26 marca 2021

Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła – Christopher Berry-Dee

Tytuł: Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła
Autor: Christopher Berry-Dee
Typ okładki: okładka miękka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Wymiary: 139 x 209
Iiczba stron: 368

Wydawnictwo Czarna Owca wydała kolejną książkę Christophera Berry-Dee’a z tej serii o zbrodniarzach. „Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” była pozycją zapowiadającą się bardzo interesująco. Historie w niej opisane wydarzyły się naprawdę, to klasyczny True crime, na pewno nie dla wrażliwych czytelników. Zawsze ciekawiła mnie ludzka psychika oraz to, co wpływa na nasze decyzje. Kto z Was nie zastanawiał się, co kryją zakamarki ludzkiej psychiki, które popychają nas do okropnych rzeczy?

Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła

Choć tematyka interesuje mnie od dawna, bo już od czasów maturalnych, stawiałam wcześniej na kryminały i thrillery, dopiero całkiem niedawno zaczęłam wybierać ten rodzaj literatury i podcastów. „Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” jest pierwszą książką tego autora, po którą sięgnęłam, a wydał ich jeszcze cztery: Rozmowy z seryjnymi mordercami. Mrożące krew w żyłach studium ludzi-potworów, Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów, Rozmowy z seryjnymi morderczyniami. Królowe zbrodni oraz Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie. Sami przyznajcie, że już same tytuły przyprawiają o dreszcze.
Christopher Berry-Dee wziął na warsztat zbrodniarzy współczesnych, oraz tych, z którymi nie miałby szansy spotkać się, co udowadnia, że niestety tacy ludzie obecni są na świecie od zarania dziejów. Zanim jednak przeszedł do sedna, pierwsze sześć rozdziałów przeznaczył na wprowadzenie nieco w temat. Określił różnicę między seryjnym mordercą, (którym poświęcił dalszą część książki) a mordercą masowym. Starał się opisać modus operandi zbrodniarzy oraz udzielił odpowiedź na pytanie, czy seryjnego mordercę można rozpoznać i uchronić się przed nim. „W Rozmowach z psychopatami. W otchłani zła” poznamy między innymi historię „potwora z Düsseldorfu”, Neville’a Hertha – zabójcy kobiet, pułkownika Davida Russell’a Williams’a czy psychopatki Jodi Ann Arias. Każda z nich jest inna, acz kończy się tak samo – makabryczną zbrodnią. Ciekawostką mogą okazać się opisane różnice w funkcjonowaniu więzień o najcięższym rygorze, przytaczając te ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Niesamowicie zaskakujące, zdecydowanie różne podejście, które przyznam, nieco mnie zaskoczyło.Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła

Jeśli sięgając po „Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” liczycie na reportaże mrożące krew w żyłach, to muszę Was zmartwić. „Rozmowy” to lekkie nadużycie, bo znajdziemy tu głównie wypowiedzi autora, próby odtworzenia okrutnych morderstw , pokuszenie się o rys psychologiczny zbrodniarzy, oraz przedstawienie życiorysu. Książka pełna jest przytoczonych wypowiedzi największych psychopatów, choć przyznam, iż liczyłam, że cała książka będzie właśnie w formie dialogów. Jednak nie można odmówić autorowi ogromu pracy, jaką musiał włożyć w napisanie tej książki, chociażby spotykając się z niektórymi bohaterami, co mnie osobiście przeraża.

Trudno przyznać czy czytało się tę książkę przyjemnie, wszak tematyka jest daleka od rozrywkowych, ale coś, co nie do końca przypadło mi do gustu, to masa dygresji. Mam wrażenie, że objęły połowę książki, co w moim odczuciu wprowadziło zbyt duży chaos i dodatkowo rozładowywało, zamiast budować oczekiwane przeze mnie napięcie. Książka będzie stała raczej z tyłu, nie tylko ze względu na to, by nie trafić zbyt wcześnie do rąk najmłodszych domowników.

Dziękuję wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close