Nowe przygody grzecznego psa

Tytuł: Nowe przygody grzecznego psa
Autor: Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
Ilustrator: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania:  2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 176
Kategoria wiekowa: 5+
Cena: 20zł

“Nowe przygody grzecznego psa” – to książka, która w naszym domu od pierwszych stron podbiła serca mamy, taty i dziecka. Głównym bohaterem i narratorem jest Winter – pies rasy Alaskan Malamut – przyjacielski wobec ludzi, lubiący dzieci, życzliwy w stosunku do osób obcych, choć nieprzepadający za innymi psami. W każdym rozdziale poznajemy świat widziany oczami czworonoga, czytamy o jego codziennych przeżyciach i niecodziennych przygodach.

Winter jest oddany swojemu stadu – rodzinie z którą mieszka, uwielbia długie spacery i kocha pełną miskę. Jest pozytywnie nastawiony do życia, pełen energii i nie lubi bezczynności. Przepada za wylegiwaniem się w cieniu, w wykopanym przez siebie dołku,  ceni entuzjastyczne powitania i wykorzysta każdą okazję by swobodnie pobiegać po najbliższej okolicy.

Nic nie umknie jego uwadze – bacznie obserwuje i komentuje sytuacje, które dzieją się wokół niego – rozmowy dorosłych, rodzinne problemy, perypetie rodziców i dzieci. Wydarzenia przedstawione z perspektywy psa odkrywają, w jak różny – od typowego – sposób można interpretować dane zdarzenia. Niesforne reakcje Wintera bywają często niezrozumiałe (szczególnie przez dorosłych) ludzi i odwrotnie – pies niejednokrotnie zupełnie inaczej pojmuje zachowania ludzi, które ciągle go zadziwiają.

Jednocześnie dowiadujemy się, jak bardzo wszyscy domownicy są ze sobą zżyci i jak kochają psa. Nawet Henryk (ojciec) – który najczęściej krytykuje zachowanie Wintera – staje zawsze w jego obronie usprawiedliwiając go przed obcymi, niechętnymi mu osobami.

Autorzy – Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz – doskonale znają temperament malamuta i zabawnie, ale trafnie opisują pobudki, którymi pies się kieruje.

Książka napisana jest barwnym językiem z dużym poczuciem humoru. Bawi zarówno dorosłych, jak i dzieci – choć jedni i drudzy uśmiechają się w zupełnie innych momentach. Jest adresowana do dzieci od 5 lat – nadaje się do samodzielnego czytania przez najmłodszych. Rozdziały są krótkie, a (prawie) każdy opatrzony jest kolorową lub czarno – białą ilustracją Joanny Rusinek, doskonale współgrającą z opowiadaniem.

“Nowe przygody grzecznego psa” to pierwsza “książka z rozdziałami”, którą czytałam mojemu 3,5 letniemu synowi. Pełna niespodzianek i niesamowitych przygód historia Wintera, wciągnęła go w całości i obudziła zainteresowanie różnymi rasami psów. Zarówno mały, jak i zupełnie duży czytelnik z pewnością wyciągnie z lektury coś dla siebie. Szczerze polecam!

 

Basia

Serdecznie dziękuję autorowi za przekazanie książki do recenzji.

  1. W jakim przedziale wiekowym mieści się ta książka?

    1. Barbara Heppa-Chudy

      Wydawnictwo poleca 5+, ja czytałam trzylatkowi, którego fabuła bardzo wciągnęła. A i dorosły świetnie się bawi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Zobacz kolejny produkt z naszego katalogu

„Zakopane i okolice”

Tytuł: „Zakopane i okolice”

Autor: Ewa Stadtmüller,  Anna Chachulska

Ilustracje: Andrzej Kłapyta,  Kazimierz Wasilewski

Fotografie: Konrad Kuś,  Ewa Stadtmüller

 Michał Porębski,  Leszek Małachowski

 Adam Brzoza, Biuro promocji Zakopanego

Wydawnictwo: Skrzat

Seria: Skrzat poznaje świat

Rok wydania: 2008

Format: 240×210 mm

Oprawa: twarda

Ilość stron: 180

Kategoria wiekowa: 6+

Cena sugerowana: ok. 26 zł

 

Zakopane – zimowa stolica Polski. Czy już ją odwiedziłeś?? Jeśli tak, to troszkę ją znasz, jeśli nie, nie wiesz jaka jest piękna. W obu tych przypadkach książka Ewy Stadtmüller i Anny Chachulskiej będzie świetnym prezentem, więc i mnie sprawiła ogromną radość, ponieważ należę do drugiej, z wymienionych grup. I mimo, że góry otaczają mnie na co dzień, Zakopane jeszcze nie zostało przeze mnie odkryte.

Jeśli myślisz, że to kolejny opasły i nudny przewodnik – jesteś w ogromnym błędzie!! To niekonwencjonalny spacer po Podhalu. Dzięki niemu poszerzyłam swoje wyobrażenia o Zakopanem i okolicach, ponieważ do tej pory był to jedynie obraz zatłoczonych Krupówek i tras narciarskich, nie zapominając o Morski Oku oczywiście.

W towarzystwie przesympatycznego Skrzacika, udamy się nie w jeden długi spacer, a w siedem przechadzek po górskich szlakach, ponieważ każdy rozdział to inna wycieczka. Autorki tak zaplanowały trasy, by każdy znalazł coś dla siebie, nie zapominając oczywiście o najmłodszych podróżnikach.

Nasz mały przewodnik, prowadzi z nami gawędę i używa bezpośrednich zwrotów np. A czy wiecie, dlaczego…?, Pewnie myślicie, że…, Podpowiem Wam zagadką….. Taki zabieg sprawia, że dystans pomiędzy autorem a odbiorcą maleje, a przekazywane treści łatwiej do nas trafiają, sprawiając, że informator staje się ciekawszy, bardziej przystępny i chcemy ruszać z nim w dalszą trasę.

Skrzacik opowie nam najróżniejsze historyjki, opowiastki, przypowieści. Zapozna nas z historią Podhala, zaprosi w najciekawsze zakamarki, o których z pewnością jeszcze nie słyszeliśmy. Wyjaśni  na przykład kim jest ceper i skąd na czapkach górali wzięły się muszelki. Opowie nam i pokarze popularne tatrzańskie zwierzęta, ptaki, drzewa i inne rośliny. Wiele z nich, można zobaczyć tylko w tym górskim rejonie, dlatego warto zapoznać się z nimi wcześniej, aby później nie dać się zaskoczyć w czasie wędrówki.

Zakopane to nie tylko piękne widoki i wyjątkowe zwierzęta, to również historia, tradycja, poeci, muzyka. Nasz bystry Skrzacik przybliży nam pojęcia z rożnych dziedzin, odsłaniając magię i czar  tego miejsca.

Oczywiście przewodnik zawiera mnóstwo szczegółowych, bardziej encyklopedycznych informacji i ciekawostek, które znajdziemy na kolorowych marginesach. Przydadzą się one nieco starszym podróżnikom lub ich rodzicom. Nie zapomniano również o takich podstawowych informacjach jak godziny otwarcia muzeów, czy słowniku trudnych pojęć.

Miłym zaskoczeniem jest dołączony do przewodnika zeszycik „Sprawdź co zapamiętałeś”, stanowiący zbiór krzyżówek sprawdzających naszą wiedzę z każdego odbytego spaceru.

Ta pozycja Wydawnictwa Skrzat niezwykle przypadła mi do gustu. Autorki połączyły tu wiedzę, porady oraz piękne ilustracje i fotografie. Prosty i ciekawy tekst został doskonale wkomponowany w część graficzną, tworząc świetny przewodnik dla małych i dużych.

 

Magdalena 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Skrzat za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku