3 czerwca 2012

Ważne zadanie

Tytuł: “Ważne zadanie”
Autor:    Justyna Wacławik
Ilustracje: Jakub Kuźma
Tytuł oryginału: The Crucial Task
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
Seria: “Budowanie charakterów”
Data i miejsce wydania: Warszawa 2008
Format: 22,5  x 22,5 cm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Sugerowana cena: 19,90 zł
Nagrody i wyróżnienia: Wyróżnienie w IX edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku w kategorii Książki dla dzieci w wieku 5–12 lat. 

„Ważne zadanie”jest pierwszą książeczką z serii „Budowanie charakterów”. Jest to bajka o zwierzętach, która zawiera morał i stanowi okazję do rozmowy na temat bohaterów i ich postępowania. Celem serii jest udostępnienie rodzicom, wychowawcom pozycji, która pomoże rozwijać osobowość małego czytelnika. Książeczka składa się z bajki dla dzieci, przewodnika dla rodziców i pytań do rozmowy po przeczytaniu opowiadania, które pozwolą lepiej zrozumieć przesłanie i pomogą dziecku wyciągnąć wnioski.

Poznajemy historię zwierząt przygotowujących się do przetrwania zimy w lesie. Jest wśród nich mądry król – lew, pracowite wiewiórki, posłuszne pszczoły, leniwy, opieszały osioł i przebiegły, samolubny lis.  Wszystkim zwierzętom lew przydzielił odpowiedzialne zadania do wykonania – tych którzy się nie wywiązali, nie ominęła kara.
Dzieci lubią rozmawiać o zwierzętach, łatwo się z nimi identyfikują i samodzielnie mogą ocenić, które zwierzę postąpiło źle, a które dobrze. Poznają też ważne w życiu wartości takie jak odpowiedzialność, pracowitość, zaangażowanie i uczciwość. Uczą się jak istotne jest w życiu przestrzeganie zasad, współpraca i działanie dla dobra całej grupy.

Książeczka napisana jest prostym, zrozumiałym  i  ładnym językiem.  Opowiadanie o zwierzętach ubarwione jest pięknymi,  kolorowymi, pełnymi uroku i bogatymi w szczegóły  ilustracjami. Moją uwagę zwróciły rysunki nowoczesnych detali – osioł leżący pod drzewem ze słuchawkami na uszach i słuchający muzyki z mp3, czy dziki ze Służb Specjalnych w ciemnych okularach ze słuchawkami bluetooth.
Na najwyższe noty zasługuje też twarda okładka, szyte strony i kredowy papier.

Polecam rodzicom trzylatków i starszych dzieci. Im starszy maluch tym głębsza będzie rozmowa na temat lektury i wysnute samodzielnie wnioski. Mój trzyletni syn – odkąd stał się właścicielem książeczki „Ważne zadanie” – co wieczór domaga się jej czytania i za każdym razem słucha z zapartym tchem. Dodam jeszcze , że książeczka jest też ciekawym pomysłem na prezent –  na pierwszej stronie znajduje się miejsce na dedykację.

Basia

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej VOCATIO za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

W skład serii wchodzą:
Prawdziwy przyjaciel
Nieuchronne konsekwencje
Odważny Hipcio 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close