Życie oparte na kłamstwach – Magdalena Majcher
Tytuł: Życie oparte na kłamstwach
Autor: Magdalena Majcher
Wydawnictwo: Pascal
Cykl: Osiedle Pogodne (tom 2)
Kategoria: literatura obyczajowa
Liczba stron: 368
Magdalena Majcher w powieści Życie oparte na kłamstwach poruszyła tematykę dość zaskakującą, ciężką i zapewne niewygodną dla wielu osób. Ale o wszystkim, o czym powinniście wiedzieć, opowiem za chwilę.
Bohaterami książki Życie oparte na kłamstwach są Dominik i Judyta, czyli małżeństwo z czternastoletnim stażem, którego owocem jest nastoletnia córka i kilkuletni syn. Małżeństwu teoretycznie niczego nie brakuje, bo mieszkają na nowoczesnym osiedlu, mają piękny dom, samochód, oszczędności. Dominik jest pilotem, Judyta zajmuje się organizacją ślubów, co traktuje bardziej jako pracę dla przyjemności, niż z konieczności. Ale jak to w życiu bywa, pieniądze szczęścia nie dają, i ta reguła sprawdziła się także w tym przypadku.
Problemem jest to, że Judyta nie wszystko wie o Dominiku. Właściwie są do siebie niedopasowani, choć byli ze sobą jakiś czas przed ślubem i świadomie zdecydowali się na małżeństwo i dzieci. Wiadomo, że każdy związek przechodzi lepsze i gorsze chwile, ale najważniejsze jest, by znaleźć podstawę do rozmów. Gdy brakuje tego, a nawet nie ma odwagi do uczciwej rozmowy, to życie staje się naprawdę trudne do zniesienia.
I tu docieramy do meritum. Podwaliną wszystkich problemów w związku Dominika i Judyty jest ukrywana orientacja seksualna Dominika. Jest on gejem, z czego doskonale sobie zdawał sprawę na długo przed ślubem. W dodatku wszedł on świadomie w związek z mężczyzną, z którym jest mu bardzo dobrze. Jednak przez strach przed konserwatywnymi rodzicami oraz odrzuceniem przez żonę i dzieci, nie decyduje się na uczciwość. On nawet tego nie rozważa, choć jest świadom, jak jego oziębłość w związku wpływa na Judytę, która coraz częściej topi smutki w alkoholu.
Taka sytuacja nie może trwać wiecznie, więc na spojrzenie prawdzie w oczy jeszcze przyjdzie czas.
Przez całą historię Dominika i Judyty było mi ich niesamowicie żal. Sama nie wiedziałam, kogo bardziej. Oboje są pokaleczeni i nieszczęśliwi, oboje są tu na przegranej pozycji. Rozwiązanie, które następuje, trudno określić happy endem, choć w sumie to zależy, z czyjej perspektywy na to spojrzymy.
Książka jest ciekawa, ponieważ mówi o kwestiach, które są zazwyczaj omijane szerokim łukiem na naszym rodzimym podwórku. Temat homoseksualizmu jest nadal uważany za kontrowersyjny i zamiatany pod dywan, lub odwrotnie — reaguje się na niego agresją.
Częsty brak zrozumienia, akceptacji przez społeczeństwo oraz lęk, jaki towarzyszy osobom homoseksualnym, powinien zaboleć i zmusić do refleksji każdego mającego sumienie człowieka. W książce Życie oparte na kłamstwach jak na dłoni widać, że życie w ukryciu nie jest komfortowe — jakież to delikatne określenie w kontekście tego, co przeżywają szczególnie młodzi, pozbawieni oparcia w najbliższych, homoseksualiści. Można sobie uświadomić, z jak ogromną presją „normalności” muszą się oni zmagać i jak ogromny wysiłek podejmują, starając się żyć „zwyczajnie”, nie rzucać się w oczy…
Ja im tego współczuję i chciałabym, by kiedyś w tym pięknym kraju każdy mógł otwarcie kochać tak, jak chce, nie krzywdząc przy tym innych. Oby tak było.
Wracając do książki już tak ogólnie, muszę przyznać, że pierwsza powieść z cyklu Osiedle Pogodne Prawda przychodzi nieproszona wciągnęła mnie bardziej, ale to tylko ze względu na interesujący mnie temat traum z dzieciństwa i leczenia psychiatrycznego. Ale Życie oparte na kłamstwach również zaliczam do udanych i ważnych książek autorki, ze względu na poruszony problem. Lubię styl pisania pani Majcher i chyba nikogo już nie zaskoczę, że z ciekawością i niecierpliwością czekam na zapowiadaną trzecią część z serii Osiedle Pogodne Nie czas na tajemnice. Obstawiam, że z przyjemnością dołączę ją do pozostałych książek Magdaleny Majcher w mojej biblioteczce.
Dziękuję Wydawnictwu Pascal za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki