20 kwietnia 2023

Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem – Mikołaj Marcela

Tytuł: Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem
Autor: Mikołaj Marcela
Wydawnictwo: Muza
Kategoria: poradnik
Liczba stron: 256

Okres dojrzewania nie jest łatwym czasem ani dla nastolatków, ani dla rodziców. Choć my, rodzice, też przeżywaliśmy młodzieńcze wzloty i upadki, osiągaliśmy sukcesy i popełnialiśmy błędy, to nie zawsze potrafimy wyjaśnić pewne rzeczy swoim dzieciom. Niby tak dużo czasu nie upłynęło od tego, a jednak zachowujemy się tak, jakbyśmy pamiętali ten czas jak przez mgłę. A może tak jest rzeczywiście?

Poza tym jest jeszcze inny problem — czasy się zmieniają i ludzie również. Jak więc w odpowiedni sposób wyjaśnić dziecku zawiłości związane z okresem dojrzewania, żeby to do niego trafiło? Zdarza się też niestety, że do rozmów z dorastającymi pociechami zbyt często wkrada się moralizatorski, wszystkowiedzący ton. A przecież nie o to chodzi, by młodzież do rozmów zniechęcić. Więc ja, by nieco ułatwić sobie zadanie w wyjaśnianiu, o co w dojrzewaniu chodzi i czego można się spodziewać, postanowiłam wykorzystać zainteresowanie syna i podsunęłam mu poradnik Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem

 

Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem — okiem rodzica

Jest to poradnik dedykowany nastolatkom, więc nie zagłębiłam się w niego szczególnie. Owszem, przejrzałam, ale to są informacje, które raczej tłumaczą i porządkują świat młodego człowieka, niż pomagają się w nim odnaleźć rodzicom. Nie oznacza to jednak, że nie możecie tego przeczytać. Na pewno będziecie bogatsi o świadomość, dlaczego dorastające dzieciaki naginają granice lub z jakiego powodu wiedza nie zawsze wchodzi do ich głów. Oddaję więc głos mojemu dwunastolatkowi, który przeczytał książkę i chętnie wyraził swoją opinię. Znajdziecie ją poniżej.

Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem — okiem dwunastolatka

Poradnik Mikołaja Marceli pod tytułem Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem, opowiada o tym, w jaki sposób przejść przez okres dorastania i przygotować się do dorosłości. Jest tu dużo rad i wskazówek, jak się uczyć, podchodzić do pracy w przyszłości, czy rozwijać talent (granie w gry też może nim być). Tłumaczy, że wiele rzeczy, które robimy albo których nie rozumiemy, to kwestia burzy hormonów i rozwoju mózgu, który odbywa się etapami i na wszystko przychodzi czas. Dlatego nie można od nas wymagać, żebyśmy wszystko robili tak jak dorośli. Młodzież nie dojrzewa tak samo i każdy może pewne rzeczy przeżywać inaczej albo w innym czasie. 

Książka opowiada o przyczynach i skutkach różnych zachowań i działań nastolatków. Tłumaczy, dlaczego rodzice mają zły lub dobry kontakt ze swoimi dziećmi. Są też przykłady dzieciaków, które popełniały błędy, i że autor też robił różne rzeczy, np. grał w gry, przez co był uważany za dziwaka. 

Książkę Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem polecam dlatego, że jej treść jest ciekawa i jest przekazana wprost. Poza tym została wydana kolorowo, młodzieżowo, z dużą ilością szczegółów, które zawierają bardzo ważne i trochę mniej ważne informacje dotyczące okresu dorastania. Fajne są zaznaczenia kolorami najważniejszych porad i że na końcu wszystko jest zebrane w punktach, więc na szybko można wrócić do ważnej wiedzy. Można też w specjalnych miejscach zrobić swoje notatki, jak ktoś lubi. Duże litery powodują, że łatwo i szybko się czyta, bez zmęczenia.

Myślę, że można polecić ten poradnik każdemu nastolatkowi, żeby łatwiej zrozumiał pewne rzeczy, bo jest tego trochę. To się przyda, ponieważ o wielu z nich się nie mówi, a powinno. Ta wiedza może pomóc nam i rodzicom przetrwać okres dojrzewania, który nie jest prosty i dużo rzeczy trzeba się nauczyć. Taka książka mogłaby być w bibliotece szkolnej, zamiast nudnych lektur, które czasem musimy czytać. 

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Muza

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close