: Jakub Kuźma
Tytuł oryginału: The True Friend
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
Seria: “Budowanie charakterów”
Data i miejsce wydania: Warszawa 2009
Format: 22,5  x 22,5 cm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Sugerowana cena: 19,90 zł
Nagrody i wyróżnienia: Wyróżnienie w IX edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku w kategorii Książki dla dzieci w wieku 5–12 lat. 

„Prawdziwy przyjaciel” Justyny Wacławik to druga książeczka z serii „Budowanie charakterów” wydanej przez Oficynę Wydawniczą Vocatio. Jak nie trudno się domyślić, jest to bajka o przyjaźni i bezinteresownym niesieniu pomocy. Temat bliski każdemu człowiekowi, także najmłodszym dzieciom, które małymi kroczkami wchodzą w świat, uczą się go i zawierają pierwsze przyjaźnie.

My rodzice chcemy by nasze maluchy napotykały w życiu samych dobrych i otwartych ludzi i naszym marzeniem jest, by ustrzec dzieci przed fałszywymi osobami i życiowymi rozczarowaniami. Z pomocą – w kształtowaniu tej niezwykle trudnej umiejętności rozpoznawania szczerych intencji w relacjach międzyludzkich i rozwijaniu cech, dzięki którym nasze dziecko będzie potrafiło zaoferować przyjaźń drugiej osobie – przychodzi książka „Prawdziwy przyjaciel”.

Głównym bohaterem bajki jest Zając – postać lubiana przez wszystkich w lesie – zawsze pomocny, wrażliwy na czyjeś troski, bardzo uczynny i pracowity. Często wyręcza inne zwierzęta w ich obowiązkach, ratuje ich w krytycznych sytuacjach. Pewnego dnia sam wpada w poważne tarapaty – jego mały synek walczy o życie w rwącym nurcie rzeki. Czy w momencie, gdy to Zając pierwszy raz potrzebuje pomocy, leśne zwierzęta równie chętnie pośpieszą mu  z pomocą? Historia trzyma w napięciu do ostatniej strony i przywołuje na myśl znane przysłowie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Książka „Prawdziwy przyjaciel” prowokuje do myślenia, zadawania pytań i rozmów na temat przyjaźni, odróżniania bezinteresownych relacji od tych złudnych. Jest świetną bazą do poruszenia tych ważnych tematów – już nawet z trzyletnim dzieckiem – osobiście sprawdzałam :)

Książka jest wyjątkowo ładnie wydana na dobrym, kredowym papierze, bardzo bogato ilustrowana, zszywana, ma twardą okładkę więc może nam długo służyć. Autor ilustracji – Jakub Kuźma – w sposób ciekawy, estetyczny i dokładny oddał klimat i fabułę opowiadania. Rysunki są kolorowe i pełne najdrobniejszych, bardzo dopracowanych szczegółów.

Podobnie jak pozostałe pozycje z serii „Budowanie charakterów” oprócz bajki o zwierzętach, zawiera także specjalny przewodnik dla rodziców i wychowawców wraz  z pytaniami nawiązującymi do tekstu. Polecam!

Basia

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej VOCATIO za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

W skład serii wchodzą:
Ważne zadanie
Nieuchronne konsekwencje
Odważny Hipcio 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close