Zdrowie 27 maja 2021

Szypułka prawdę ci powie. Jak rozpoznać swojską, polską truskawkę?

Polska wiosenna truskawka intensywnie pachnie, a jej szypułka jest świeża, soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Koszt jej produkcji sprawia, że jest droższa od importowanej z południa Europy i północnej Afryki. Jak rozpoznać polską truskawkę jeszcze przed jej spróbowaniem? Świeża szypułka prawdę nam powie – przypominają wielkopolscy plantatorzy truskawek.

Truskawki to według badań Kantar ulubiony owoc Polaków i najbardziej wyczekiwany owoc sezonowy. Polskie truskawki wiosenne są uprawiane w szklarniach i mają smak tych polowych. Dla wielu jest on wspomnieniem dzieciństwa. Owoce są średnio jędrne, soczyste, lekko poziomkowe i kwaskowate.

Warto wiedzieć, że nasze truskawki, uprawiane w strefie klimatu umiarkowanego, są uznawane za wyjątkowo smaczne. To kolejny argument za tym, by już wczesną wiosną szukać tych polskich.

Jak rozpoznać polską truskawkę?

Barwa i kształt są charakterystyczne dla danej odmiany, ale generalnie polskie truskawki mają stożkowaty lub sercowaty kształt. Postrzegamy go jako znany, tradycyjny. Dojrzałe owoce są jasnoczerwone i błyszczące. Są duże i pachną. Zapach jest najbardziej intensywny przy szypułce. Jest ona świeża i soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Jak mówią producenci – szypułka zawsze prawdę powie.

 

Jak rozpoznać truskawkę importowaną?

Truskawki importowane są bardziej podłużne. Owoce mają jaśniejszy kolor przy szypułce, ponieważ musiały być zbierane „na blado”. Kondycja szypułki zdradza najwięcej. Nie jest ona świeża i sztywna, nie odstaje już od owocu. Szypułki truskawek marokańskich są nieproporcjonalnie duże i długie.

„Zapraszamy do poszukiwania naszych polskich owoców w sklepach i do sprawdzenia, że to jest nasz produkt. Warto, bo jej smak jest zachwycający” – mówił Janusz Cieśla, ekspert ds. produkcji szklarniowej.

„Zbierana dzisiaj, jutro ona będzie na półce. Nie mija nawet doba. Można ją poznać po smaku, jędrności i po szypułce. Szypułka po czterech dnia transportu, z dalekich krajów, nie jest świeża, jest zmęczona. Różnica jest też taka, że my zbieramy truskawkę czerwoną, taką jaka powinna być. Jej smak pochodzi w 100% od słońca. Importowana zbierana jest >>na blado<<, żeby wytrzymała podróż. Dokładnie tak jak banany. Dlatego w Europie nie znamy dobrego smaku banana. Gdybyśmy pojechali tam, gdzie one rosną poznalibyśmy smak, który przypomina miód rozpływający się w ustach. Trzeba to wiedzieć” – przekonują Aldona i Jarosław Radola, którzy od kilku lat prowadzą gospodarstwo szklarniowe, w którym uprawiają truskawki.

„Truskawka ma w szklarniach idealny klimat. Dojrzewa od stycznia, dlatego już w kwietniu i maju jest gotowa do zerwania. Truskawka odbierana jest od producentów w dniu zerwania, maksymalnie na drugi dzień rano, wtedy po dobrym schłodzeniu. Tak świeżego towaru w markecie życzylibyśmy wszystkim. Nie musi podróżować przez pół świata, nie pozostawia śladu węglowego. Polską truskawkę bezbłędnie poznamy po smaku i po szypułce. Szypułka świeżej truskawki też jest świeża. Ona prawdę wam powie” – mówią Wiesława i Zenon Janiak, pionierzy uprawy w szklarniach.

jak rozpoznac polską truskawkę

„Produkcja szklarniowa i tunelowa rośnie. Owoców zawsze jest za mało. Rośnie bowiem zapotrzebowanie i świadomość konsumentów. Polska ma olbrzymi potencjał, produkujemy znakomite owoce, wydłużając sezon na miarę naszych ambicji i możliwości jakie cały czas rosną” – mówi Krzysztof Żabówka z Daifressh Berry, firmy uprawiającej i dostarczającej świeże owoce.

„Życzę, aby konsumenci nie mylili się w zakupie polskich owoców. Jako branża podpowiadamy, jak odróżnić nasze lokalne owoce od importowanych. Truskawki z zachodnich upraw są często przepakowywane. Jeśli ktoś kupi takie owoce i nie będzie zadowolony, i pomyśli, że nie umiemy produkować” – mówi Mariusz Chenczke.

„Współdziałamy, tak by pokazywać różnice i aby namawiać na bardziej świadome zakupy. Patrzmy na etykiety, szukajmy informacji o gospodarstwie, w którym owoce są produkowane” – dodaje Chenczke.

Współpraca pomaga budować nawyk świadomych zakupów i codziennej konsumpcji polskich owoców jagodowych. Działania liderów są wspierane przez „Czas na polskie superowoce!” – projekt integrujący producentów i przetwórców.

Więcej o arkanach produkcji truskawek w szklarniach na https://bit.ly/3o7lyLR

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! III edycja”.

Źródło informacji: PolskieSuperowoce.pl

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sport 26 maja 2021

Kask to nie ozdoba głowy, a jej ochrona! Jak go dopasować, żeby spełniał swoją funkcję?

Kask to w teorii nakrycie ochronne głowy, tymczasem w praktyce sposób jego noszenia często przypomina dekoracyjny element stylizacji i zbędny (przeszkadzający) gadżet. Nie, żebym się czepiała, ktoś może powiedzieć – nie twoja sprawa! – co poniekąd jest prawdą, ale mimo to, nie umiem nie zwracać na to uwagi. Tym bardziej że „problem” jest powszechny i dotyczy szerokiego grona ludzi.

W zasadzie każdego dnia spotykam dzieciaki jeżdżące na rowerach, rolkach czy hulajnogach, a zimą także na nartach, w niedopasowanych kaskach, założonych byle jak, przekrzywionych, czy wręcz spadających z głowy. Na skate parku, na którym często bywam, wciąż obserwuję dużo młodzieży „skaczącej” po rampach bez ochrony czaszki.  Widuję też wielu dorosłych, którzy w ogóle nie przywiązują wagi do tego, by zabezpieczyć swój czerep i dać młodszym dobry przykład.

Są takie momenty, kiedy mam ochotę podejść do dziecka i mu ten ułożony, jak beret, kask poprawić, albo zagadać do jego rodzica i spytać – dlaczego na to pozwala? Czy to wynika z niewiedzy – jak poprawnie nosić kask? Czy może jest to efekt ignorancji – w co chciałabym wątpić, wierząc, że każdy chce zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo.

A kask to przecież podstawa bezpieczeństwa, bo chroni najcenniejszą część ludzkiego ciała, jaką jest głowa! Trzeba więc go odpowiednio dobrać – dopasować i założyć, tak by spełniał swoją funkcję. Nie może on być za mały, ani za duży. Musi być dobrze zapięty, tak żeby nie przesuwał się w trakcie wykonywania różnych i gwałtownych ruchów.  

 JAK więc DOPASOWAĆ KASK?

Aby dobrać rozmiar kasku, należy zmierzyć obwód głowy – wzdłuż czoła, tuż nad brwiami i uszami. Trzeba przy tym jednak mieć na uwadze fakt, że nie każdy kask będzie dobrze przylegał do głowy, ponieważ to, czy i jak się na niej ułoży (dopasuje), zależy od jej kształtu. Najlepiej więc po kask wybrać się do sklepu stacjonarnego i przymierzyć różne modele.

Kask powinien z przodu chronić czoło, tzn. zasłaniać je na wysokości mniej więcej dwóch centymetrów (palców) ponad brwiami. Z tyłu natomiast musi osłaniać potylicę – ze względu na różną budowę skorupy, jedne kaski z przodu i z tyłu będą na tym samym poziomie, w równej linii, inne z kolei (bardziej skate`erskie), typu „orzeszek” z tyłu mogą być dłuższe.

Pokrętłem z regulacją należy dopasować obwód, tak by kask nie był za luźny, ale też nie uciskał. Prawidłowo dokręcona regulacja, bez zapinania pasków w miarę stabilnie utrzyma kask na głowie.

Paski powinny być tak wyregulowane, by tuż pod uszami tworzyły literę V tudzież Y ? Ich długość powinna być ustawiona tak, aby po zapięciu, można było wsadzić jeden lub dwa palce pod brodę. Sprzączka nie może uciskać szczęki, przy zamkniętej buzi. W celu sprawdzenia, czy dobrze wyregulowaliśmy paski i zapięcie, można otworzyć usta – jeśli skorupa zsunie nam się z głowy, znaczy, że trzeba mocniej ściągnąć paski.

Pod kask nie powinno zakładać się grubych czapek, ani tych z daszkiem – co niestety często widuję u dzieci – z tego prostego względu, że nie pozwala to bowiem, na odpowiednie dopasowanie. Jeśli jest zimno i chcemy dodatkowo osłonić głowę, można okryć ją cienką bawełnianą czapką, czy opaską, ewentualnie kominiarką w przypadku kasków narciarskich.

 NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE KASKU?

Atest – informuje nas o tym, że dany model kasku przeszedł pozytywnie serię testów. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy produkt, który chcemy kupić, posiada normę EN 1078 spełniającą dyrektywy Unii Europejskiej.

Waga – kask nie powinien być ciężki, żeby nie obciążał głowy i karku. Obecnie wiele kasków waży około 200 gramów.

Otwory wentylacyjne – zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i zapobiegają nadmiernemu przegrzewaniu się i poceniu głowy. Niektóre modele posiadają także dodatkowo siatki zabezpieczające przed owadami.

Budowa skorupy – musi absorbować siłę uderzenia i zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa. Materiał zewnętrzny powinien być twardy i wytrzymały, natomiast wewnętrzna część skorupy zapewni komfort noszenia, jeśli będzie zrobiona z pianki lub gąbki.  Obecnie większa część kasków rowerowych produkowana jest za pomocą technologii in-mould, czyli wtryskiwaniu spienionego polistyrenu do formy, co sprawia, że są lekkie i wytrzymałe.

O CZYM JESZCZE PAMIĘTAĆ PRZY ZAKUPIE KASKU?

Kaski tak jak foteliki samochodowe nie mają dożywotniej gwarancji. W związku z tym, że narażone są na działanie różnych czynników atmosferycznych i zdarzeń/upadków, materiały, z których są zrobione, mogą utracić swoje właściwości. Dlatego producenci zastrzegają, że termin ważności kasku wynosi pięć lat.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 23 maja 2021

Rodzinne wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniach

Beztroski czas wakacji w towarzystwie najbliższych zbliża się wielkimi krokami i już odliczasz dni do wyjazdu? Z pewnością będzie to wyjątkowy czas, jednak zanim dasz się ponieść letniemu wypoczynkowi wraz z rodziną, dobrze przygotuj się do podróży i pobytu w miejscu docelowym. Pamiętaj m.in. o ubezpieczeniach, które zapewnią Ci spokój na wakacjach. Dowiedz się, jakie polisy warto wykupić i jakie korzyści gwarantują poszczególne produkty.

Ubezpieczenia samochodowe

Większość polskich rodzin jedzie na wakacje własnym autem, dlatego niezbędne będą ubezpieczenia komunikacyjne. Które należy, a które warto wykupić? Poniżej krótkie omówienie polis OC i assistance.

OC

Podstawowym i zarazem obowiązkowym ubezpieczeniem, którym musi być objęty każdy samochód poruszających się po polskich drogach publicznych, jest OC. Wiele informacji na jego temat znajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/. Najważniejsze jest jednak to, że nie ma przed nim ucieczki – musisz je posiadać nie tylko na wakacjach, lecz przez cały rok, ponieważ choćby jeden dzień bez aktualnej polisy wiąże się z ryzykiem otrzymania wysokiej grzywny, którą UFG może nałożyć w sposób automatyczny, bez kontroli policyjnej.

Mimo że OC jest obowiązkowe, a wielu kierowców postrzega je jako przykrą i kosztowną konieczność, to gwarantuje ochronę przed roszczeniami ze strony osób poszkodowanych przez kierowcę w stłuczce, kolizji czy wypadku. Jeśli Twoje aktualne OC niedługo wygasa, wypowiedz je, o ile uda Ci się znaleźć lepszą ofertę niż ta zaproponowana przez obecne towarzystwo. Z niezbędnymi informacjami na temat rezygnacji z polisy zapoznasz się na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/wypowiedzenie-oc/.

Assistance

Typowo turystycznym ubezpieczeniem jest natomiast assistance, które możesz wykupić tylko na kilka dni, czyli na czas wyjazdu. Zdecydowanie warto to zrobić, bo jego koszt jest niewielki, a polisa w razie jakichkolwiek problemów technicznych lub innych w trasie zapewnia pomoc wszechstronną ze strony towarzystwa.

NNW indywidualne

Godnym polecenia ubezpieczeniem przeznaczonym m.in. dla rodzin wyjeżdżających na wakacje jest NNW. Polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia wypłatę odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu lub jego utraty, a także w przypadku śmierci. Niestety różnego rodzaju wypadki i losowe sytuacje zdarzają się częściej na wyjazdach wakacyjnych niż na co dzień, więc NNW jest dobrym wyborem.

OC w życiu prywatnym

Tą polisą powinni w szczególności zainteresować się rodzice, ponieważ gwarantuje ona pokrycie szkód osobowych i majątkowych wyrządzonych innym osobom w życiu prywatnym. Jeżeli tego rodzaju OC objęty jest rodzic, również szkody wyrządzone przez jego dziecko podlegają wypłacie odszkodowania. A przecież często zdarza się, że maluchy w ferworze zabawy mogą np. wybijać szybę podczas gry w piłkę, uderzyć w stojący na parkingu samochód w trakcie jazdy na rowerze czy wdać się w bójkę z innymi dziećmi i wyrządzić im krzywdę.

Ubezpieczenie turystyczne

To kompleksowa polisa, w której skład wchodzą wymienione powyżej ubezpieczenia indywidualne, a także dodatkowe, takie jak np. polisa na wypadek m.in.:

  • utraty bagażu,
  • odwołania zorganizowanej wycieczki,
  • pokrycia kosztów interwencji medycznej,
  • konieczności zapewnienia pomocy po wypadku.

Wybieraj według potrzeb

Wykupując dowolne polisy poza OC komunikacyjnym, zwróć uwagę na ich zakres i sumę ubezpieczenia. Dokładnie przemyśl swoje potrzeby, charakter wyjazdu i sposób spędzania czasu na wakacjach, a następnie pod tym kątem dobierz właściwe produkty. Udanego i bezpiecznego wyjazdu!

Tekst jest materiałem zewnętrznym, pochodzącym od partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 rok temu

Prawdą jest, że wakacji nie możemy się już doczekać. Wreszcie w tym roku znów uda nam się wyjechać na zagraniczne wojaże. Wówczas ubezpieczenie jest bardzo ważne i zawsze o nim pamiętamy tak jak o Smart Kid Belt, który zadba o bezpieczeństwo naszej latorośli w wynajętym aucie.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close