Sport 30 grudnia 2024

Program Aktywna Szkoła zmienia sportowe oblicze Polski

Rządowy program Aktywna Szkoła zakończył swój pierwszy rok działalności, przynosząc imponujące wyniki i zachęcając tysiące Polaków do aktywności fizycznej. Program, którego celem jest rozwój sportu powszechnego, zyskał szeroką popularność, obejmując swoim zasięgiem całą Polskę i angażując uczestników w 2145 gminach.

Trzy filary programu Aktywna Szkoła

Program Aktywna Szkoła został zainicjowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w odpowiedzi na coraz gorsze wyniki badań sprawności fizycznej Polaków oraz niepokojące sygnały specjalistów związanych ze zdrowiem. Wzorem innych państw Polska podejmuje działania systemowe, mające na celu poprawę stanu zdrowia, sprawności fizycznej oraz stworzenie lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń. Program opiera się na trzech głównych filarach, które skutecznie uzupełniają ofertę sportową dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

1. Aktywny Orlik

Do tego filaru dołączyło ponad 1700 obiektów samorządowych, które każdego miesiąca organizowały do 100 godzin bezpłatnych zajęć sportowych. Dzięki tej inicjatywie sport stał się bardziej dostępny dla lokalnych społeczności, a Orliki ponownie stały się centrum aktywności fizycznej w wielu miejscowościach. Animatorzy sportu mogli też liczyć na znacznie lepsze wynagrodzenie, system motywacji i wymiany doświadczeń oraz program rozwoju kompetencji.

2. Aktywny Weekend

W weekendowych zajęciach sportowych uczestniczyło 1200 przyszkolnych obiektów sportowych, które dodatkowo mogły ubiegać się o doposażenie w sprzęt sportowy o wartości do 25 tysięcy złotych. Zajęcia organizowane w soboty i niedziele oraz przez całe wakacje dały możliwość aktywnego spędzania czasu całym rodzinom. Dzięki temu szkolne boiska i hale tętniły życiem, gdy szkoła była zamknięta.

3. Aktywny do Kwadratu

W ramach tego filaru 5695 szkół wprowadziło pozalekcyjne zajęcia sportowe, dając uczniom szansę na rozwój umiejętności fizycznych i promując zdrowy tryb życia. Od lat pojawiają się apele, że same zajęcia WF to za mało, dlatego szkoły powinny oferować więcej rozwiązań wspierających rozwój fizyczny i sportowy. To właśnie dzieci i młodzież są główną grupą docelową programu, a aktywizacja poprzez szkoły jest najłatwiejszym rozwiązaniem zarówno dla rodziców, jak i dla samorządów.

Aktywna Szkoła

Imponujące liczby

Pierwszy rok programu Aktywna Szkoła przyniósł imponujące statystyki. Łącznie przeprowadzono ponad 1,8 miliona godzin zajęć sportowych, a w program zaangażowało się prawie 13 tysięcy trenerów, którzy pracowali na 8300 obiektach sportowych. Fundacja Orły Sportu – realizator krajowy programu – zapowiada, że plany na kolejny rok są jeszcze bardziej ambitne.

Ambasadorzy zdrowego stylu życia

Program Aktywna Szkoła wsparli znani sportowcy i specjaliści, którzy promowali zdrowy styl życia, nie tylko dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem i inspiracją, ale też odwiedzając lokalne wydarzenia i motywując młodych ludzi do aktywności fizycznej. Wśród nich znaleźli się Edyta Litwiniuk – aktywna mama i triathlonistka, Grzegorz „Gabor” Jędrzejewski – trener, bramkarz, Damian Bąbol – komentator i prezenter, Urszula Somow – dietetyczka, Pia Skrzyszowska – olimpijka w biegu przez płotki oraz Anastazja Kuś – olimpijka w sprincie.

Turniej „Z Orlika na Stadion”

Jednym z najważniejszych wydarzeń programu Aktywna Szkoła był turniej piłkarski „Z Orlika na Stadion”, skierowany do grup wiekowych U-13, U-14 i U-15. Po rozgrywkach lokalnych, regionalnych i wojewódzkich najlepsze drużyny spotkały się na Stadionie Narodowym w Warszawie, co było spełnieniem marzeń młodych piłkarzy i piłkarek.

Skala wydarzania oraz zaangażowanie i liczba zgłoszeń jednoznacznie wskazuje, że piłka nożna to najbardziej popularna i łatwo dostępna dyscyplina sportowa łącząca zarówno chłopców, jak i dziewczęta. Turniej przyciągnął 5500 drużyn, które rozegrały aż 10 tysięcy meczów. W promocję wydarzenia zaangażowali się znani sportowcy, w tym Weronika Zawistowska, Kacper Urbański, Jakub Moder oraz Robert Lewandowski, którzy zachęcali młodych ludzi do rozwijania pasji do piłki nożnej.

Akademia Sportu Powszechnego

W ramach programu ponad 10 tysięcy animatorów, trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego podniosło swoje kompetencje dzięki specjalistycznym szkoleniom prowadzonym przez 56 Animatorów Ekspertów oraz przedstawicieli polskich związków sportowych. Dzięki temu osoby prowadzące zajęcia sportowe mają szansę oferować angażujące zajęcia z zakresu różnych dyscyplin, poznać podstawy wsparcia psychologicznego, bezpieczeństwa czy motywowania.

Kongres Sportu Powszechnego

W grudniu 2024 r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbył się Kongres Sportu Powszechnego mający na celu wymianę wiedzy oraz doświadczeń interdyscyplinarnych specjalistów, przedstawicieli rządu, samorządów oraz organizacji zwianych ze sportem. Spotkanie to miało na celu wypracowanie nowych rozwiązań dla wsparcia Polaków w zakresie zdrowia, kondycji fizycznej, psychicznej, a także ogólnego dobrostanu. Podczas kongresu przyznane zostały nagrody dla najlepszych animatorów i animatorek sportu oraz dla instytucji, które najlepiej wdrożyły program Aktywna Szkoła w każdym województwie.

Podsumowanie

Pierwszy rok funkcjonowania programu Aktywna Szkoła udowodnił, że potrzebne są kompleksowe narzędzia wspierające sport powszechny. Zadania, jakie podejmuje Ministerstwo Sportu i Turystyki wraz z Ministerstwem Edukacji, mają szansę dotrzeć do najbardziej narażonej na spadek aktywności grupy, a wielowymiarowe rozwiązania skutecznie wpływać na świadomość Polaków w zakresie dbania o zdrowie poprzez sport. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, trenerów, szkół i lokalnych społeczności już po pierwszym roku udało się stworzyć przestrzeń do aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku.

Program nie tylko popularyzuje sport, ale także buduje poczucie wspólnoty i daje młodym ludziom szansę na realizację sportowych marzeń. Skala przedsięwzięcia oraz liczba uczestników wskazują, że Aktywna Szkoła jest krokiem w stronę zdrowszego i bardziej aktywnego społeczeństwa.

Program Aktywna Szkoła finansowany jest ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

 

 

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 24 grudnia 2024

Najpopularniejsze greckie wyspy i atrakcje, których nie możesz przegapić

Wakacje w Grecji to dla wielu osób spełnienie marzeń. Jeśli lubisz słoneczną pogodę, szerokie piaszczyste plaże i turkusowe morze – ten kraj czeka właśnie na ciebie. Greckie wyspy są nie tylko piękne, ale też unikalne. Każda to osobna historia, zabytki, atrakcje. Pod lupę zostały wzięte Kreta, Zakynthos, Rodos, Kos, Korfu, Lesbos i Samos. Poznaj najważniejsze powody, aby się na nie wybrać.

Kreta – bogactwo zabytków i natury

Największa i najpopularniejsza grecka wyspa ma czym przyciągać turystów. Na Krecie jest bardzo dużo pozostałości po okresie starożytnym, choćby pałac w Knossos, zwany też labiryntem w Knossos lub labiryntem Minotaura, świetnie znanym wszystkim, którzy czytali mity greckie.

Miłośnicy trekkingu na pewno wybiorą się do jednego z najgłębszych wąwozów w Europie – wąwozu Samaria.

Zakynthos – Zatoka Wraku i wyspa żółwi

Plaża z wrakiem statku to wizytówka wyspy. Niestety, sam wrak z roku na rok ma się coraz gorzej, warto się więc pospieszyć, jeśli chcesz go zobaczyć. Najwygodniej zrobić to w czasie rejsu statkiem.

Zakynthos to też miejsce lęgowe żółwi Caretta. Przy odrobinie szczęścia można dostrzec małe żółwiki wylęgujące się z jaj i zmierzające do wody. Zwykle dzieje się to w połowie wakacji.

Rodos – wyspa motyli

Rodos to wyspa, na której czas płynie wolniej. Stworzona do odpoczynku i delektowania się bliskością… motyli. Późna wiosna to czas, kiedy w Dolinie Motyli jest ich najwięcej – widok dosłownie zapiera dech w piersiach.

Najpiękniejsza plaża na wyspie to plaża Tsambika – drobny piasek i lazurowa woda tworzą tu magiczny widok.

Kos – wyspa Sokratesa i flamingów

Wyspa Kos (https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/kos) jest mała, można nawet rzec, że kameralna. Najważniejszym zabytkiem tutaj jest Asklepiejon, antyczne sanatorium założone przez samego Hipokratesa. Tu stworzył podwaliny współczesnej medycyny i wykształcił swoich następców.

Na Kos są też mokradła, które upodobały sobie ptaki brodzące, między innymi flamingi. Pojawiają się tam w czasie migracji – jesienią i wiosną.

Korfu – zielony raj cesarzowej Sisi

Korfu to najbardziej północna wyspa grecka. Jest minimalnie chłodniejsza od swoich południowych sióstr i zdecydowanie bardziej zielona. Jednak przede wszystkim jest to wyspa kojarzona z cesarzową Sisi, dla której zbudowano tu pałac. Achillion zachował się w bardzo dobrym stanie i można go zwiedzać.

W stolicy Korfu, mieście o tej samej nazwie, zachowały się weneckie fortyfikacje.

Lesbos – wyspa natury i gorących źródeł

Lesbos nie jest tak popularna, jak wymienione powyżej greckie wyspy, i to właśnie jest jej największym atutem. Przyciąga spokojem i autentyczną grecką atmosferą. Warto tu zanurzyć się w gorących źródłach Eftalou i na własne oczy zobaczyć skamieniały las, czyli skamieniałości drzew sprzed dwudziestu milionów lat.

Samos – wyspa Pitagorasa

O Pitagorasie słyszał każdy, ale nie każdy wie, że pochodzi on z greckiej wyspy Samos. Dziś to idealny kierunek na spokojne wakacje, ale niegdyś Samos była ważnym ośrodkiem naukowym Grecji.

Pozostałości po starożytnym splendorze to między innymi Heraion, czyli świątynia bogini Hery, oraz Tunel Eupalinosa – akwedukt wykuty w skale, nazywany inżynierskim cudem starożytności.

Grecja to idealny kierunek na wakacje, a dobre biuro podróży na pewno ma ofertę wyjazdu na każdą z wyżej opisanych wysp. Sprawdź propozycje biur podróży w twojej okolicy lub skorzystaj z dobrodziejstwa internetu i zajrzyj na https://www.tui.pl/.

Więcej na: https://www.tui.pl/

 

Źródło informacji: TUI Poland Sp. z o.o.

Obraz Andrzej z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Boże Narodzenie 23 grudnia 2024

Wigilijne stoły w Polsce. Opowieść o warzywach, które tworzą świąteczną magię

Wigilijny wieczór to nie tylko czas spotkań rodzinnych, ale także moment, kiedy polskie domy zapełniają się zapachami tradycyjnych potraw. Od wieków, mimo ograniczonego dostępu do świeżych warzyw w zimie, nasze babcie i prababcie potrafiły wykorzystać to, co dostępne – kiszonki, susze, przechowywane w piwnicach korzenie – tworząc z nich wyjątkowe dania, które do dziś są symbolem polskiej Wigilii.

Barszcz czerwony z uszkami

Korzenie barszczu sięgają głęboko w polskiej tradycji kulinarnej. Ta intensywna, aromatyczna, wzmocniona czosnkiem i pełna smaku buraka zupa, to prawdziwy rarytas świątecznego stołu. W niektórych domach, zamiast barszczu, króluje zupa grzybowa, czasem wzbogacona o nowoczesne dodatki jak pieczarki (lub nawet z nich przygotowywana), odzwierciedlająca zmieniające się kulinarne gusta oraz różnorodność tradycji i przyzwyczajeń.

Kapusta z grzybami i jej regionalne wariacje

Tradycyjna kapusta z grzybami, serwowana z suszonymi grzybami, to kwintesencja polskiej Wigilii. W niektórych regionach popularne są łazanki z kapustą, a także kapusta z grochem, pełna błonnika i białka, idealna dla szukających alternatywy dla mięsnych potraw, nie tylko w czasie świąt.

Ryba po grecku

Choć nazwa może mylić, „ryba po grecku” to autentycznie polska potrawa. Stworzona w XIX wieku jako sposób na wykorzystanie dostępnych zimą warzyw: marchwi, pietruszki, selera. Jest to doskonały przykład adaptacji polskiej kuchni do sezonowych ograniczeń, przynoszący na stół kolor i bogactwo smaków.

Pierogi i krokiety

Pierogi z różnorodnymi farszami oraz krokiety z kapustą i grzybami to dania, które każde polskie dziecko zna od najmłodszych lat. Są one nie tylko pyszne, ale także niosą ze sobą ducha rodzinnych tradycji i wspólnego spędzania czasu przy ich przygotowaniu.

Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa, pełna polskich warzyw takich jak marchew, groszek, ziemniaki, to klasyczny element świątecznego obiadu. Demonstruje ona, jak nawet skromne pozornie składniki mogą być przemienione w coś wyjątkowego i celebracyjnego.

Te tradycyjne potrawy, głęboko zakorzenione w polskiej kulturze i historii, pokazują, jak ważne w naszej diecie są produkty pochodzące z lokalnych upraw. Przygotowane z polskich warzyw, dostępnych nawet w środku zimy, gwarantują zdrowie i smak, a także pozwalają celebrować bogactwo polskiej tradycji kulinarnych. Po przepisy zapraszamy na stronę www.mocpolskichwarzyw.pl oraz do social-mediów kampanii Moc Polskich Warzyw, gdzie znaleźć można warzywny niezbędnik wigilijny – czyli najbardziej poszukiwane przepisy na dania z artykułu.

Moc Polskich Warzyw

Moc Polskich Warzyw to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w projekcie biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw (#Fundusze Promocji).

W lipcu 2024 r. zainaugurowano już piątą z kolei odsłonę kampanii, która z roku na rok przybiera na sile dzięki stosowaniu innowacyjnych metod i docieraniu do coraz większego grona konsumentów.

 

Źródło informacji: Brandmates

Obraz RealAKP z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close