27 kwietnia 2012

Zapach czekolady. Opowiadania i wiersze dla dzieci

Zapach czekolady. Opowiadania i wiersze dla dzieci
Autor: Agnieszka Tyszka, Grzegorz Kasdepke, Danuta Wawiłow, Natalia Usenko, Joanna Kulmowa, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Hanna Januszewska, Marek Bartkowicz, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Wiera Badalska, Dorota Gellner, Dorota Suwalska, Laura Łącz, Maria Terlikowska, Zofia Beszczyńska, Anna Onichimowska
Ilustrator: Marcin Bruchnalski
Wydawnictwo: Drzewko szczęścia
Rok wydania: 2011
Format: 180 x 240 cm
okładka: twarda
liczba stron: 96
Sugerowana cena: ok. 29,90 zł


Pierwszą rzeczą, która przykuwa wzrok, gdy sięgamy po książkę to okładka. Postanowiłam zacząć więc w niekonwencjonalny sposób moją recenzję książki „Zapach czekolady”– właśnie od okładki. A okładka urzeka feerią kolorów i mozaiką pięknych ilustracji tworzącą tabliczkę tytułowej czekolady. I jest tylko przedsmakiem tego, co znajdziemy w środku – starannie dobranym zbiorem opowiadań i wierszy dla dzieci polskich autorów.

Idealnym odbiorcą jest przedszkolak, bo bohaterami są przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i to o ich problemach piszą autorzy. Ale i rodzic, który za sprawą magii tej książki przeniesie się z sentymentem do czasów swojego dzieciństwa wspominając serię książeczek „Poczytaj mi mamo”. Bardzo się cieszę, że mój syn może zasmakować tej samej gamy wzruszeń, która była mi dana wiele lat temu.

Książka zawiera 33 historie pisane prozą lub wierszem – można więc ją „łyknąć” łapczywie lub powoli się delektować. W naszym domu czytamy ją synkowi zarówno przed popołudniową drzemką jak i na dobranoc. Każdego wieczora do snu kołysze pierwszy wiersz, którego autorką jest Danuta Wawiłow. Nasz mały chłopczyk tak rozsmakował się w tytułowym „Zapachu czekolady”, że potrafi sam wyrecytować go z pamięci. Jest to też idealny wiersz do ilustrowania jego treści przez dzieci – powstają piękne i ciekawe prace (prowadziłam takie zajęcia z drugoklasistami w szkole).

Ważnym opowiadaniem dla mnie jako mamy jest „Chłopaki płaczą” Doroty Suwalskiej – o tym, że płakanie w przedszkolu nie jest niczym niezwykłym i nie trzeba się go wstydzić. W niezwykły świat czarów przenosi natomiast „Bajka o aniele Rafaelu” Natalii Usenko, w której to anioł z powodu przeziębienia nie może, jak co noc, malować gwiazd na niebie. Z pomocą przychodzi mu mały Kuba, który złotą farbą tworzy nie tylko gwiazdy ale i maluje koparkę – nową konstelację. A na deser polecam wiersz „Szybko” i „Kąpiel” – wiersze, w których widzimy codzienność oczami dziecka. Najlepiej każdego dnia upajać się innym zestawem tych mądrych, ciepłych i pięknych historyjek. Bo tak jak zapach gorzkiej czekolady dodaje energii, rozluźnia i poprawia nastrój, tak też działają na nas i dzieci opowiadania i rymowanki zebrane w „Zapachu czekolady”.

I wrócę jeszcze do oprawy graficznej – ilustracje Marcina Bruchnalskiego są fantastyczne i doskonale odzwierciedlają treść każdego wiersza i opowiadania. A wszystko to w twardej okładce i na kredowym grubym papierze. Taką książkę warto mieć na półce, móc ją często przeglądać i co najważniejsze – wielokrotnie czytać. Książka ta, tak jak czekolada na gorąco potrafi odczarować nawet najbardziej ponury dzień – dlatego gorąco polecam!

Basia

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Drzewko Szczęścia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close