Zdrowie 14 października 2021

Suchość pochwy — cierpi z jej powodu co czwarta kobieta. Jak można pozbyć się problemu?

Suchość pochwy to dolegliwość, z którą boryka się wiele kobiet. Ten dokuczliwy problem może pojawić się w różnym wieku, choć najczęściej cierpią z jego powodu panie w okresie menopauzy. Z czego bierze się suchość pochwy i jak można ją leczyć, by powrócić do normalności?

Według statystyk problem suchości pochwy dotyka nawet co czwartą kobietę w wieku od 30 do 60 lat. Mimo że jest to problem powszechny, nadal powoduje uczucie zawstydzenia i zbyt często kobiety nie decydują się na skorzystanie z pomocy, cierpiąc po cichu. A nieleczona suchość powoduje ból, urazy, zwiększa ryzyko infekcji intymnych.  

Suchość pochwy — co to jest?

Suchość  pojawia się, gdy ścianki pochwy nie są odpowiednio nawilżone przez śluz wytwarzany z gruczołów obecnych w ściankach pochwy. Ów śluz pełni ważne funkcje —  utrzymuje środowisko o odpowiednim pH w pochwie, gwarantuje właściwe nawilżenie i elastyczność jej ścianek. Jak ważną rolę to odgrywa można się przekonać podczas stosunku seksualnego. Gdy śluzu jest za mało, seks przestaje sprawiać przyjemność z powodu bólu i otarć. 

Przyczyny problemu z suchością pochwy 

Suchość pochwy może wynikać z wielu przyczyn i dlatego do właściwej diagnozy i uzyskania pomocy jest ważna wizyta u lekarza ginekologa. Do przyczyn wywołujących suchość pochwy zaliczamy m.in.: 

  • przede wszystkim zmiany hormonalne towarzyszące menopauzie. W tym czasie naturalnie obniża się ilość produkowanego śluzu, a przy okazji stopień nawilżenia nabłonka. Ścianki pochwy ulegają ścieńczeniu i tracą na elastyczności; 
  • ciążę i karmienie piersią, z powodu zmian hormonalnych zachodzących w tym czasie w organizmie matki; 
  • stosowanie hormonalnej antykoncepcji (doustnej, w plastrach, w formie pierścienia dopochwowego);
  • infekcje intymne, które mogą być zarówno przyczyną jak i skutkiem suchości pochwy;
  • przyjmowanie leków stosowanych m.in. przy astmie i cukrzycy;
  • stany po zabiegach chirurgicznych, leczenie chemioterapią i radioterapią.

Suchość pochwy — objawy 

Suchość powoduje dokuczliwe swędzenie, pieczenie i kłucie lub uczucie ucisku sromu oraz w pochwie. Większości kobietom towarzyszy także dokuczliwy ból podczas stosunku, który może prowadzić do niechęci przed współżyciem. 

Przy suchości pochwy mogą pojawiać się także upławy będące objawem infekcji intymnej. Dzieje się tak, ponieważ niedostatek ochronnego śluzu i mechaniczne otarcia przyczyniają się do powstawania otwartych wrót dla chorobotwórczych drobnoustrojów. 

Suchość pochwy przed okresem

Suchość pochwy przed okresem jest sytuacją normalną, wynikającą ze spadku estrogenów i wzrostem poziomu progesteronu. Fizjologicznie najwyższy stopień nawilżenia pochwy pojawia się w czasie owulacji, która jest najlepszym czasem do współżycia, gdy para planuje poczęcie dziecka. 

Suchość pochwy w ciąży i po porodzie 

Suchość w ciąży najczęściej wynika ze zmian hormonalnych w organizmie ciężarnej, ale może też być objawem infekcji intymnej, która stwarza niebezpieczeństwo dla płodu. Problem ten warto skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Suchość pochwy utrzymuje się najczęściej także kilka tygodni po porodzie. W tej sytuacji należy dać sobie czas, by organizm się zregenerował po trudach porodu. Również karmienie piersią może powodować problemy z suchością pochwy.  

Leczenie suchości pochwy

W pierwszej kolejności kobieta powinna skorzystać z porady lekarza ginekologa. Specjalista, w zależności od przyczyn suchości, dobierze właściwe leczenie. Jeśli przyczyną problemu jest antykoncepcja hormonalna, warto rozważyć zmianę preparatu lub wybrać inną metodę antykoncepcji. Jeśli kobieta weszła w czas menopauzy, może skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej. Suchość spowodowana infekcją intymną wymaga zastosowania odpowiednich leków przeciwgrzybiczych. 

Poza tym kobietom cierpiącym z powodu suchości pochwy pomaga stosowanie lubrykantów, oraz nawilżających globulek, które przynoszą miejscową ulgę.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 12 października 2021

Przed nami prawdziwy literacki festiwal – Wirtualne Targi Książki

13 października, startuje czwarta edycja Wirtualnych Targów Książki. Na czterech targowych scenach – Głównej, Apostrof, Przecinek i Kropka oraz nowej Scenie Rozwój – na uczestników czekają liczne atrakcje: spotkania autorskie, warsztaty, webinary, sesje live cooking, książki z autografami i relacje zza kulis. Swój udział w wydarzeniu potwierdziło ponad 50 autorów z Polski i z zagranicy, w tym: Alex Michaelides, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Magdalena Witkiewicz, Martyna Wojciechowska, Peter V. Brett, Dominika Słowik czy Graham Masterton. Targi z ofertą od ponad 150 wydawców i atrakcyjnymi promocjami oraz rabatami potrwają dwa tygodnie, do 26 października.

Festiwal literacki z czterema wirtualnymi scenami

Trzy dotychczasowe odsłony Wirtualnych Targów Książki zgromadziły łącznie aż 3 miliony unikalnych widzów. Organizatorzy spodziewają się, że zbliżająca się edycja pobije rekordy frekwencji. Wszystko za sprawą bogatego programu obejmującego aż 60 wydarzeń w różnych formatach: spotkań autorskich, warsztatów i webinarów, również na zupełnie nowej pełnej inspiracji Scenie Rozwój. Zaproszeni goście podzielą się wiedzą z obszarów motywacji, rozwoju osobistego, kulinariów czy ogrodnictwa.

Scena Rozwój to miejsce spotkań i rozmów wokół książek poradnikowych. Od dłuższego czasu obserwujemy w Empiku duży wzrost popularności tej kategorii. Bestsellery ostatnich miesięcy to „Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro czy „Potęga podświadomości” Josepha Murphy’ego, która blisko 50 lat od premiery notuje spektakularny comeback – tłumaczy Marcin Maćkiewicz, Manager Działu Eventów w Empiku, organizator targów.

Poza Sceną Rozwój wydarzenia w ramach WTK odbywać się będą na Scenie Głównej, poświęconej najnowszym kryminałom, thrillerom i książce obyczajowej, na Scenie Apostrof skupionej na reportażu i literaturze pięknej oraz na Scenie Przecinek i Kropka, gdzie królować będzie literatura dziecięca. Czytelnicy będą mogli aktywnie uczestniczyć w dyskusjach z autorami i zadawać im pytania, zdobywać egzemplarze z autografami oraz korzystać z licznych promocji i rabatów przygotowanych specjalnie na czas targów – zarówno na książki papierowe, jak i cyfrowe. Co ważne – użytkownicy programów Empik Premium będą mogli skorzystać z opcji darmowej dostawy zamówionych książek. Internauci zajrzą również za kulisy dzięki reporterom, w których wcielą się znani i lubiani influencerzy.

Najważniejsze premiery tej jesieni

W ramach Wirtualnych Targów Książki odbędzie się w sumie 60 wydarzeń z udziałem ponad 50 pisarzy z Polski i zagranicy. Scena Główna gościć będzie m.in. Wojciecha Chmielarza, który powraca „Długiem honorowym” (Wydawnictwo Marginesy) – kontynuacją cyklu „Bezimienny”, Katarzynę Bondę, która w „Balwierzu” (Wydawnictwo MUZA) opisała kolejne śledztwo psychologa śledczego Huberta Meyera czy Ałbeną Grabowską, twórczynię bestsellerowego cyklu o rodzinie Winnych, których losy w telewizyjnej adaptacji śledzą miliony widzów. Pisarka podczas WTK zaprezentuje „Stulecie Winnych. Początek” (Wydawnictwo Zwierciadło) – prolog oryginalnej serii, opisujący wydarzenia z końca XIX wieku. Na scenie pojawi się także dwukrotny laureat Bestsellera Empiku 2019, Alex Michaelides, który zachwycił czytelników debiutancką „Pacjentką”. Pisarz zaprezentuje najnowszą powieść „Boginie” (Wydawnictwo W.A.B.). Z polskimi internautami połączy się również Peter V. Brett, który po sukcesie cyklu demonicznego przedstawia nową serię, zapoczątkowaną książką „Pustynny książę. Księga I” (Wydawnictwo Fabryka Słów).

Na Scenie Rozwój oprócz spotkań autorskich odbędą się także webinary i warsztaty, w tym sesje live cooking – chociażby z Maią Sobczak, autorką „Jedzenia i innych namiętności” (Znak JednymSłowem). Na scenie wystąpią również m.in. Agnieszka Maciąg, która opowie o książce „Dom pełen miłości. Przepisy na cztery pory roku” (Wydawnictwo Otwarte), Sebastian Kulis, który w poradniku „Roślinne porady. Ogród na cztery pory roku” (Wydawnictwo Buchmann) podzielił się cennymi wskazówkami, Marta Hennig-Kruk, która w „Fit na zawsze. Jak nie zaczynać ciągle od nowa” (Publicat) radzi, jak zachować zdrowe nawyki oraz Karolina Pisarek – z inspirującą książką „Girl power. Nie odkładaj marzeń na jutro!” (Wydawnictwo Znak).

Na Scenie Apostrof, dedykowanej literaturze pięknej i reportażowi, pojawią się m.in. Jacek Dehnel z książką „Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe” (Wydawnictwo Znak), Dominika Słowik ze zbiorem opowiadań „Samosiejki” (Wydawnictwo Literackie) czy Ken Follett, który w najnowszej powieści „Nigdy” (Wydawnictwo Albatros) odszedł od formuły powieści historycznej na rzecz literackiego eksperymentu. Ponadto, na scenie odbędzie się spotkanie autorskie wokół premierowej „Małej Księżniczki” Karoliny Lewestam (Wydawnictwo W.A.B.). Oprócz pisarki wezmą w nim udział Maja Ostaszewska, którą można usłyszeć w audiobooku dostępnym na Empik Go i Joanna Longić z zespołu Tęskno. Artystka po raz pierwszy wykona na żywo utwór inspirowany powieścią. Scena Apostrof będzie gościć również Cezarego Łazarewicza, laureata Nagrody Literackiej „Nike” w 2017 roku za „Żeby nie było śladów” (Wydawnictwo Czarne). Reportaż znów znalazł się w centrum zainteresowania za sprawą filmu o tym samym tytule. Produkcja jest polskim kandydatem do Oscara. W spotkaniu wezmą również udział reżyser Jan P. Matuszyński oraz odtwórca głównej roli Tomasz Ziętek.

Nie zabraknie także atrakcji dla młodszych czytelników – literatura dziecięca to od samego początku jedna z najsilniejszych kategorii na targach Empiku. Na Scenie Przecinek i Kropka pojawią się dziennikarki Katarzyna Stoparczyk i Justyna Dżbik-Kluge oraz pisarz Marcin Szczygielski, aby opowiedzieć o najciekawszych premierach książkowych dla dzieci. W programie znalazły się także spotkania autorskie m.in. z Sylwią Chutnik wokół „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek(Wydawnictwo Debit) oraz Martyną Wojciechowską, która zdradzi, jakie niespodzianki przygotowała dla czytelników „Wielkiej księgi zwierzaków” (Wydawnictwo Słowne).

Po raz pierwszy w ramach Wirtualnych Targów Książki odbędzie się również spotkanie z serii „Noc gorących książek”. Gośćmi wydarzenia będą Edyta Folwarska i K.N. Haner – autorki namiętnej literatury dla dorosłych.

Targi Empiku to nie tylko spotkania autorskie, ale także dyskusje i webinary w ramach Sceny Forum skierowane do wydawców, autorów oraz innych osób związanych z branżą książki.

Wirtualne Targi Książki odbędą się w dniach 13-26 października online na: www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki oraz w aplikacji mobilnej Empik. Spotkania będą transmitowane na profilu Empiku na Facebooku (tłumaczone na język migowy), Instagramie oraz na YouTube. Udział w webinarach Sceny Rozwój oraz Forum jest możliwy po wcześniejszej rejestracji na platformie ClickMeeting.

 

Materiał zewnętrzny przesłany przez partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 8 października 2021

Alimenty na dziecko. Nie tylko rodzice muszą je płacić

Alimenty na dziecko w pierwszej kolejności powinni płacić rodzice. Jeśli nie chcą lub nie mogą tego robić, w grę najczęściej wchodzi Fundusz Alimentacyjny. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko biologiczni rodzice mają wobec dziecka obowiązek alimentacyjny. 

Alimenty na dziecko od rodziców 

O alimentach mówi się najczęściej w kontekście braku wspólnej opieki nad dzieckiem. Nieważne, czy stanie się to na skutek rozwodu, czy też rodzice nigdy nie stanowili pary, zarówno w rozumieniu prawnym, jak i zwyczajowym. W przeważającej większości przypadków to matki pozywają ojców o alimenty, ale bywa też odwrotnie. 

Obowiązek alimentacyjny mają nie tylko rodzice biologiczni, ale także adopcyjni. Warto o tym pamiętać, jeśli bierze się ślub z osobą, która ma dziecko. Adoptowanie go oznacza bowiem wzięcie na siebie zobowiązania nie tylko do wychowania, ale także finansowania jego potrzeb do czasu osiągnięcia samodzielności. Zarówno adopcja, jak i obowiązek alimentacyjny nie ustają w przypadku rozwodu. W praktyce – można płacić na nie swoje dziecko. 

 

Kiedy dziadkowie muszą płacić alimenty na dziecko?

Dziadkowie nie są „pierwsi w kolejce do płacenia alimentów”, jednak i oni muszą się liczyć z taką koniecznością. Zazwyczaj dzieje się tak, jeśli zobowiązany do płacenia alimentów rodzic nie wywiązuje się z tego zadania bądź umarł. 

 

Alimenty na dziecko od macochy lub ojczyma?

Tak, jak się okazuje, nie trzeba adoptować dziecka, by być zobowiązanym do łożenia na jego utrzymanie. Ta zasada ma jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze od macochy lub ojczyma można zażądać alimentów tylko wówczas, gdy nie da się ich otrzymać od rodziców lub dziadków. Po drugie – dochody ojczyma lub macochy muszą być odpowiednio duże. Sąd nie zasądzi alimentów od osób, które mają niskie wynagrodzenie lub nie mają go wcale. Inaczej niż w przypadku rodziców, którym zasądza się alimenty stosownie do możliwości zarobkowych (a nie samych zarobków). 

 

Alimenty od rodzeństwa?

Rzecz jeszcze bardziej zaskakująca, ale przewidziana w polskim prawie. Jeśli rodzice i dziadkowie nie są w stanie podołać obowiązkowi alimentacyjnemu, można pozwać o alimenty pełnoletnie rodzeństwo. Tu jednak ustawodawca zastrzega, że obowiązek alimentacyjny nie będzie nałożony, jeśli byłby nadmiernym obciążeniem dla owego rodzeństwa i jego rodziny. Pod pojęciem rodziny rozumie się współmałżonka i dzieci, oraz rodziców jednego z małżonków, jeśli ten pozostaje na ich utrzymaniu. 

 

Czy trzeba płacić alimenty na pełnoletnie dziecko?

Trzeba. Obowiązek alimentacyjny ustaje bowiem dopiero z chwilą osiągnięcia przez dziecko samodzielności i możliwości utrzymania się z własnej pracy lub majątku. Fakt osiągnięcia pełnoletności nie ma tu znaczenia. Prawodawstwo polskie nakłada na rodziców obowiązek utrzymywania studiujących dzieci. Można jednakże poprosić sąd o zwolnienie z niego, jeśli ów student bardziej interesuje się życiem studenckim niż studiami i nie wykazuje chęci do podjęcia pracy. Ciekawostką jest, że o alimenty od rodziców może się upomnieć także pełnoletnie i wykształcone (przygotowane do wykonywania konkretnego zawodu) dziecko, jeśli nie jest w stanie znaleźć pracy. Musi jednak wykazać, że nie ma środków do życia. 

 

Przypadki, w których obowiązek alimentacyjny nie ustaje 

Z obowiązku alimentacyjnego nie zwalnia zawarcie przez dziecka związku małżeńskiego. W praktyce branie w takiej sytuacji ślubu nie ma wielkiego sensu, niemniej ustawodawca jasno wskazuje, że jeśli dziecko po wstąpieniu w związek małżeński nie ma środków do życia, rodzice są zobowiązani je dostarczyć. 

Obowiązek alimentacyjny nie ustaje w przypadku choroby fizycznej lub psychicznej oraz niezdolności do pracy. W tym ostatnim przypadku powody niezdolności nie mają znaczenia, co też może być krzywdzące dla rodziców zmuszonych do utrzymywania młodocianego (albo i nie) alkoholika. 

 

Ile wynoszą alimenty na dziecko 

To pytanie bardzo często trafia do wyszukiwarki Google, jednak nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Sąd zasądzając alimenty, bierze pod uwagę tzw. usprawiedliwione potrzeby dziecka (wyżywienie, ubranie, opieka medyczna, edukacja), ale też możliwości finansowe osób zobowiązanych do płacenia alimentów. W przypadku rodziców ocenia się ich możliwości zarobkowe, w przypadku dalszych alimentujących, faktyczne dochody. 

 

 

 

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close