Lifestyle 21 kwietnia 2024

W kajaku, przy grillu lub na leżaku. Branża noclegowa przygotowuje się na wielką majówkę

Z dobrymi prognozami pogody i chęcią aktywnego wypoczynku Polacy wchodzą w wyjątkowo długą majówkę. Wolne miejsca topnieją z dnia na dzień głównie w górach, ale co trzeci wyjeżdzający planuje pobyt nad Bałtykiem. Wyjedziemy raczej na 3-4 dni i tylko 6% wypoczywających przedłuży majówkę do dziewięciodniowego urlopu. Czas spędzimy w ruchu na rowerach lub kajakach albo na zwiedzaniu – wynika z ankiety Nocowanie.pl przeprowadzonej wśród tysiąca turystów.

To może być naprawdę długa majówka. Dzięki korzystnemu układowi kalendarza wystarczy wziąć jeden dzień wolnego w pracy, żeby wygospodarować czas na pięciodniowy wypoczynek, a kolejne dwa dni wolnego wydłużają majowy „weekend” do dziewięciodniowego urlopu. Jednak jak pokazują dane Nocowanie.pl – zebrane w ankiecie przeprowadzonej z udziałem tysiąca osób – większość planujących majówkę w kraju nie wykorzysta tej okazji od deski do deski.

Na pełne dziewięć dni planuje wyjechać zaledwie 6% respondentów, a na 5-7 dni – 17%. Najczęściej wyjedziemy na 3-4 dni – taki czas na wiosenny wyjazd wygospodarowało sobie 42% uczestników badania.

„Jedni na krócej inni na dłużej, jednak większość ankietowanych zamierza wyjechać. Brak takich planów zadeklarowało tylko 17% ankietowanych” – mówi Agnieszka Rzeszutek, ekspert serwisu Nocowanie.pl.

„Ruch wzmocniły prognozy pogody, zapowiadające znaczne ocieplenie i poprawę aury” – wyjaśnia i dodaje, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba rezerwacji w najbardziej popularnych miejscowościach wzrosła o 70%.

Względem zeszłego roku jest ich już ponad dwukrotnie więcej. Gospodarze obiektów noclegowych mogą więc liczyć na znacznie lepsze wyniki niż rok temu. Szczególnie właściciele domków, pensjonatów i apartamentów, bo to właśnie te trzy typy obiektów są najchętniej wybierane w majówkę.

Zapytani o to, jakie udogodnienia są dla nich kluczowe przy wyborze noclegów turyści wskazywali na możliwość korzystania z aneksu kuchennego (58%) i darmowego parkingu (42%). Wyżywienie na miejscu jest szczególnie ważne dla 18% ankietowanych, udogodnienia dla dzieci dla 15%, a 12% respondentów szuka miejsca z grillem lub przestrzenią na ognisko.

Ponad połowa badanych (54%) za nocleg za osobę za noc chce zapłacić nie więcej niż 100 złotych. Wydatek w przedziale 100-200 złotych przewiduje 30%, a powyżej 300 złotych za osobę za noc planuje wydać 6% biorących udział w ankiecie.

Dokąd wyjedziemy? Najchętniej w góry – 40%. Tu najpopularniejsze są Zakopane, Karpacz czy Kudowa Zdrój. Nad morze wybiera się 31% ankietowanych – tu króluje Gdańsk i okolice, ale większego ruchu może się też spodziewać Zachodniopomorskie. Z kolei 12% zamierza wybrać się nad jezioro. Nie brakuje też miłośników wypadów typu city break – duże miasto wybiera 7% respondentów.

Majówka to dla nas czas aktywności. Wycieczki piesze, rowerowe czy kajakowe planuje 38% z nas, kolejne 36% zamierza zwiedzać zabytki, muzea i atrakcje turystyczne. Relaks na łonie natury: w parku, na plaży, w lesie to wizja udanej majówki dla 33% badanych. A czternastu na stu Polaków zamierza grillować.

„To prawda, że ci, którzy decyzję o wyjeździe zostawili na ostatnią chwilę będą mieli mniejszy wybór. Dostępność w naszym serwisie spadła już do 40%, ale wciąż można znaleźć nocleg w korzystnych cenach i dobrej jakości” – zapewnia Agnieszka Rzeszutek.

W tej chwili średnia cena za osobę za noc w Zakopanem wynosi 82 złote, nieco więcej w Karpaczu – 107 złotych czy Kudowie Zdrój – 110 złotych za osobodobę. Średnia cena w Gdańsku kształtuje się na poziomie 94 złotych.

 

 

Źródło informacji: Nocowanie.pl

Obraz Xuan Duong z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 20 kwietnia 2024

Ogłoszono datę premiery biograficznego filmu „Putin”, zrealizowanego z wykorzystaniem AI, w reżyserii Patryka Vegi

26 września 2024 roku do kin na świecie trafi biografia fabularna Władimira Putina. Film, prezentujący postać Putina, odwzorowaną za pomocą innowacyjnej technologii AI, zadebiutuje jednocześnie w 35 krajach, w tym na głównych rynkach, takich jak USA i Indie, docierając do potencjalnej publiczności liczącej blisko 3,2 miliarda ludzi.

Debiutujący w sieci 2,5 minutowy zwiastun filmu „Putin”, zapowiada rozgrywającą się na przestrzeni 60 lat historię, stanowiącą analizę życia i psychiki rosyjskiego lidera. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii film ukazuje Putina w realistyczny sposób, pozwalając widzowi zbliżyć się do rosyjskiego dyktatora  w najintymniejszych momentach jego życia.

„Nie mogliśmy zaprosić Putina do studia, by wykonać z nim 20 tysięcy ujęć — mówi reżyser Patryk Vega – a dostępne w sieci materiały archiwalne nie pozwalają na wytrenowanie modelu w technologii deepfake w najwyższej rozdzielczości dedykowanej dla filmu kinowego. W konsekwencji tego po blisko dwóch latach prac stworzyliśmy własną pionierską technologię napędzaną AI, która pozwoliła nam stworzyć filmową postać bez posługiwania się modelem prawdziwego człowieka”.

Realizowana przez 3 lata produkcja powstała w lokacjach takich, jak Federacja Rosyjska, Ukraina, Izrael, Syria, Jordania i Polska.

Znaczącym aspektem filmu jest jego aktualność. W pewnym momencie opowiadana historia zaczyna rozgrywać się tu i teraz. Film umożliwia widzom wgląd w wewnętrzne mechanizmy polityki rosyjskiej wpływające na percepcję minionych wyborów prezydenckich w 2024 roku. Fabuła filmu synchronizuje się także z bieżącymi wydarzeniami politycznymi podczas konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Żeby podbić realizm przenikania się filmu fabularnego z rzeczywistością, reżyser filmu Patryk Vega wszedł między innymi w kooperację z operatorami filmowymi z Ukrainy, którzy rejestrowali kamerami autentyczne wydarzenia podczas bombardowań miast, czy dokonujących się walk żołnierzy.

Putin nie jest tylko filmem – mówi Vega – to odpowiedź na globalne dążenie do zrozumienia motywacji i działania jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej polityki. Misją mojej produkcji jest przekazanie widzom >>instrukcji obsługi<< Putina, aby zmniejszyć strach i niepewność dominujące w dzisiejszym świecie”.

Tytuł filmu: Putin
Gatunek: psychologiczny thriller, biografia
Scenariusz i reżyseria: Patryk Vega
Script consultant: Kevin Bernhardt
Casting director: Nancy bishop
Autor zdjęć: Michał Gościk
Montaż: Tomasz Widarski
Kompozytor: Łukasz Targosz
Dźwięk: Maciej Pawłowski i Piotr Lasota
Kostiumy: Małgorzata Bednarek-Chumakou
Charakteryzacja: Maja Łukaszewicz i Justyna ZaranekObsada: Sławomir Sobala, Thomas Kretschmann, Maksymilian Zieliński, Justyna Karłowska, Przemysław Bluszcz, Tomasz Dedek, Aron Jończyk, Michał Karmowski, Marek Kasprzyk, Andris Keišs, Jan Monczka, Michael Rubenfeld, Krzysztof Stawowy.
Producent: AIO Studios

Data premiery światowej: 26 września 2024 roku

Najnowszy zaktualizowany trailer pod linkiem:https://youtu.be/k2qgYK1CrkQ?feature=shared

KONTAKT:
e-mail: media@aiostudios.com

 

Źródło informacji: AIO Studios

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 19 kwietnia 2024

Niskoemisyjna i naturalna przyszłość branży budowlanej

Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. Nie uda się to bez upowszechnienia w budownictwie naturalnych materiałów i technologii oraz zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), czyli ponownego wykorzystania zasobów. Rozwiązań, które to umożliwią, dostarcza realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego (OSBN) projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych”.

Budownictwo naturalne we współczesnym wydaniu opiera się na optymalizacji procesu budowy, prefabrykacji i produkcji materiałów o niskim śladzie węglowym, biodegradowalnych, nisko przetworzonych. Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” przybliżył praktyczne zastosowania nowoczesnego i funkcjonalnego budownictwa naturalnego różnym uczestnikom rynku – inwestorom, producentom i wykonawcom – w budowlach o różnej skali i przeznaczeniu.

Projekt wkrótce się zakończy, a jego owocami są m. in. „Poradnik Inwestora” – pierwszy w Polsce przystępny zbiór wiedzy o naturalnych materiałach i technologiach budowlanych oraz programy Dodatkowych Umiejętności Zawodowych dla szkół zawodowych (w zawodach „cieśla” i „murarz-tynkarz”), czy program nauczania dla szkół wyższych.

W kilkudziesięciu warsztatach i webinariach prowadzonych przez praktyków naturalnego budownictwa z OSBN – dotyczących m. in. budownictwa z drewna i słomy, tynków i farb naturalnych czy projektowania budynków przyjaznych dla środowiska – udział wzięło ponad 600 osób.

Okazje do zapoznania się z budownictwem naturalnym dała także multimedialna wystawa, prezentująca naturalne techniki i materiały budowlane oraz rozwiązania z dziedziny GOZ. Była ona częścią ekspozycji projektu na targach budowlanych, która obejmowała także przestrzeń do warsztatów, demonstracyjną konstrukcję z drewna i słomy oraz stoisko IOŚ-PIB. Instytut otrzymał główne nagrody za „Innowacyjne rozwiązania” na Targach InterDOM w Łodzi oraz za „Formę promocji targowej” na Targach LUBDOM w Lublinie. Łącznie na tych wydarzeniach wystawę obejrzało niemal 18 tys. osób.

W upowszechnieniu naturalnego budownictwa pomogą także wyniki przeprowadzonych w ramach projektu badań, w tym testów pożarowych prefabrykowanych konstrukcji z drewna i słomy. Pokazały one, że pokryta tynkiem glinianym ściana z tych materiałów opiera się płomieniom o temperaturze powyżej 1000°C przez ponad dwie godziny. Oznacza to, że takie rozwiązanie może z powodzeniem zastąpić konwencjonalne materiały budowlane.

Wykorzystywanie naturalnych materiałów budowlanych przez inwestorów i wykonawców ułatwi też opracowanie kategorii jakościowych dla surowców naturalnych oraz parametrów wytrzymałości dla drewna konstrukcyjnego.

W projekcie nie zabrakło też głosu przedstawicieli branży budowlanej: na podstawie konsultacji z projektantami, producentami materiałów budowlanych i wykonawcami budynków pojawiły się w Projekcie rekomendacje dla rozwoju rynku budownictwa naturalnego. Stanowić mają one pakiet propozycji zmian w prawodawstwie i systemie certyfikacji dla budownictwa, zawierający odniesienia do Miejskich Planów Adaptacji oraz termomodernizacji i praktycznego stosowania zasad GOZ.

Żeby ograniczać emisje dwutlenku węgla z budownictwa, konieczna jest wiedza o tym, ile uwalnia się go do atmosfery przy produkcji i eksploatacji konkretnych materiałów budowlanych. Aby wyznaczyć ścieżkę do dekarbonizacji, trzeba najpierw określić punkt wyjścia. Wiedzy tej dostarcza model wyliczeń śladu węglowego, m. in. dla drewna, roślin jednorocznych i materiałów z wykorzystaniem surowców z recyklingu.

Ograniczenie emisji CO2 w sektorze budowlanym jest koniecznością – już za kilka lat zaczną obowiązywać regulacje, które nałożą ten obowiązek na producentów i wykonawców, warto więc już dziś się na to przygotować.

„Projekt pokazał, że budownictwo przyjazne dla klimatu i środowiska jest możliwe. Wiele rozwiązań, nie tylko dla indywidualnych pasjonatów, ale też dla wielkoskalowego budownictwa mieszkaniowego i użyteczności publicznej już dziś jest na wyciągnięcie ręki” – powiedział Daniel Walczak z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska-Państwowym Instytucie Badawczym.

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie” jest realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego. Korzysta z dofinansowania o wartości 744 951 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest umożliwienie rozwoju sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close