Kwiaty w wazonie. Jak przedłużyć życie ciętych kwiatów?

Ostatnio pisałam o tym, które z wiosennych kwiatów można uprawiać w domu, by zawitała do wnętrza wiosna. Oczywiście można i zaprosić ją na inne sposoby, np. kupując świeży bukiet ciętych kwiatów, np. tulipanów czy żonkiliCięte kwiaty w wazonie, mimo iż można stworzyć z nich piękne kompozycje, mają niestety to do siebie, że są mniej trwałe od doniczkowych, które cieszą oczy przez długie tygodnie.

Dziś podrzucam kilka sposobów na to, by także kwiaty w wazonie stały dłużej niż zazwyczaj.

Kwiaty w wazonie. 10 sposobów na przedłużenie im życia

1.Końcówki kwiatów o zdrewniałych łodygach, takich jak róże, warto nacinać na na pół, na długość ok. 2 cm od końca.

2. Nie używajmy do nacinania łodyżek sekatora, który delikatnie je miażdży, ale ostrego noża, by brzegi nie były szarpane. Cięcie należy przeprowadzić ok 2-3 cm nad końcówką łodyżki (miękkie łodygi tniemy prosto, a twarde pod ukosem). Kwiaty wkładamy do wody, zanim łodyga wyschnie. Inaczej należy je podciąć ponownie. Zabieg ten powtarzamy codziennie, odcinając po 1-2 cm łodygi.

3. Kwiaty, z których po przecięciu wypływa mleczny sok, warto przed włożeniem do wazonu zanurzyć na kilkanaście sekund we wrzątku lub przypalić nad palnikiem. Gdy z kwiatka spłynie sok, usuwamy go z ciętej powierzchni i roślinę wstawiamy do wazonu. Po tym zabiegu sok nie będzie zatykał łodyżek.

4. Liście usuwamy z łodyżki tak, by nie znajdowały się pod poziomem wody. Natomiast nie usuwamy kolców z róż, by nie otwierać bram dla wnikania do rośliny szkodliwych drobnoustrojów.

5. Zawsze lepiej wybrać wazon za duży, niż za mały. Kwiatom w wazonie nie służy ścisk i mała ilość wody, w której namnażają się szkodliwe dla nich bakterie. Wodę (o ile nie stosujemy specjalnej odżywki do kwiatów ciętych), należy wymieniać codziennie, myjąc przy okazji wazon.

6. Woda do której wkładamy świeże kwiaty, powinna mieć ok. 40º Celsjusza. Ciepła zawiera mniej tlenu, dzięki temu kwiaty wolniej się “starzeją”. Najlepiej użyć przegotowaną wodę, ponieważ w niej jest mniej powietrza, które może blokować naczynia w roślinie i utrudniać pobieranie wody.

7. Słońce nie służy kwiatom w wazonie, więc najlepiej stawiać je w miejscach zacienionych, chłodniejszych. Dobrze jest także na noc wynieść wazon do najchłodniejszego pomieszczenia. Ale uwaga! Kwiaty w wazonie nie lubią także stania w przeciągu.

8. Warto sięgać po gotową odżywkę do ciętych kwiatów. Często bywa ona dołączana do bukietów. Nie tylko odżywia kwiaty, ale i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, które szkodzą ciętym roślinom.

9. Można też spróbować sztuczki z wrzuceniem do wazonu tabletki aspiryny (ożywi kwiaty) lub miedzianą monetę, aby zahamować procesy gnilne.

10. Kwiaty w wazonach nie lubią towarzystwa dojrzałych owoców i dymu papierosowego. Powoduje to wydzielany w obu przypadkach etylen, który znacznie przyspiesza starzenie ciętych kwiatów.

Źródło:  www.flowershopnetwork.com 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close