22 stycznia 2015

Zagadki obrazkowe. Czytanie, koncentracja, pamięć.

Tytuł: Zagadki obrazkowe. Czytanie, koncentracja, pamięć.
Autor: Magdalena Trepczyńska
Wydawnictwo: Edgard
Rok wydania: 2014
Seria: Kapitan Nauka
Grupa wiekowa: od 6 lat

Seria „Kapitan Nauka” proponuje tym razem „Zagadki obrazkowe. Czytanie, koncentracja, pamięć”. Jest to niewielkich rozmiarów książeczka zawierająca różnego rodzaju zagadki dla najmłodszych. Autorzy kierują ćwiczenia do dzieci od lat sześciu – choć według mnie podstawowym warunkiem jest umiejętność czytania. Mój pięcioletni syn, który dobrze już czyta, radził sobie z większością zadań, natomiast siedmioletnie dzieci, które nie nabyły jeszcze umiejętności czytania, nie potrafiły rozwiązać wielu zagadek, pomimo przeczytania polecenia przez osobę dorosłą. Na nieumiejących jeszcze czytać, część zagadek musi trochę poczekać.

Książeczka składa się z 66 dwustronnych kart – każda zawiera dwie kolorowe zagadki obrazkowe (na jednej stronie) i odpowiedzi na nie (na odwrocie). Zadania przede wszystkim trenują umiejętności szkolne – czytanie, doskonalą funkcje wzrokowe, spostrzegawczość, orientację kierunkową i przestrzenną, ćwiczą pamięć, logiczne myślenie i wzbogacają słownictwo.

Wśród ćwiczeń znajdziemy różnego rodzaju techniki zapamiętywania, ćwiczenia na orientację w przestrzeni (pod, nad, przed, za, w prawo, w lewo), labirynty, szukanie par, różnic i zabawy słowne np. ciągi literowe, rozsypanki, wyrazy do odszyfrowania lub zaszyfrowania, szukanie rymów. Każde zadanie jest jasno i precyzyjnie wyjaśnione.

Do rozwiązywania zagadek nie potrzebujemy przyborów do pisania – wystarczy dziecięcy paluszek.

Książeczka rozpoczyna się krótkim wstępem skierowanym do rodziców, z którego dowiadujemy się jak można z niej korzystać .

Jestem przekonana, że zagadki obrazkowe dostarczą większości dzieciom wiele przyjemności i radości, a przy okazji rozruszają ich małe główki!  Polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Edgard za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close