27 października 2020

Ta śmieszna i straszna PRL. Ale historia – Grażyna Bąkiewicz

Tytuł: Ta śmieszna i straszna PRL
Seria: Ale historia
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Typ okładki: okładka miękka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 222

„Ta śmieszna i straszna PRL” to kolejna już część serii „Ale historia”, choć pierwsza, która trafiła do naszej biblioteczki. Każda z nich poświęcona jest innemu okresowi w historii Polski i mogłoby się wydawać, że taką tematykę zawsze bierze się na poważnie (i nudno), ale to doskonały przykład jak przemycić nieco wiedzy, wplatając ją w fabułę książki dla dzieci i młodzieży.
Zaczynając od początku — PRL, a właściwie jej końcówka to okres moich narodzin, więc nie mogłam się oprzeć pokusie przeniesienia w tamten czas. Znając filmy i seriale obrazujące te lata wiedziałam, że się nie zawiodę, ale nie spodziewałam się, że da się to zrobić w taki sposób.

Ta śmieszna i straszna PRL
„Ta śmieszna i straszna PRL” to połączenie świata fantastyki z przeszłością. Bohaterką jest dwunastoletnia Mela, która żyje w świecie pełnym latających pojazdów, nadprzyrodzonych umiejętności, będących skutkiem wybuchu błyskacza — kulki przyniesionej z czasoprzestrzeni, czy specjalnych szkolnych ławek, które przenoszą w czasie. Poza tym nie różni się specjalnie od współczesnych rówieśników.
Mela wraz z klasą, podczas lekcji historii ma za zadanie przenieść się do czasu PRL i zebrać informacje śmieszne i poważne, a tych jak wiemy nie brakowało. Z opowieści czytelnik dowie się, czym był socjalizm, jak wyglądała propaganda, czym był patriotyczny obowiązek, jak obchodziło się święta narodowe lub kim był stacz kolejkowy. Zapozna się z historią papieru toaletowego, co to był saturator, czym była gruźliczanka i jak zwalczano stonkę, czyli „trochę śmieszno, trochę straszno”.

 

Książka oprócz treści ma sporo ilustracji, właściwie to mini komiksy obrazujące klimat tamtych czasów, wyjaśniające pojęcia takie jak czyn społeczny lub czym było donosicielstwo. Na końcu znajdziemy również skrót będący podsumowaniem ostatnich dziesięciu lat tego okresu. I tak rok mojego urodzenia jest pod hasłem „Pomarańczowa Alternatywa walczy z władzą śmiechem malując na ścianach krasnale”.
Książka napisana jest fajnym, prostym językiem i mimo że raczej kierowana jest do młodzieży 12+, ja bawiłam się przy niej świetnie. Nie wiem, czy zasługą są tu przedstawione fakty historyczne i ciekawostki, czy forma, w jakiej są pokazane, a być może dopiero to wszystko razem zapracowało na taki efekt. Jeśli tylko nadarzy się okazja, uzupełnię biblioteczkę o pozostałe pozycje.

 

 

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close