30 maja 2013

Skarb królów – Dariusz Rekosz

Tytuł:  Skrab Królów
Autor: Dariusz Rekosz
Wydawnictwo: WAB
Seria: Z kotem
Rok wydania: 2013
Format: 12,5 x 20,5 cm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:  176

Co prawda nastu lat już nie mam, jednak z prawdziwym, nieskrywanym zainteresowaniem czytałam najnowszą pozycję z serii “Z kotem” pióra Dariusza Rekosza – Skarb królów. Jest to historia młodego chłopca – Wojtka, syna antykwariusza i bardzo zdolnego ucznia szóstej klasy. Wraz z koleżanką Małgosią, Tatą i nauczycielką historii, trafiają na trop złodziei zabytkowych przedmiotów.

Niezwykle wciągająca, ciekawa opowieść okraszona prostymi, czasem zabawnymi, czarno-białymi ilustracjami Olgi Reszelskiej. Wyjątkowym atutem książki jest umiejscowienie w czasie, bowiem wszystko dzieje się w otaczającej nas rzeczywistości. Gimnazjum, nazwy znanych telewizji czy ogólnopolskiej sieci hipermarketów pozwalają młodemu czytelnikowi poczuć się jak Wojtek czy Małgosia i wraz z nimi odkrywać kolejne tajemnice.

Historia rozgrywa się w małej miejscowości Sosnowo, położonej w połowie drogi między Krakowem a Katowicami. Wojtek Sokół mieszka tam wraz z Tatą w niewielkiej willi, na parterze której znajduje się antykwariat prowadzony przez Sokołów od kilku pokoleń. Matka Wojtka wyjechała do Londynu w poszukiwaniu lepszej pracy i już nie wróciła. Równolegle poznajemy też Klausa Heinze, Niemca przebywającego obecnie w Polsce.

Wojtka odwiedza w antykwariacie Małgosia, oraz Pani Malicka – nauczycielka historii. W międzyczasie do antykwariatu przychodzi mężczyzna i pyta o pewną bardzo starą, niemiecką encyklopedię. Przegląda ją i nagle szybkim ruchem wyrywa jedną ze stron, rzuca książką w antykwariusza i wybiega ze sklepu.

Cała czwórka postanawia na własną rękę odkryć, czego mógł szukać mężczyzna w książce i dlaczego ją zniszczył. Odkrywają, że na wyrwanej stronie zapisany był ciąg liczb, odnajdują takie oznaczenie na starej mapie miasta – w miejscu gdzie obecnie znajduje się muzeum starej kopalni “Alfred” i wspólnie wyruszają sprawdzić jaką tajemnicę kryje to miejsce.

Co tam odnajdują? Tego nie mogę zdradzić, dlatego aby poznać dalsze losy czwórki bohaterów koniecznie sięgnijcie po książkę.  Sprawdźcie na jaki “Skarb królów” trafią Wojtek i Małgosia, jak to wpłynie na ich osobiste losy oraz co ma z tym wspólnego Hanna Łabędź.

Paulina

Serdecznie dziękujemy Grupie Wydawniczej Foksal za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Jedna odpowiedź do “Skarb królów – Dariusz Rekosz”

  1. Klaudia K pisze:

    Czytałam tą książkę już jakiś czas temu i bardzo mi się podobała. Ogólnie bardzo lubię tego autora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close