Linea negra, czym jest, dlaczego powstaje i kiedy znika?
Linea negra to charakterystyczna zmiana, która może, ale nie musi, pojawić się podczas ciąży. Co warto wiedzieć o tej osobliwej ciążowej „ozdobie”?
Linea negra (linea nigra) — jak wygląda?
Linea negra (nigra), zwana również kresą ciemną, to ciemny „pasek”, który uwidacznia się na skórze od spojenia łonowego do pępka, a często także wyżej. Zawsze pojawia się w miejscu kresy białej, czyli łączenia mięśni skośnych i poprzecznych brzucha. W późniejszym okresie ciąży najczęściej przybiera brunatne zabarwienie, które ciemnieje wraz z upływem czasu.
Co powoduje taką zmianę?
Linea negra jest efektem zmian hormonalnych, których nie brakuje w kobiecym organizmie w trakcie ciąży. Bardzo często zwiastuje ją wcześniejsze przyciemnienie brodawek sutkowych lub warg sromowych. Prawdopodobieństwo pojawienia się kresy ciemnej zwiększa posiadanie ciemnej karnacji. A wszystko przez wzrost stężenia melaniny, który jest efektem zwiększonego wydzielania progesteronu. Melanina to ciemny barwnik w skórze, który gromadzi się w jednym miejscu, co uwidacznia się jako przebarwienie. Zazwyczaj pojawia się ona pod koniec drugiego trymestru ciąży, co związane jest z rozciąganiem powłok brzusznych. Gdy wspomniana już wcześniej kresa biała podlega wzmożonej pigmentacji na skutek zmian hormonalnych, przybiera ciemny kolor.
Kiedy linea nigra znika?
Podobnie jak czas jej pojawienia się, tak i moment zniknięcia jest kwestią indywidualną. Ponieważ za jej powstanie odpowiadają hormony ciążowe, po porodzie, gdy tylko gospodarka hormonalna w organizmie kobiety się uspokoi, linia zacznie zanikać samoistnie. Trudno przewidzieć, jak szybko to się stanie. Niektóre ze świeżo upieczonych mam zauważają, że linea negra znika już pod koniec połogu, a inne obserwują ją u siebie przez kolejne miesiące po porodzie.
Linea negra bez ciąży
W rzadkich przypadkach się zdarza, że kobiety niebędące w ciąży również zauważają u siebie taką zmianę. Niekiedy pojawia się u osób o ciemnej karnacji, ale wtedy jest niewiele ciemniejsza niż skóra. Może być też efektem zaburzeń hormonalnych, np. choroby Addisona. Niepokojącą zmianę zawsze warto omówić z lekarzem.
Źródło zdjęcia: https://unsplash.com/photos/YyEMJ-n19SA
- Poród kleszczowy — wskazania, przebieg, konsekwencje. Co trzeba o nim wiedzieć?
- Na czym polega poród vacuum (przy pomocy próżnociągu)?
- Odchody połogowe — co trzeba o nich wiedzieć?
- Szycie krocza po porodzie. Na czym polega i jak długo rozpuszczają się szwy?
- Dziewiąty miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?
- Ósmy miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?
- Krwawienie implantacyjne – jak wygląda, o czym świadczy i jak długo może trwać?