Ciąża 3 września 2020

Piąty miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?

Piąty miesiąc ciąży to czas, gdy stan kobiety jest już zauważalny dla otoczenia, a przyszła mama zdążyła oswoić się z nową sytuacją. Dzięki wyczuwalnym ruchom maleństwa, kobieta dosłownie może poczuć, że staje się mamą.

Piąty miesiąc ciąży – co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka?

Piąty miesiąc, czyli 18–22 tydzień, to półmetek czasu trwania ciąży. U dziecka bez ustanku zachodzą intensywne zmiany, dzięki którym przypomina coraz bardziej maleńkiego człowieka.  

18. tydzień

Twarz dziecka na tym etapie może już wyrażać mimikę, ruchy jego kończyn są coraz bardziej zborne i dynamiczne. Na języku tworzą się kubki smakowe, a  szpik kostny rozpoczyna produkcję elementów morfotycznych krwi. Maluch waży już ok. 210 g i mierzy 14–15 cm długości. 

19. tydzień

Dziecko szkoli cały czas posiadane umiejętności — ssie kciuk, zgina ręce i nogi, łapie pępowinę, potrafi się nawet obrócić wokół własnej osi. Jego ciało zaczyna wytwarzać  brunatną tkankę tłuszczową, która będzie utrzymywać ciepło. Maluch w 15. tygodniu mierzy ok. 15 cm i waży ok. 280 g.

20. tydzień

Na ciele dziecka pojawiają się gruczoły łojowe produkujące tłustą maź płodową (vernix caseosa), która chroni skórę przed działaniem płynu owodniowego. Płód liczy ponad 16 cm i waży ok. 320 g.

21. tydzień 

Powierzchnia mózgu dziecka zaczyna się falować, choć jeszcze długa droga, by rozwinął się on w pełni. Nie wykształciły się jeszcze charakterystyczne zagłębienia w powierzchni kory mózgowej, zwane bruzdami i zakrętami. Maluch waży w tym tygodniu ok. 400 g i mierzy ok.18 cm.

22. tydzień 

Organizm dziecka zaczyna produkować surfaktant, który jest substancją ułatwiającą  rozprzężenie pęcherzyków płucnych (jeszcze niewykształconych w tym czasie) oraz wymianę gazową w płucach. Dziecko mierzy już ok.19 cm i waży 460 g.

Piąty miesiąc ciąży — o czym przyszła mama powinna wiedzieć?

Piąty miesiąc to półmetek ciąży. Przyszłe mamy coraz częściej wybiegają z myślami w przyszłość, wyobrażają sobie swoje dziecko, planują zakupy czy zmiany w otoczeniu. Można więc ryzykować stwierdzenie, że to ten etap stanu błogosławionego, w którym kobiety czują się wspaniale. Minęły już dolegliwości z początku ciąży, natomiast brzuch, choć stale się powiększa, jeszcze nie przeszkadza np. w zasypianiu czy wiązaniu butów. Oczywiście nie oznacza to jednak, że wszystko u każdej ciężarnej będzie idealnie, ponieważ mogą np.  pojawić się hemoroidy. Do mniej pozytywnych zmian trzeba zaliczyć przebarwienia na twarzy, w okolicy sutków i narządów rodnych, które mogą pojawić się w piątym miesiącu ciąży.

Piąty miesiąc ciąży a skurcze

Zazwyczaj na tym etapie ruchy płodu są już wyraźnie wyczuwalne przez matkę. Najpierw kojarzone z muśnięciami skrzydeł motyla, z biegiem czasu nabierają intensywności i mogą sprawiać ból. W 20. tygodniu ciąży może pojawić się napinanie, czyli skurcze macicy. Mogą to być ledwie odczuwalne skurcze Alvareza, czyli nieskoordynowane skurcze o małej amplitudzie, lub skurcze Braxtona i Hicksa – odczuwalne co 1–2 godzin, nieco silniejsze. Oba rodzaje skurczów mają wzmocnić mięśnie macicy i przygotować ją do porodu. Co prawda Skurcze Braxtona-Hicksa nie powodują rozpoczęcia akcji porodowej, ale gdy stają się silne, a ciężarna odczuwa ból, dla spokoju warto zgłosić się do lekarza, by ten rozwiał wszelkie wątpliwości. 

Piąty miesiąc ciąży to czas na czwartą wizytę kontrolną (ok. 20. tygodnia ciąży). Lekarz zbada ciężarną, a także płód wykonując USG (tzw. połówkowe, służy ocenie rozwoju płodu pod kątem wad rozwojowych). Specjalista wyda również skierowanie na konieczne badania, o których więcej przeczytasz w artykule Badania w ciąży – kalendarz badań

Zobacz także ciąża — czwarty miesiąc

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 2 września 2020

Chusteczki do dezynfekcji i płyn antybakteryjny – DIY

Chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni, jak również wszelkie inne preparaty antybakteryjne, są obecnie ogólnodostępne w marketach, drogeriach, czy aptekach. Łatwo więc się w nie zaopatrzyć, ale równie łatwo takie chusteczki i płyny można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy tylko kilka produktów, by stworzyć tanie i ekologiczne środki bakteriobójcze i wirusobójcze.

Chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni lub jakikolwiek roztwór antyseptyczny powinniśmy zawsze mieć przy sobie wychodząc z domu, szczególnie jeśli planujemy przebywać w przestrzeni publicznej, w której możemy nie mieć dostępu do bieżącej wody i mydła.  Warto o tym pamiętać każdego dnia, niezależnie od pory roku i panującej lub nie – pandemii.

Odkażanie rąk i przedmiotów codziennego użytku można zaliczyć do podstawowych zasad profilaktyki wszelkich infekcji wirusowych.

Domowy płyn do dezynfekcji można przechowywać w małej buteleczce (w drogeriach np. w Hebe można kupić je za grosze), natomiast chusteczki można trzymać w woreczkach strunowych, które nie zajmują (w torebce) dużo miejsca.

Chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni – DIY

Składniki:

80 ml spirytusu

20 ml wody destylowanej lub z kranu – przegotowanej

Kilka/naście kropli olejku eterycznego, np. z drzewa herbacianego – wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Opcjonalnie można też użyć olejku tymiankowego, miętowego, cytrynowego lub lawendowego.

Można także dodać 2 łyżki octu jabłkowego lub 4 łyżki żelu aloesowego.

Kawałki materiału bawełnianego, pieluchy tetrowej, flanelowej lub muślinowej. Ewentualnie gruby ręcznik papierowy.

Wykonanie:

Wszystkie składniki wlewamy do miski, słoika lub jakiegokolwiek innego naczynia i dokładnie mieszamy. Następnie wkładamy do środka przygotowane (pocięte) kawałki materiału i zostawiamy do nasączenia. Przed wyjściem z domu wyciągamy je i delikatnie odsączamy z nadmiaru płynu, następnie przekładamy je do innego szczelnie zamykanego pudełka (żeby nie wysychały), bądź woreczka strunowego.

Jeśli chcemy dłużej przechowywać chusteczki w warunkach domowych, można je zostawić zamoczone w płynie i zamknięte, np. w słoiku.

Po użyciu chusteczki można oczywiście wyprać w pralce, wysuszyć i ponownie użyć. 

Płyn antybakteryjny

Składniki:

60 ml spirytusu – przynajmniej 60 % jeśli chcemy zabić wirusy, natomiast jeśli chcemy pozbyć się bakterii (np. E. Coli czy salmonelli), potrzebujemy 70 % roztworu . By nasz płyn miał szerokie spektrum działania, najlepiej byłoby użyć alkoholu o stężeniu 95 %.

40 ml żelu aloesowego – łagodzi wszelkie podrażnienia (co jest ważne przy używaniu spirytusu) oraz wykazuje właściwości bakteriobójcze

Kilka/naście kropli olejku z drzewa herbacianego

Przygotowanie:

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w czystym naczyniu, następnie przelewamy do buteleczki (wygodna będzie z atomizerem) – można ją kupić w drogerii lub wykorzystać taką, która została nam po zużytym kosmetyku. 

Powyższym płynem i chusteczkami można odkażać ręce, a także przecierać telefon, tablet, klawiaturę komputera, klucze, klamki, krany, przyciski w windzie, a także wiele innych miejsc i rzeczy, które są siedliskiem bakterii – szczególnie w przestrzeni publicznej. Aczkolwiek ze względu na zawartość alkoholu, przed pierwszym potraktowaniem danej rzeczy lub powierzchni takim płynem, warto spróbować na jakimś małym, fragmencie, czy nic złego się nie stanie, np. cz się nie odbarwi.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 31 sierpnia 2020

Nadwrażliwość zębów — co to jest i jak sobie radzić z tym problemem?

Nadwrażliwość zębów jest często występującym problemem. Charakteryzuje się dotkliwym, przeszywającym bólem podczas spożywania ciepłych posiłków, picia herbaty lub jedzenia lodów. Nadwrażliwość zębów może mieć wiele przyczyn. Można doszukać się ich w m.in. w nieprawidłowo prowadzonej higienie jamy ustnej, zgryzu lub też mechanicznych uszkodzeniach szkliwa. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?  

Nadwrażliwość zębów — objawy

Nadwrażliwość zębów jest łatwa do rozpoznania. W przypadku wystąpienia schorzenia osoba nim dotknięta odczuwa nagły, ostry i krótkotrwały ból, który może być spowodowany kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich jest bodziec termiczny wstępujący podczas spożywania gorących albo zimnych napojów, czy posiłków. Kolejny to bodziec chemiczny, czyli reakcja na kwaśne napoje bądź pożywienie. Ostatni — bodziec mechaniczny, czyli na przykład nieodpowiednie szczotkowanie jamy ustnej. Ból ten najczęściej dotyczy jednego zęba lub grupy zębów, znacznie rzadziej natomiast całego uzębienia.

Częstość występowania nadwrażliwości w populacji osób dorosłych waha się od 8 do 57%.

Zazwyczaj pojawia się u osób dorosłych pomiędzy 20 a 49 rokiem życia, ze szczytem występowania w czwartej dekadzie życia (39-49 lat) – mówi ekspertka Pierre Fabre Oral Care, dypl.hig. stom. Marzena Cesarz.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości zębów?

W takiej sytuacji należy skupić się na znalezieniu przyczyny, która odpowiada za utratę szkliwa lub cementu korzeniowego, czyli tkanki pokrywającej korzeń zęba. – Może to być nieprawidłowe szczotkowanie zębów, zbyt częste spożywanie kwaśnych produktów czy nawet problemy gastryczne, takie jak refluks, częste wymioty, zgrzytanie zębami (bruksizm), jak również nadwrażliwość pozabiegowa po przeprowadzonym zabiegu wybielania zębów czy profesjonalnym oczyszczeniu zębów z kamienia i osadu — dodaje ekspertka.

W celu postawienia trafnej diagnozy oraz podjęcia leczenia nastawionego na eliminację nadwrażliwości należy zgłosić się na wizytę do dentysty. W czasie jej trwania lekarz stomatolog zademonstruje i omówi z pacjentem odpowiednią technikę szczotkowania zębów. Ponadto zarekomenduje odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej lub też podejmie inny sposób leczenia nadwrażliwości.

Aby postępowanie łagodzące nadwrażliwość zębów było skuteczne, należy wyeliminować z diety kwaśne pożywienie, na przykład soki cytrusowe czy napoje gazowane. Dodatkowo zaleca się unikanie szczotkowania zaraz po spożyciu kwaśnego pożywienia lub przy wymiotach. Mycie zębów wtedy powinno nastąpić po upływie około 2 godzin.

Nadwrażliwość zębów — pasta i szczoteczka. Którą wybrać?

Dobranie środków, które wspomogą w walce z nadwrażliwością, jest kolejnym ważnym etapem walki z tą dolegliwością. Osobom borykającym się z problemem, jakim jest  nadwrażliwość zębów, zaleca się używanie szczoteczek o bardzo miękkim włosiu, np. ELGYDIUM Clinic 15/100 ultra miękka szczoteczka do zębów. 

Nieodłącznym elementem pozwalającym zmniejszyć nadwrażliwość zębów jest pasta —  najlepiej sprawdzi się ELGYDIUM Sensitive. Ma żelową konsystencję i niską ścieralność szkliwa, działa wzmacniająco i uodparnia zęby na czynniki zewnętrzne. W jej składzie znajduje się Fluorinol (1250 ppmF), który zmniejsza nadwrażliwość zębiny, a także remineralizuje i wzmacnia szkliwo oraz wypełnia kanaliki zębinowe. ELGYDIUM Sensitive pasta do zębów w postaci żelu zawiera w składzie również chlorheksydyne 0,004%, która zwalcza płytkę nazębną i przeciwdziała jej powstawaniu. 

Nadwrażliwość zębów pomaga zmniejszyć także płyn do płukania jamy ustnej, ELGYDIUM Ochrona szkliwa płyn do płukania jamy ustnej z fluorem, który pozwala na skuteczne wbudowanie się fluoru w strukturę szkliwa.

Dostępność wymienionych produktów można sprawdzić na stronie internetowej https://pl-pl.pierrefabre-oralcare.com

 

Wpis ostał oparty na informacjach prasowych dostarczonych przez Si Media

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close