14 listopada 2021

Wojna cukierkowa – Brandon Mull

Tytuł: Wojna cukierkowa
Autor: Brandon Mull
Liczba stron: 408
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Wilga

Brandom Mull od małego był wielkim marzycielem i poszukiwaczem nieznanych, tajemniczych i baśniowych krain. Szukał ich w szafach, a nawet w króliczych norach. Wiele pomysłów dojrzewało w jego wyobraźni przez wiele lat, zanim ostatecznie przeniósł je na papier. 

Autor Wojny cukierkowej to wyjątkowy pisarz, który łączy fantasy z science fiction, baśnie z legendami, dzięki czemu powstają jedyne w swoim rodzaju powieści przygodowe skierowane do młodzieży. Jego debiutem był Baśniobór wydany w 2006 roku, który okazał się bestsellerem. Zaś w 2007 roku na zagranicznym rynku pojawiła się pierwsza część przygód Nate’a, Trevora, Gołębia i Summer pod tytułem Wojna cukierkowa (w Polsce wydana została po raz pierwszy 2013 roku). Natomiast w tym roku dzięki nakładowi Wydawnictwa Wilga możemy się cieszyć wznowieniem tej przygodowej powieści.

O czym jest historia? Przenosimy się na typowe amerykańskie przedmieścia, do miasteczka Colson. Nate wraz z rodzicami przeprowadza się do niego pod koniec wakacji. Wkrótce zaprzyjaźnia się z Summer, Trevorem i Gołębiem i zostaje członkiem klubu poszukiwaczy przygód. 

W tym samym czasie do miasta ściąga John Dart, tajemniczy łowca oraz kilku czarodziei, ponieważ na jaw wyszła pewna tajemnica. Wkrótce w miasteczku pojawia się sklep z cukierkami prowadzony przez uroczą staruszkę. Słodycze są tak pyszne, że dzieciaki bez wahania pomagają w drobnych pracach porządkowych, a ich zapłatą są  właśnie cukierki. Jednak pewnego razu wspomina ona o wyjątkowych słodyczach. By je zdobyć, dzieci muszą wykazać się sprytem, odwagą i wiedzą. Choć pierwsze zlecenia są proste, kolejne przyprawiają o ciarki na ciele. Dzieci odkrywają, że cukierki mają magiczne moce: pozwalają porażać prądem, unosić się w powietrzu, przechodzić przez lustro czy zmieniać wygląd.

Do miasteczka ściągają kolejni czarodzieje, w tym stary lodziarz, pan Scott. Okazuje się, że słodkości z jego sklepu także mają magiczne moce. Dlaczego akurat teraz w miasteczku Colson pojawili się ci tajemniczy cukiernicy? Czego szukają, co jest tą tajemnicą. Czy to skarb? Komu Summer, Trevor, Nate i Gołąb mogą zaufać?

Wojna cukierkowa to jedna z tych historii, która potrafi wciągnąć młodego czytelnika. Czyta się całkiem szybko, nie ma szerokich i nudnych opisów, a opowieść potrafi niejeden raz zaskoczyć. Chętnie sięgniemy po drugi tom.

Brandom Mull trafia na półkę naszej dziecięco-młodzieżowej biblioteczki i mamy nadzieję, że kolejne przygody Summer, Trevora, Nate’a i Gołębia będą równie fascynujące.

Dziękuję Wydawnictwu Wilga za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close