Piąty miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?
Piąty miesiąc ciąży to czas, gdy stan kobiety jest już zauważalny dla otoczenia, a przyszła mama zdążyła oswoić się z nową sytuacją. Dzięki wyczuwalnym ruchom maleństwa, kobieta dosłownie może poczuć, że staje się mamą.
Piąty miesiąc ciąży – co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka?
Piąty miesiąc, czyli 18–22 tydzień, to półmetek czasu trwania ciąży. U dziecka bez ustanku zachodzą intensywne zmiany, dzięki którym przypomina coraz bardziej maleńkiego człowieka.
18. tydzień
Twarz dziecka na tym etapie może już wyrażać mimikę, ruchy jego kończyn są coraz bardziej zborne i dynamiczne. Na języku tworzą się kubki smakowe, a szpik kostny rozpoczyna produkcję elementów morfotycznych krwi. Maluch waży już ok. 210 g i mierzy 14–15 cm długości.
19. tydzień
Dziecko szkoli cały czas posiadane umiejętności — ssie kciuk, zgina ręce i nogi, łapie pępowinę, potrafi się nawet obrócić wokół własnej osi. Jego ciało zaczyna wytwarzać brunatną tkankę tłuszczową, która będzie utrzymywać ciepło. Maluch w 15. tygodniu mierzy ok. 15 cm i waży ok. 280 g.
20. tydzień
Na ciele dziecka pojawiają się gruczoły łojowe produkujące tłustą maź płodową (vernix caseosa), która chroni skórę przed działaniem płynu owodniowego. Płód liczy ponad 16 cm i waży ok. 320 g.
21. tydzień
Powierzchnia mózgu dziecka zaczyna się falować, choć jeszcze długa droga, by rozwinął się on w pełni. Nie wykształciły się jeszcze charakterystyczne zagłębienia w powierzchni kory mózgowej, zwane bruzdami i zakrętami. Maluch waży w tym tygodniu ok. 400 g i mierzy ok.18 cm.
22. tydzień
Organizm dziecka zaczyna produkować surfaktant, który jest substancją ułatwiającą rozprzężenie pęcherzyków płucnych (jeszcze niewykształconych w tym czasie) oraz wymianę gazową w płucach. Dziecko mierzy już ok.19 cm i waży 460 g.
Piąty miesiąc ciąży — o czym przyszła mama powinna wiedzieć?
Piąty miesiąc to półmetek ciąży. Przyszłe mamy coraz częściej wybiegają z myślami w przyszłość, wyobrażają sobie swoje dziecko, planują zakupy czy zmiany w otoczeniu. Można więc ryzykować stwierdzenie, że to ten etap stanu błogosławionego, w którym kobiety czują się wspaniale. Minęły już dolegliwości z początku ciąży, natomiast brzuch, choć stale się powiększa, jeszcze nie przeszkadza np. w zasypianiu czy wiązaniu butów. Oczywiście nie oznacza to jednak, że wszystko u każdej ciężarnej będzie idealnie, ponieważ mogą np. pojawić się hemoroidy. Do mniej pozytywnych zmian trzeba zaliczyć przebarwienia na twarzy, w okolicy sutków i narządów rodnych, które mogą pojawić się w piątym miesiącu ciąży.
Piąty miesiąc ciąży a skurcze
Zazwyczaj na tym etapie ruchy płodu są już wyraźnie wyczuwalne przez matkę. Najpierw kojarzone z muśnięciami skrzydeł motyla, z biegiem czasu nabierają intensywności i mogą sprawiać ból. W 20. tygodniu ciąży może pojawić się napinanie, czyli skurcze macicy. Mogą to być ledwie odczuwalne skurcze Alvareza, czyli nieskoordynowane skurcze o małej amplitudzie, lub skurcze Braxtona i Hicksa – odczuwalne co 1–2 godzin, nieco silniejsze. Oba rodzaje skurczów mają wzmocnić mięśnie macicy i przygotować ją do porodu. Co prawda Skurcze Braxtona-Hicksa nie powodują rozpoczęcia akcji porodowej, ale gdy stają się silne, a ciężarna odczuwa ból, dla spokoju warto zgłosić się do lekarza, by ten rozwiał wszelkie wątpliwości.
Piąty miesiąc ciąży to czas na czwartą wizytę kontrolną (ok. 20. tygodnia ciąży). Lekarz zbada ciężarną, a także płód wykonując USG (tzw. połówkowe, służy ocenie rozwoju płodu pod kątem wad rozwojowych). Specjalista wyda również skierowanie na konieczne badania, o których więcej przeczytasz w artykule Badania w ciąży – kalendarz badań.
Zobacz także ciąża — czwarty miesiąc