27 lutego 2019

Wydaje mi się, że widziałem niedźwiedzia/lwa –  Nichols Lydia

Wydaje mi się, że widziałem niedźwiedzia (okładka twarda) / Wydaje mi się, że widziałem lwa (okładka twarda)

Liczba stron: 10
autor: Nichols Lydia

Na rynku książek dedykowanych młodszym czytelnikom można znaleźć książki pięknie wydane, kolorowo ilustrowane lub odwrotnie, czarno-białe, które ujmują swoją prostotą. Moje dzieci bardzo lubią czytać oraz słuchać bajek, więc mam niemałe rozeznanie w tym temacie. Poza klasycznymi historiami do odczytu są też książki, które zachęcają dziecko do interakcji, dzięki ruchomym elementom.

W domu mam dwie takie pozycje – “Wydaje mi się, że widziałem niedźwiedzia” oraz  “Wydaje mi się, że widziałem lwa”. Są to książki o sztywnych okładkach i kartonowym środku, a więc odporne na działanie rączek mojego dwuletniego syna. Myślę, że nawet młodsze dzieci nie będą w stanie zbyt szybko ich zniszczyć.

Oparto je na jednej koncepcji, choć bohaterami są różne zwierzęta. Na każdej stronie możemy odczytać prosty tekst “wydaje mi się, że widziałem niedźwiedzia” … i np.  “może jest w samochodzie”. Na obrazku można przesunąć kartonik zgodnie ze wskazówkami, w górę lub dół, w lewo lub w prawo, i bohater (niedźwiedź lub lew) wyłaniają się bądź chowają. Sytuacji z niedźwiedziem jest kilka, na przykład na łodzi, w pociągu, w balonie, na hulajnodze. Podobnie jak z lwem, którego można znaleźć lub ukryć w restauracji, w sklepie z ubraniami, w księgarni, czy u fryzjera. Mojemu dziecku taka zabawa w “jest i nie ma” bardzo się spodobała.

Ja lubię takie książeczki, bowiem kojarzą się z moim dzieciństwem nie tylko z powodu ruchomych elementów, ale także dzięki grafice, która przypomina książeczki popularne w czasach PRL-u. A one zdecydowanie miały swój urok, więc cieszę się, że moje dziecko, trzydzieści lat później również może z podobnych książek skorzystać. Mam także nadzieję, że do serii z lwem i niedźwiedziem dojdą także inne zwierzęta, bo tych dzieciom nigdy dość.

Dziękuję wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarzy recenzenckich książeczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close