Wszystko, co musisz wiedzieć o brzuszku Twojego dziecka. Dlaczego w 2. półroczu życia wciąż jest tak delikatny?
Układ pokarmowy niemowlaka rozwija się już w czasie życia płodowego, co trwa jeszcze długo po narodzinach. Kluczowy dla tego procesu jest okres 1000 pierwszych dni życia dziecka. W tym czasie układ pokarmowy niemowlaka dojrzewa i stopniowo doskonali swoje funkcje, realizując podstawowe zadania – trawienie i wchłanianie składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To czas, kiedy brzuszek niemowlęcia wciąż jest jednak wrażliwy, dlatego potrzebuje szczególnego traktowania. Jak prawidłowo o niego zadbać?
1000 pierwszych dni dla rozwoju
Warto wiedzieć! Układ pokarmowy niemowlęcia cechuje się niskim poziomem ilości i aktywności enzymów trawiennych, które pełną aktywność osiągają po 2. roku życia albo jeszcze później. Narządy wewnętrzne niemowlęcia są także o wiele mniejsze niż u mamy i taty. Przykładowo długość przełyku niemowlęcia to około 10 cm, a jego objętość to tylko 2 ml. U dorosłych osiąga on długość 20 cm i może mieć pojemność nawet do ponad 40 ml. Inaczej pracuje także żołądek, w którym wydzielanie kwasu jest aż o 27 razy mniejsze niż u osoby dorosłej[1]. |
Mleko mamy a układ pokarmowy niemowlaka
Co zrobić, gdy mama nie może karmić piersią?
Mimo że mleko mamy jest najlepszym pokarmem, jaki może otrzymać niemowlę, utrzymanie laktacji nie zawsze jest możliwe. Jeśli pojawiają się trudności, warto, aby mama skorzystała z pomocy doradcy laktacyjnego lub położnej. Czasami wystarczy jedynie zmiana techniki karmienia. Jeśli jednak kontynuowanie karmienia piersią okaże się niemożliwe, mama nadal może zadbać o prawidłowy sposób żywienia dziecka. W takiej sytuacji wraz z pediatrą może wybrać mleko następne dopasowane do potrzeb dziecka, w tym jego wrażliwego brzuszka. Przykładem może być Bebiko PRO+ 2, czyli nasza najdelikatniejsza formuła[6], która odpowiada na potrzeby malutkiego brzuszka. To podwójne wsparcie dla wciąż dojrzewających malutkich brzuszków, dzięki wykorzystaniu:
-
LACTOFIDUS – unikalnego procesu inspirowanego naturalnym procesem fermentacji mlekowej,
-
unikalnej kompozycji błonnika GOS/FOS
-
kwas ALA (omega 3) wspierający prawidłowy rozwój mózgu i tkanki nerwowej,
-
DHA (omega 3) wspierający prawidłowy rozwój wzroku i mózgu,
-
wapń i witamina D, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów,
-
żelazo i jod, wspierające prawidłowy rozwój poznawczy.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1] Malinowski A., Auksologia. Rozwój osobniczy człowiek w ujęciu biomedycznym, Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra, 2004.
[2] Malinowski A., Auksologia. Rozwój osobniczy człowiek w ujęciu biomedycznym, Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra, 2004.
[3] Albrecht P. i wsp. „Stanowisko grupy ekspertów w sprawie stosowania żywności specjalnego przeznaczenia medycznego (…)”, Pediatria po Dyplomie 2020;24(5):23-32. 1.
[4] World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.
[5] American Academy of Pediatrics. Policy statement: Breastfeeding and the use of human milk. Pediatrics. 2012; 129: 827-841.
[6] Wśród mlek następnych Bebiko 2.
[7] Zgodnie z przepisami prawa.