Karmienie 22 lipca 2023

Mleko w diecie rocznego dziecka – jaki produkt odpowie na potrzeby takiego malucha?

Mleko to stały element diety – najpierw niemowlęcia, później małego dziecka, a w końcu osoby dorosłej. Pierwszym pokarmem, jaki noworodek otrzymuje po narodzinach, zazwyczaj jest mleko mamy. Z czasem, kiedy kobieta przestaje karmić piersią, w diecie malucha może pojawić się mleko krowie, w tym mleko modyfikowane, a także produkty mleczne. Warto przy tym pamiętać, że roczne dziecko wciąż ma zupełnie inne wymagania żywieniowe niż jego rodzice. Jakie mleko odpowie na wielkie potrzeby małego brzuszka i czy każde będzie dla niego odpowiednie? Podpowiadamy!

Potrzeby żywieniowe rocznego dziecka

Maluch, który zdmuchnął swoją pierwszą świeczkę z urodzinowego tortu, przestaje być już niemowlęciem, a staje się małym, ciekawym świata dzieckiem. W tym wieku zaczyna stawiać już pierwsze kroki, coraz śmielej pokazuje swoją samodzielność, chętnie naśladuje dorosłych i z radością odkrywa otaczający świat, w tym nowe pokarmy. Chociaż roczniak może wydawać się już taki „dorosły”, minie wiele lat, zanim jego organizm dojrzeje. Z procesem wciąż intensywnie trwającego rozwoju wiążą się szczególne potrzeby żywieniowe, zupełnie inne niż potrzeby rodziców czy innych starszych członków rodziny. Przykładowo roczne dziecko potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż osoba dorosła (w przeliczeniu na kilogram masy ciała). To np. 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia, jodu i żelaza oraz 3 razy więcej witamin A i  C [1]. Tak duże potrzeby małego brzuszka może zaspokoić tylko dopasowana do tych wymagań, odpowiednio skomponowana i urozmaicona dieta, uwzględniająca produkty spożywcze ze wszystkich grup – warzywa, owoce, produkty zbożowe, mleko i przetwory mleczne, mięso i ryby oraz tłuszcze.

Mleko krowie w diecie małego dziecka

Chociaż eksperci zalecają, aby kontynuować karmienie piersią rocznego dziecka, wiele mam z różnych powodów decyduje się na zakończenie takiego karmienia, kiedy maluch skończy 12 miesięcy. Wtedy w diecie dziecka pojawia np. mleko krowie. Chociaż ten produkt jest dobrym źródłem wapnia, zawiera niewiele witaminy D, jodu czy żelaza, czyli składników kluczowych dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Jednocześnie zawiera zbyt duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, sodu oraz białka [2] dla małego dziecka. Właśnie dlategomleko krowie nie powinno być podawane małemu dziecku w zbyt dużych ilościach – może stanowić część jadłospisu, np. dodatek do potraw. Roczniak nie powinien jednak spożywać więcej niż dwa kubki mleka krowiego dziennie (500 ml).

Mleko kozie w diecie małego dziecka

Niekiedy po podaniu dziecku mleka krowiego może wystąpić reakcja alergiczna. Białka mleka krowiego to jeden z najczęstszych alergenów, dlatego w takiej sytuacji (lub kiedy opiekunowie obawiają się, że maluch może mieć alergię na mleko krowie) rodzice często włączają do diety dziecka mleko kozie. Jednak doniesienia naukowe sugerują, że u 92% osób z alergią na białka mleka krowiego reakcja alergiczna pojawi się również po spożyciu mleka koziego [4]. Jeśli u dziecka nie występuje alergia na mleko i nabiał, mleko kozie – podobnie jak mleko krowie – może pojawić się w jego diecie okazjonalnie, jako urozmaicenie potraw. Jednocześnie, aby dostarczyć roczniakowi ważne dla rozwoju witaminy i składniki mineralne, warto włączyć do jego diety odżywczą formułę na bazie mleka.

Odżywcza formuła na bazie mleka – jaką wybrać?

Odżywcza formuła na bazie mleka, wzbogacona w witaminy i składniki mineralne (dawniej pod nazwą mleko modyfikowane typu junior) to produkt, który jest dopasowany do szczególnych potrzeb żywieniowych małych dzieci na kolejnych etapach ich rozwoju. Wprowadzenie takiego produktu do diety rocznego dziecka może pomóc zmniejszyć częstość występowania w tej grupie wiekowej niedoborów, m.in. witaminy D, nawet o 78% [5]. Badania dowodzą również, że dzieci dwuletnie, którym nadal są podawane takie formuły, otrzymują więcej składników odżywczych, w tym witaminy D, żelaza i jodu niż te, które rzadziej spożywają produkty na bazie mleka stworzone z myślą o małych dzieciach [6].

Przykładem takiego produktu jest Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert, którego spożycie 2 kubków po 200 ml dziennie pomaga pokryć zapotrzebowanie na ważne dla rozwoju roczniaka składniki odżywcze [7]:

  • wapń i jod – 71%,
  • żelazo – 74%,
  • witaminę D – 89%.

Produkt zawiera m.in. wapń i witaminę D niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów, witaminy A, C i D dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, żelazo i jod wspierające prawidłowy rozwój poznawczy, kwas ALA (omega 3) niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanki nerwowej[8], a także unikalną kompozycję GOS/FOS. W porównaniu do mleka krowiego 2% Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert zawiera aż 17 razy więcej witaminy C i 168 razy więcej witaminy D, czyli witamin ważnych dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

 

 

[1] W przeliczeniu na kg masy ciała zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i in. NIZP-PZH, 2020.
[2] Szajewska H. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy medyczne/Pediatria, 2021.
[3] Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Praktyczne zastosowanie norm i zaleceń żywieniowych pod red. H. Weker i wsp. Instytut Matki i Dziecka, 2020.
[4] Kaczmarski M., Korotkiewicz-Kaczmarska E., Alergia i nietolerancja pokarmowe. Mleko i inne pokarmy, wydanie pierwsze, wydawnictwo „Help-Med”, Kraków, 2013.
[5] W badaniu przeprowadzonym przez Akkermans i wsp., Am J Clin Nutr. 2017 Feb;105(2):391-399 sprawdzono, jak po włączeniu mleka modyfikowanego dla młodszych dzieci będzie wyglądać prawdopodobieństwo niedoborów witaminy D – po 20 tygodniach interwencji częstość występowania niedoborów witaminy D znacznie zmniejszyła się w grupie spożywającej produkt typu junior (prawdopodobieństwo niedoboru mniejsze o 78%).
[6] Komentarz do artykułu: Stosowanie mleka modyfikowanego dla młodszych dzieci, oprac. Piotr Socha, STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2022/T19.
[7] % realizacji dziennego zapotrzebowania dla dzieci w wieku 1-3 lat zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz, NIZP-PZH, 2020.
[8] Dla porcji 200 ml.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz StockSnap z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 22 lipca 2023

Wyjazd z niemowlakiem – co zabrać ze sobą w podróż?

Wyjazd z niemowlakiem może być wyzwaniem  –  zwłaszcza, jeśli robimy to po raz pierwszy. Aby uniknąć wpadek i być gotowym na każdą ewentualność, warto stworzyć sobie wcześniej listę potrzebnych rzeczy. Co powinno znaleźć się w bagażu młodych rodziców? Sprawdź porady naszego eksperta.

Planując wakacyjne pakowanie, najważniejsze to dobrać rzeczy do długości przejazdu i środka, jakim będziemy się przemieszczać oraz do celu samej podróży. Oprócz wózka, ubrań czy artykułów pielęgnacyjnych, powinniśmy mieć pod ręką bagaż podręczny, do którego będziemy mogli sięgnąć w każdej chwili. Co powinno się w nim znaleźć?

Wyjazd z niemowlakiem – co zabrać ze sobą w podróż?

– chusteczki nawilżane i higieniczne,
– 
pieluchy na zmianę i pieluchy tetrowe,
– 
podkład do przewijania,
– plastry najlepiej wodoodporne, bandaż specjalne plastry-szwy do zamykania ran i woda utleniona,
– ubrania na zmianę (body, kaftaniki, skarpetki, czapeczka – w zależności od pogody),
– kocyk,
– smoczki (jeśli dziecko ich używa),
– mleko modyfikowane + wszystkie niezbędne akcesoria (jeśli oczywiście mama nie karmi dziecka piersią),
– słoiczki z gotowymi daniami, biszkopciki lub inne drobne przekąski oraz łyżeczki i śliniaki, a także wodę niegazowaną,
– ulubione zabawki (grzechotki, gryzaki, książeczki),
– paszport lub dowód tymczasowy (ważny, zwłaszcza jeśli wybieramy się poza Polskę).

„Bezpieczna podróż z dzieckiem nie może się odbyć bez apteczki, do której zapakujemy niezbędne leki i którą będziemy mieć zawsze pod ręką. O tym, jakie preparaty zabrać ze sobą powinien oczywiście zdecydować lekarz pediatra, ale to, co na pewno warto mieć ze sobą to: krem z wysokim filtrem UV, termometr, syrop lub czopki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz żel na ząbkowanie.

Zawsze powinniśmy mieć również przy sobie książeczkę zdrowia dziecka i książeczkę szczepień, a jeśli dziecko przyjmuje inne leki, zabierzmy je razem z opakowaniami i ulotkami, aby nie pomylić się przy dawkowaniu” – mówi mgr. farm. Izabela Baj, Dyrektor ds. opieki farmaceutycznej Gemini Polska.

O czym pamiętać podczas wyjazdu z niemowlakiem?

W pierwszą dłuższą podróż wybierzmy się z dzieckiem, które ukończyło 3. miesiąc życia. Najlepiej udać się w nią samochodem – głównie ze względu na możliwość robienia przystanków w dowolnym momencie. Jeśli planujemy wielogodzinną podróż, warto przeprowadzić „jazdę próbną”. Jeśli nie wypadnie ona pozytywnie, pierwsze wakacje zaplanujmy w miarę blisko domu. Nie rezygnujmy jednak z urlopu – najlepiej podczas wizyty u pediatry upewnijmy się jedynie, że dziecko jest zdrowe.

W trasę najlepiej wybrać się w czasie codziennej długiej drzemki niemowlaka. Jeśli jednak panują upały, a my mamy wiele kilometrów do pokonania, wyjedźmy wcześnie rano albo późnym popołudniem. Należy jednak pamiętać, aby dobrać odpowiedni fotelik, założyć osłonki przeciwsłoneczne i uważać na klimatyzację. Najlepiej robić przerwy co 2-3 godziny. Co najważniejsze, nigdy nie wolno zostawiać malucha samego w aucie, nawet gdy śpi!

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz ❄️♡💛♡❄️ Julita ❄️♡💛♡❄️ z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 21 lipca 2023

Jaka lodówka Bosch w 2023 roku? TOP 3 polecane modele

Chcesz kupić nową lodówkę? Sprawdź najlepiej oceniane modele marki Bosch! Praktycznie wszystkie sprzęty tego producenta cieszą się uznaniem użytkowników, zachwycają designem i zastosowanymi technologiami. Odkryj urządzenia, które będą najlepszą inwestycją w 2023 roku!

Jak wybrać najlepszą lodówkę?

Zanim przejdziesz do porównywania poszczególnych urządzeń, określ, czego naprawdę szukasz. Jeśli masz dużą kuchnię i liczną rodzinę, dobrą opcją będzie model side by side. To również trafny wybór dla każdego, kto preferuje rzadsze, ale większe zakupy lub przygotowuje domowe mrożonki.

Masz mniej miejsca w kuchni? Lepiej sprawdzi się klasyczna chłodziarko-zamrażarka. Wśród modeli Bosch znajdziesz urządzenia w różnych kolorach – tak, że będą świetnie pasować do wnętrz urządzonych w różnym stylu.

Porównując poszczególne sprzęty, powinieneś przeanalizować wiele parametrów, by określić, która z lodówek będzie udanym zakupem. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:

  • wymiary;
  • pojemność;
  • klasę energetyczną;
  • generowany hałas;
  • zastosowane technologie, w tym No Frost;
  • dodatkowe funkcje;
  • ułatwienia w przechowywaniu warzyw i owoców lub mięsa i nabiału;
  • możliwość elastycznego dostosowania wnętrza do potrzeb;
  • łatwe sterowanie.

Wysoko oceniany model Bosch kupisz za ok. 2700 – 3500 zł. Dwukrotnie droższe będą modele side by side. Wszystkie sprzęty tego producenta, w tym lodówki, podzielone są na serie. Wśród modeli we wskazanym przedziale cenowym dominują urządzenia Serie 4, podczas gdy bardziej zaawansowane, większe lodówki side by side to często Serie 6.

Wszystkie polecane modele tej marki są wyposażone w system No Frost i ułatwienia przechowywania konkretnych rodzajów żywności. Sprzęt jest prosty w codziennym użytkowaniu, a przechowywane w nim produkty długo zachowują świeżość.

Najlepsze modele lodówek Bosch – zobacz polecane sprzęty!

Jakie trzy najlepsze modele lodówek Bosch można wskazać? To zależy czego szukasz – oprócz parametrów ważne są też oceny użytkowników. Ich recenzje to istotna podpowiedź, która może zdecydować o twojej finalnej decyzji. Zobacz najchętniej kupowane i najwyżej oceniane propozycje!

  • BOSCH KGN362WDF – klasycznie prezentujący się sprzęt o pojemności chłodziarki 218 l i zamrażarki – 103 l. Klasa energetyczna urządzenia to D. Omawiany model pracuje cicho, generując zaledwie 35 dB. Wśród technologii, oprócz No Frost, warto podkreślić Multi-Air-Flow – to rozwiązanie odpowiada za równomierne rozchodzenie się powietrza po wnętrzu lodówki. Możesz skorzystać też z komory VitaFresh, która jest podzielona na strefę suchą (do przechowywania mięsa) i wilgotną (na warzywa i owoce). Chcesz szybko zamrozić zapasy? Skorzystaj z funkcji Supermrożenie! Za tę lodówkę zapłacisz ok. 3400 zł.
  • BOSCH KGN397LDF Serie 4 – nowocześnie prezentujący się sprzęt w modnym kolorze inox. Pojemność chłodziarki to 260 l, zamrażarki – 103 l. Klasa energetyczna i poziom hałasu są takie same, jak w modelu powyżej. Wśród technologii znajdziesz też opcję Eco. Gdy termostat jest ustawiony w tej pozycji, chłodziarka lub zamrażarka dobiera temperaturę tak, by maksymalnie ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Temperatura nie będzie jednak zbyt wysoka – producent zadbał, by taka optymalizacja nie zaszkodziła przechowywanym produktom spożywczym. Za urządzenie zapłacisz mniej niż 3000 zł.
  • BOSCH KGN39AICT Serie 6 – zaawansowana technologicznie propozycja za ok. 3800 zł. Chłodziarka i zamrażarka mają takie pojemności, jak model powyżej. Klasa energetyczna tego sprzętu to C. Urządzenie pracuje, generując dźwięk 35 dB. Sprzętem możesz łatwo sterować dzięki aplikacji mobilnej Home Connect. Wśród ciekawych rozwiązań, oprócz wszystkich wymienionych wcześniej propozycji znajdziesz funkcję Holiday. Pozwala ona sterować osobno chłodziarką i zamrażarką, dostosowując ich pracę do twoich potrzeb, gdy na co dzień nie korzystasz z twojej lodówki.

Chcesz więcej polecanych sprzętów? Sprawdź lodówki Bosch w sklepie MediaMarkt i wybierz model dla siebie!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close