Lama Express – czyli popularny chińczyk w nowym wydaniu

Lama Express to klasyk, jeśli chodzi o planszówki, do złudzenia przypomina bowiem popularnego chińczyka, tyle że w nowym wydaniu. I tutaj śmiało mogę powiedzieć, że ta wersja jest według mnie ciekawsza i atrakcyjniejsza (dla oka).

Przede wszystkim plansza nie jest zwykłym kawałkiem tektury, z wyrysowaną kanciastą ścieżką, po której poruszają się proste, niczym niewyróżniające się pionki. Lama Express zabiera nas w podróż dookoła świata, toteż płytka przedstawia (w dużym uproszczeniu) cztery kontynenty: Europę, Azję, Amerykę i Afrykę – dzięki czemu jest bardzo kolorowa.

Poza tym mamy na niej wytyczoną (wyżłobioną) trasę kolejową, po której poruszają się dwa kartonowe pociągi. Zaś klasyczne pionki, zastąpiły kolorowe figurki przedstawiające sympatyczne lamy, które z marszu skradły serca moich dzieci 😊

Cel gry jest w zasadzie taki sam jak w Chińczyku – należy okrążyć wszystkimi pionkami, czyli lamami, planszę i odstawić zwierzaki do domu. Różnica jest jednak taka, że nie musimy ich przestawiać pojedynczo i po kolei – najpierw jeden pionek do domu, później drugi – możemy bowiem, przy odrobinie szczęścia, przewozić pociągami więcej zwierzątek na raz.

Jednak aby lama mogła wsiąść do pociągu lub z niego wysiąść, wagon kolejki musi być ustawiony w specjalnie wyznaczonych (strzałkami i trójkątami) miejscach. Jeśli nie uda nam się zatrzymać wagonika przy danym trójkącie, zwierzę będzie krążyło dookoła tak długo, aż w końcu zatrzymamy ekspres w odpowiednim punkcie.

Do określania miejsca zatrzymania pociągu służy kostka z kolorowymi kropkami, odpowiadającymi barwom na planszy. Jeśli na przykład rzucę kostką i wypadnie kolor pomarańczowy, wówczas jeden z dwóch pociągów (dowolnie przeze mnie wybrany) przesuwam tuż przed pole w kolorze pomarańczowym. 

Pociągi poruszają się tylko do przodu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli sytuacja nam na to pozwoli, za jednym zamachem możemy wypuścić do domu więcej niż jedną lamę. Wygrywa ten, kto jako pierwszy przewiezie  dookoła świata i umieści wszystkie swoje zwierzaki w jego budynku.

Gra przeznaczona jest dla dwóch do czterech osób, w wieku (mniej więcej) od pięciu lat wzwyż – choć ciut młodsze z drobną pomocą, też dadzą radę 😊 Sama rozgrywka zajmuje około dwudziestu minut, a więc w sam raz na małą przerwę w innych zabawach, czy obowiązkach. Jednak (w naszym przypadku) na jednej rundzie nigdy się nie kończy, Pola i Stasiu zawsze chcą jeszcze i jeszcze! 😊

A gdy w końcu mówię – basta! – oni wyciągają kolorowe lamy i bawią się nimi w inny sposób 😊 Tak więc pionki z pewnością zasługują na najwyższą ocenę, moje dzieci obdarzyły je dużą sympatią. Choć z drugiej strony muszę je przez to bardzo pilnować, by się nie pogubiły… 😉

Reasumując, gra jest prosta i zrozumiała nawet dla przedszkolaków. Idealnie nadaje się na szybkie rozgrywki. Szkoda tylko, że nie ma bardziej kompaktowego opakowania, które dałoby się zmieścić w niewielkim plecaku, czy torebce i zabierać w różne miejsca, gdzie może powiać nudą.  Zawartość pudełka to tylko malutkie figurki zwierząt, kostka, dwa płaskie tekturowe pociągi i plansza, myślę więc, że można byłoby zamknąć to wszystko w mniejszym kartoniku.

Niemniej gra jest fajna, zdecydowanie ciekawsza niż zwykły chińczyk, więc jeśli szukacie czegoś w tym stylu – z prostymi zasadami – Lama Express będzie dobrym wyborem 😊 

Liczba graczy: 2-4
Wiek: 5+
Czas gry: około 20 minut
Wydawca: Piatnik

 

Dziękuję wydawnictwu Piatnik za przekazanie recenzenckiego egzemplarza gry.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 4 maja 2021

Ustalony rytm dnia to podstawa stabilnego rozwoju dziecka

Dzieci potrzebują ustalonego planu dnia. Z góry określony rytm zadań i kolejnych aktywności zapewnia im poczucie stabilizacji w świecie, który jest dla nich pełen nowości i tajemnic. To właśnie dzięki powtarzalności pewnych czynności maluszek jest spokojny i czuje się bezpiecznie. Wypracowanie rytuałów w życiu dziecka wymaga systematyczności i cierpliwości, jednak wprowadzenie ich w życie jest niezwykle pomocne zarówno dla niego, jak i rodzica. Nowość od Fisher-Price – Lumalou™ Chmurka Uspokajacz Asystent na dzień i noc ułatwi ustalenie planu działania każdego dnia i pomoże dziecku zrozumieć rytm dobowy.

W wieku niemowlęcym kluczową kwestią są określone momenty dnia takie jak pora zasypiania, posiłku czy spacery o tej samej porze. Wraz z upływem czasu i dorastaniem maleństwa do listy przybywa coraz więcej codziennych zadań. Kąpiel, czytanie książek, szykowanie się do przedszkola czy włożenie piżamy to tylko niektóre rytuały, które mogą na początku być trudne do przyswojenia, bowiem dziecko może nie rozumieć, dlaczego dana aktywność powinna się zadziać o wyznaczonej porze. Jednak z pomocą przychodzą innowacyjne akcesoria, które pomogą zrozumieć maluchowi dobowy rytm dnia i zagwarantują radość z wykonywania codziennych małych misji.

Poczucie bezpieczeństwa

Każdy z nas potrzebuje planu działania oraz stałych elementów, które trzymają dzień w określonych ramach. Dla dziecka otaczający go świat nie zawsze jest zrozumiały, a wszystkie codzienne czynności są nowym doświadczeniem. Ustalony rytm dnia porządkuje świat maluszka i pozwala mu na szybsze odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Niezwykle ważne jest, by określone momenty dnia takie jak pobudka, pora jedzenia, spacer czy zabawa występowały codziennie o tej samej porze. Taką praktykę najlepiej zacząć już od narodzin, by uczyć dziecko stałego rytmu dobowego, co wpłynie pozytywnie na jego rozwój. Maluszek każdego dnia zdobywa nowe umiejętności, które mogą wywoływać w nim różne reakcje: od radości po zakłopotanie. Jednak dzięki powtarzalności stałych aktywności nie traci poczucia bezpieczeństwa oraz stabilizacji.

Niezastąpiony asystent

Fisher-Price przychodzi z nowością, którą pokochają zarówno dzieci, jak i rodzice! Lumalou Chmurka Uspokajacz Asystent na dzień i noc to innowacyjny produkt, który pomoże rodzicom w wyrabianiu codziennych nawyków u dziecka. Montowane na ścianie interaktywne urządzenie dzięki światełkom i muzyce dobranej przez ekspertów w dziedzinie snu ukoi maleństwo i pomoże mu zasnąć. Rodzic może sterować chmurką Lumalou™ dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej Smart Connect™, która umożliwi konfigurację urządzenia oraz personalizację ustawień. W aplikacji będzie mógł kontrolować takie elementy jak godzina zasypiania i wybudzania dziecka,  dobór muzyki, koloru światła, pory wykonywania określonych czynności. Można także wprowadzić kilka własnych propozycji codziennych zadań. Chmurka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od narodzin aż do ósmego roku życia. Dzięki mnogości swoich funkcji urządzenie „rośnie” wraz z dzieckiem. Chmurka posłuży noworodkom jako uspokajacz, natomiast gdy dziecko podrośnie, urządzenie będzie pełnić rolę asystenta rodzica w nauce wyrabiania zdrowych nawyków, zarówno tych dotyczących snu, jak i dbania o higienę czy utrzymywania porządku. Wypełnianie codziennych zadań pokazywanych przez ikonki na chmurce pozwoli dziecku zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe. Specjalny pilot umożliwi maluchowi zasygnalizowanie wykonanego zadania, a zabawna muzyka i światła będą dla niego zarazem przyjemną nagrodą, jak i motywującym zdarzeniem.

Wczesna nauka nawyków jest niezwykle ważna zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Usystematyzowanie planu dnia i wprowadzenie po sobie następstwa określonych czynności ułatwia maluszkowi dostosowanie się do otaczającej go rzeczywistości, natomiast rodzicom pozwala znaleźć więcej czasu dla siebie.

Tekst jest materiałem zewnętrznym, pochodzącym od partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zombie Teenz: Ewolucja – czwarty wymiar gry

Zombie Teenz: Ewolucja to kooperacyjna gra dla dzieci, w której gracze wcielają się w nastoletnich bohaterów  walczych z hordami zombie. Dotychczas moje dzieciaki nie interesowały się zombie, nawet nie wiedziały co/kto to jest. Wraz z pojawieniem się gry Zombie Teenz: Ewolucja zrodziło się wiele ciekawych i nurtujących dla nich pytań.

O czym jest gra?

Gra opowiada o grupie nastolatków oraz o hordach zombie atakujących miasto. Zadaniem graczy jest zdobyć cztery składniki, by stworzyć antidotum, lecz muszą się spieszyć, zanim zombiaki opanują budynki. To gra kooperacyjna, gdzie wszyscy razem wyruszają w wyścig z czasem i hordami żywych trupów. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku od ośmiu lat, natomiast rozgrywka trwa raptem do 20 minut.

Zombie Teenz: Ewolucja – co znajdziemy w pudełku?

W niewielkim pudełku znajdziecie: 

  • planszę miasta, 
  • 4 figurki bohaterów, 
  • 4 hordy zombie,
  • 4 płytki opanowanych budynków, 
  • 4 skrzynki ze składnikami, 
  • 2 kostki (biała i czarna)
  • 6 kart wydarzeń
  • 14 kopert, które można otworzyć w odpowiednim momencie
  • plastikowe podstawki
  • książeczkę z instrukcją – paszport.
Fot. Zombie Teenz: Ewolucja

Fot. Zombie Teenz: Ewolucja

Przygotowanie gry

Planszę miasta kładziemy w zasięgu ręki wszystkich graczy. Jedną hordę zombie układamy na studzience w odpowiednim kolorze. Pozostałe płytki z zombie kładziemy przy planszy obok siebie. Do rozgrywki będziemy potrzebować tylko białej kostki i kart wydarzeń. Skrzynie ze składnikami układamy na planszy miasta we wskazanych miejscach oraz pośrodku planszy umieszczamy pionki gracza. 

Zasady gry

Na początku tury gracz rzuca białą kością i w zależności od wyniku, na planszy miasta pojawia się horda w danym kolorze, lub przemieszcza się ona o jedno pole. Gdy wypadnie pytajnik, gracz odczytuje kartę zdarzeń, której działanie jest natychmiastowe. 

W swojej turze gracz może poruszyć się o dwa pola lub wykonać dwie z akcji – pokonać hordę zombie lub przekazać/odebrać skrzynkę. Skrzynkę można przekazać pod warunkiem, że pionek innego gracza jest na sąsiednim polu. Natomiast można ją przetransportować do szkoły pod warunkiem, że znajduje się w niej pionek któregoś z graczy.

Fot. Zombie Teenz: Ewolucja

Fot. Zombie Teenz: Ewolucja

Jeśli horda dojdzie do budynku w swoim kolorze, zajmuje ten budynek. Płytkę opanowanego budynku umieszczamy na planszy, a horda buduje w niej trampolinę. Jeśli, któryś z graczy ponownie wyrzuci kolor danej hordy, przeskakuje ona na kolejny budynek. Wtedy należy ułożyć na nim płytkę opanowanego budynku w danym kolorze. Plusem jest to, że można atakować zombie znajdujące się w budynkach, przez co uniemożliwiać im przedostanie się do innego budynku. 

Gra Zombie Teenz: Ewolucja to gra kooperacyjna, która wymaga współpracy wszystkich uczestników gry. Wygrana jest tylko wtedy, gdy uda się graczom umieścić wszystkie cztery skrzynie w szkole. Jeśli hordy zombie opanują każdy z czterech budynków, przed dostarczeniem skrzyń, misja okazuje się niestety porażką. 

Fot. Zombie Teenz: Ewolucja

Fot. Zombie Teenz: Ewolucja

Za każde zwycięstwo lub przegraną na torze postępu w paszporcie należy przykleić odpowiednią naklejkę. Jest to bardzo ważne, gdyż pozwoli to w przyszłości odblokować kolejne koperty, pozyskać nowych sprzymierzeńców lub nowe karty wydarzeń, które mocno zamieszają w następnych rozgrywkach. 

Zombie Teenz: Ewolucja . Nasze wrażenie

Nie spodziewałam się zainteresowania, jakim ta gra ucieszyła się wśród moich dzieci i ich znajomych. Nigdy nie kończy się na jednej rozgrywce. Ogromnym plusem tej gry jest to, że wraz z kolejnymi sukcesami i porażkami, ewoluuje, dochodzą nowi bohaterowie, nowe zasady, nowe naklejki, które tworzą oryginalną historię rodem z komiksów dla dzieci.  

Grafika gry jest bardzo żywa i kolorowa, przez co trafia do młodych odbiorców. Szybkość rozgrywki i nieskomplikowane zasady są także sporym atutem. 

Gra Zombie Teenz: Ewolucja jest kontynuacją gry Zombie Kidz: Ewolucja, którą można połączyć z tą grą, by rozszerzyć zabawę. Niemniej jednak są to dwie samodzielne gry typu legacy. Na czym polegają gry z mechaniką legacy? 

Rozgrywka zmienia się w zależności od wyborów graczy i przebiegu tury. Bardzo często dodatkowymi elementami są koperty z zadaniami, które należy otworzyć, po dotarciu do danego punktu. Tutaj, w grze Zombie Teenz: Ewolucja znajdziemy książeczkę-paszport, w której znajdują się dodatkowe zadania, cele do osiągnięcia, tor porażek i zwycięstw i mnóstwo naklejek. Dzieciaki pokochały zdobywanie kolejnych punktów, przez co są bardziej skłonne zagrać ponownie kilka razy z rzędu, by móc otworzyć kolejną kopertę. Jeśli wasze dzieciaki szaleją za lodami Ekipy Fritza, podobnie jak nie mogły odmówić zbierania naklejek na kolejną maskotkę Świeżaków, to ta gra jest dla nich :)

Jeśli szukacie ciekawej, pełnej interakcji, gdy kooperacyjnej dla dzieci w wieku szkolnym to z ręka na sercu polecam Wam Zombie Teenz: Ewolucja.  Wciągnie nie tylko dzieciaki, ale i dorosłych. 

Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 20 min
Wydawca: FoxGames

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem FoxGames

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close