Ciąża i dziecko 6 października 2022

Poród lotosowy. W jaki sposób przebiega i czy jest bezpieczny?

Poród lotosowy to sposób przywitania dziecka na świecie, który nie jest jeszcze szeroko u nas znany, ale wzbudza ciekawość przyszłych mam. Choć można usłyszeć o zaletach takich narodzin, to jednak poród lotosowy budzi w środowisku lekarskim kontrowersje, a często i krytykę. Jak przebiega poród lotosowy i czy jest on bezpieczny? 

Czym jest poród lotosowy?

Poród lotosowy to z założenia poród naturalny, najczęściej domowy, z ograniczeniem ingerencji medycznej (np. bez nacinania krocza). W zasadzie przebieg porodu lotosowego nie różni się niczym od przebiegu normalnego porodu siłami natury, natomiast tuż po przyjściu dziecka na świat nie dochodzi do przecięcia pępowiny. Pępowina zostaje przy dziecku do czasu jej zasuszenia i samoistnego odpadnięcia, co może trwać od 3 do 10 dni. Łożysko, którego również się nie usuwa, jest konserwowane i okrywane gazą lub wkładane do specjalnie przygotowanego worka. 

Porody lotosowe tradycyjnie praktykowane są w krajach, gdzie opieka medyczna dla ciężarnych jest ograniczona i kobiety najczęściej rodzą w domach. Polskie szpitale państwowe zazwyczaj nie praktykują porodów lotosowych, ponieważ nie są ujęte one w standardach opieki okołoporodowej. Zdarzają się jednak wyjątki. Pierwszy poród lotosowy miał miejsce w 2019 r. w Olsztynie. Wtedy też szpital uszanował wolę i przekonania rodziców, którzy jednak musieli podpisać oświadczenie, że przyjmują do wiadomości, że szpital zrzeka się odpowiedzialności za konsekwencje pozostawienie pępowiny i łożyska przy dziecku.  

Czy poród lotosowy jest bezpieczny?

Zdania temat zasadności praktykowania porodów lotosowych są podzielone. Można usłyszeć zarówno opinie popierające ten rodzaj porodu, jak i podkreślające pewne ryzyko, które jest z nim związane. 

Zwolennicy podkreślają, że jest to zgodny z naturą i najłagodniejszy dla dziecka sposób przejścia z łona matki na świat zewnętrzny. Można usłyszeć opinie, że dzieci rodzące się w ten sposób unikają traumy porodowej, wynikającej z gwałtownych zmian i interwencji medyków, dzięki czemu mają być spokojniejsze. Poza tym pada argument, że dzięki temu więcej cennej krwi z łożyska wraca do organizmu dziecka, co chroni je przed anemią. 

Medycy jednak podkreślają, że poród lotosowy niesie pewne zagrożenia. Nieodcięta pępowina z towarzyszącym jej łożyskiem może nieść ze sobą ryzyko zakażenia, które jest bardzo niebezpieczne dla noworodka. Zarejestrowano także przypadki zapalenia wątroby nieznanego pochodzenia u dzieci urodzonych tą metodą. Ponadto w łożysku znajduje się duża ilość tromboplastyn odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi, co może tworzyć ryzyko zakrzepicy u noworodka. Choć takie przypadki nie zdarzają się często, ponieważ porody lotosowe są rzadko praktykowane, to jednak nie można wykluczyć potencjalnego ryzyka. 

Opieka nad dzieckiem i łożyskiem

Podjęcie decyzji o porodzie lotosowym niesie ze sobą zmiany w opiece nad noworodkiem. Do czasu zaschnięcia pępowiny przy podnoszeniu malucha trzeba też pamiętać o podniesieniu łożyska. Zaleca się unikania moczenia łożyska, dlatego, zamiast kąpać dziecko w wanience, należy ograniczyć higienę do przemywania jego ciała wilgotną myjką. Trzeba także przygotować ubranka zapinane z przodu, aby pępowinę swobodnie odprowadzać do łożyska. Istnieje również możliwość pojawienia się niemiłego zapachu z obsychającego łożyska, mimo jego zakonserwowania (tradycyjnie solą lub ziołami). 

Źródło: mamotoja.pl
źródło zdjęcia: Isaac Hermar/Pexels

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 30 września 2022

Egzamin ósmoklasisty – ważne informacje i nieprzekraczalne terminy

Egzamin ósmoklasisty dopiero w maju, ale przygotowania do niego ruszyły pełną parą. Rękę na pulsie powinni trzymać przede wszystkim rodzice uczniów, którzy ze względu na stan zdrowia muszą mieć dostosowaną formę lub warunki zdawania egzaminu. Niektóre terminy upływają już w październiku i listopadzie.

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać egzamin ósmoklasisty? Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

Te dwa pytania muszą być często wpisywane w Google, bo pojawiają się w podpowiedziach bardzo wysoko, dlatego od nich zacznę. Mam jednocześnie dobrą i złą wiadomość.

Egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać. Nie ma dolnego progu punktowego, który byłby wyznacznikiem pozytywnego wyniku egzaminu.

Zła wiadomość jest taka, że zbyt mała liczba punktów może uniemożliwić dostanie się do wybranej szkoły średniej. Nieważne bowiem, czy zda się egzamin ósmoklasisty (każdy, kto do niego podejdzie, zda), ale jaką liczbę punktów się otrzyma.

 

Jak liczy się punkty za egzamin ósmoklasisty?

Ósmoklasistów czekają w bieżącym roku szkolnym trzy egzaminy. Wynik każdego z nich będzie określony procentowo. Nie znaczy to jednak, że napisanie egzaminu na 100 % przełoży się na 100 punktów z danego przedmiotu. 100 to maksymalna liczba punktów za trzy przedmioty. Ciężar punktacji rozkłada się natomiast następująco:

– Język polski – maksymalnie 35 punktów.

– Matematyka – maksymalnie 35 punktów.

– Język obcy nowożytny – maksymalnie 30 punktów.

 

W niektórych szkołach średnich progi punktowe wynoszą 150 punktów i więcej. Skąd w takim razie wziąć dodatkowe punkty?

Każda szkoła średnia przy rekrutacji bierze pod uwagę oceny z czterech przedmiotów znajdujących się na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Obowiązkowo będą to język polski i matematyka. Dwa kolejne przedmioty ustalane są indywidualnie przez szkoły i najlepiej sprawdzić to na ich stronach internetowych. Nie muszą to być przedmioty, których uczniowie uczyli się w ósmej klasie. W niektórych szkołach brana jest pod uwagę np. muzyka, warto więc zadbać o dobrą ocenę z tego przedmiotu rok wcześniej. Podobnie na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej pojawią się oceny z przyrody, plastyki i techniki, czyli przedmiotów, których w ósmej klasie już nie ma.

 

Przelicznik ocen na punkty jest następujący:

 

– ocena celująca – 18 punktów,

– ocena bardzo dobra – 17 punktów,

– ocena dobra – 14 punktów,

– ocena dostateczna – 8 punktów,

– ocena dopuszczająca – 2 punkty.

 

Dodatkowo punktowane jest świadectwo z czerwonym paskiem, aktywności typu wolontariat, osiągnięcia naukowe, np. finał konkursu znajdującego się na liście kuratoryjnej.

 

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2023?

Egzamin ósmoklasisty 2023 odbędzie się pod koniec maja:

– 23 maja – język polski,

– 24 maja – matematyka,

– 25 maja – język obcy nowożytny.

 

Dodatkowe terminy dla osób, które z powodów losowych bądź zdrowotnych (jedne i drugie muszą być udokumentowane, nie wystarczy zadzwonić do szkoły i powiedzieć o „przeziębieniu”) zostały wyznaczone na:

– 12 czerwca – język polski,

– 13 czerwca – matematyka,

– 14 czerwca – język obcy nowożytny.

 

Dostosowanie formy egzaminu ósmoklasisty do szczególnych potrzeb ucznia

Najczęściej chodzi tu o wydłużenie czasu egzaminu, ale uczniowie mają też inne potrzeby. W każdym przypadku dyrekcja szkoły powinna być o tym poinformowana odpowiednio wcześnie. Wszelakie zaświadczenia o stanie zdrowia lub orzeczenia poradni pedagogiczno-psychologicznej należy przedłożyć w szkołach do 17 października 2022. Termin ten jest ustalony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W szczególnych przypadkach może zostać przedłużony.

Do 21 listopada 2022 szkoła (w osobie dyrektora lub wskazanego nauczyciela) powinna poinformować rodziców lub opiekunów ucznia na piśmie o formie dostosowania egzaminu. Do 24 listopada 2022 rodzice lub uczeń (jeśli jest pełnoletni) powinni złożyć oświadczenie o skorzystaniu bądź odrzuceniu możliwości skorzystania z zaproponowanej formy dostosowania egzaminu ósmoklasisty.

W bardzo szczególnych przypadkach, gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty poza szkołą, np. w domu ucznia, dyrektor szkoły w porozumieniu z rodzicami powinien złożyć odpowiedni wniosek do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do 23 lutego 2023. Gdyby jednak konieczność przeprowadzenia egzaminu poza szkołą pojawiła się później, dyrektor powinien niezwłocznie poinformować o tym ww. komisję.

Szczegółowy komunikat na temat dostosowania form i warunków egzaminu ósmoklasisty dostępny jest na stronie CKE

 

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023?

Harmonogram ogłoszony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zakłada, iż 3 lipca 2023 zostaną ogłoszone wyniki egzaminu ósmoklasisty, natomiast uczniowie dostaną zaświadczenia o wynikach egzaminu 6 lipca.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Strefa gier i zabaw 30 września 2022

Dlaczego klocki LEGO są idealne do zabawy z dzieciakami?

Dzieci na całym świecie kochają klocki. Te najbardziej kultowe, czyli LEGO są wręcz obiektem pożądania maluszków, a nawet nastolatków i dorosłych. Nieskończona ilość możliwości oraz setki zestawów sprawiają, że najmłodsi klienci mogą się bawić klockami przez długie godziny. Jest to także doskonały sposób na kreatywne spędzanie czasu z pociechą. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są zalety LEGO oraz jak stworzyć kolekcje, która pozwoli Wam zaszaleć, czyta dalej.

Klocki LEGO — zabawka, której warto poświęcić trochę uwagi

Każdy rodzic chce kupować swoim dzieciom zabawki, które nie tylko dają rozrywkę, ale także wpierają rozwój. Takie właśnie są klocki LEGO w każdej możliwej oferowanej przez producenta wersji. Te niewielkie, kolorowe elementy są zaprojektowane specjalnie z myślą o najmłodszych odbiorcach, a poszczególne kolejce zostały idealnie dostosowane do możliwości maluszków, przedszkolaków, uczniów czy starszych użytkowników. Do wyboru masz zestawy Duplo  przeznaczone dla początkujących brzdąców, Classic dla miłośników ponadczasowych kloców znanej marki, zestawy inspirowane popularnymi bajkami, jak również LEGO Creator i wiele innych. Tak obszerna oferta sprawia, że bez względu na wiek dziecka, wybierzesz produkt, który jest dopasowany do etapu rozwoju oraz umiejętności manualnych.

Korzyści, które płyną z kreatywnej zabawy

Istotą zabawy klockami, jest ich układanie, a tu nie ma ściśle określonych zasad i ram. Dziecko wraz z rodzicem może tworzyć budowle na podstawie konkretnych wskazówek producenta, ale jeszcze lepszą rozrywką jest wymyślanie całkowicie nowatorskich konstrukcji. Taka niczym nieskrępowana zabawa pozwala doskonale rozwijać drobną motorykę i kreatywność. Poza tym budując kolejne pojazdy lub domki np. z LEGO Classic, dziecko mimowolnie poznaje zasady fizyki. W ten sposób pociecha razem z rodzicem może stworzyć cudowny, bajkowy świat, który umożliwi mu wciągającą i samodzielną zabawę przez długi czas. Dzięki temu masz możliwość spędzenia  kilku chwil ze swoją latoroślą na wspaniałej, relaksującej i jednocześnie uczącej rozrywce.

Kolekcja LEGO krok po kroku

Kupując LEGO dla dziecka, warto pamiętać, że nie wszystkie kolekcje są ze sobą kompatybilne. Przeznaczone dla najmłodszych DUPLO mają nieco większe elementy i zestawy można łączyć tylko w obrębie tej serii. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku propozycji dla starszych użytkowników kloców, ponieważ tu elementy mają podobne kształty i wielkości, jednak poszczególne produkty różnią się stopniem trudności. Wspomniane wcześniej LEGO Classic będzie idealne dla dzieci w każdym wieku, ale już LEGO Architecutre sprawdzi się w przypadku nastolatków, które z małych, plastikowych klocków stworzą imponujące zabytki, takie jak Statua Wolności lub Tadż Mahal. Pamiętaj, że bez względu na to, czy wybierzesz LEGO Friends dla przedszkolaka, czy LEGO Technic dla dziesięciolatka, z pewnością trafisz z prezentem w dziesiątkę, a długie godziny spędzone z rodzicem w czasie układania budowli i pojazdów będą dodatkowym bonusem.

Klocki LEGO to kultowa zabawka, na którą miejsce powinno znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju. Te wspaniałe, kolorowe kostki to nie tylko zajmująca rozrywka, ale prawdziwa zabawka edukacyjna ucząca w najprzyjemniejszy możliwy sposób i wspaniale wspierają rozwój dziecka już od drugiego roku życia pociechy.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close