Lifestyle 2 czerwca 2024

Rusza największa kobieca konferencja IT w Europie. Tych spotkań nie można ominąć

Od 12 do 13 czerwca odbędzie się największa w Europie konferencja dla kobiet ze świata IT i technologii – Perspektywy Women in Tech Summit 2024. Dwudniowe wydarzenie zgromadzi kilka tysięcy uczestniczek, a wśród nich największe umysły nowych technologii. Inspirujące wykłady i praktyczne warsztaty to niepowtarzalna okazja na rozwój oraz popchnięcie swojej kariery do przodu. Na które spotkania warto zwrócić szczególną uwagę?

12 i 13 czerwca w warszawskim Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO XXI odbędzie się szósta edycja wydarzenia Perspektywy Women in Tech Summit. To największa w Europie konferencja dla kobiet ze świata IT i technologii. Organizatorzy spodziewają się nawet 8 tys. uczestniczek.

Kalendarz wydarzenia jest wypełniony licznymi wykładami, warsztatami, sesjami mentoringowymi oraz spotkaniami rekrutacyjnymi. Tematem przewodnim będzie tech-life balance, czyli zadbanie o to, by technologia była dla nas jak najbardziej przyjazna.

W trakcie wydarzenia będzie można po raz pierwszy w Polsce zobaczyć komputer kwantowy. Jednak prawdziwym magnesem dla wielu uczestniczek są gościnie specjalne – topowe naukowczynie, inżynierki, liderki, startuperki oraz ekspertki z największych światowych firm.

Największe umysły technologiczne

Organizatorzy zadbali o największe nazwiska. Wśród gości specjalnych pojawi się m.in. prof. Margot Gerritsen ze Stanfordu – założycielka globalnego ruchu „Women in Data Science”. Towarzyszyć jej będzie Clara Nellist – słynna influencerka naukowa i fizyczka cząstek elementarnych w CERN.

Na uwagę zasługuje również spotkanie z Gitanjali Rao, najlepszą młodą naukowczynią w Ameryce i światową promotorką programu nauczania STEM. Na Perspektywach Women in Tech Summit pojawi się także prof. Christiane Floyd – pierwsza w historii profesorka informatyki w Niemczech, twórczyni podstaw otwartego oprogramowania.

Najlepsze polskie specjalistki 

Podczas Perspektyw Women in Tech Summit głos zabiorą również najlepsze polskie specjalistki, które od wielu lat tworzą świat IT i technologii. Na szczególną uwagę zasługuje wykład Ewy Kondery – Executive Director, Global ServiceNow Go To Market Leader w EY GDS. To liderka transformacji w branży technologicznej. Dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu zawodowemu od 2000 roku stoi na czele zarządzania zespołami w globalnych przedsiębiorstwach IT. 12 czerwca o godzinie 12:05 na Tech Stage 1 odpowie na pytanie, dlaczego potrzebujemy więcej kobiet w biznesie technologicznym i cyfrowym.

„Globalny deficyt talentów IT jest palącym problemem” – zauważa Ewa Kondera. „Do 2030 roku ponad 85 milionów stanowisk pracy w branży IT może pozostać nieobsadzonych ze względu na niedobór wykwalifikowanych pracowników. Jednocześnie odsetek kobiet w IT utrzymuje się na tym samym niskim poziomie, a nawet maleje. Tymczasem badania pokazują, że zróżnicowane zespoły radzą sobie lepiej. Podczas Perspektyw Women in Tech Summit odkryjmy, jak uwolnić cały potencjał kobiet w świecie technologii, aby wypełnić tę ogromną lukę” – dodaje.

Zapisy na szóstą edycję Perspektywy Women in Tech Summit trwają na stronie internetowej: https://womenintechsummit.pl/join-the-event.

Organizatorem Summitu jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

 

Źródło informacji: EY GDS

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 1 czerwca 2024

Farma Iluzji – park rozrywki, w którym rzeczywistość staje się magią, a magia rzeczywistością

Mazowsze skrywa wiele niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest Farma Iluzji – uwielbiany przez rodziny tematyczny park rozrywki, w którym ulubieniec najmłodszych, króliczek Farmuś, zaprasza gości do magicznej krainy czarów.

Park rozrywki blisko ludzi
Farma Iluzji to pierwszy i jedyny w Polsce tematyczny park rozrywki osadzony w świecie iluzji. Park znajduje się w otoczeniu malowniczych lasów w miejscowości Mościska w gminie Trojanów, w odległości około 80 kilometrów od Warszawy, Lublina, Radomia i Siedlec. Dość szybko i wygodnie dojedzie się tu nie tylko samochodem, ale i pociągiem! Park oferuje transport ze stacji wprost pod główną bramę.
Unikatowe atrakcje
Farma Iluzji to nie tylko ponad 70 różnorodnych atrakcji, ale przede wszystkim niezwykłe miejsce do spędzenia dnia pełnego przygód w rodzinnej atmosferze. Bo gdzie indziej można wznieść się w przestworza w latającym statku piratów, zjechać w podziemia Kopalni Złota, wkroczyć do chaty unoszonej przez balony czy też ruszyć w szalony rajd smoczą kolejką Dragon? Na maluszki czeka świat króliczka Farmusia – jego domek, kolejka Wesołe Kaczuszki, Polana Jednorożców i wiele innych! Wśród gości przechadzają się animatorzy dbający o dobry nastrój w parku, a na scenie codziennie czekają iluzjoniści, którzy czarują widownię unikalnymi w Polsce widowiskami. Natomiast Ci, którzy szukają chwili odpoczynku, znajdą go na hamakach lub w licznych zagajnikach, spacerując ścieżkami w otoczeniu mazowieckich lasów i… smoków?
„Jesteśmy tutaj stałymi bywalcami. Choćbyśmy chcieli, dzieci nie odpuściłyby nam wizyty! – śmieje się pani Kasia z Warszawy. – Kiedy ostatnim razem pytaliśmy maluchów, co im się najbardziej podobało, zgodnie odpowiedziały, że wszystko, a potem stwierdziły, że jednak baseny i Piana Party. Tylko uprzedzam: kochani rodzice, weźcie stroje kąpielowe i ciuchy na zmianę”.
Nowości sezonu
Farma Iluzji działa już od 12 lat i stale się rozwija. Tegorocznymi nowościami są Smocza Przystań z największą w Polsce poduchą wodną oraz eksponaty związane z iluzją: Zagubiony Wymiar, Multiplikator oraz Strefa Wyobraźni. Prawdziwa gratka czeka też fanów Harry’ego Pottera, którzy w Wyjącej Chacie mogą zjeść Paluchy Trolla i spróbować magicznych Eliksirów, a na scenie spotkać mistrza iluzji Macieja Pędę, który zaprezentuje niezwykły Pokaz Trójmagiczny.
„Ponad pół roku przygotowywałem się do występu – mówi iluzjonista Maciej Pęda, półfinalista tegorocznej edycji Mam Talent – Chciałem, aby było zaskakująco, zabawnie i spektakularnie. A czy się udało? Przyjdźcie ocenić”.
Kalendarium wydarzeń specjalnych
  • Wielka Czerwcówka (30 maja – 2 czerwca) – świętowanie Dnia Dziecka połączone z otwarciem Strefy Ochłody, Balonowe Show Patrycji Lipińskiej, Pokaz Trójmagiczny Macieja Pędy i wizyta Kurta Schellera
  • Festiwal Sztuki Iluzji (6-7 lipca) – największe święto sztuki magicznej w kraju. Wystąpią gwiazdy polskiej sceny iluzji m.in. Łukasz Grant, Wojciech Rotowki, Damian Spętany, Maciej Pęda i Kacper Mysiorek
  • Urodzinki Farmusia (27-28 lipca) – wielkie świętowanie, niezwykłe show na scenie, zabawy z maskotkami oraz tort urodzinowy dla każdego
  • Sierpniówka (15-18 sierpnia) – roztańczone zabawy, eksplozja kolorów, odwiedziny Kici Koci i długo wyczekiwane Piana Party!
Więcej szczegółów na stronie farmailuzji.pl oraz Facebooku Farma Iluzji
KONTAKT:
adres: Farma Iluzji, Mościska 9, 08-455 Trojanów
strona www: farmailuzji.pl
Facebook: https://www.facebook.com/FarmaIluzji
Instagram: https://www.instagram.com/farmailuzji/
Źródło informacji: Farma Iluzji
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 31 maja 2024

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2024: młodzi wkraczają do akcji

Światowy Dzień bez Tytoniu 2024 to niezwykła okazja, aby zaapelować do decydentów o ochronę przed drapieżnymi taktykami marketingowymi przemysłu tytoniowego. Branża ta celuje w młodzież, aby zapewnić sobie zyski, tworząc nową falę uzależnień. Dzieci używają e-papierosów częściej niż dorośli, a globalnie szacuje się, że 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat używa tytoniu – apeluje Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.

„Osoby małoletnie, które zaczynają palić, są bardziej narażone na szybkie uzależnienie od nikotyny. Ich mózg, który jeszcze się rozwija, jest bardziej podatny na działanie substancji uzależniających. Dodatkowo nikotyna może zakłócać rozwój mózgu nastolatków, szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za pamięć, koncentrację i umiejętność podejmowania decyzji. Ponad to, istnieje korelacja między paleniem tytoniu a występowaniem zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i lęk” – podkreśla dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska – prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc

Dlaczego warto zrezygnować z tytoniu?

Nikotyna zawarta w tytoniu jest silnie uzależniająca, a palenie tytoniu to główny czynnik ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego, ponad 20 różnych rodzajów raka oraz wielu innych wyniszczających schorzeń. Każdego roku ponad 8 milionów ludzi umiera z powodu palenia tytoniu. W Polsce, według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, palenie tytoniu było w 2022 roku głównym czynnikiem ryzyka odpowiedzialnym za obciążenie chorobowe u mężczyzn, a u kobiet było na drugim miejscu, po wysokim wskaźniku BMI.

Inicjatywy WHO: Walka z epidemią tytoniową

WHO, w ramach Ramowej Konwencji o Ograniczeniu Użycia Tytoniu (WHO FCTC), promuje kilka skutecznych działań w zakresie redukcji używania tytoniu, w tym monitorowanie używania tytoniu, ochrona ludzi przed używaniem tytoniu, oferowanie pomocy w rzuceniu palenia, ostrzeganie o niebezpieczeństwach związanych z tytoniem, egzekwowanie zakazów reklamowania, promocji i sponsorowania tytoniu oraz podnoszenie podatków na tytoń. Polski rząd intensywnie pracuje nad wprowadzaniem kolejnych ograniczeń, ale środowisko medyczne apeluje o możliwie szybkie i radykale prawodawstwo, które wskazywałoby na odpowiednią rangę szkodliwości wyrobów tytoniowych.

Korzyści z zaprzestania używania tytoniu

Zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne i ekonomiczne. Badania pokazują, że graficzne ostrzeżenia zdrowotne na opakowaniach oraz mocne kampanie antytytoniowe zwiększają świadomość i motywację do rzucenia palenia. W krajach, które wprowadziły wysokie podatki na tytoń, zaobserwowano znaczące zmniejszenie konsumpcji, szczególnie wśród młodzieży i grup o niskich dochodach.

Nowe produkty nikotynowe i ich zagrożenia

Nowe formy dostarczania nikotyny, takie jak e-papierosy i podgrzewane produkty tytoniowe, są promowane jako mniej szkodliwe, ale badania wykazują, że niosą one ze sobą liczne zagrożenia zdrowotne. Emisje z e-papierosów zawierają toksyczne substancje, a ich długoterminowe skutki są wciąż nieznane.

Jak podkreśla prof. Mateusz Jankowski, przewodniczący Sekcji Antytytoniowej Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc:

„Nikotyna to silnie uzależniająca substancja, niezależnie od formy przyjmowania. Nikotyna z e-papierosa jest tak samo szkodliwa i uzależniająca, jak ta z wypalonego papierosa. Młodzi ludzie często zapominają, że e-papieros to nie jest tylko para wodna i substancje smakowo-zapachowe, ale również nikotyna i cały szereg substancji szkodliwych dla zdrowia, które uszkadzają naczynia krwionośne i płuca. Nawet okazjonalne palenie czy używanie e-papierosa szkodzi zdrowiu. Nowe formy wyrobów nikotynowych takie jak e-papierosy często prowadzą do niekontrolowanego spożycia wysokich dawek nikotyny, co jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Uzależnienie od nikotyny to choroba, którą można i należy leczyć – ważne, żeby podjąć decyzję o chęci rzucenia palenia”.

Zakończenie

Światowy Dzień bez Tytoniu to okazja, by przypomnieć o ogromnych kosztach zdrowotnych i ekonomicznych związanych z używaniem tytoniu. Poprzez wspólne działania na rzecz redukcji używania tytoniu, możemy chronić zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń, promując zdrowszy i bardziej zrównoważony styl życia.

KONTAKT:

Polskie Towarzystwo Chorób Płuc

e-mail: sekretariat-zg@ptchp.org

Światowy Dzień bez Tytoniu

 

Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Chorób Płuc

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close