Powiedz komuś!

Dzieci nie zawsze ufają swoim odczuciom, swojej intuicji. Nie zawsze wiedzą, czy to, co robią dorośli, jest dobre czy złe.

Książeczka “Powiedz komuś!” to proponowana lektura w podręczniku dla klasy pierwszej z cyklu Odkrywam siebie. Temat przewodni to Szacunek. Całość podzielona jest na cztery części:
1. Nasz świat jest bardzo ważny i trzeba go szanować.
2. Wszyscy ludzie są bardzo ważni i trzeba ich szanować.
3. Dzieci są bardzo ważne i trzeba dzieci szanować.
4. Twoje ciało jest bardzo ważne i wszyscy muszą je szanować.

Część pierwsza to omówienie podstawowych zasad jak dbanie o zwierzęta, przyrodę, niezaśmiecanie otoczenia.

Część druga to zasady dotyczące traktowania innych ludzi. Nie należy narażać innych na niebezpieczeństwo oraz krzywdzić zarówno fizycznie, jak i słownie. Każda strona to przykład złego zachowania oraz prosta ilustracja, mówiąca czego nie wolno robić.

Część trzecia dotyczy dzieci. Należnego im szacunku oraz tego, czego nie powinni robić dorośli i starsze dzieci w stosunku do maluchów. m.in. okłamywać, bić, pokazywać nieprzyzwoitych obrazków, straszyć, kazać dzieciom milczeć, gdy dzieje im się krzywda. Znowu każda strona to krótka informacja czego nie wolno robić oraz ilustracja, która to obrazuje.

Czwarta i zarazem ostatnia część to zasady, które obowiązują wszystkich w stosunku do naszego ciała. “Twoje ciało należy do Ciebie i ty o nim decydujesz. Nikomu nie wolno dotykać Cię, w sposób, jakiego nie lubisz, zawstydza Cię lub boli”.

Książeczka to bardzo ważna pozycja, z którą powinny zapoznać się zarówno dzieci, jak i dorośli. Z wieloma zasadami należy zaznajomić już młodsze dzieci np. w wieku przedszkolnym. Jednak moim zdaniem książeczka nie nadaje się do samodzielnego czytania. Konieczna jest opieka osoby dorosłej, która szczegółowo i odpowiednio do wieku wyjaśni obrazki i to, czego robić nie wolno, zwłaszcza w kwestii naszego ciała.

Warto tę pozycję posiadać w swojej domowej biblioteczce i odpowiednio do wieku naszego dziecka omawiać poszczególne tematy. W końcu to my najlepiej znamy nasze dziecko i wiemy, kiedy i jak rozmawiać z nim na trudne tematy. Jeśli jednak mamy wątpliwości, to w książce znajdziemy podpowiedź, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę. Zachęcam więc gorąco do lektury.

Tytuł: Powiedz komuś!
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Wydawnictwo: GWP

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Zobacz kolejny produkt z naszego katalogu

Czy mogę pogłaskać psa?

Dzieci zwykle lubią zwierzątka. Lubią je zaczepiać, bawić się z nimi, są w takich kontaktach dość odważne. Czy to dobrze? Niestety Nie!

Wszyscy doskonale znamy wiele przypadków zasłyszanych w telewizji czy radiu, gdy dziecko, czy osoba dorosła zostały pogryzione przez psa. Ja zawsze mam w takich sytuacjach problem, bo nie wiem, czy żal mi tego zwierzęcia, czy człowieka. Oczywiście, jeśli chodzi o niemowlę, to sprawa jest oczywista, to nie jest jego wina. Jeśli pies był spuszczony ze smyczy to wina właściciela, bo nie zachował odpowiednich środków ostrożności. Natomiast co w sytuacji, gdy chodzi o starsze dziecko, czy dorosłego? Czy zawsze jest to wina psa? Przecież zwierzak tak jak człowiek, nie każdego musi lubić, czasem może mieć zły dzień, może nie lubić dzieci czy głaskania przez obcych.

W przypadku dorosłych ciężko znaleźć lekarstwo na głupotę…

Natomiast co do dzieci,  tu wszystko zależy od nas — rodziców. To my powinniśmy nauczyć dzieci jak postępować ze zwierzętami, tego, jak mogą reagować na nasze zachowanie i jakie środki bezpieczeństwa zachować.

Nie zawsze mamy w tym zakresie doświadczenie i tu z pomocą przychodzi książeczka „Czy mogę pogłaskać psa?”.

Autorka w tej bogato ilustrowanej pozycji pokazuje jakich zachowań psa możemy się spodziewać, co ma na nie wpływ i jak powinniśmy się zachować.

Każda strona to ilustracja oraz krótkie wyjaśnienie. Bywają zwierzątka dobrze i źle traktowane. Takie, które lubią dzieci i takie, które ich nie lubią. Najlepiej o wszystko zapytać właściciela, bo to on zna pieska najlepiej. Niekiedy znamy pieska dość dobrze, czy wtedy wiadomo jak się zachować? Odpowiedź na to pytanie także znajdziemy w książce.

Warto razem z maluchem zajrzeć do tej pozycji i wspólnie omówić wszystkie obrazki, a następnie wprowadzić w życie pewne zasady dla bezpieczeństwa naszego dziecka.

Tytuł: Czy ogę pogłaskać psa?
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Oprawa: miękka
Liczba stron: 24
Wydawnictwo: GWP

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki.

    1. no cóż, jak napisałam w tekście, na głupotę nie ma lekarstwa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku