Ciąża 8 września 2022

Upławy w ciąży. O czym świadczą i kiedy powinny wzbudzić niepokój?

Pojawianie się wydzieliny z pochwy podczas ciąży to naturalne zjawisko, które towarzyszy przyszłej mamie przez cały okres oczekiwania na dziecko. Nie zawsze jednak wydzielina jest prawidłowa, a wszelkie odstępstwa od normy powinny zwrócić uwagę ciężarnej. Dziwne upławy w ciąży mogą świadczyć o pojawieniu się problemów, na przykład zakażenia drożdżakami. Jak rozpoznać prawidłową wydzielinę z pochwy w czasie ciąży i co świadczy o problemach ze zdrowiem intymnym?

Upławy w ciąży — o czym świadczą ich kolory?

Normalna wydzielina z pochwy powinna być przezroczysta lub biała, bez przykrego zapachu. Może być jej nieco więcej niż przed ciążą, ze względu na wzrost wydzielania progesteronu i estrogenów. Taki śluz pełni bardzo ważną rolę, gdyż chroni rozwijający się w macicy płód przed szkodliwymi drobnoustrojami. Zdarza się jednak, że ta naturalna wydzielina zmienia kolor i zapach, pojawiają się także dodatkowe objawy takie jak świąd skóry czy pieczenie, co świadczy o pewnych nieprawidłowościach.

Białe upławy w ciąży

Białe upławy, które wyglądają jak twarożek, mogą być skutkiem infekcji grzybiczej. Jeśli jest ich więcej, towarzyszy im pieczenie skóry, zaczerwienienie oraz świąd, zapewne doszło do zakażenia drożdżakami.  

Żółte upławy podczas ciąży

Mogą być skutkiem zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Towarzyszy im zazwyczaj niemiły zapach i niejednorodna konsystencja wydzieliny. Ale uwaga! Żółte wodniste upławy, bez przykrego zapachu, które kojarzą się z moczem, mogą być wyciekającym płynem owodniowym. To może świadczyć o pęknięciu błon płodowych, co wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej.

Zielone lub żółtawe upławy w ciąży

Takie upławy mogą być skutkiem zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Z reguły mają one pieniącą się konsystencję, towarzyszy im pieczenie, szczypanie i ból podczas oddawania moczu.

Brązowe/różowe upławy w ciąży 

Wynikają z podbarwienia naturalnej wydzieliny z pochwy krwią. Ich przyczyny mogą być różne, począwszy od oznaki zapłodnienia czy zagnieżdżenia się zarodka, po poronienie. Gdy takie upławy nasilają się, stają się obfite, towarzyszą im wypadające skrzepy krwi i skurcze macicy, trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Podbarwione krwią upławy mogą być również oznaką nadżerki lub polipa szyjki macicy. Jeżeli pojawiają się pod koniec ciąży, mogą mieć związek z rozwieraniem się szyjki macicy. Wszelkie upławy, które mają nieprzyjemny zapach, jest ich więcej, mają dziwną barwę i konsystencję, powinny być omówione z lekarzem ginekologiem. Rozwijająca się infekcja okolic intymnych w trakcie ciąży może mieć poważne konsekwencje dla płodu. Nieleczona może prowadzić do zakażeń dróg moczowych, przeniesienia stanu zapalnego na macicę,  przedwczesnego odejścia wód płodowych, poronienia lub przedwczesnego porodu. Infekcje intymne w trakcie ciąży zawsze powinny być leczone przez lekarza. Zwalczanie ich na własną rękę może doprowadzić do zaognienia sytuacji.

Jak zapobiegać upławom w ciąży?

Należy pamiętać o kilku zasadach, które zmniejszą ryzyko rozwoju infekcji intymnej. Warto zapomnieć o gąbkach i myjkach, a do podmywania się stosować dłoń i mydło o kwaśnym pH (kwaśne pH utrudnia namnażanie się bakterii). Należy korzystać z bielizny wykonanej z oddychających i naturalnych materiałów. Ważne jest również, by w toalecie podcierać się wyłącznie w kierunku od przodu do tyłu, aby nie przenosić na okolice pochwy groźnych drobnoustrojów z okolic odbytu. Przestrzeganie tych zasad powinno pomóc uniknąć przykrych niespodzianek zdrowotnych w trakcie trwania ciąży.

 

Źródło zdjęcia: https://unsplash.com/photos/c8fnD1rKGCk

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 7 września 2022

Żółwik Plusk! – zabawa w chowanego z uroczymi zwierzakami

Żółwik Plusk! to bardzo prosta, a przy tym niezwykle urocza gra zręcznościowa i ćwicząca pamięć dla dzieci mniej więcej od piątego roku życia. Jej bohaterami są przesympatyczne, radośnie harcujące azjatyckie zwierzęta. I tu pozwolę sobie zaznaczyć, że szata graficzna jest zachwycająca! Nim przystąpiłam z dziećmi do pierwszej rozgrywki, potrzebowaliśmy chwili, by dokładnie się jej przyjrzeć. Każde zwierzątko musieliśmy dokładnie obejrzeć i szczerze mówiąc robimy to z przyjemnością za każdym razem, gdy zasiadamy do rywalizacji.

Nie będę więc ukrywać, że za sprawą ilustracji oraz przestrzennych elementów gra z marszu skradła nasze serca. Ale żeby nie było, że poza rysunkami nie ma tu nic ciekawego i godnego uwagi, co to, to nie! Żółwik Plusk! posiada co najmniej kilka innych zalet dzięki którym moje dzieciaki często sięgają po tę planszówkę – sama zresztą też chętnie włączam się do zabawy.

Za co zatem polubiliśmy tę grę?

ZALETY GRY ŻÓŁWIK PLUSK!  

Po pierwsze – banalne zasady klarownie przedstawione w krótkiej instrukcji.
Wystarczy pstrykać palcami żeton żółwicy (jak niegdyś kapsle w podwórkowych wyścigach) tak, by znalazł się na jeziorze – najlepiej na jego środku, wówczas możemy odkryć najwięcej żetonów zwierząt, dokładnie trzy. Jeśli ów żeton zatrzyma się na jasnoniebieskiej części jeziora – podglądamy dwie płytki. Natomiast kiedy żeton w ogóle nie dotrze do jeziora, bo pstrykniemy za lekko, wtedy odwracamy tylko jedną płytkę zwierzaka.

Po drugie – gra łączy w sobie elementy zabawy w chowanego z ćwiczeniem pamięci.
Odkrywając żetony zwierząt należy zapamiętywać ich położenie, by później wiedzieć, gdzie leży poszukiwane przez nas zwierzę i który kartonik warto odsłonić. Ta część gry do złudzenia przypomina klasyczne memory, tyle że w tej wersji jest (moim zdaniem) o wiele ciekawsza.

Po trzecie – prosta, ale ciekawa (dla dzieci) fabuła.
Motyw przewodni stanowi (wspomniana wyżej) zabawa w chowanego, w której udział biorą urocze zwierzaki. Główna bohaterka – żółwica (widniejąca na drewnianym żetonie) szuka swoich przyjaciół (przedstawionych na tekturowych płytkach), z którymi umówiła się przy jeziorze. Aby wywabić ich ze swoich kryjówek, postanawia popłynąć wzdłuż brzegu rzeki, ochlapując przy tym wszystko dookoła. Im bliżej środka jeziora się znajdzie, tym większa szansa, że przyciągnie do siebie kolegów.

Po czwarte – jasny cel gry.
Naszym zadaniem jest odnalezienie wszystkich zwierząt widniejących na planszy gracza, którą każdy otrzymuje na początku rozgrywki. Jeśli uda nam się odkryć kartonik z poszukiwanym przez nas zwierzakiem, przesuwamy na swojej planszy żeton piłki o jedno pole do przodu.

Na przykład: Na mojej planszy w pierwszym rzędzie widnieje rysunek Niedźwiedzia Himalajskiego. To znaczy, że aby móc przesunąć żeton piłki do przodu, muszę znaleźć kartonik z owym niedźwiedziem.
Z kolei w drugim rzędzie mam Irbisa Śnieżnego, a w trzecim Szczekuszkę Urwiskową. W związku z tym, moim zadaniem jest odkrycie również białego kota i zabawnego gryzonia.

Jeśli w pierwszym rzędzie zakryłam już niedźwiadka, wówczas muszę szukać Warana z Komodo – i tak dalej

Po piąte – krótki czas rozgrywki.
Dużym atutem gry jest to, że zabawa nie zajmuje dużo czasu. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak dobrze będziemy zapamiętywać, gdzie leżą dane zwierzęta, by móc sprawnie przesuwać piłki na swojej planszy, ale generalnie rywalizacja trwa około piętnastu minut. Dzięki temu dzieciaki nie zdążą się znudzić, a rodzice z kolei znajdą czas przynajmniej na jedną partię.

Po szóste – dzieci mogą grać same.
Prostota gry pozwala maluchom na samodzielną zabawę, bez udziału osób starszych. Dzieciaki świetnie radzą sobie same i w niczym nie trzeba im tutaj pomagać.

Reasumując, gra Żółwik Plusk! jest na tyle prosta, że poradzą z nią sobie nawet 4-latki, a przy tym jej walory estetyczne i ciekawa forma, przyciągają starsze dzieci – mój jedenastolatek również chętnie dołącza do rywalizacji ?

 

Zdjęcia: Fizinka

Wpis Powstał w ramach współpracy z wydawnictwem Rebel

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 6 września 2022

Wózek dla dziecka – jaki wybrać by służył jak najdłużej?

Wózek dziecięcy to dla rodziców i opiekunów jeden z najważniejszych zakupów. Wybór idealnego modelu nie jest prosty, ponieważ wymagania wobec niego zmieniają się wraz z poszczególnymi etapami rozwoju malucha. Inne potrzeby ma noworodek, a inne bobas, który już samodzielnie siedzi lub starszak, którego wszędzie jest pełno. Jak więc wybrać wózek dziecięcy, by cieszyć się nim jak najdłużej? Podpowiadamy!

Wózek dziecięcy – jaki rodzaj wybrać?

Kiedy planujesz kupić wózek dla dziecka, najważniejsze jest dopasowanie go do potrzeb malucha oraz Twoich własnych. Najpopularniejszym podziałem jest podział na wózki z gondolą, spacerówki oraz opcje 3w1. Każdy z nich ma swoją charakterystykę i inne zastosowanie. Dla przykładu, wózki z gondolą najlepiej sprawdzą się u najmłodszych dzieci, gwarantując im wygodę i bezpieczeństwo od pierwszych dni życia. Model spacerowy z kolei nada się dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Opcja 3w1 jest połączeniem obu wcześniej wspomnianych opcji.
Kiedy już wiesz, który rodzaj Cię interesuje, pora zastanowić się jak wybrać wózek dla dziecka, by móc się nim cieszyć przez dłuższy okres czasu? Wybór najlepiej oprzeć na przeanalizowaniu konkretnych parametrów, takich jak:

  • Budowa stelaża – stelaż powinien być solidny i stabilny, by zapewnić maluchowi bezpieczeństwo, gwarantować dobrą amortyzację i prostotę składania.
  • Rodzaj kół – najlepiej go wybrać, uwzględniając podłoże, po jakim planujesz głównie spacerować z maluchem. Opcja piankowa lepiej nada się w przypadku chodników i miejskich dróg, czyli podłoży utwardzonych. Natomiast na nierównych, miękkich terenach (piaszczystych, trawiastych etc.) lepiej sprawdzają się koła pompowane, żelowe lub bezobsługowe.
  • Składanie oraz transport – wózki dziecięce często zajmują sporo przestrzeni, więc jeśli planujesz wozić wózek np. samochodem, autobusem czy trzymać go w mniejszym mieszkaniu – koniecznie sprawdź, jaki rodzaj składania został zastosowany w danym modelu oraz ile przestrzeni zajmuje, kiedy jest złożony.
  • Akcesoria – to już kwestia indywidualna, choć dopasowane do wózka torby, folie przeciwdeszczowe i inne gadżety doskonale wyglądają, kiedy są ze sobą w komplecie.

 

Wózek 3w1 – idealny dla malucha i starszaka!

Jeśli nie wiesz, czy lepsza będzie gondola, czy spacerówka, wybierz wózek 3w1! Modele tego typu potrafią zastąpić oba wcześniej wymienione rodzaje, a często nawet fotelik samochodowy. To najlepsza opcja, kiedy chcesz zaoszczędzić pieniądze, cenisz sobie funkcjonalność, stabilność i bezpieczeństwo. Wózek 3w1 dla dziecka to wybór na lata, ponieważ możesz wozić w nim zarówno noworodka, jak i starszaka, zapewniając mu przy tym odpowiedni komfort podróży. Przy wyborze wózka 3w1 ważne są dokładnie te same parametry co w przypadku gondoli i spacerówki.

Wózek dla dziecka – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dodatkowo wybierając wózek dziecięcy, warto zwrócić uwagę na opcję regulacji, ponieważ ma spory wpływ na komfort malucha, a także Twój. Regulowanie siedzenia, podnóżek i rączka to zawsze dodatkowy plus dla wózka. Warto również sprawdzić, jakie dodatkowe zabezpieczenia wprowadził producent, by uchronić dziecko przed wypadnięciem z siedziska (np. odpowiednie pasy). Niemniej ważne są wykorzystane w produkcji materiały oraz atesty bezpieczeństwa.

Chcąc uniknąć sytuacji, w której wózek nie mieści się w mieszkaniu czy samochodzie, należy sprawdzić jego wymiary przed i po złożeniu. Istotna jest również waga, ponieważ w przypadku wnoszenia wózka do autobusu czy wchodzenia z nim po schodach, ciężkie modele będą po prostu niewygodne i mogą narazić Cię na przeciążenie pleców. Jeśli więc wiesz, że czeka Cię częste podnoszenie wózka – wybierz jak najlżejszą opcję.

Ostatnią, jednak równie istotną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest to, w jaki sposób czyści się dany model. Które części wózka można prać? Czy są one wodoszczelne? Sprawdź, czy użyte materiały są odporne na zabrudzenia, a także wybierz kolor, który w razie wypadku w postaci oblania wózka błotem czy soczkiem będzie łatwiej doprowadzić do stanu sprzed szkody.

Jeśli więc zastanawiasz się jaki wózek dla dziecka będzie najlepszym wyborem – dokładnie przeanalizuj wyżej wspomniane parametry! W poszukiwaniu wózka dziecięcego sprawdź stronę: https://www.51015kids.eu/dziecko/akcesoria-dzieciece/wozki.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close