Ustawa o in vitro

Ustawa o in vitro


Basia Heppa-Chudy

26 lutego 2015

Czy wiecie, że w Polsce dotąd nie ma ustawowych ustaleń prawnych dotyczących zapłodnienia in vitro? Od jakiegoś czasu w mediach przewijał się temat ustawy, nad którą pracowało ministerstwo zdrowia i która budziła emocje, kontrowersje oraz zastrzeżenia. Wszystko wskazuje na to, że dziś rząd w tej kwestii dogadał się i Komitet Stały Rady Ministrów zajął się projektem.

Niepłodność zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych i dotyka coraz więcej par starających się o potomka. Wiele osób na bieżąco śledziło rozwój spraw związanych z ustawą. Dla pozostałych przygotowałam skrót informacji, by wiedzieć, co w trawie piszczy.

Zapłodnienie in vitro – gdyby ktoś nie do końca wiedział, co to jest…
…polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety – i tu pada kluczowe pojęcie – w warunkach laboratoryjnych.

A czym jest niepłodność?
Jeśli mimo regularnego współżycia (klika razy w tygodniu) przez rok nie dochodzi do zapłodnienia, można mówić niepłodności. Stan ten różni się od bezpłodności, która jest całkowitym brakiem możliwości do poczęcia dziecka.

Tyle tytułem wstępu, a teraz skupię się na tym, co określa projekt ustawy o leczeniu niepłodności i jakich kwestii dotyczy. Ustawa reguluje kwestię diagnostyki i leczenia niepłodności w naszym kraju, a najważniejsze punkty to:

 • O tym, kto skorzysta z in vitro będą decydować względy medyczne. Ograniczeniem nie będzie ani wiek kobiet, ani stan cywilny par starających się o dziecko, które nie będą musiały być w związku małżeńskim . Nie obędzie się natomiast bez udokumentowania minimum rocznego leczenia niepłodności (np. hormonalnego).
 • Ściśle określono standardy postępowania z zarodkami i komórkami rozrodczymi – m.in. ograniczenie do sześciu liczby zarodków powstałych w jednym cyklu, a przyszli rodzice nie będą mieli wpływu na cechy dziecka, brak ich wpływu np. na koloru oczu czy płci.
 • W projekcie ustawy jest też ważny zapis o bezwzględnym zakazie handlu komórkami rozrodczymi i zarodkami oraz ich niszczeniu (te niewykorzystane będą mogły być mrożone i – za zgodą rodziców – adoptowane przez inne osoby).
 • W projekcie ustawy nie zawarto natomiast informacji dotyczących refundacji zabiegów.

Premier Kopacz planuje, by Sejm uchwalił ustawę do końca czerwca.

Co do tego, że ustawa taka powinna wejść w życie, nie ma żadnych wątpliwości, bo ważne są prawne uregulowania – ujednolicenie procedur i zasad leczenia niepłodności. Jest to bardzo ważny temat, a dotychczas brakowało kontroli nad stosowaniem in vitro – nie może w tej kwestii panować wolna amerykanka. A Polska jest ostatnim krajem Unii, który dotąd nie uregulował  tych istotnych kwestii.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

 1. W sumie to strasznie dziwne, jestem w szoku, że nie było wcześniej żadnych prawnych uregulowań. CZyli co była samowolka? Od lat przecież w POlsce stosuje się in vitro, od lat rodzą się dzieci w ten sposób zapłodnione i nie było żadnych przepsiów? Dziwne to. No ale lepiej późno niż wcale.

  1. Basia Heppa-Chudy

   Myślę, że gdy wydarzyła się sytuacja taka jak w Szczecinie, gdy kobiecie wszczepiono cudzą komórkę jajową, to dopiero pojawiło się przerażanie, że nie mamy uregulowań prawnych.

 2. Nie regulowal, bo kościołowi, a dokładniej to duchownym, nie podoba się in vitro. Politycy woleli udawać, że cos takiego nie istnieje. W Polsce niestety musi stać sie tragedia by doszło do konkretnych regulacji prawnych. Ale dobrze, że w końcu się tym zajęli.

 3. My jak zawsze na szarym końcu…

 4. A dlaczego nie, czy te pary nie mogą mieć dziecka? Różnią się czymś?

 5. W projekcie ustawy nie zawarto natomiast informacji dotyczących refundacji zabiegów.

  Moim zdaniem nie powinno być żadnej refundacji,ja nie mam zamiaru dopłacać do cudzych dzieci z podatków lub ze składki zdrowotnej z NFZ-tu.

  Dziecko to sprawa prywatna.
  Powinna powstać stosowna fundacja służąca rozmnażaniu dzieci,jeśli zapragnę w tym rozmnażaniu wziąć udział to konto fundacji znajdę na pewno.

 6. ja jestem w 4 klasie szkoły podstawowej i mama twierdzi że mogę dopiero przekłuć sobie uszy jak będę w gimnazjum jak przekonać mamę

  1. Porozmawiaj otwarcie z mamą. Daj jej zrozumieć, że przemyślałaś swoją decyzję. Możesz także wypisać na kartce papieru za i przeciw. Grunt to szczera rozmowa.

 7. moja corka miala przekluwane uszy teraz na wakacje a w listopadzie bedzie miala 5lat… sama chciala juz od bardzo dawna… zawsze bawiac sie robila sobie kolczyki…. wiedziala tez ze przeklucie bardzo boli ale to ja nie odstraszylo bo znajac moja corke miala by jeden kolczyk ale byla na tyle odwazna ze dala oba przekluc……

 8. Nigdy w życiu do kosmetyczki, przekłuwanie uszu tzw. pistoletem to najgorsza forma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Mało? To może sprawdź kolejny tekst :)

Od pieluchy do nocnika. Part I.

Od pieluchy do nocnika. Part I.


Żaklina Kańczucka

25 lutego 2015

Marzy się Wam bezstresowe odpieluchowanie swojej pociechy? Niejedna mama potwierdzi, że jeśli maluch przesiada się na nocnik bez stresu, to z pewnością stres odczuwa matka. Bo ktoś musi, prawda?

Bezstresowa przesiadka ponad rocznego dziecka z pieluchy na nocnik, moim zdaniem nie jest możliwa. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, to albo jeszcze nie próbował, albo poczekał aż dzieciak skończy 6 rok życia i sam się przesiądzie.

Od tygodnia próbuję tej sztuki z moim szesnastomiesięcznym Wojtkiem. Bez stresu dla niego, za to z nadgryzionym z nerwów lakierem na moich paznokciach. Mam dość, kończę ten nocnikowy cyrk, bo moje dziecko zupełnie nie pojmuje dlaczego nalegam, aby sikał do niego, zamiast w pieluchę. A kiedy sadzać dziecko na nocnik?  Znajoma psycholożka twierdzi, że dzieci poniżej 2 roku życia nie powinno się jeszcze uczyć czystości, a ja z doświadczeniem z obojgiem synów, potaknę tej teorii.

Z Bartkiem spróbowałam, gdy ten miał 1,5 roku. Był wrzask, awersja i cuda na kiju, tylko nie sikanie do nocnika. Przez dobre dwa miesiące, były brawa, nagrody i kary. Po tym czasie dałam sobie i jemu na luz, bo postęp był żaden. Ostatecznie Bartek przypomniał sobie, do czego służy nocnik, mając 2 lata i 2 miesiące.

Z Wojtkiem jest jeszcze dziwniej, bo on biegając w majteczkach, absolutnie nie widzi różnicy między nimi, a pieluchą. Załatwia się tak samo, nie reagując na fakt zmoczenia podłogi, tak, jakby się nic nie działo. Staram się ubiegać fakty, sadzam na nocnik, obserwuję, ale przez te dni, nie zdarzyło się nic więcej, poza mokrą podłogą i mega wielką ilością pranej bielizny dziecka.

Daję sobie na wstrzymanie, i jeśli jesteście w podobnej sytuacji, też Wam to radzę. Widzę, że Woju absolutnie nie rozumie zależności pełnego pęcherza i pustego nocnika.  Nie dojrzał do tego, a ja na siłę nie zamierzam nic więcej robić. Moje ambicje rozminęły się z samokontrolą i świadomością moich pociech. Po raz kolejny.

 

 

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

 1. U nas nocnik już jest, choć dopiero roczek jutro. Ale w ogóle nie próbujemy uczyć synka z niego korzystać. Póki co stoi w szafie a ja czasem go wyjmuję mówiąc: synku, to jest nocnik i do niego kiedyś będziesz sikał, a synek bije mamusi brawo jak ładnie opowiada i nocnik wraca do szafy :-D nasz pediatra mówi, że taka nauka ma sens dopiero po ukończeniu przez dziecko 2 lat. Wcześniej dziecko nie jest poprostu gotowe

 2. Nocnik u nas był już jak mała skończyła 7 miesięcy. Za półtora miesiąca ma 2 lata i od 3 dni mamy odpieluchowywanie. Idzie nam bardzo dobrze :) Mała w pierwszym dniu zasikiwała każde majteczki ale już jest tak że mała woła o nocnik cały czas. Pielucha zakładana jest tylko na drzemkę i na noc do spania. A i tak po nocy pampers nie jest tak mocno mokry bo za chwile siada na nocnik.

  1. Nie nie nie. Na pewno dało się wcześniej!!! Pfff, dlaczego ludzie nie mogą zrozumieć że dziecko to też człowiek, a nie instrument który musi działać jak mu się zagra. Samo musi do tego dorosnąć i tyle.

   1. sylwia krawczyk

    Jestem matka obecnie 14 mieszecznej Hanki od miesiaca wola na nocnik. Posadzilam ja ze 2 razy i chcialam zobaczyc reakcje , a teraz mam problem gdy jest cieplo to chodzi w bieliznie. Obecie szukam pieluchmajtek do 8 kg aby mogla sama je sciagac.

  2. A dlaczego pani sie do mnie rzuca. Czy ma pani jakiś problem?? Dziecku pampers przeazkadzał więc ściagamy w ciagu dnia i korzysta z nocnika.

 3. U chłopaka im szybciej tym lepiej z racji udowodnionej niepłodności odpampersowej… u dziewczynek nie ma to większego znaczenia…
  Widać od momentu nastania pampersow dzieci strasznie się uwsteczniły, bo na tetrze bardzo rok z kawałeczkiem i umiały świetnie korzysta z nocnika. A raczej mamy miały wieszą motywację ;-)

  1. Niepłodność odpampersowa??? Przez kogo udowodniona?? przez amerykańskich naukowców zapewne…

  2. Jądra w pampersach ulegają przegrzaniu to żadna nowość… a badania były publikowane m.in. w Lancecie…

  3. Katarzyna Baczewska wystarczy zapytać onkologa dziecięcego jak bardzo wzrosła liczba raka jąder u chłopczyków od czasu mody na pampersy .zresztą nawet dzieci wiedzą że nie można przegrzewać jąder czy to dużych czy małych :)

   1. Nieprawda. Trzeba często wymieniać pieluchy. A podpaski , które nosimy , powodują raka?

 4. Synek zaczął świadomie sikać jak miał 2 latka 3 miesiące. Wcześniej nie przeszkadzały mu zasikane majteczki, ale nadszedł dzień gdzie siku na podłogę kończyło się płaczem, i tłumaczeniem że jak chce siusiu to trzeba usiąś na nocniczek. Niespełna tydzień sikania na podłogę i synek nauczyl się korzystać z nocnika ;)

 5. mój synek ma nocnik ,ale ma go w nosie, podbiega mówi sisi,ale jeszcze nie rozumie że kiedy mu się chce ma wołać, generalni czy ma pieluchę czy nie sika kiedy mu się podoba :P Ale ja mu daję jeszze kupę czasu bo ma prawie 16m-cy :)

 6. synek ma 2 lata i 3 miesiące i niestety… nocnik jest dobrą zabawką, którą można założyć na głowę jak hełm:)

  1. Przyjdzie czas to załapie. Lidia też załapała dopiero niedawno (jest w wieku Pani synka). Wcześniej próbowaliśmy i nie rozumiała, albo nie chciała więc sobie odpuscilam. Dwa mies. temu znów sprobowalismy i załapała w dwa dni. Na wszystko przychodzi czas.

 7. Synek usiadł na nocnik dwa miesiące przed drugimi urodzinami.Jednak średnio mu sie podobał..wybrał nakładkę..od tamtej pory ani razu nie zrobił siusiu w nocy..zdarzały się wpadki w dzień ale szybko załapał..teraz..ma juz 2,4.

 8. moje dziecko odkąd skończyło 9 miesięcy korzysta z nocnika, teraz już z nakładki na ubikację. Ma 18 miesięcy i jak chce kupkę sam woła ee i leci do łazienki. Brednie, że nie można i nie idzie nauczyć młodszego dziecka. Moja bratanica tak samo była uczona, teraz ma 2 latka i już chodzi bez pampersa i woła i siku i kupkę nawet w nocy :) dla chcącego (rodzica) nic trudnego, oczywiście dużo zależy też od dziecka

  1. czyli nauczyła sie korzystać kiedy miała 2 lata,więc czym sie pani chwali,?

  2. Nauczyla sie korzystac ale zaczela byc uczona duuuzo wczesniej to jest roznica :) chwale sie synem ktory wola odkad skonczyl 15 mscy :)

  3. Żadne brednie. Nie nauczysz dziecka, które po prostu tego „nie czuje”

  4. Tylko nie ma sie co dziwic ze jak zaczyna sie dziecko uczyc dopiero kolo 2 lat to wpada w szal i nie chce. Ja zaczelam wczsniej oswajac i widac oplacalo sie bo od roku wola kupke i jest tego swiadomy. To jest super sprawa jak troche ponad roczne dziecko nie robi juz w pieluchy.

  5. Znam wiele dzieci ktore niedlugo po skonczonym roczku chodziły bez pieluchy i wolaly siku wiec nie rozumiem dlaczego tak dlugo z tym czekac… chyba z wygody rodzicow lub braku czasu na nauke.

  6. ble,ble,ble, wszystkie rozumy pozjadała, wiele dzieci pani zna tzn ile? 2? dziecko mozna oswajać z nocnikiem przez wiele mięsięcy, czy to jest jakiś maraton?

  7. znam kilkanaście dzieci :) nie nie maraton. Każdy robi co chce i kiedy chce ze swoim dzieckiem. Moje ma półtora roku i nie mam już problemu :) nie wiem skąd te emocje z moją stronę. Napisałam tylko, że oswajałam dziecko wcześniej i już nie mam problemu. Tyle w temacie. Dziękuję, pozdrawiam.

   1. Marta Majewska

    Monika Gruszka moja córka też nie korzystała już pieluch jak skończyła półtora roku ostatecznie, kiedy skończyła rok to jeszcze zakładałam jej pieluchy do spania, a potem już nie. Zaczęłam ja sadzać na nocnik jak tylko nauczyła się siadać. I cale szczęście, bo to szalone dziecko ma po prostu taki nawyk. Teraz mam 8 miesięcznego synka i tez go sadzam na nocnik, bardzo go lubi, i robi siusiu czasem :-). Myślę, ze problem może być kiedy dziecko za późno sadzamy na nocnik, bo wtedy biegające dziecko nie ma czasu i ochoty się zatrzymać, pielucha wygodniejsza. Nie ma co się denerwować drogie mamy, ostatecznie każda z nas ma wybór kiedy zacząć. Każda z nas się stara, ale czasem można sobie trochę odpuścić, bez napięć;-)

  8. Monika Gruszka masz całkowitą racje moje dzieci tak samo szybko rezygnowały z pieluchy synek 2lata córka 15mies dzieci siostry również i wiele wiele innych pierwszy kontakt z nocnikiem był w momencie gdy dziecko zaczynało pewnie siedzieć ..Bardzo dużo dają pieluszki ekologiczne dziecko dużo szybciej rezygnuje z pieluch

 9. moj maly ma 2 lata, ladnie sika do nocnika jak go na nim posadze i nie ma do niego awersji… ale nie czuje powiazania pt chce mi sie siku i nie leje pod siebie bo ide na nocnik tylko gdzie stanie tam kaluza… temu odpuszczam sobie narazie ;) czekam na dzien kiedy zacznie kojarzyc siusiu z nocnikiem ;)

 10. Moja mała jak zaczęła samodzielnie siadac została posadzona na nocnik. Generalnie od 4 miesiąca budziła się po nicy z suchym pampersy wiec aż szkoda było tego nie wykorzystać. Od kad skończyła 5 miesięcy robi kupę na nocnik. na początku to ja patrząc na nią wiedziałam że będzie akcja nocnik teraz ma prawie 7 miesięcy i wymownie krzyczy eee :) wiem ze to dość wcześnie ale cieszy mnie to i trzymam kciuki żeby jej się nic nie odwrócilo bo to różnie z dziećmi bywa.

  1. Wg ortopedow do roku nie można sadzac dziecka na nocniku ze względu na stawy

  2. Zdaniem naukowców pozbycie się pieluszki przed drugim rokiem życia wcale nie rokuje dobrze dla zdrowia dziecka… Zmuszanie takiego malucha do siadania na nocnik może zaburzać rozwój emocjonalny. Z fizjologicznego punktu widzenia, dziecko nie jest w stanie kontrolować oddawania moczu i kału przynajmniej do 12-18 miesięcy, więc wcześniejsze sadzenie na nocnik może mieć opłakane skutki psychologiczne. Dzieci, które rozpoczynają naukę siusiania do nocnika przed ukończeniem drugiego roku życia, mają trzy razy większe ryzyko rozwinięcia problemów z późniejszym moczeniem sie.
   Urolodzy twierdza, że dzieci, które zbyt wcześnie nauczyły się powstrzymywania moczu lub kału, robią to zbyt często i tak skutecznie, że wywołują tym samym zaburzenia funkcjonowania odbytnicy oraz cewki moczowej. Częste zatrzymywanie kału powoduje, że poszerzona odbytnica naciska na pęcherz, prowadząc przy tym do nieprawidłowej pracy nerwów w tym rejonie :/

   1. Czytam i nie wierzę. A te twierdzenia to na zamówienie producentów pieluch pewnie? Jakoś kiedyś wszyscy wcześniej lataliśmy bez pieluch /ja – 11 mies/ i raczej dotąd nie mamy żadnego z wymienionych przez Panią problemów; moja córka 7-miesięczna sama siadała, to ją posadziłam na nocnik i odtąd już nigdy kupy w pieluszce nie miałam, a siku w pieluchach mocno zmalało. Bez pieluch biegała od 16 mies. życia /wcześniej była szansa, ale zmiana niani itd…/. Teraz ma prawie 7 lat i żadnych zaburzeń. Druga córka usiadła sama mając 6,5 mies., za chwilę wstała, znów uruchomiliśmy nocnik. Siada i robi; wstaje, gdy nie ma ochoty nic narobić i odwrotnie – nie chce wstac, gdy jeszcze coś ma naprodukować; nie jest sadzana na siłę – podoba jej się i zawsze sprawdza, co zrobiła do środka; cieszy się niesamowicie

  3. Mam ojca urologa dzieciecego… na nocnik zostałam posadzona jak miałam 15mcy… nie moczyłam się…

  4. 4 czy 5 miesięczne dziecko . . samodzielnie siedziała?

  5. kolejna zakompleksiona mamuska ktora sadza dziecko na nocniku w wieku 5 miesięcy zeby sie pochwalic na fb, przecie w tym wieku dziecko nie ma pojecia o co chodzi? w CV sobie potem wpisze ze zaczeła korzystać z nocnika w wieku 5 miesięcy?

  6. jakie jest dobro dziecka w takim zachowaniu? jest czas na pieluchy i jest czas na nocnik, moze zacznijcie noworodka na nocnik sadzać?

  7. 5 miesieczne dziecko na nocniku?? Przeciez ten maluch ledwo co nauczyl sie trzymac glowke sztywno!!… brak mi slow… nie placz pozniej kobieto ze twoje dziecko ma problemy z kregoslupem…

 11. Ja sadzalam synka jak juz dobrze siedział sam i mówiłam ze tam sie robi siku i kupke ale zanim załapał minęło ze skonczył 2 lata a na noce troche dłużej bo musiał nauczyć sie kontroli i to nam zleciało jak miał cos około 2,5 roku

 12. córcia w wieku 18 miesięcy biegała już bez pampersa, a sadzałam ją jak zaczęła samodzielnie stabilnie siedzieć. Synek ma teraz 15 miesięcy i od 2 dni woła si i załatwia swoje potrzeby do nocniczka, zdarzają sie jeszcze wpadki, ale po domu chodzi już bez pampersa.

 13. u nas o dziwo nie było problemu a obawiałam się strasznie. w wieku 1,5 roku po prostu zaczęła robić do nocnika a potem do wc ,samo jakoś szło .Dziś ma 2,5 roku i nawet na noc nie używa pieluchy od ponad mca, raz miała wpadkę a tak odpukac – jest wszystko ok .

 14. Oj ile ja sie nagimnastykowalam z tym odpampersowywaniem… zaczelysmy jak miala 13 miesiecy. Od razu zalapala o co chodzi z nocnikiem, sprawialo jej to radosc. Potem wyladowala w szpitalu i jako ze miala ciagla goraczke nie bylismy w stanie jej dopilnowac. Wystarczyly 4 dni w pampersach i o nocniku moglismy zapomniec… dlugo nie chciala na niego siadac. Przed drugimi urodzinami zrobilismy drugie podejscie ktore trwalo dosc krotko, szybko jej sie odwidzialo siadanie na nocniku ( jakos po tygodniu zaczela sie bardzo denerwowac na sam widok nocnika). Teraz ma 2,5roku i powiedzialam ze tym razem jej nie odpuszcze, od 3 tyg chodzi bez pampersow, od ok tyg sama mowi o tym ze chce isc do lazienki. Nocnik nie wchodzi w gre, chce siusiac tylko na sedesie :) ale dopiero teraz widze ze chyba teraz jest tak naprawde gotowa na to. Jeszcze zdazaja sie wpadki, bo 3 tygodnie to dopiero poczatek, ale idzie nam doskonale i mysle ze do pampersow juz nie wrocimy :)

 15. Moj synus nie mial dwoch lat jak zaczol robic siusiu i kupke a pampersy wyrzucilam jak skonczyl dwa latka w nocy kuz tez nie mial, fakt wstawalam i odsikiwalam go ale uwazam ze jak na chlopca szybko sie nauczyl

 16. u nas trwalo to ponad 3 lata dokladniej 3lata i 3 miesiace jak Nastusia zrozumiala do trzego sluzy nocnik. A z boku slyszalam ze za puzno, ale kazde dziecko w innym wieku do tego dorasta.

 17. Starsza córka miała ponad dwa lata jak zaczęła robić siku na nocnik.Kupiłam nakładkę na deskę i nocnik po kilku razach poszedł w kąt za to na kibelek szła z miłą chęcią.
  Teraz powoli pokazuje młodszej która obecnie ma 2 lata i 2 miesiące.Podobno w przedszkolu jak wstaje z nocnika to odrazu zakłada rajstopki i nie chce Pieluchy więc chyba już czas ;-)

 18. Nasz córeczka miała skończone 1,5 roku jak wołała siku i kupę w ciągu dnia. Na noc przez miesiąc zakładałam pampersa ale zawsze rano był suchy więc zrezygnowałam. A nauka samodzielnego siusiania zaczęła sie od tego, że pewnego dnia postanowiłam, że koniec zakładania pampersów w ciągu dnia i prawie przez cały miesiąc miałm wszystkie kąty osiusiane aż któregoś dnia sama zawołała mama si. Nie uważam żeby to ją stresowało bo nigdy nie podniosłam na nią głosu kiedy się zesiusiała a jedynie tłumaczyłam co się wydarzyło i że powinna robić siusiu do nocia czy na nakładce. Wyczuwałam też momenty kiedy już powinna była robić siusiu i ją sadzałam na nocniczku i biłam brawo kiedy się udawało. Cieszę się, że tak szybko nam poszło choć zdaję sobie sprawę, że to nie zawsze kolorowo wygląda i nie w każym przypadku jest takie proste. A może zależy też od naszego zaangażowania, cierpliwości, chęci….

 19. u nas w wieku 2 lat zaczynaliśmy nocnikowanie. Synek bez problemu szybko ” zalapal” ciocia trudniej.

 20. Po pierwsze nic na sile. Po drugie jak widzisz ze dziecko troche lapie zdjac zupelnie pieluche i tyle.

 21. Justyna Małolepsza

  Z moją corcą też szybko poszło, ale sadzałam ja na nocnik jak tylko stabilnie zaczeła siedzieć (dokładnie kiedy skończyła 7 miesięcy) w wieku 12 miesięcy w domu bez dywanów córka chodziła w majteczkach. Wygladało to tak ze sadzałam ja co jakis czas regularnie, jak nie zdążyłam to miałam wiecej prania hehe. 18 miesięcy pierwsze wyjście na dwór bez pieluszki. Oczywiście wpadki byly w wieku 2 i 3 lat.
  Nie zgodze się z twierdzeniem ze przed 2 rokiem nie powinno się sadzac dzieci na nocnik.
  Ja szybko zaczełam sadzac na nocnik, mycia ząbków rózniesz szybko zaczeła uczyć , oczywiscie odpowiednio do wieku trzeba dobrac szczoteczkę i pastę.

  Uważam też że jeśli dziecko bardzo boi się nocniczka, warto zrobic przerwe i spróbowac za jakiś czas.
  Pozdrawiam

 22. Ja odpuscilam nocnik, młoda w wieku 19 miesięcy sama zawolala, ze chce sikac, wiec posadzilam ją na toalecie, udało się, zrobiła co chciała. Ale do odpieluchowania jeszcze daleko, sadzam ją wtedy kiedy ona chce, wtedy siada z chęcią i nikt się nie stresuje.

 23. Koprowyścig matek trwa :) Te same będą odraczać maleństwo, bo pięciolatek to za wcześnie do szkoły ;) Próbowałam sadzać córkę odkąd miała jakieś 1,5 roku, ale ignorowała. Robiła wszędzie, nawet tuż obok nocnika i nie przekonasz :) W Okolicach drugich urodzin po prostu usiadła, zrobiła i tak zostało na dobre. Warto pokazywać dziecku opcję nocnika, a ono samo wyczuje, kiedy jest dobry moment.

 24. moja mała ma 13 miesięcy i 6 dni a ja nawet jeszcze nocnika nie kupiłam :P jak dla mnie to jeszcze tak małe dzieko nie zrozumie o co chodzi w siadaniu na nocnik

  1. moj synek mial 15mies gdy samsciagal pieluszke wieloraazowa i siadal n nocnik… a starszy bedzie mial niedlugo 2 ii nie w glowie mu nawet usiasc… :/

  2. każde dziecko w innym tępie pojmuje o co chodzi z nocnikiem.

  3. Moja córka ma 15mies a od 5tyg chodzi bez pieluchy potrafi porzucić zabawę w salonie i leci po schodach do swojego pokoju gdzie jest nocnik zrobi co ma zrobić i wraca się bawić

  4. to gratuluję moja córka niebawem dostanie nocnik dopiero

 25. Pierwszą próbę z nocnikiem podjęliśmy jak synek miał okolo 20mscy. Synek w ogóle nie rozumiał o co tyle krzyku i nerwów więc daliśmy sobie spokój. Kolejną próbę podjęliśmy 3msce później i tu pełne zaskoczenie! Przez jeden dzień były kłopoty a później juz poszło. Myślę że trafiliśmy w odpowiedni moment i przede wszystkim starałam sie nie stresowac jak za pierwszym razem. Mam tylko problem z pampersem w nocy bo synek wola ale nie zawsze zdąży do łazienki. A co noc musi siusiu:/ Jakies pomysły rady?:)

 26. ojjj…juz zagladam…temat na czasie bo moj prawie dwulatek nie dasie nawet posadzic, a jego starszy brat w tym wieku sam juz se rozbieral na nocnik i nie moczyl nawet w nocy…

 27. Moj mial roczek jak skonczylismy pampersy. Ale 5miesięcy to zdecydowanie za wcześnie

 28. No usiąść to połowa sukces

 29. Gdy moja niepelnosprawna córka trafiła do szpitala w warszawie miała ok 2 latka i nosiła pampersa. Mieliamy tam konsultacje z pewną psycholog? Czy kims takim i tak mi dogadala ze do końca życia tego nie zapomnę. Wyszlam od niej z placzem min „co ze mnie za matka ” i zeby był dalszy ciąg upokorzen na wypisie napisali mi ze wg niej matka wymaga edukacji w zakresie życia dziecka. Wtedy im bardziej chcialam zeby cora robila na nocnik tym bardziej ona sie cofala. W koncu tesciowa mnie przekonala zebym dala spokój ze ta pedagog czy psycholog pewnie sama dzieci nie miala i tak zrobilam. Pewnego dnia gdy cora miala 2 lata i 4 mce obudziła sie wstala i siadla na nocnik. Od tego czasu juz nigdy nie zrobila sisi do pampera.

 30. mój mały miał 16 miesięcy jak sikała na kibelek. nie zmusza am go do niczego. nie sadzałam go na nocnik tylko tłumaczyłam. pewnego dnia stwierdził że nie chce pampersa to zdjęłam ale sikal w majteczki to spowrotem były pampersyza tydzień znowu nie chciał ich i znowu założyłm majteczki i sukces od tamtej pory już nie sikał i nie moczył się nocy. nie ma co zmuszać i ppokazywać zbytnio siadania na nocnik ja się dowiedziałam od pani doktor że dziecko uczy się odruchu sikania i robi to automatycznie i szybko załapie siadanie na nocnik ale może to się odbić jak zacznie dorastać bo mogą się pojawić nocne moczenia. dzieci czesto fizycznie się jeszcze nie rozwiną a my chcemy żeby na nocnik sikało i to odbija się w przyszłości. dziecko samo czuje kiedy jest gotowe NIE ZMUSZAĆ!!!!

 31. A ja chyba mam inne dzieci i jestem inna. Ja się nie stresowałam, no może czasem się wkurzałam jak miała ścierać kolejna plamę z podłogi, albo wytrzepywać kupę z portek (ale tych awarii w mojej podwójnej karierze było kilka). Ale ogólnie młodzi odpieluchowani bardzo wcześnie – córka 1 rok, syn niespełna 1,5 roku. Nic na siłę, nie zmuszałam. Latali bez pampka, a jak się dało bez majtek. Nie sadzałam na siłę, od czasu do czasu. Po prostu sami szybko zaczęli sygnalizować potrzeby. Uważam, że to tez zależy od dziecka, no i od cierpliwości rodziców. A i dodam, że siedziałam w domu z nimi więc miałam czas na to wszystko. To też jest istotne.

 32. Syn, jak tylko sie urodzil, to jeszcze na porodowce posadzilam go na nocnik i od razu zalapal. Tata przecinal mu pepowine, a on wolal TATA KUPA. Corka ma obecnie 4 miesiace i troche sie martwie, ze jeszcze robi w pampersa :(

  1. Żaklina Kańczucka

   Cudowna szydera :D

 33. Współczuje maluchom które nie mają wyboru i muszą robić pod siebie do 2roku życia bo wystarczy sobie wyobrazić jakie to jest uczucie kiedy chcesz się załatwić a do pupy przyklejony pampers i obcisłe gatki .Moje dzieci sadzałąm kiedy zaczęły pewnie siedzieć jeśli posadzisz dziecko zaraz po przebudzeniu wysiusianie to minuta i już po sprawie więc na pewno nie wpływa niekorzystnie na dziecko .z kupką jest to samo widzisz po minie co się szykuję sadzasz i już.Jak dziecko zobaczy jaka jest różnica robinia kupki to potem zazwyczaj nie chce załatwiać się do pieluchy .Mój synek skończył sikać w wieku 2lat córa ma 15mies i od 5 tyg nie używam pampersów teraz nawet nie muszę pytać czy chce siusiu bo sama przerywa zabawe i biegnie na nocnik .

 34. na przykładzie mojego dziecka i mojej bratanicy wiem, że czym prędzej się oswaja tym lepiej :) mojego syna zaczęłam sadzać na nocnik jak skończył 10 miesięcy i od tego czasu codziennie rano go sadzam i w 95% dni robi kupkę a odkąd skończył 15 miesięcy sam już woła ee i biegnie do łazienki. Z siusianiem jeszcze nie ma tak, ale już jest świadomy, jak robi siusiu bo pokazuje jak siusia i woła sisi :)

 35. Ja odpieluchowałam córkę bez stresowo. Biję się w piersi F70. Pierwsze założenie ma być takie, że dziecko przekona się do nocnika, kiedy samo zechce, nie kiedy uzna za dobre matka, otoczenie, FB, koleżanki i tabelki. Drugie – dziecku trzeba nocnik udostępniać. Moja miała 1,5 roku. Oczywiście z nocnika uciekała. Po domu chodziła bez pieluchy. Ja za nią z mopem i ręcznikami papierowymi. Super, że nie lubię dywanów. Koło drugich urodzin – usiadła, zrobiła do nocnika i tak za każdym razem. Bez namawiania, stresu. Ja to żartobliwie nazywam koprowyścigiem, bo wysadzone ładnie dziecko, to duma matki i jej punkty na skali bycia dobrym człowiekiem To ona dostaje oklaski od otoczenia. Dziecko jest tu na drugim miejscu.

 36. U nas Niko (2,5roku) niestety nie chce siusiać do nocnika czy do muszli. Narazie od ok 2 mies. woła kupkę, a zrobi ją tylko do muszli, nocnik stoi tylko do ozdoby.

 37. Ja jestem przeciwna temu im wcześniej tym lepiej. Każde Dziecko jest indywidualne i powinno się to dopasować do malucha. Ja zaczynałam wcześniej bo presją otoczenia ale córa płakała i nie chciała. Odpuściłem a kiedyś sama odrzuciła pieluchy i w nocy i w Dzień

 38. Moj synek wola odkad skonczyl 15 mcy. I ja uwazam ze im wczesniej tym lepiej

 39. Moj synek w okolicach roczku pokochak swoj nocnik;) chodzil ze mna do lazienki i siadał.. W spodniach. Potem z dnia na dzien zaczął sie go bać i reagowal histerycznym placzem. Odpuscilismy, niedlugo po drugich urodzinach kupilam nakładke. Od razu Kubę zainteresowala. Siadal bez pieluchy, nic nie robil ale spuszczel wode, wycieral adapter i myl rece. Ktoregos dnia powiedzial, ze jest duzy i chce na kibelek;) kupilismy zapas super bokserek i spodni;) jeden dzien mielismy powodz a nastepnego juz same sukcesy. Nawet w nocy. Kuba mowil ze mama jest dumna i MA RACJĘ;)

 40. Mamy nie dajcie sie zwariować i to nie tylko w kwestii siusiania, że moje szybciej, a twoje wolniej, że moje już a twoje jeszcze nie. Na wszystko jest pora, trzeba obserwować dziecko i wychwytywać sygnały.

 41. Franek sam sie odpieluchowal przed 2 urodzinami. Od razu do toalety. Zabieralismy go ze sobą do toalety i pokazywalismy co robimy. Pewnego dnia powiedział, że chce być jak tata i tak już zostało. Nawet klapy nie opuszcza ;)

 42. Pewnie znowu zostane uznana za wyrodną matkę, ale cóż…Córkę zaczęłam sadzać na nocnik jak zaczęła porządnie siedzieć….około 8 miesiąca. Najpierw to było zapoznawanie z ncnikiem…siku robiła tylko po spaniu za to kupkę od początku odkąd poznała nocnik….Dziś ma 19 miesięcy. Od miesiąca woła siku. Czasem muszę jej przypomieć czy chce na nocnik. Pieluszkę zakładam tylko na noc, ale i tak jest rano sucha….Nie tresowałam dziecka, nie przymuszałam…po prostu..w naszym przypadku nocnikowanie poszło szybko i sprawnie bez większych wpadek…

  1. U Nas było odkładnie tak samo :)

  2. Ja całą swoją trójkę tez wcześnie zaczęłam sadzać na nocnik. Dość szybko same zaczęły wołać ok 2 lat..

  3. Moj synek dwa miesiace po drugich urodzinach zaczal siadac na deskę z adapterem dla maluchow. Po dwoch dniach nie zdarzalo się już siusiu w majtki;)po prostu postanowil, że ” chce być duży”;) obylo sie bez nocnika( mamy, ale Kuba potraktowal go jak zabawkę) i trudnych sytuacji. Z mlodszym synkiem też poczekam, bez stresu. Kupimy super bokserki- ” takie jak taty” i damy sobie szansę

  4. Chyba zależy od dziecka, są takie które szybko akceptują nocnik. A są takie które i po 2 urodzinach nie chcą siadać

  5. Ja miałam 9 miesięcy i tylko z nocnika korzystałam było to ponad 30 lat temu;-)

 43. Ja nie miałam żadnych problemów, córcia miała 19 miesięcy, było lato i biegała bez pieluchy, zrobila kilka razy w majtki, czasem wolała jak juz połowa była na podłodze. Po tygodniu wolała juz przy 90%. Po 2 miesiącach zrezygnowaliśmy już nawet z pieluszki w nocy bo nie chciała jej zakładać. Pomogła nam nakładka na wc i duże ilości papieru toaletowego który dostawała tylko wtedy kiedy zrobila co trzeba. Dziś odwiedzamy wszystkie toalety gdziekolwiek jesteśmy czasem tylko po to by sprawdzić czy jest papier :)

  1. U nas też papier jest w „nagrodę” kupiłam taki z kolorowymi obrazkami :)

 44. U mnie syn dość późno bo miał 2,5 roku. Wcześniej kilkakrotne podejścia wszystkimi możliwymi sposobami świata kończyły się fiaskiem. W końcu stwierdziłam, że się poddaję a niedługo po tym syn sam zawołał „mama siku” i od tego czasu wołał już zawsze a co więcej w nocy też. Także u Nas jak tylko mały zaczął wołać siku to i Pampers na noc poszedł w odstawkę!!

 45. Moj siku robil szybciutko ale kupka ok. 4 rz….masakra, psycholog kazał nienaciskac i jakos sie udało..

 46. Córka miała 2 latka i 2 miesiące i po tygodniu załapała o co chodzi i zaraz też pożegnałyśmy pieluszki na noc :)

 47. 19 miesiecy, sama do tego dojrzala, nie naciskalam :)

 48. WoW.Zero krytyki a wręcz poparcie! Dzięki Mamy. Kiedyś, gdzieś napisałam o nocnikowaniu córki to zostałam zbesztana, że jestem wyrodną matką, która tresuje dziecko jak pieska… Widzę, że sporo mam zaczyna przygodę z odpieluchowywaniem dosyć wcześnie. Myślę, że wymaga to sporo determinacji i chęci ze strony mamy- wysadzanie szybko po spaniu…wysadzanie po dużej ilości picia itp…. a dziecko samo i tak zadecyduje kiedy zawoła.

 49. Starsza córka miała 2 lata i 2-3 m-ce, poszło szybko i sprawnie i po kilku dniach już sama wołała. Młodsza ma 2 lata i 1 m-ąc i nocnik omija szerokim łukiem od kilku miesięcy. Będą upały, to będzie biegać w samych majtkach, może wtedy się przełamie, oby ;) !

 50. Córka na 2,5 roku po pierwszym dniu w przedszkolu powiedziałą ze nie chce pieluchy bo inne dzieci tez nie maja . ( próbowałam ja 8 miesiecy zachecic do wołania i sie nie udawało ) Sunus na 1,5 roku juz siadał na nocnik , na 2 latka nie uzywalismy juz pieluch wcale . Robił siusiu przed spaniem, potem na spiocha go wysadzałam koło 24 i juz do rana wytrzymywał

 51. No ja zaczęłam wcześnie – ok. 13 miesięcy i niby było okej. Ale w wieku ponad dwóch lat córeczka znowu zaczęła naokrągło siusiać w majtki i mamy z tym problem do teraz. Ponieważ pracuję w temacie parentingowym robiłam duży wywiad w tym zakresie i okazuje się, że za wczesne sadzanie może powodowac problemy z późniejszym rozwojem pęcherza… Oto mój tekst na ten temat: http://dzieci.pl/kat,1024253,title,Za-wczesnie-na-nocnik,wid,17012631,wiadomosc.html

 52. Pierwsza córka korzystała z nocnika jak miała 9 mies.do pierwszych urodzin już nie używaliśmy pieluch. Druga pierwsze siusiu zrobiła w pierwsze urodziny i już tak zostało. Korzysta i z nocnika i nakładki. Za to synek ma 16 miesięcy i nocnik służy jak na razie do zabawy. :-)

 53. 23 miesiące, tydzień wystarczył :)

 54. Starszy syn mial rok i 2 mce i zajelo mu to 48 godzin moze dlatego ze w ciagu dnia uzywalam…. Tetrowek i odrazu w nocy wolal drugi byl bardziej oporny bo mial ok 2 lat

 55. Moje pieski jeszcze z nocnika nie korzystają :))))

 56. Pierwsza kupa w nocniku w wieku 10 miesięcy :) się rzadko zdarza żeby tam nie wylądowała :) mały chętnie siada, a siku robimy w pieluszki :) Mały ma 14 miesięcy :)

 57. Moja od 18 miesiąca jak chodzila bez pieluchy (i spodni) to wołała siku. Ale jak miala spodnie to juz nie wołała. Na dobre zaczela wołac i w dzień i w nocy jak skonczyla 2 latka (3 tyg. temu).

 58. Moja córka miała ok 1 rok i 6-7 miesięcy poszło szybko schowałam pampersy i powiedziałam że zabrakło w sklepie. 2 razy popusciła i poźniej poszło ładnie. Od razu zrezygnowałam też z pampersa w nocy. W aptece kupułam podkłady wieczorem mniej dawałam picia przed spaniem toaleta i nie bylo problemu

 59. pierwsze podejście było jak mała miała 18miesiecy i nic nam z tego nie wyszło drugie podejscie było jak skończyła 25 miesięcy i od razu załapała

 60. moja ma 14 mies i tez sie przymierzam od lipca :)

 61. A mój królewicz załapał dopiero po 3 urodzinach, ale za to w ciągu 2 dni suchy ;-) każde dziecko ma swój czas

 62. jak dziecko samo siadamozna juz uczyc mnie sie udalo z corka

 63. Moj syn oduczyl sie majac 2lata i 3miesiace…dostaje tylko na noc pamposzka :)

  1. tyle co mój Woju i wcześniej Bartek :)

 64. My dwa miesiące przed drugimi urodzinami w dzień nie używaliśmy , a już w drugie urodziny spala i bez pampersa :)

 65. jakieś 3 miesiące przed 2 urodzinami bez pieluchy w dzień i w nocy

 66. Moje pociechy majac 1,5 roczku oduczyli sie w dzien i na noc juz tez nie zakladalam

 67. Córka ma 21 mies.i wciąż używamy pieluch… Z nocnikiem oswajana od dawna nakładkę tez mamy. Wiele razy zrobi siusiu ale raczej z przypadku chyba jeszcze tego nie rozumie choc uczymy tez na lalce i na sobie :) ona zawola ale po fakcie. Chyba kazdy ma ma swój czas i nic na siłę póki co stać mnie na pampersy choc nie ukrywam chciałabym juz nie miec tego problemu :)

  1. tak jest, na siłę można jedynie dziecko zniechęcić

 68. Wojtuś w drugie urodziny nie nosił już pampersów, a po dwóch miesiącach nie nosił też w nocy :)

 69. Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Dalej lata w pampersach i nawet nie myśli o zmianie. Było kilka prób ale mały jest nieugięty.

  1. spokojnie, przyjdzie czas, musi dojrzeć do tego

 70. Syn jak mial 2, 5 pieluch już nie uzywal. Ale trzeba bylo pilnowac go i przypominać. Sam zaczal wolac troche pozniej. Moj sposob to poczekac na lato i zdjac calkiem pieluche .

 71. Starszy miał 2 latka i chyba miesiąc czy dwa jak spał już bez pampa, a młodszy prawie 3 jak całkowicie pożegnał pieluchy.

 72. sun 1.5 roku a cora miała 19 mcy…oboje od razu bez pieluchy w dzien i w nocy

 73. U nas od razu bez pieluchy w dzien i noc na lozko kladlam wrazie czego podklady mniej picia wieczorem i oprozniony pecherz na noc dzieciaczki miały ok 1,5roczku alejuz od roczku siadaly na nocniczek

 74. POMOCY.Mój od14 miesiąca siadał i nawet czasami się załatwiał, gdy skończył 18 nocnik, nakładka zrobiły się bee, teraz ma 20 mówi, że mu się chce ale nocnik jest dalej bee.Czy ktoś może mi coś poradzić?

  1. mi do głowy przychodzi tylko jedno, uparcie proponować nocnik aż się „przełamie” bo skoro już się załatwiał. Czas służy, Woju dopiero po 2 tygodniach biegania bez pieluchy zaprzyjaźnił sie z nocnikiem

  2. U nas było podobnie. Już córka robiła siusiu, może nie wolała bo nie potrafiła wtedy jeszcze mówić ale za to przynosiła nocnik bo stał w pokoju na podłodze. Byłam taka dumna. Po kilku tygodniach i nocnik i nakładką bee. Postanowiłam nie zmuszać. Na spokojnie przeczekać i spróbować. Wiem że córka rozumie bo mówi że siusiu , że się siada ale nie zrobi. Teraz ma 21 miesięcy. Czekam cierpliwie ?

 75. Zu od tygodnia robi na sedes a ma 2 lata i 3 miesiące. Próby były, ale bezskuteczne, pewnego pięknego dnia ściągnęła pieluchę krzycząc fuuu i woła :)

 76. Mój synek miał być 19 mcy jak przestał korzystać z pampersow początkowo musiałam bardzo pilnować i ciągle pytać, ale szybciutko załapał, że trzeba wołać

 77. Mój synek 2 latka i prawie 3m-ce ani myśli robic na nocnik . Kilka prób bylo .ale czekamy aż załapie ;)

 78. Moja na nocnik wolała jak miała 21 miesięcy, na noc pożegnaliśmy w drugie urodziny. Teraz ma dwa lata i 4 miesiące i w dzień robi na sedes z nakładką a jak jek się zachce w nocy to na nocnik.

 79. Moja córka ma 2 lat i 3 miesiące i dalej nosi pieluchy. Ok.drugich urodzin podjęłam próby oduczania jej ale niestety zauważyłam że dziecko zamiast zrobić siku do nocniczka to trzymało i sikało dopiero jak założyłam pieluszkę bo np.musiałyśmy wyjść, albo siusiała na podłogę bez informowania mnie. Od puściłam bo na nocnik siadają raczej niechętnie,albo wtedy kiedy jej coś obiecałam…kilka razy zrobiła siusiu ale to nie sprawiło że zaczęła wołać. Czekam na ciepłe dni

  1. ciepłe dni są najlepsze, bo dupka nie marznie, szczególnie gdy rajtuzki mokre ;)

 80. 2,5 roku i na noc jeszcze zakładamy :/

 81. Moje córki do roku już nie nosiły pieluch nawet w nocy natomiast syn miał 13 msc jak bez pieluszki smigal teraz mam synka 4 msc i sama jestem ciekawa jak to z nim będzie

 82. Moj synek mial 1,5 roku jak kupki robil na nocnik a przed drugimi urodzinami pozegnalismy pieluszki. Teraz corka ma.9mies.i wysadzamy ja na nocnik po.spaniu, jeszcze nie zawola sama oczywiscie, ale sie przyzwyczaja do nocniczka i lubi na nim siedziec.

 83. Moje dzieci na rok już nie używaly pieluch tylko na noc

 84. Niecałe 2 lata i pożegnała pieluchy w dzień, na noc przestałam jej zakładać jak miala 2 lata i 5 mcy.

 85. Dwa lata, tłumaczyłam, że jak pójdą do przedszkola to tam nie wolno mieć pieluch, bo wstyd, żeby tacy duzi chłopcy z pampkami chodzili. I nauka trwała trzy dni na noc też bez.

 86. moja corka odrzucila pampersy jak skonczyla 2,5 roku

 87. Przed skonczeniem dwoch lat pozegnalismy pieluuchy. Dwa miesiace pozniej przestalam zakladac corce na noc. Nie bylo zadnyych problemow.a trzeba bylo nauczyc szybko bo w wieku 2,5 poszla do szkoly ktora wymagala korzystania z nocnika :)

 88. Moja miała 2 latka i 2 miesiące. Najlepiej dzieci uczyć latem na nocnik. Moze wiecej z gola pupa latac. Moja najstarsza corka na dzialce sie nauczyla :) a jak popuscila to co nic sie nie stalo. Majteczki przebralam i ok

 89. Ja sadzalam jak.najwcześniej jak tylko.zaczęła.siadać sądziłam na nocnik miała pół roku lapalam siku później sama chętnie siadala jak.zaczęła.chidzic i.mając 1,5 roku wogole.już nie uzYwalisny pieluchy ;))

 90. Syn ma 11 msc i zabieramy sie wlasnie za nauke

 91. PRZYJDZIE CZAS DLA KAZDEGO DZIECKA ALE DOBRA PORA JEST LATO MOJA CORKA LATALA W MAJTUSIACH I WTEDY TO SIE STALO PAMPERSY POSZLY W NIEPAMIEC A MIALA 2.5 ROKU GLOWA DO GORY

 92. Zanim skończył 2 lata( w sierpniu skończył 2) to pieluchy były tylko do spania, a oddam, że pieluchy to i nas szły jak woda ;)

  1. A synek szwagierki 2 miesiące starszy od mojego, dalej używa pieluch na codzień. Każde dziecko inne :)

 93. Synek zaczynał porzucac przed skończeniem 2 lat i poszło mu całkiem nieźle :)

 94. Moje dzieciątko było sadzane na nocniczku od 20 mies.,ale niczego nie pojmowało Potrafił na nocniczku przesiedzieć nawet godzinę bawiąc się w tym czasie,ale nic nie robiło dopiero jak wstał i miał założoną pieluszkę dopiero wtedy zesiusiał. I trwało to tak do 2 urodzin. Tydzień po ich ukończeniu pojoł o co chodzi w przeciągu jednego dnia. Od tego momentu wołał siusiu na nocniczek,a po 2tygodniach zaprzestałam zakładać mu pieluchy na noc,bo i tak zawsze były suche.

 95. corcia miala nieco ponad 2 lata i nosila na noc tylko. Ma 3,2 :-) i juz od dokladnie 6miesiescy nie zakladamy pampera na noc ;-)

 96. Nasz poniżej 2 roku zaczął wołać i siusiać na nocnik, majtki ma tylko na noc i teraz zimą na dwór ( ma 2 i 3 miesiące):) na „seses” też robi:)

 97. Moja corka miala 19 msc jak przestala nosic pampersa :-) w dzien , gorzej noca dopiero oo d 3 rz przestalam zakladac ale zdarzaja sie wpadki

 98. My pozegnalysmy nocnik przed 2 urodzinami, mała była twarda ale mama jeszcze twardsza. ..czym prędzej tym lepiej :)

 99. Moja córeczka zrobiła kupkę do nocnika jak miała 11 miesięcy. Jak miała półtora roku już nie nosiła pampersa nawet na noc :) pozdrawiam

 100. Nie uczyłam córki, sama siadła na nocnik ma 2,5roku od tygodnia chodzi bez pieluchy, bez wpadek

  1. Jasne że samo dziecko się nauczy. Ja mam dwójkę starszych dzieci i akurat 7 latka uczyłam na nocnik w wieku 2 lat. Mlodszego starszy przekonał że trzeba siku robic. No a córka widzi że chłopcy siku robią do „kibelka” to też może ja zachęciło

 101. U nas córka miała nocnik w swoim pokoju , albo chodziła ze mną do toalety . No i żeby było jej łatwo to w domu w samej koszulce biegala i majtkach żeby zdążyła :) na drugie urodziny byłyśmy bez pampersow w dzień i noc .

  1. Super. Poniekąd zazdroszczę :p

  2. Idzie lato wiec warunki idealne , my też lato trenowalismy :) i na wrzesień byliśmy bez . Zakładałam jej później na noc a ona i tak mi się budziła ze siku

 102. Moja nauczyla sie w trzy dni. Na poczatku bylo duzo przebierania i przypominania zeby usiadla na nocnik. Po tych dniach juz nie musze przypominac bo sama idzie do lazienki. Od trzech tygodni mam spokoj z pampersami. Nawet w nocy ☺ Corka obecnie dwa lata i dwa miesiace.

 103. U mnie oboje pożegnały się z pieluchą mając 2,5 roku wcześniej nic nie skutkowało.To samo musi przyjśc i dziecko musi rozumiec co robi.

  1. Ponadto syn nie chciał robic siusiu na nocnik odrazu toalea

 104. Istnieje ..ja nauczylam w ciagu 2 dni syna 1.5 rocznego ale.orzygotowania byly szybciej tzn my do lazienki to synu z nami i na swoj kibelek a pomogly nam w tym pieluchy tetrowe ktorychnuzywalam u starszaka z mlodszym tetry nienuzywalam ale.zajelo nam odpieluchowanie pare dni dluzej i mial 2 latka a i podstawa zakladamy majty nie pampersa nawet jak busmy mieli 30 razy przebierac

 105. U nas bylo z dnia na dzien. W pewnym momencie powiedzialam dosc(jakos 2 tyg.przed 2 urodzinami) i zdjelam jej pieluche. Miala mi zakomunikowac, gdy bedzie chciala kupe czy siku. W ciagu kilku dni zalapala na tyle, ze nie musialam jej pilnowac i pielucha byla tylko podczas wyjscia z domu i do spania. Aktualnie ma 2 i pol roku i na spacery juz nie musi miec pieluchy, na noc jeszcze jej zakladam, bo bywa, ze budzi sie z zasikana(duzo pije wody przed snem i w nocy czasem raz pije), ale w podrozy samochodem tez wola, ze chce siusiu, wiec mysle, ze kwestia miesiaca, jak zupelnie pozbedziemy sie pieluch. Nawet jej juz nie kupuje, tylko ma od mlodszej siostry, ktora nosi rozm.4
  Edit.: wlasnie-chodzila bez spodni, w samej koszulce i majteczkach przez ok.miesiac.

 106. Ja zaczelam sadzac synka jak tylko zaczął samodzielnie siedzieć, wiadomo ze jeszcze nie wiedział o co chodzi ale jak zrobił przez przypadek siusiu do nocnika ,to bilismy mu brawo .I tak stopniowo,coraz czesciej sam chciał siadac i niedługo po roku chodzil bez pampa

  1. U nas też brawa zadziałały cuda ;) dzieci, nawet tak małe są bardzo kumate. Oczywiście nic na siłę.

 107. Każde dziecko ma swój czas, temat poruszałam na swoim blogu także :) nie ma sensu nic na siłę, dziecko samo musi zaskoczyć ALE warto pokazywać, oswajac, opowiadać, zachęcać i chwalić, pokazywać na lalkach, wymyślać piosenki :) u nas tuż po drugich urodzinach córka zaczęła robić siusiu na nocnik, trzy tygodnie później to drugie już też robiła. A ile ja się naczytalam i nastresowalam z tego powodu. Nawet usłyszałam kiedyś że moje dziecko to tłuk bo się nie umie nauczyć i że to moja wina. Nie nie nie! Czas spokój i cierpliwość to podstawa sukcesu :)

 108. Moim zdaniem dwulatka ciezko nauczyć bo to przeważnie okres buntu. Moj starszy syn miał 15 mcy jak uczyłam i poszło w trzy dni z młodszym jeszcze troche za wcześnie ale tez czeka nas ten ciężki czas

 109. Ja tez nie sadzalam wszelkie proby byl placz i krzyk. Corka miala 3l i 3mc ja wstala rano i poszla na toalete siusiu i pampersy byly pozegnane calkowicie nawet w nocy wstawala i sama siusiu robila czy podczas podrozy po 6godz w aucie

 110. Ja dzieci sadzalam na nocnik kiedy pewnie już siedziały było totalnie bezstresowo .Używanie pieluch kończyło się około 17mięs a kupka praktycznie po roku bo jak zobaczyli jak dobrze robi się na nocniku to kara było załatwienie się do pieluchy np .podczas wyjazdu …..u siostry też 2 dzieci i takie same efekty

 111. Mój Syn zrzucil pampersy w wieku 3 lat i 3 miesięcy pomimo przeróżnych sposobów zachęty .

 112. Ja zaczęłam córkę uczyć siku do nocnika miesiąc przed drugimi urodzinami. Najważniejsza jest cierpliwość. Ja po trzech dniach chciałam zrezygnować,ponieważ więcej siku było na podłodze niż w nocniku Lecz małymi krokami córka wiedziała, że siku do nocnika i nauczyła się w dwa tygodnie. Teraz ma dwa lata i miesiąc i nawet na noc nie ma pampersa,bo sama się budzi na siku

 113. Najstarsza na dwa latka już ogarniała temat, nawet w nocy. Młodsza miała 2,5 roku jak stwierdziła, że to już ;) Najmłodsza ma półtora roku i ogarnia temat od kilku miesięcy, ale na noc jeszcze pampers. Nie sądzę, żeby był sens się spinać, jak dziecko będzie gotowe, to się nauczy :)

 114. Może i za ostre podejście, ale ja nauczyłam na siłę, zwłaszcza młodszego syna. Kupiłam zwykle majtki i nocnik, darł się przeokrutnie, więc poszłam kupić nocnik grający po trzech dniach nauki spał bez pieluch. I oczywiście wolał siku. Starszy też szybko załapał i nie robił scen. Mieli po dwa lata i tak uważam, że za późno, ale nie ukrywam, że to było też moje lenistwo

 115. Mamy.. jeden na kurz drugi na kurz i bylice… narazie po 3 latach walki i lekow odpuscilo i mam nadzieje.ze tak juz na zawsze zostanie
  .

 116. Nie ma recepty. Moja córka zaczęła siadać jak miała 8 miesięcy w wieku skorygowanym, bo wcześniak to wychodzi 6,5 miesiąca. Gdy miała 1 rok i 6 miesięcy nie nosiła już pieluszki nawet w nocy. Jednak jest to indywidualna sprawa. Znam 4- latki, które jeszcze siusiają w pieluszki regularnie. A na noc muszą mieć, bo inaczej prześcieradło mokre.

 117. Córkę sadzam od 7 miesiąca. Teraz ma 14 i kilka razy na dzień sadzam na ubikacje. Siku przeważnie zrobi, z kupą idzie w intymne miejsce i dziala, przychodzi po fakcie na zmianę pampersa.

 118. Do niczego nie zmuszac – to przynosi efekt odwrotny. Nic na sile. Nasza mala pewnego dnia sama powiedziala, ze dzis chce majtusie i od tego czasu sama chodzi na nocnik :-) nauczyla sie przed 3 urodzinami.

 119. U nas syn miał 2 latka jak go odpieluchowywałam… Nocnik nie działał w ogóle odrazu na kibelek z podkładką siadał jak dorośli może dlatego ze nie raz widział jak to sie robi a w nocy koło 12 sadzałam go na kibelek na szybkie siku i noce tez suche bez pieluch… Także każde dziecko po swojemu jeśli nocnik nie działa to może podkładka zadziała dzieci lubią czuć sie jak dorośli że umią to co my

 120. U nas szybko poszlo poprostu zdjelismy pampersa nocnik stał w widocznym miejscu

 121. My stosowałyśmy NHN (Naturalną higienę niemowląt ) polecam ;)

 122. Ja oby dwóch synów uczyłam od razu na toaletę osadzania siusiu bo do nocnika obaj byli na nie i był on tylko wtedy potrzebny gdy toaleta była zajęta

 123. Dziecko w wieku 2 lat zaczyna rozumieć potrzeby fizjologiczne to najlepszy okres na pożegnanie pieluch moje obie córki w wieku 2 lat uczyły się a nauka trwała dwa tyg oczywiście dluzej wyjścia na spacery i nocki

 124. Ok 2 roku , ale u nas nocnik nie przeszedł , więc sedes u nas z nakładką .

  1. ale fajnie, miałaś z głowy przestawianie z jednego na drugi sprzęt :)

  2. Tak , to właśnie poszło bezproblemowo

  3. Mój synek miał jedenaście miesięcy jak zrobił pierwszą kupkę na nocnik i tak już za każdym razem był nocik
   😊teraz ma dwa latka i pampersow już nie używamy

  4. a u nas wszystko sama leci siada nie muszę jej pilnować nie musialal jej Uczyć przyszedł taki dzień ze sama zdjęła usiadła i tak jest od 2 tyg a ma 2,5 stwiersIlam ze NC na sile i zdało egzamin

 125. Sadzany był od 8 mc a jak miał rok i 4 mc to już normalnie korzystał. 2 lata i było po pampersach :D

 126. Od 2 roku.Tymek ma 2.5 teraz i zawsze sam siada na nocnik bo zawsze jest pod reka

 127. córka 1,5 roku, syn 2 lata. Fizjologicznie ciało gotowe jest ok 18 msc życia. Więc nie widzę sensu wcześniej. Owszem… pewnie to działa, ale na zasadzie, że mama pamięta posadzić na nocnik. Dziecko samo jeszcze nad tym nie panuje.

  1. Syn miał 1.5 rok i wolał potrzeby był bez papersa. Więc nie mogę się zgodzić 😊

  2. Małgorzata Kaczorowska czyli miał 18 msc, czyli zgodnie z tym co napisałam. Wiadomo też, że to 18 miesięcy jest ruchome. Będą dzieci, które zaczną w 16msc życia, są takie, które zaczną w 24 msc.

   1. Z tą gotowością fizjologiczną to fajne bajki głoszone przez „specjalistów” na zamówienie koncernów pieluchowych :) Wystarczy zobaczy co się dzieje, gdy dziecko zamiast pampersa ma zwykłą tetrową pieluchę :) Trudno uwierzyć, że 30-40 lat temu dzieciaki były gotowe około roku, same wołały i chodziły na toaletę a teraz jest inaczej. Potwierdzają to doświadczenia z moimi córkami :) Dzieci są mądrzejsze niż się to wielu dorosłym wydaje, tylko trzeba słuchać tego co przekazują. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu rodziców pieluchy sa po prostu wygodne, bo można wszędzie się z dzieckim wybrać i nie trzeba w panice szukać toalety, gdy nagle dziecko zawoła „sikuuuu” lub „kupa”!!! Pozdrawiam rodziców

  3. dziecko od 12 MCA życia czuje juz ze siusia 😉

  4. czuć może i czuje, ale no niestety… fizjologii się nie oszuka. Panować zaczyna dopiero jak „dojrzeją” zwieracze ;)

 128. Czekamy do wiosny i zaczynamy naukę, syn w marcu kończy 2 lata

  1. Może być o tyle trudniej, że to zwykle okres tzw.buntu 2-latka. Może się udać, ale mozna też spróbować przed buntem albo już poczekać na czas po… ;)

 129. Ja corke sadzalam ok 7 m-ca, generalnie cala moja trójka siadala szybko na nocnik, chłopcy 8-9m-cy. Wszyscy mieli uczulenie na pieluchy, nawet biodegradalne. Lekarz podejrzewał, ze również i na mocz. Było trochę śmiechu, ale po roku biegali już w majteczkach.

  1. Karolina Pawlak, a nasza Lila ma już 2,5 skończone i nie chce siadać na nocnik. Może chodzić w majtkach, ale jak chce jej się siku, to każe zakładać sobie pieluchę😭

  2. to się mówi ze się nie ma 😆ja tak właśnie oduczam mała na noc 😉

  3. U nas podobnie z terminami :) Zasady naszych Mam i Babć są niezmienne i jakoś nie chcą słuchać wymysłów producentów pieluch, że dzieci sa gotowe duużo później :0 Gratuluję! Wiem, jaka to satysfakcja :)

 130. Moje chłopaki mieli dwa lata i bez pieluch chodzili. Teraz trzeciego chcę wcześniej odpieluchowac. Nocnik już mamy, czekam aż usiądzie. Teraz ma 7, 5 miesiąca

 131. U nas rok i 8 ms. Poszło. Nie cały tydzien

 132. Moja skonczyla dwa lata i 2 mies i na nocnik nie chce ale sedes i nakladka jak najbardziej.

 133. Moja najmłodsza sama się odpieluchowała jak miała roczek. Obserwowała starszą siostrę i sama wołała. Starsza potrzebowała więcej czasu, miała niecałe 2,5 roku. Najstarsza krótko po roczku

 134. Dziecko fizjologicznie gotowe jest na nocnik koło 2-go roku życia. Rok wcześniej to koprowyscig ku chwale matki :) Ja próbowałam, jak moja miała tak 1 rok i 9 ms :) Kilkanaście tygodni biegała bez pieluchy po domu, a ja za nią z mopem – wszędzie byle nie do nocnika :) Dwa dni po drugich urodzinach nagle usiadła i odtąd zawsze siadała.

 135. Koło roku miała pokazywane nocnik – nie interesował ją, potem jak miała rok i jakieś 10 miesięcy tak częściej zachęcałam, ale sama zaskoczyła zaraz po 2 urodzinach tzn z kupka trwało ciut jakieś 2 tygodnie dłużej :)

 136. Starsza półtora roku, młodsza pewnie tez tak

 137. Jak zaczął kumac o co chodzi wcześniej nie było sensu z resztą nie lubił nocnika i chodził od razu na ubikacje. Na początku jeszcze nocą miał pieluche.

 138. Ja sadzałam jak zaczął pewnie sam chodzić, czyli tak około 14msc i z zadnym skutkiem. Potem jeszcze kilka razy próbowałam i nocnik oraz kibelek byly złem wszelakim, krzyk, płacz i nic z tego. Aż któregoś dnia sam z siebie nie chciał pampersa i zaczął wołac. Z dnia na dzień pozbyliśmy sie pieluch. (Jeszcze pamperch jest na noc) Młody miał 2 i pół roku. Sukces po walkach. Z doświadczenia powiem, że nie ma nic na siłe. Szkoda własnych nerwów i dziecka.

 139. U mnie obie córki korzystały z nocnika po skończeniu roku za to syn miał 2 i 4 mies kiedy zaczął korzystać z toalety. Dla mnie najlepsza pora nauki to wiosna-lato kiedy ciepło na dworze i można swobodnie przebrać malucha.

 140. Corke zaczelam sadzac na nocnik jak tylko umiala sama siedziec, gdzies jak miala 8 miesiecy, jak miala 1,5 roku byla juz bez pieluchy

 141. Jak miała 18 msc zaczynalam powoli. Teraz ma 21 msc I od 4 dni chodzi bez pampersa . Problem tylko z kupka mamy nie stety nie chce do nocnika . Może jesCze za mała jest :-)nic na siłę

 142. Córeczki 1.5roku bez wiekszego zmuszania,synek bardziej oporny, dopiero jak mial 2lata i 3miesiace to ogarnął temat -ale za to w 3dni

 143. Z mojego doświadczenia (3 dzieci, 5 wnuków) wynika, że pomiędzy 1,5 a 2 rokiem, najlepiej latem, kiedy tylko ewentualnie majteczki do zalania, mniej rozbierania i przyjemniej, bo ciepło.

 144. Po roku teraz ma ponad dwa lata i już bez pieluchy :)

 145. Najmłodszą bez uczenia sama siada na nocnik ma 2,5 a najstarsza i średnia z uczeniem od 6cmy miały 1,5 roku i 2,5 jak bez pampersa wiec nie ma różnicy Dziecko samo wyczuwa swój moment po prostu musi do tego dorosnąć tak mi się wydaje

 146. Ja sadzałam jak dzieci zaczęły pewnie siedzieć jak tylko poczuły jaki komfort jest z robienia kupki na nocniku to bardzo szybko zapomniałam o niespodziance w pampersie .Siku dłużej trwało ale 17miesiac był już całkowicie bez pieluchy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

To co? Jeszcze jeden artykuł?

Łóżkowa rewolucja dla młodych mam

Łóżkowa rewolucja dla młodych mam


Żaklina Kańczucka

24 lutego 2015

Szpital raczej nie kojarzy się z wygodą i odpoczynkiem. Niekomfortowe łóżka położnic i tzw. ”mydelniczki”, w których przebywają noworodki, mają szansę odejść do lamusa. Nadchodzi nowe, zdecydowanie lepsze.

Mało nie padłam z zachwytu, jak zobaczyłam na zdjęciu łóżeczko-dostawkę do szpitalnego łóżka. Boże drogi, jakie to proste i wygodne rozwiązanie, które wcale nie wymaga cudów z zagospodarowaniem szpitalnej przestrzeni. Od razu przypomniałam sobie, jak niewygodne są łóżka na oddziałach w moim szpitalu. Niby przyzwoicie, ale twarde materace i metalowe ramy, czasem z odpryskami farby, wcale nie poprawiają wątpliwego komfortu.

Szczególnie poczułam to po obu porodach. Jestem wysoką dziewczyną, i nie raz, nie dwa, uskuteczniałam prawdziwą gimnastykę, aby po porodzie znaleźć dla siebie wygodną pozycję. I jeszcze te dzieci w “mydelniczkach” czyli plastykowych łóżeczkach w ramach na kółkach. Wygoda tu jest zapewne w jednej kwestii – na kółkach wygodniej z dzieckiem podjechać. Ale która ma ochotę po porodzie jeździć z dzieckiem po sali? Albo wstawać po cięciu co rusz do wrzeszczącego zawiniątka? Ja nie dawałam rady, i moje piszczące nowonarodzone latorośle, w obu przypadkach kładłam obok siebie. Od strony ściany, aby nic się nie mogło wydarzyć i aby łatwiej było mi karmić. Metoda może nie pochwalana przez położne, ale co tam, lepsze to, niż wstawanie do “mydelniczek”.

łóżeczka3

Źródło: https://twitter.com/praktijkdoula/media

A teraz? Proszę bardzo, zamiast matki powyginanej, ustępującej miejsca dziecku na wąskim łóżku, prawdziwa Ameryka. I piszę to bez przekąsu, z niekłamanym zachwytem. W końcu cywilizacja zawitała i do nas, a dokładniej do Krakowa. Normalne łóżka i zamiast “pojemników na dziecko” dostawki czy też doczepki do łóżka matki. Moim zdaniem, proste i genialne, dawno zostało docenione w innych krajach europejskich. W sumie w Polsce też dobrze znane, bo wielu rodziców właśnie takie dostawki ma przy własnych łózkach. Ale wiadomo, dom to nasza oaza, mieszkamy w nim tak, aby było nam wygodnie. Szpitalna sala to inna bajka, ale jak widać na przykładzie Krakowa, również może stwarzać jak najlepsze warunki dla pacjentek. Mama ma blisko siebie dzieciątko, nie musi się schylać, wstawać, wyginać. Łóżko ma dla siebie, łatwiej więc się zregeneruje po trudach porodu, a maluch w dostawce czuje bliskość matki. Karmić też jest prościej. Same plusy, fantastyczna inicjatywa. Czas, aby szpitale w całej Polsce, przy okazji remontów czy doposażania oddziałów, wzięły przykład z powyższego. Może za trzecim razem sama będę mogła z tego skorzystać ;)

 

PS. Pytacie w komentarzach, w którym szpitalu są takie luksusy, biegnę więc dopowiedzieć :) Chodzi o krakowski szpital im. G. Narutowicza.

narutowicz.krakow

Źródło zdjęcia: http://narutowicz.krakow.pl

Źródło zdjęcia tytułowego: http://www.bednest.com/

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

 1. super,mi się podoba bardzo takie rozwiązanie,ciekawe kiedy wejdzie do wszystkich szpitali położniczych

 2. Nigdy do wszystkich nie wejdzie… Musieli by wsYstkie łóżka wymienić i mydelniczki wywalić

 3. Dodać kółka i regulacje do wysokości łóżka i malina. Po cesarce mega ciężko mi się wstawalo do malucha

 4. Super pomysł. Choć ja osobiście na łóżko szpitalne nie narzekałam. Było wygodne i na tyle szerokie, że mogłam spać z dzieckiem – nikt z personelu też na mnie z tego powodu krzywo nie patrzył a łóżko miało składane barierki, więc nie obawiałam się, że maluch spadnie :-)

 5. a w którym to szpitalu w krakowie?

 6. mydelniczki są wygodne dla pielęgniarek, wiec wątpie, że znikną :p

 7. ja po prostu dostawiłam łóżeczko bez frontowych szczebelków do łóżka- very easy

 8. ja po prostu dostawiłam łóżeczko bez frontowych szczebelków do łóżka- very easy

 9. Noo wygląda to super!!

 10. super rozwiązanie, choć wątpimy w rychłą rewolucję łóżkową w szpitalach ;)

 11. Rozwiązanie genialne, też sobie coś takiego sama stworzyłam (z pomocą męża) w domu: demontując jedną ściankę z łóżeczka i przysuwając go do łóżka. Aby się nie rozjechało, łóżeczko stało między łóżkiem a ścianą.

 12. Od kilku dni głośno o tym w internetach, ale nikt nie chce powiedzieć, który krakowski szpital takie cuda posiada ;) Może chociaż Wy macie takie informacje?

 13. szkoda że tylko w krakowskich,jak już robią nowości to powinni wszedzie …

 14. Jestem bardzo ciekawa, który szpital.

 15. Mąż nie powinien nic mówic ,tylko popracowac nad kartą duzej rodziny ;)

  1. Oooo ja chętnie podejmę współpracę:) Ale efektów może nie być, bo on już „fabrykę” zamknął:(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Sprawdź nasz kolejny artykuł

Współczesne niewolnictwo

Współczesne niewolnictwo


Agnieszka Jelinek

22 lutego 2015

Niewolnictwo zostało oficjalnie zniesione w XX wieku, choć niestety do dziś możemy się spotkać z tym procederem. Niewolnikiem nazwiemy osobę, która jest własnością innej grupy ludzi, instytucji. Jak jest dzisiaj? Czy w XXI wieku mogę o sobie powiedzieć, że jestem niewolnikiem? Żyję w wolnym kraju, udało mi się ukończyć edukację wyższą, założyłam rodzinę. A mimo to powiem o sobie, że jestem niewolnikiem:

 • czasu

Zawsze go brakuje, czas ogranicza nas do godzin, dni, tygodni. Mimo wielu moich starań nie udało mi się wydłużyć doby do co najmniej 25 godzin. Bo gdyby tego czasu było więcej, udałoby się zrobić to, tamto i owamto. A tak lipa i dupa blada.

 • banku

Dokładniej kredytu, bo gdyby nie pożyczka nie miałabym teraz swojego wymarzonego kątka, gdzie mogę prać swoje brudy. Jasne, że mogłabym wynajmować, ale wtedy wkładałabym kasę komuś do kieszeni, a ja i tak nie mogłabym przybić obrazka do ściany. Jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze o kasę. Dlatego uważam, że wielu z nas jest niewolnikiem:

 • pieniądza

Można zapytać po co nam pieniądze? Kiedyś był handel wymienny i żyło się spokojnej. Teraz przeciętny Kowalski żyje od pierwszego do pierwszego, a i tak nieźle musi się nagimastykować by starczyło na wszystko. Spokojnie, spokojnie, pieniądz nie jest dla mnie jakimś bożkiem, ale powiedzmy sobie szczerze, że jak go nie ma w portfelu, czy na koncie to życie zupełnie inaczej wygląda. Dlatego człowiek rozgląda się za pracą, poszukuje sposobu by zapewnić sobie i rodzinie godziwy byt.

 • pracy

Zwany inaczej pracoholizmem – wiem coś o tym po sobie, po prostu lubię pracować, a leniuszek odzywa się tylko czasami. Człowiek się po prostu cieszy, że ma pracę. Teraz kiedy nie pracuję zawodowo – ponownie cieszę się macierzyństwem, choć i to można nazwać pracą, w dodatku 24 godziny na dobę.

 • żelazka

Kto wymyślił ten zniewalacz kobiet – no pytam się po co komu on potrzebny do szczęścia? Nie dość, że kręgosłup siada przy długim staniu przy desce, na dodatek to cholerstwo jest niebiezpieczne nie tylko dla dzieci – no kto się nie sparzył? Jednak jak tu nie wyprasować pieluszki lub ubranka dla tej małej księżniczki. Przy okazji znajdzie się jakaś koszula męża. Mam nadzieje, że ten typ niewolnictwa się niedługo skończy, bo całe życie ubrań dzieciom nie będę prasować, koniec i basta.

 • dzieci

To najwspanialsza zależność z jaką mam do czynienia. Choć są chwile kiedy marzę o tym, aby “już” spały, to łapię się na tym, że i tak myślę o nich, zaglądam do łóżeczka, przykrywam, całuję czule małe czółko. Kto ma dzieci, ten mnie zrozumie, że świat jest już zgoła inny.

 • Fb

Ledwie oczy przetrzeć zdołam, już do mego Fb lecieć zdołam. Bo przecież przez noc coś zapewne się wydarzyło, ktoś coś napisał, puścił filmik, lub gdzieś wybuchła zażarta dyskusja. Nie ma cię na Fb to przecież nie istniejesz. Fakt sprawdzam często, ale nie pochłonął mnie jeszcze tak bardzo, bym nie mogła się oderwać znad ekranu komórki.

Od przeszło dwóch miesięcy jestem także niewolnikiem:

 • cycocholiczki

Cyc tu, cyc tam. Nie jedz tego bo zaszkodzi, bo będzie miała kolkę. Nie możesz się oddalić na metr, bo już się zapala lampka, że mama zeszła z posterunku. No po prostu nie jestem w stanie odmówić małej córce piersi, jeśli chce jeść-pić, niech ma, choć może się wiązać to z tym, że przez pół dnia nie zejdę z kanapy. Patrząc z pozytywnej strony to dla mnie też chwila relaksu, kiedy mogę wreszcie usiąść i złapać swe myśli, siedząc na swym tronie.

Ponadto jestem niewolnikiem czekolady

Podsumowując mój mały wywód, współczesne “niewolnictwo” nie jest nam obce w takim wymiarze. Jednak w pełni nie można przyrównać tego do prawdziwego niewolnictwa, które do dziś nielegalnie jest praktykowane. Moje zniewolenie to akt mojej własnej, nieprzymuszonej woli, moje decyzje, które tak, a nie inaczej mnie ukierunkowały i zniewoliły.

Nasze recenzje Zobacz wszystkie »

 1. Tak jest, proszę pani :) a tak na poważnie to zgadzam się, że nasze wybory wikłają nas w pewną sieć obowiązków-zobowiązań, zwykle wolelibyśmy może trochę inaczej pewne rzeczy mieć ułożone, ale na ogół myślę, że powinniśmy się cieszyć z tego, co mamy.
  Bo są wśród nas też tacy, co są niewolnikami złego samopoczucia i ogólnego marudzenia na wszystko/wszystkich, i im trzeba współczuć…

  1. Narzekać jest najłatwiej – ale coś zrobić by to zmienić, to już początek góry lodowej. A z drugiej strony czy my chcemy byc jeszcze „wolni”?

 2. Ja też bywam niewolnicą, szczególnie żelazka, którego nie znoszę! :P

 3. A wg mnie wiele moich zniewoleń jest jednocześnie przyjemna i wspaniała – czasem czuję się niewolnicą domu (sprzątanie, pranie, prasowanie, gotowanie) i często dziecka (mamo, mamo, chodź, teraz, zaraz, już). A równocześnie uwielbiam mój dom i kocham moją córkę.

 4. Najbardziej chyba czasu, cierpię na jego cheoniczny brak :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku