Kultura 20 kwietnia 2024

Ogłoszono datę premiery biograficznego filmu „Putin”, zrealizowanego z wykorzystaniem AI, w reżyserii Patryka Vegi

26 września 2024 roku do kin na świecie trafi biografia fabularna Władimira Putina. Film, prezentujący postać Putina, odwzorowaną za pomocą innowacyjnej technologii AI, zadebiutuje jednocześnie w 35 krajach, w tym na głównych rynkach, takich jak USA i Indie, docierając do potencjalnej publiczności liczącej blisko 3,2 miliarda ludzi.

Debiutujący w sieci 2,5 minutowy zwiastun filmu „Putin”, zapowiada rozgrywającą się na przestrzeni 60 lat historię, stanowiącą analizę życia i psychiki rosyjskiego lidera. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii film ukazuje Putina w realistyczny sposób, pozwalając widzowi zbliżyć się do rosyjskiego dyktatora  w najintymniejszych momentach jego życia.

„Nie mogliśmy zaprosić Putina do studia, by wykonać z nim 20 tysięcy ujęć — mówi reżyser Patryk Vega – a dostępne w sieci materiały archiwalne nie pozwalają na wytrenowanie modelu w technologii deepfake w najwyższej rozdzielczości dedykowanej dla filmu kinowego. W konsekwencji tego po blisko dwóch latach prac stworzyliśmy własną pionierską technologię napędzaną AI, która pozwoliła nam stworzyć filmową postać bez posługiwania się modelem prawdziwego człowieka”.

Realizowana przez 3 lata produkcja powstała w lokacjach takich, jak Federacja Rosyjska, Ukraina, Izrael, Syria, Jordania i Polska.

Znaczącym aspektem filmu jest jego aktualność. W pewnym momencie opowiadana historia zaczyna rozgrywać się tu i teraz. Film umożliwia widzom wgląd w wewnętrzne mechanizmy polityki rosyjskiej wpływające na percepcję minionych wyborów prezydenckich w 2024 roku. Fabuła filmu synchronizuje się także z bieżącymi wydarzeniami politycznymi podczas konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Żeby podbić realizm przenikania się filmu fabularnego z rzeczywistością, reżyser filmu Patryk Vega wszedł między innymi w kooperację z operatorami filmowymi z Ukrainy, którzy rejestrowali kamerami autentyczne wydarzenia podczas bombardowań miast, czy dokonujących się walk żołnierzy.

Putin nie jest tylko filmem – mówi Vega – to odpowiedź na globalne dążenie do zrozumienia motywacji i działania jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej polityki. Misją mojej produkcji jest przekazanie widzom >>instrukcji obsługi<< Putina, aby zmniejszyć strach i niepewność dominujące w dzisiejszym świecie”.

Tytuł filmu: Putin
Gatunek: psychologiczny thriller, biografia
Scenariusz i reżyseria: Patryk Vega
Script consultant: Kevin Bernhardt
Casting director: Nancy bishop
Autor zdjęć: Michał Gościk
Montaż: Tomasz Widarski
Kompozytor: Łukasz Targosz
Dźwięk: Maciej Pawłowski i Piotr Lasota
Kostiumy: Małgorzata Bednarek-Chumakou
Charakteryzacja: Maja Łukaszewicz i Justyna ZaranekObsada: Sławomir Sobala, Thomas Kretschmann, Maksymilian Zieliński, Justyna Karłowska, Przemysław Bluszcz, Tomasz Dedek, Aron Jończyk, Michał Karmowski, Marek Kasprzyk, Andris Keišs, Jan Monczka, Michael Rubenfeld, Krzysztof Stawowy.
Producent: AIO Studios

Data premiery światowej: 26 września 2024 roku

Najnowszy zaktualizowany trailer pod linkiem:https://youtu.be/k2qgYK1CrkQ?feature=shared

KONTAKT:
e-mail: media@aiostudios.com

 

Źródło informacji: AIO Studios

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 19 kwietnia 2024

Niskoemisyjna i naturalna przyszłość branży budowlanej

Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. Nie uda się to bez upowszechnienia w budownictwie naturalnych materiałów i technologii oraz zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), czyli ponownego wykorzystania zasobów. Rozwiązań, które to umożliwią, dostarcza realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego (OSBN) projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych”.

Budownictwo naturalne we współczesnym wydaniu opiera się na optymalizacji procesu budowy, prefabrykacji i produkcji materiałów o niskim śladzie węglowym, biodegradowalnych, nisko przetworzonych. Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” przybliżył praktyczne zastosowania nowoczesnego i funkcjonalnego budownictwa naturalnego różnym uczestnikom rynku – inwestorom, producentom i wykonawcom – w budowlach o różnej skali i przeznaczeniu.

Projekt wkrótce się zakończy, a jego owocami są m. in. „Poradnik Inwestora” – pierwszy w Polsce przystępny zbiór wiedzy o naturalnych materiałach i technologiach budowlanych oraz programy Dodatkowych Umiejętności Zawodowych dla szkół zawodowych (w zawodach „cieśla” i „murarz-tynkarz”), czy program nauczania dla szkół wyższych.

W kilkudziesięciu warsztatach i webinariach prowadzonych przez praktyków naturalnego budownictwa z OSBN – dotyczących m. in. budownictwa z drewna i słomy, tynków i farb naturalnych czy projektowania budynków przyjaznych dla środowiska – udział wzięło ponad 600 osób.

Okazje do zapoznania się z budownictwem naturalnym dała także multimedialna wystawa, prezentująca naturalne techniki i materiały budowlane oraz rozwiązania z dziedziny GOZ. Była ona częścią ekspozycji projektu na targach budowlanych, która obejmowała także przestrzeń do warsztatów, demonstracyjną konstrukcję z drewna i słomy oraz stoisko IOŚ-PIB. Instytut otrzymał główne nagrody za „Innowacyjne rozwiązania” na Targach InterDOM w Łodzi oraz za „Formę promocji targowej” na Targach LUBDOM w Lublinie. Łącznie na tych wydarzeniach wystawę obejrzało niemal 18 tys. osób.

W upowszechnieniu naturalnego budownictwa pomogą także wyniki przeprowadzonych w ramach projektu badań, w tym testów pożarowych prefabrykowanych konstrukcji z drewna i słomy. Pokazały one, że pokryta tynkiem glinianym ściana z tych materiałów opiera się płomieniom o temperaturze powyżej 1000°C przez ponad dwie godziny. Oznacza to, że takie rozwiązanie może z powodzeniem zastąpić konwencjonalne materiały budowlane.

Wykorzystywanie naturalnych materiałów budowlanych przez inwestorów i wykonawców ułatwi też opracowanie kategorii jakościowych dla surowców naturalnych oraz parametrów wytrzymałości dla drewna konstrukcyjnego.

W projekcie nie zabrakło też głosu przedstawicieli branży budowlanej: na podstawie konsultacji z projektantami, producentami materiałów budowlanych i wykonawcami budynków pojawiły się w Projekcie rekomendacje dla rozwoju rynku budownictwa naturalnego. Stanowić mają one pakiet propozycji zmian w prawodawstwie i systemie certyfikacji dla budownictwa, zawierający odniesienia do Miejskich Planów Adaptacji oraz termomodernizacji i praktycznego stosowania zasad GOZ.

Żeby ograniczać emisje dwutlenku węgla z budownictwa, konieczna jest wiedza o tym, ile uwalnia się go do atmosfery przy produkcji i eksploatacji konkretnych materiałów budowlanych. Aby wyznaczyć ścieżkę do dekarbonizacji, trzeba najpierw określić punkt wyjścia. Wiedzy tej dostarcza model wyliczeń śladu węglowego, m. in. dla drewna, roślin jednorocznych i materiałów z wykorzystaniem surowców z recyklingu.

Ograniczenie emisji CO2 w sektorze budowlanym jest koniecznością – już za kilka lat zaczną obowiązywać regulacje, które nałożą ten obowiązek na producentów i wykonawców, warto więc już dziś się na to przygotować.

„Projekt pokazał, że budownictwo przyjazne dla klimatu i środowiska jest możliwe. Wiele rozwiązań, nie tylko dla indywidualnych pasjonatów, ale też dla wielkoskalowego budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej już dziś jest na wyciągnięcie ręki” – powiedział Daniel Walczak z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska-Państwowym Instytucie Badawczym.

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie” jest realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego. Korzysta z dofinansowania o wartości 744 951 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest umożliwienie rozwoju sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 18 kwietnia 2024

Co robić, gdy dziecko jest hejtowane w sieci?

Co robić, gdy dziecko jest hejtowane w sieci? Takie zjawisko zwykle budzi bezradność, bo internet przyzwyczaja do anonimowości. Jednak są sposoby na to, by skutecznie wesprzeć dziecko i przy okazji ukarać hejtera. A karą może być nawet pozbawienie wolności.

 

Co robić, gdy dziecko jest hejtowane?

Przede wszystkim zachować spokój, choć sytuacja nie sprzyja opanowaniu. W duchu można sobie pogratulować – jeśli dziecko przychodzi z problemem do rodziców, wierzy, że mu pomogą. Okazuje w ten sposób zaufanie, ale też ustawia wysoko poprzeczkę – tego zaufania nie można zawieść.

Skoro dziecko się otworzyło, pewnie będzie chciało się wygadać. Trzeba więc wysłuchać, nawet jeśli będzie to historia opowiadana w przysłowiowe kółko. Nadmiar negatywnych emocji musi znaleźć ujście.

Trzeba też pamiętać, że dla dziecka ta sytuacja jest bardzo trudna, może nie patrzeć na nią obiektywnie. Na pewno potrzebuje wsparcia i trzeba je potraktować poważnie.

Jeśli dziecko wie, kto je hejtuje, warto skontaktować się z dyrekcją szkoły, wychowawcą, pedagogiem. To mało prawdopodobne, ale może hejter nie wie, że się zagalopował. Jeśli jednak sprawa nosi znamiona przestępstwa, trzeba wejść na drogę sądową.

Niemiła sytuacja z hejtowaniem to okazja do porozmawiania o tym, co dziecko umieszcza w sieci, jak ograniczyć widoczność postów w mediach społecznościowych, jak zabezpieczyć konta przed wykradzeniem itp. Trzeba to jednak zrobić delikatnie i z wyczuciem, dziecko nie powinno poczuć się obwiniane.

 

Dziecko jest hejtowane? Zapamiętaj te numery telefonów

Jeśli widzimy, że nasza pociecha nie radzi sobie z byciem ofiarą hejtu, warto poszukać wsparcia u psychologa lub terapeuty. Można też podsunąć dziecku numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.

Rodzicom może przydać się telefon zaufania 800 100 100.

800 100 100 to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Ponadto terapeuci i prawnicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, udzielają konsultacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci, w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznej dla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych. (cytat za 800100100.pl)

 

Czy hejt jest karalny?

Tak, hejt jest karalny i są na to odpowiednie paragrafy. Nie ma jednak takiego, który by mówił wprost o hejtowaniu. Dlaczego? Bo hejtować można na różne sposoby: obrażając kogoś wprost, zniesławiając, wyzywając, wyśmiewając się, publikując zdjęcia lub filmy z udziałem hejtowanej osoby. Można to robić w mediach społecznościowych, na forach, czatach, stronach internetowych (są hejterzy, którzy w tym celu zakładają własne strony, wśród młodzieży najczęściej są to darmowe blogi) i pewnie jeszcze na wiele innych sposobów.

Aby jednak hejter został ukarany, osoba hejtowana (lub jej rodzice w przypadku nieletnich) musi poinformować o jego działaniach odpowiednie organy. Hejtowanie bowiem nie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Robi się to tylko na podstawie oskarżenia prywatnego.

 

Moje dziecko jest hejtowane, jakie kroki podjąć?

Przede wszystkim zabezpieczyć dowody poprzez zrobienie screenów w komputerze lub telefonie. Gdy prześladowca zrozumie, że nie jest anonimowy, zacznie zacierać ślady.

Kolejny krok to złożenie zawiadomienia do prokuratury rejonowej właściwej dla miejsca zamieszkania.

Aby takie zawiadomienie było skuteczne niestety trzeba znać dane osobowe hejtera. Nie jest to prosta sprawa, ale można takie dane ustalić.

Przede wszystkim trzeba się skontaktować z administratorem strony i poprosić o IP hejtera. Administrator może zechcieć zasłaniać się RODO, warto więc mu szybciutko uświadomić, że ukrywanie dowodów przestępstwa jest przestępstwem. Z numerem IP należy udać się do prokuratury lub na policję – sami nie ustalimy, do kogo należy numer IP, ale odpowiednie służby poradzą sobie bez problemu. Gdy dane zostaną ustalone, trzeba wnieść formalne oskarżenie.

Przy okazji warto poprosić administratora strony o usunięcie obraźliwych treści. Dla własnego dobra powinien to zrobić, inaczej poniesie taką samą odpowiedzialność jak hejter. Wynika to wprost z wyroku Sądu Najwyższego, który został wydany 30 września 2016 roku (sygnatura I CSK 598/15).

 

Co grozi za hejt?

Hejt może być ścigany z różnych paragrafów kodeksu karnego (obszerny wykaz można znaleźć tutaj), dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co za niego grozi. W grę wchodzi zarówno grzywna, jak i ograniczenie bądź pozbawienie wolności.

Jeśli osoba, która była hejtowana, doznała szkody materialnej, może wnieść pozew o odszkodowanie do sądu cywilnego. Tu również niezbędne będą dane osobowe hejtera.

 

Zobacz inne wpisy o tej tematyce:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close