Ciąża 1 kwietnia 2023

Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży to kwestia wzbudzająca wiele dyskusji i komentarzy. W rozmowach na ten temat często ścierają się stanowiska zwolenników trzymania kobiety pod kloszem i odradzania jakiegokolwiek wysiłku z opinią osób uznających, że ciąża to nie choroba i przyszła mama może ćwiczyć bez ograniczeń. Tymczasem prawda leży dokładnie pośrodku – jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań, a ciężarna dobrze się czuje, to może być ona aktywna przez całe 9 miesięcy. Jak ćwiczyć w ciąży i na co zwrócić szczególną uwagę? Wskazówek udziela położna Karolina Laskowska, ekspert marki Mama i ja.

Aktywność fizyczna w ciąży niesie ze sobą wiele korzyści dla przyszłej mamy. Przede wszystkim poprawia samopoczucie, utrzymuje ją w dobrej kondycji i pomaga lepiej przygotować się do trudów porodu. Uprawianie sportu pozwala również szybciej wrócić do formy po okresie połogu. Ważne jest jednak, aby rodzaj i intensywność ćwiczeń dostosowywać do stanu zdrowia, kondycji i samopoczucia kobiety, a także unikać sportów kontaktowych czy w jakikolwiek inny sposób zagrażających mamie i dziecku. Istotne jest również, aby przed rozpoczęciem aktywności skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, bo istnieje grupa czynników ryzyka, które wykluczają ćwiczenia w stanie błogosławionym. Należą do nich na przykład krwawienia, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa, choroby serca i płuc czy też przodujące łożysko. Szczególnie uważne muszą być również panie, które spodziewają się bliźniaków bądź trojaczków – wyjaśnia ekspert marki Mama i ja.

I trymestr – ćwicz oddech i dbaj o postawę

Jeżeli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń i ciężarna ma od niego zielone światło, to może ona być aktywna niemal przez cały okres ciąży. W pierwszych tygodniach zalecane są przede wszystkim spacery, pływanie i delikatne rozciąganie. Ważne jest, aby podczas wysiłku tętno nie przekraczało 140 uderzeń na minutę. Ponadto niewskazane są wszelkie ćwiczenia na mięśnie brzucha. W I trymestrze dobrze jest skupić się na ćwiczeniach oddechowych i korygujących niewłaściwą postawę ciała, a także w szerokim zakresie trenować ręce oraz nogi. Pozwoli to w kolejnych miesiącach uniknąć bólu kręgosłupa i niepotrzebnego przeciążania, wyjaśnia położna, ekspert marki Mama i ja. Dobrym pomysłem na początku ciąży jest skonsultowanie się z profesjonalnym trenerem lub zapisanie się na zajęcia dedykowane przyszłym mamom. Taki specjalista pomoże dobrać ćwiczenia do możliwości kobiety i poinstruuje ją, jak wykonywać je w prawidłowy i bezpieczny sposób. Bardzo ważne podczas ćwiczeń jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dla kobiet w ciąży zalecana jest niskozmineralizowana, niegazowana woda źródlana, np. Mama i ja.

II trymestr – czas na mięśnie dna miednicy

Większość ciężarnych wspomina II trymestr jako najprzyjemniejszy okres stanu błogosławionego. Zwykle mijają wtedy dokuczliwe nudności i osłabienie, a brzuszek nie jest jeszcze tak duży, jak w ostatnich tygodniach. Jest to idealny czas na urozmaicenie ćwiczeń i rozpoczęcie pracy nad mięśniami dna miednicy, które pełnią niezwykle ważną rolę podczas porodu. Standardowo przyjmuje się, że idealna liczba treningów w II trymestrze ciąży to trzy w tygodniu. Jeżeli jednak przyszła mama czuje się dobrze i lekarz nie zalecił większej ostrożności, to może ona ćwiczyć nawet codziennie. W tym okresie dobrze jest do wcześniejszych ćwiczeń dodać wykroki, krążenia biodrami i przysiady. Świetnym rozwiązaniem są również czynności z dużą piłką gimnastyczną, mówi specjalista marki Mama i ja. W grupie aktywności, których nie powinno się wykonywać w II trymestrze ciąży są natomiast intensywne podskoki, ćwiczenia w pozycji leżącej i angażujące mięśnie brzucha. Lepiej również zrezygnować z jazdy na rowerze czy rolkach po nierównym terenie, a także z uprawiania sportów narażających przyszłą mamę na niedotlenienie, takich jak wspinaczka, czy nurkowanie, dodaje położna Karolina Laskowska.

III trymestr – przygotowanie do wielkiego dnia

Ostatnie miesiące ciąży to czas, kiedy przyszła mama powinna maksymalnie skupić się na przygotowaniach do porodu. Dotyczy to również ćwiczeń i wybierania takich aktywności, które pomogą jej cały proces przejść łatwiej i szybciej. Mowa tutaj przede wszystkim o ćwiczeniach oddechowych, relaksacyjnych i rozluźniających mięśnie. Dobrze jest także włączyć do treningu krążenie nadgarstkami oraz zginanie palców stóp i dłoni, które poprawiają ich ukrwienie i mogą zapobiec tworzeniu się żylaków czy opuchlizny. W III trymestrze ciąży bardzo ważne jest, aby nie wykonywać ćwiczeń w pozycji stojącej ani leżąc na brzuchu czy na wznak. Może to bowiem mieć niebezpieczne konsekwencje zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się w niej dziecka. W ostatnich tygodniach ciąży istotne jest również zwracanie uwagi na swoje samopoczucie i zaniechanie ćwiczeń, jeżeli przyszła mama czuje się osłabiona lub znużona. Czasem lepiej zaufać swojemu organizmowi i przełożyć trening na inny dzień niż ryzykować niepotrzebny stres lub wizytę u lekarza, dodaje ekspert marki Mama i ja.

Umiarkowana aktywność z zachowaniem zdrowego rozsądku jest wskazana przez cały okres ciąży – pozytywnie wpływa zarówno na kobietę, jak i maluszka. Podczas wykonywania ćwiczeń nie można jednak zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Warto mieć zawsze pod ręką butelkę niegazowanej wody źródlanej dostosowanej do potrzeb kobiet w ciąży np. Mama i ja i pilnować, aby systematycznie i na bieżąco uzupełniać płyny.


Photo by Ignacio Campo on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 1 kwietnia 2023

Odwodnienie w ciąży – objawy i przeciwdziałanie

Odwodnienie organizmu to problem, który może dotknąć każdego – bez względu na wiek, płeć i kondycję fizyczną. Szczególnie niebezpieczny jest on jednak dla ciężarnych, ponieważ niedobór płynów niekorzystnie odbija się na zdrowiu kobiety, jak również rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa. Sylwia Turczyńska, dietetyk personalny i ekspert marki Mama i ja wyjaśnia, jakie są najczęstsze przyczyny odwodnienia, jak rozpoznać jego objawy i jak go uniknąć.

Dziewięć miesięcy ciąży to czas, kiedy organizm kobiety poddawany jest olbrzymiej próbie wytrzymałościowej. Nie chodzi tylko o przyrost wagi, zmiany hormonalne czy huśtawki nastrojów. Wiele pań uskarża się wówczas na nudności i wymioty, dolegliwości żołądkowe, częstsze oddawanie moczu czy większą niż zwykle potliwość. Tego typu objawy na krótką metę są po prostu uciążliwe i nieprzyjemne, jednak po dłuższym czasie mogą prowadzić do poważniejszych problemów, w tym do odwodnienia. Przeciętny człowiek traci około dwóch litrów wody każdego dnia i jest to sytuacja jak najbardziej normalna. W przypadku ciężarnych liczba ta może się zdecydowanie zwiększyć, a nawet podwoić lub potroić. Przede wszystkim przyszłe mamy spalają więcej kalorii, muszą gromadzić cenne substancje nie tylko dla siebie, ale i dla dziecka, a do tego wiele z nich wymiotuje. Większość pań ma też podwyższoną temperaturę ciała i częściej musi korzystać z toalety. W konsekwencji bilans płynów w ich organizmie nie zawsze jest korzystny, a stąd już krok do odwodnienia. To z kolei może prowadzić do dużo poważniejszych zaburzeń, niebezpiecznych dla zdrowia kobiety i rozwijającego się w jej ciele maluszka. Szczególnie groźnym następstwem jest obniżenie poziomu płynu owodniowego i niedobór składników odżywczych, a w skrajnych przypadkach nawet przedwczesny poród”, mówi Sylwia Turczyńska, ekspert marki Mama i ja.

Odwodnienie organizmu w ciąży – jak rozpoznać?

Doświadczenie pokazuje, że pierwsze symptomy niedoboru wody u przyszłej mamy bardzo często są bagatelizowane i postrzegane jako normalny objaw ciąży. Mowa tutaj o uczuciu senności i zmęczenia, suchości skóry i wzmożonym pragnieniu. Niepokój zaczynają budzić dopiero bardziej poważne sytuacje, jak omdlenia, zawroty głowy, hemoroidy czy zaparcia. Lista objawów, wskazujących na odwodnienie jest bardzo długa i każda z zawartych na niej dolegliwości powinna wzbudzić czujność u ciężarnej. Wśród łagodnych objawów zwykle wymienia się zmęczenie, uczucie suchości w ustach i wzrost pragnienia, mniej elastyczną skórę, rzadsze wizyty w toalecie lub mocz o ciemnym zabarwieniu, a także bardzo małą potliwość nawet w upalne dni. W dalszej kolejności mogą pojawić się skurcze i zawroty głowy oraz niskie ciśnienie krwi. Najbardziej niepokojącym sygnałem i pretekstem do szybkiej wizyty u lekarza jest natomiast wyczuwalna zmiana w ruchach dziecka, drgawki, krwawienie lub odejście wód płodowych, wyjaśnia dietetyk personalny marki Mama i ja. Odwodnienie w ciąży 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Każda kobieta wie, że ciąża jest dla jej organizmu olbrzymią zmianą i że w tym czasie musi dbać o siebie ze zdwojoną siłą. Z uwagi na duże ryzyko odwodnienia, odpowiednia podaż płynów powinna być jednym z najważniejszych przejawów troski o zdrowie swoje i mającego przyjść na świat dziecka. Nie jest niczym odkrywczym, że najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie odwodnienia w ciąży jest picie wody i innych płynów. Przyjmuje się, że powinno to być co najmniej 2 litry na dobę, jednak w przypadku wymiotów lub zwiększonej potliwości, a także w upalne dni, ta liczba powinna zostać zwiększona.. Każda ciężarna musi zatem uważnie obserwować swój organizm i dostosowywać podaż płynów do aktualnych potrzeb. Nie powinna jednak nigdy schodzić poniżej wyznaczonego minimum, mówi specjalista marki Mama i ja. Warto pamiętać, że w przypadku przyszłych mam liczy się nie tylko ilość napojów, ale również ich jakość. Najlepszym wyborem jest niegazowana woda źródlana, odpowiednio przebadana i opatrzona certyfikatami jakości, jak na przykład Mama i ja. Jej zaletą jest niski stopień mineralizacji i obniżona zawartość sodu, który w zbyt dużych dawkach może prowadzić do niebezpiecznego dla ciężarnych wzrostu ciśnienia tętniczego, dodaje dietetyk. Przyszłe mamy powinny mieć na uwadze, że wodę należy popijać regularnie przez cały dzień, robiąc to małymi łykami. Tylko w ten sposób będzie ona optymalnie wchłaniania i magazynowana, a dzięki temu zapewni sprawne funkcjonowanie dwóch organizmów – ciężarnej i jej mającego przyjść na świat dziecka, dodaje ekspert marki Mama i ja. Odwodnienie w ciąży


Photo by Anna Hecker on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 1 kwietnia 2023

Czym się kierować wybierając ginekologa do prowadzenia ciąży?

Jaki ginekolog jest najlepszy do prowadzenia ciąży? Dobry i zaufany lekarz prowadzący ciążę to prawdziwy skarb. Nie tylko przeprowadzi on niezbędne badania i będzie czuwał nad zdrowiem przyszłej mamy, ale również wesprze ją w trudnych momentach, wyjaśni wątpliwości i pomoże przygotować się do porodu. Wybierając ginekologa warto mieć zatem na względzie nie tylko jego kompetencje, ale również podejście do pacjentki, poziom empatii i delikatności. Na co jeszcze powinna zwrócić uwagę ciężarna? Cennych rad udziela położna Karolina Laskowska, ekspert marki Mama i ja.

Kiedy kobieta dowiaduje się o ciąży, to zwykle pojawia się u niej natłok myśli i niezwykła plątanina emocji. Z jednej strony jest wielka radość i wzruszenie, z drugiej – ogrom pytań i wątpliwości, a także obaw o zdrowie własne i maleństwa. Dwie ostatnie kwestie na szczęście można powierzyć w ręce specjalistów, a zwłaszcza dobrego ginekologa-położnika. Jego poszukiwania warto rozpocząć jeszcze przed zajściem w ciążę albo tuż po jej stwierdzeniu. Dzięki temu kobieta będzie miała odpowiednią opiekę od samego początku, a wszelkie nurtujące pytania będą rozwiązywane na bieżąco. jaki ginekolog do prowadzenia ciąży

Wiedza, doświadczenie i… dostępność

Opieka prywatna czy państwowa? – to pytanie, które zaprząta głowę wielu kobietom, poszukującym lekarza prowadzącego ciążę. Doświadczenie pokazuje jednak, że w tej kwestii nie obowiązują żadne schematy. Doskonałego specjalistę znaleźć można zarówno w gabinetach prywatnych, jak i w szpitalach czy przychodniach finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto więc przejrzeć oferty różnych placówek i zwrócić uwagę na doświadczenie, dostępność terminów i czas oczekiwania przed gabinetem. W niektórych placówkach na pierwszą wizytę czeka się od 4-6 tygodni, a to zdecydowanie za długo. Komfortowa nie jest również sytuacja, gdy po przyjściu do przychodni ciężarna musi czekać godzinę na przyjęcie przez lekarza. Wizyty powinny odbywać się regularnie i punktualnie, jednak dopuszczalne są drobne opóźnienia, jeżeli wcześniejsza pacjentka wymagała większej troski czy też pojawiły się nieprzewidziane sytuacje natury medycznej, mówi Karolina Laskowska, ekspert marki Mama i ja. Kwestią, na którą warto również zwrócić uwagę podczas wyboru placówki i ginekologa, jest możliwość otrzymania skierowania na dodatkowe badania, a także trzymanie się najnowszych wytycznych odnośnie opieki nad ciężarną. Dużo o samym lekarzu powie natomiast pierwsza wizyta w jego gabinecie. Jeżeli ginekolog przeprowadzi dokładny wywiad, zleci wszystkie badania, będzie cierpliwie odpowiadał na pytania i precyzyjnie objaśniał wszystkie procedury, a przy tym szanował intymność pacjentki, to sygnał, że trafiło się w dobre ręce, wyjaśnia ekspert marki Mama i ja. Warto tutaj dodać, że wiele przyszłych mam na lekarza prowadzącego wybiera osobę, która pracuje w renomowanym szpitalu i w zasadzie jest to dla nich jedno z najważniejszych kryteriów. Taki ginekolog rzeczywiście zwykle ma duże doświadczenie i wiedzę, jednak trzeba pamiętać, że w naszym kraju poród ze swoim lekarzem prowadzącym nie jest standardem. Pracę w wybranym szpitalu warto zatem traktować jako dodatkowy atut położnika, ale nie jako najważniejszy argument za jego wyborem. Jeżeli zależy nam na obecności znajomej osoby z personelu medycznego, łatwiej jest zdecydować się na poród w obecności wybranej położnej, dodaje Karolina Laskowska.

Zaufanie przede wszystkim!

Wiedza i kompetencje, a także doświadczenie z racjonalnego punktu widzenia stanowią najważniejsze kryteria wyboru dobrego ginekologa. W praktyce jednak liczy się również tzw. chemia na linii lekarz-pacjentka. Chodzi tutaj jednak nie tylko o sposób bycia medyka, jego poczucie humoru czy jakość wypowiedzi, ale przede wszystkim o wzajemne zaufanie. Kobieta powinna w gabinecie czuć się na tyle bezpiecznie i komfortowo, żeby nie bała się zadawania żadnych pytań, pozwoliła sobie na wyrażenie najbardziej intymnych obaw i precyzyjnie opowiadała o wszystkich swoich dolegliwościach. Z drugiej strony ciężarna musi mieć również przekonanie, że lekarz dołoży wszelkich starań, aby jej dziecko miało jak najlepszą opiekę i rozwijało się prawidłowo. Stanie się tak wtedy, gdy ginekolog będzie traktował ją z szacunkiem, będzie poświęcał jej podczas wizyt całą swoją uwagę i – w razie konieczności – odeśle do innego specjalisty, zleci dodatkowe badania lub w odpowiednim czasie skieruje do szpitala, mówi ekspert Mama i ja.

Warto pamiętać, że ginekolog prowadzący ciążę to nie partner na całe życie i można go zmienić w dowolnym momencie, podsumowuje położna marki Mama i ja.


Photo by Suhyeon Choi on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close