Rozwój 5 maja 2021

S jak samodzielność, czyli zadania i „obowiązki” domowe dzieci

Samodzielność i zaradność to właściwie podstawowe cechy, jakie powinniśmy wpoić swoim dzieciom, by potrafiły sprostać różnorodnym zadaniom i trudom dnia codziennego. Jednak czasem zdarza nam się o tym zapominać, albo ulegamy pośpiechowi i zamiast pozwalać dzieciom na  swobodę w działaniu, na popełnianie błędów, dzięki którym się uczą, często wyręczamy je, bo tak jest szybciej.

Szybciej, ale też zdecydowanie spokojniej i czyściej, prawda?! ?

Nie ma się więc co dziwić, że wiele dzieciaków nie potrafi poradzić sobie z prostymi czynnościami i nie pomaga w licznych domowych obowiązkach. To z kolei często bywa powodem naszych frustracji i kłótni, zarówno z dziećmi, jak i współmałżonkiem, bo przecież nasze emocje „musimy” na kimś wyładować… ?

Trzeba więc jasno sobie powiedzieć, że pośpiech jest naszym przeciwnikiem, zaś cierpliwość, sprzymierzeńcem i to na wagę złota. Koniecznie musimy przeorganizować plan dnia, tak by uwzględnić w nim czynny udział dzieciaków, uzbroić się w stoicyzm, przygotować zapas melisy i może przyodziać okulary, które przesłonią nieco niedoskonałości, jakie pozostawiają po sobie młodociani… ?

Na początek dobrze byłoby ustalić wraz z dziećmi, co powinny robić samodzielnie np. ubierać się i sprzątać po sobie, chociażby zabawki oraz jakie dodatkowe zadania chcą i mogą wykonywać np. ścierać kurz czy opróżniać zmywarkę. Pamiętajcie przy tym, by nie wyręczać dzieci i nie krytykować, jeśli coś nie będzie im wychodzić.

Miejcie też na uwadze fakt, że dzieci najchętniej i najłatwiej uczą się poprzez zabawę oraz naśladownictwo, dlatego dawajcie im dobry przykład, zachęcajcie do działania i nie nadużywajcie słowa – obowiązek ?

Jeśli zastanawiacie się, od czego zacząć, przygotowałam małą ściągę, w której znajdziecie podpowiedzi, jakie zadania można podsuwać dzieciom, czego od nich oczekiwać, mając na względzie ich wiek.

Zadania dla dzieci w wieku 2-3 lata

– ubieranie i rozbieranie się,

– mycie rąk i zębów, mycie podczas wieczornej kąpieli całego ciała,

– szczotkowanie włosów,

– nauka korzystania z toalety,

– odkładanie zabawek na miejsce, układanie książek na półkach – oczywiście tam, gdzie dziecko swobodnie dosięgnie, nie mówię tu o wspinaniu się na wysoki regał,

– sprzątanie po sobie po posiłku – wynoszenie swoich naczyń do kuchni, zbieranie jedzenia, które spadło na stół czy podłogę.

 Zadania dla dzieci w wieku 4-5 lat

Wszystkie wymienione wcześniej czynności plus:

– ścielenie łóżka,

– parowanie i składanie skarpetek,

– nakrywanie do stołu,,

– przygotowywanie prostych posiłków np. nasypywanie płatków i dodawanie do nich mleka, czy jogurtu, albo smarowanie pieczywa masłem i układanie na nim sera/wędlinę/pokrojone warzywa itp.,  

– ścieranie kurzu z mebli,

– zamiatanie śmieci na szufelkę,

– karmienie zwierząt domowych,

– rozpakowywanie zakupów.

 Zadania dla dzieci w wieku 5-6 lat

Wszystkie wymienione wcześniej czynności plus:

– nauka wiązania butów,

– wybieranie ubrań odpowiednich do pogody,

– nalewanie napoju do kubka,

– sprzątanie po posiłku (wynoszenie naczyń do kuchni, wyrzucanie resztek do śmieci itp.)

– segregowanie śmieci,

– zamiatanie podłogi,

– wkładanie i wyciąganie naczyń ze zmywarki,

– wyciąganie prania z pralki,

– ściąganie prania z suszarki,

– segregowanie ciuchów na brudne i czyste, wynoszenie ich do prania,

– pomaganie rodzicom w gotowaniu i pieczeniu np. odmierzanie składników, wsypywanie, wlewanie, mieszanie itp. a na koniec oczywiście oblizywanie słodkich łyżek i misek ?

 Zadania dla dzieci w wieku 7-9 lat

Wszystkie wymienione wcześniej czynności plus:

– wiązanie butów,

– obieranie warzyw i owoców,

– przygotowanie prostych posiłków na ciepło np. ugotowanie jajka, podgrzanie parówki,

– podlewanie roślin doniczkowych i/lub w ogrodzie,

– układanie czystych ubrań w szafie,

– sortowanie prania według kolorów,

– pomoc w sprzątaniu samochodu np. odkurzanie resztek jedzenia,

 Zadania dla dzieci w wieku 10+

Wszystkie wymienione wcześniej czynności plus:

– mycie podłóg,

– pomaganie w sprzątaniu łazienki i kuchni,

– pomoc w przygotowywaniu obiadu dla całej rodziny,

– grabienie liści lub skoszonej trawy,

– pomoc w koszeniu trawy,

– pomoc w myciu samochodu,

– wyrzucanie śmieci,

– robienie drobnych zakupów,

– mycie luster,

– pomoc w opiece przy młodszym rodzeństwie,

– proste prasowanie – nie mam tutaj na myśli tego, aby dzieci prasowały ciuchy dla całej rodziny, ale np. żeby wyprasowały czasem swój t-shirt, po to, by uczyły się obsługi żelazka i były świadome tego, że to nie jest zadanie tylko dla mamy, czy ogółem dla kobiet, 

– nastawianie prania – j.w. dzieci, powinny uczyć się obsługi domowego sprzętu. Szczególnie chłopcy, by nie dorastali w przeświadczeniu, że to zadania dla dziewczynek/kobiet. 

– pomoc w drobnych naprawach, wymiana przepalonej żarówki, obserwowanie i pomaganie tacie przy zmianie opon w samochodzie, czy czynnościach konserwujących rower/auto itp.  

Nie zapominajcie, aby w tej drodze do samodzielności wspierać dzieci, tzn.:  pomagać im, podpowiadać, jeśli nie wiedzą, jak coś należy zrobić, cierpliwie czekać, aż się nauczą i nabiorą wprawy, a także chwalić i dziękować za pomoc. ?

Pamiętajcie też o tym, że każde dziecko jest inne. Przedstawione powyżej zadania to tylko propozycja, którą możecie dowolnie modyfikować. Najważniejsze jest to, aby zachęcać dzieci do działania.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
marie
marie
3 lat temu

W kuchni wisi duża tablica, na której rozpisujemy plan tygodnia. Dzieciaki dostają obowiązki adekwatne do wieku jak sprzątanie po kocie, karmienie go, opróżnianie roomby, podlewanie kwiatów i oczywiście pilnowanie porządku w swoim pokoju. Dyscyplina daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

Lama Express – czyli popularny chińczyk w nowym wydaniu

Lama Express to klasyk, jeśli chodzi o planszówki, do złudzenia przypomina bowiem popularnego chińczyka, tyle że w nowym wydaniu. I tutaj śmiało mogę powiedzieć, że ta wersja jest według mnie ciekawsza i atrakcyjniejsza (dla oka).

Przede wszystkim plansza nie jest zwykłym kawałkiem tektury, z wyrysowaną kanciastą ścieżką, po której poruszają się proste, niczym niewyróżniające się pionki. Lama Express zabiera nas w podróż dookoła świata, toteż płytka przedstawia (w dużym uproszczeniu) cztery kontynenty: Europę, Azję, Amerykę i Afrykę – dzięki czemu jest bardzo kolorowa.

Poza tym mamy na niej wytyczoną (wyżłobioną) trasę kolejową, po której poruszają się dwa kartonowe pociągi. Zaś klasyczne pionki, zastąpiły kolorowe figurki przedstawiające sympatyczne lamy, które z marszu skradły serca moich dzieci ?

Cel gry jest w zasadzie taki sam jak w Chińczyku – należy okrążyć wszystkimi pionkami, czyli lamami, planszę i odstawić zwierzaki do domu. Różnica jest jednak taka, że nie musimy ich przestawiać pojedynczo i po kolei – najpierw jeden pionek do domu, później drugi – możemy bowiem, przy odrobinie szczęścia, przewozić pociągami więcej zwierzątek na raz.

Jednak aby lama mogła wsiąść do pociągu lub z niego wysiąść, wagon kolejki musi być ustawiony w specjalnie wyznaczonych (strzałkami i trójkątami) miejscach. Jeśli nie uda nam się zatrzymać wagonika przy danym trójkącie, zwierzę będzie krążyło dookoła tak długo, aż w końcu zatrzymamy ekspres w odpowiednim punkcie.

Do określania miejsca zatrzymania pociągu służy kostka z kolorowymi kropkami, odpowiadającymi barwom na planszy. Jeśli na przykład rzucę kostką i wypadnie kolor pomarańczowy, wówczas jeden z dwóch pociągów (dowolnie przeze mnie wybrany) przesuwam tuż przed pole w kolorze pomarańczowym. 

Pociągi poruszają się tylko do przodu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli sytuacja nam na to pozwoli, za jednym zamachem możemy wypuścić do domu więcej niż jedną lamę. Wygrywa ten, kto jako pierwszy przewiezie  dookoła świata i umieści wszystkie swoje zwierzaki w jego budynku.

Gra przeznaczona jest dla dwóch do czterech osób, w wieku (mniej więcej) od pięciu lat wzwyż – choć ciut młodsze z drobną pomocą, też dadzą radę ? Sama rozgrywka zajmuje około dwudziestu minut, a więc w sam raz na małą przerwę w innych zabawach, czy obowiązkach. Jednak (w naszym przypadku) na jednej rundzie nigdy się nie kończy, Pola i Stasiu zawsze chcą jeszcze i jeszcze! ?

A gdy w końcu mówię – basta! – oni wyciągają kolorowe lamy i bawią się nimi w inny sposób ? Tak więc pionki z pewnością zasługują na najwyższą ocenę, moje dzieci obdarzyły je dużą sympatią. Choć z drugiej strony muszę je przez to bardzo pilnować, by się nie pogubiły… ?

Reasumując, gra jest prosta i zrozumiała nawet dla przedszkolaków. Idealnie nadaje się na szybkie rozgrywki. Szkoda tylko, że nie ma bardziej kompaktowego opakowania, które dałoby się zmieścić w niewielkim plecaku, czy torebce i zabierać w różne miejsca, gdzie może powiać nudą.  Zawartość pudełka to tylko malutkie figurki zwierząt, kostka, dwa płaskie tekturowe pociągi i plansza, myślę więc, że można byłoby zamknąć to wszystko w mniejszym kartoniku.

Niemniej gra jest fajna, zdecydowanie ciekawsza niż zwykły chińczyk, więc jeśli szukacie czegoś w tym stylu – z prostymi zasadami – Lama Express będzie dobrym wyborem ? 

Liczba graczy: 2-4
Wiek: 5+
Czas gry: około 20 minut
Wydawca: Piatnik

 

Dziękuję wydawnictwu Piatnik za przekazanie recenzenckiego egzemplarza gry.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 4 maja 2021

Ustalony rytm dnia to podstawa stabilnego rozwoju dziecka

Dzieci potrzebują ustalonego planu dnia. Z góry określony rytm dnia zapewnia im poczucie stabilizacji w świecie, który jest dla nich pełen nowości i tajemnic. To właśnie dzięki powtarzalności pewnych czynności maluszek jest spokojny i czuje się bezpiecznie. Wypracowanie rytuałów w życiu dziecka wymaga systematyczności i cierpliwości, jednak wprowadzenie ich w życie jest niezwykle pomocne zarówno dla niego, jak i rodzica. Nowość od Fisher-Price – Lumalou™ Chmurka Uspokajacz Asystent na dzień i noc ułatwi ustalenie planu działania każdego dnia i pomoże dziecku zrozumieć rytm dobowy.

W wieku niemowlęcym kluczową kwestią są określone momenty dnia takie jak pora zasypiania, posiłku czy spacery o tej samej porze. Wraz z upływem czasu i dorastaniem maleństwa do listy przybywa coraz więcej codziennych zadań. Kąpiel, czytanie książek, szykowanie się do przedszkola czy włożenie piżamy to tylko niektóre rytuały, które mogą na początku być trudne do przyswojenia, bowiem dziecko może nie rozumieć, dlaczego dana aktywność powinna się zadziać o wyznaczonej porze. Jednak z pomocą przychodzą innowacyjne akcesoria, które pomogą zrozumieć maluchowi dobowy rytm dnia i zagwarantują radość z wykonywania codziennych małych misji.

Poczucie bezpieczeństwa

Każdy z nas potrzebuje planu działania oraz stałych elementów, które trzymają dzień w określonych ramach. Dla dziecka otaczający go świat nie zawsze jest zrozumiały, a wszystkie codzienne czynności są nowym doświadczeniem. Ustalony rytm dnia porządkuje świat maluszka i pozwala mu na szybsze odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Niezwykle ważne jest, by określone momenty dnia takie jak pobudka, pora jedzenia, spacer czy zabawa występowały codziennie o tej samej porze. Taką praktykę najlepiej zacząć już od narodzin, by uczyć dziecko stałego rytmu dobowego, co wpłynie pozytywnie na jego rozwój. Maluszek każdego dnia zdobywa nowe umiejętności, które mogą wywoływać w nim różne reakcje: od radości po zakłopotanie. Jednak dzięki powtarzalności stałych aktywności nie traci poczucia bezpieczeństwa oraz stabilizacji.

Niezastąpiony asystent

Fisher-Price przychodzi z nowością, którą pokochają zarówno dzieci, jak i rodzice! Lumalou Chmurka Uspokajacz Asystent na dzień i noc to innowacyjny produkt, który pomoże rodzicom w wyrabianiu codziennych nawyków u dziecka. Montowane na ścianie interaktywne urządzenie dzięki światełkom i muzyce dobranej przez ekspertów w dziedzinie snu ukoi maleństwo i pomoże mu zasnąć. Rodzic może sterować chmurką Lumalou™ dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej Smart Connect™, która umożliwi konfigurację urządzenia oraz personalizację ustawień. W aplikacji będzie mógł kontrolować takie elementy jak godzina zasypiania i wybudzania dziecka,  dobór muzyki, koloru światła, pory wykonywania określonych czynności. Można także wprowadzić kilka własnych propozycji codziennych zadań. Chmurka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od narodzin aż do ósmego roku życia. Dzięki mnogości swoich funkcji urządzenie „rośnie” wraz z dzieckiem. Chmurka posłuży noworodkom jako uspokajacz, natomiast gdy dziecko podrośnie, urządzenie będzie pełnić rolę asystenta rodzica w nauce wyrabiania zdrowych nawyków, zarówno tych dotyczących snu, jak i dbania o higienę czy utrzymywania porządku. Wypełnianie codziennych zadań pokazywanych przez ikonki na chmurce pozwoli dziecku zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe. Specjalny pilot umożliwi maluchowi zasygnalizowanie wykonanego zadania, a zabawna muzyka i światła będą dla niego zarazem przyjemną nagrodą, jak i motywującym zdarzeniem.

Chmurka Uspokajacz

Wczesna nauka nawyków jest niezwykle ważna zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Usystematyzowanie planu dnia i wprowadzenie po sobie następstwa określonych czynności ułatwia maluszkowi dostosowanie się do otaczającej go rzeczywistości, natomiast rodzicom pozwala znaleźć więcej czasu dla siebie.

Tekst jest materiałem zewnętrznym, pochodzącym od partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close