Wełniane swetry – jak je prać, suszyć oraz przechowywać?
Wełniane swetry nie są wcale reliktem przeszłości i symbolem babcinego ubioru. Chyba każdy z nas ma w swojej szafie wełniany sweter, który cudownie grzeje ciało w chłodne dni.
Wełniane swetry najczęściej padają ofiarą prania na zwykłym cyklu w pralce, co powoduje deformację ich fasonu lub kurczenie. Niestety, wełniany sweter, potraktowany w sposób tak obcesowy, będzie nadawał się do noszenia na spacery z psem do lasu. Raczej nie założymy go już z okazji uroczystego obiadu u babci.
Aby zapobiec problemom, należy wiedzieć, jak pielęgnować wełniane swetry i czego należy unikać, by służyły nam długi czas.
Jak prać wełniane swetry w pralce?
Im rzadziej pierzemy wełniane swetry, tym dla nich lepiej. Ale wiadomo, że kiedyś przyjdzie czas na to, by usunąć z nich pot czy brud. Wełniane swetry będą się miały najlepiej, jeśli będą prane w ręku. Wiadomo jednak, że gdy wełna “łapie” wodę, staje się naprawdę ciężka i pranie w ręku może być kłopotliwe. Wełnę można prać w pralce, szczególnie, gdy posiada ona specjalny program do prania wełnianych ubrań. Jeśli nie posiada, można zaryzykować i nastawić program (np. do prania ręcznego) na najniższą temperaturę i minimalną liczbę obrotów podczas wirowania. Można uprać i bez wirowania, jednak trudno jest wyciągnąć z pralki cieknący i ciężki sweter, nie wylewając na zewnątrz bębna wody.
Ręczne pranie wełnianych swetrów
Najbezpieczniej, ale mało komfortowo, pierze się swetry w ręku, w letniej wodzie z dodatkiem płynu do prania wełny. Wielu miłośników wełnianych swetrów pierze je także w delikatnych dziecięcych szamponach, a do płukania dodaje odrobinę odżywki do włosów, by włókna stały się delikatne i nie gryzły. Wełnianych swetrów nie można mocno pocierać czy ściskać. Nie wolno także ich wykręcać! Jeśli dysponujecie specjalną suszarką do wełnianych ubrań, to problem z głowy, bo nadmiar wody ścieknie do wanny. Jeśli nie, zawsze można odcisnąć nadmiar wody ręcznikiem i dopiero rozłożyć sweter do wyschnięcia. Pamiętajcie, że do prania i płukania należy użyć wody o podobnej temperaturze!
Jak suszyć wełniane swetry?
Najlepiej rozłożone – przypięte klamerkami lub przewieszone na pół deformują się pod wpływem własnego ciężaru. Susząc wełniany sweter rozkładamy go na specjalnej suszarce (siatce) do suszenia i po sprawie. Jeśli takowej nie mamy, można na zwykłej stojącej suszarce rozłożyć ręcznik, a na nim położyć sweter, wyrównując go tak, by nigdzie materiał nie był pozaginany. Absolutnie nie wolno kłaść wełnianych ubrań na gorących kaloryferach, bo najpewniej się skurczą. Temperatura pokojowa będzie najwłaściwsza.
Wełniane swetry – przechowywanie
Nie wieszamy wełnianych swetrów na wieszakach, ale składamy w kostkę – lub jeszcze lepiej – rolujemy je. Ten ostatni sposób powoduje, że unikamy powstawania zagnieceń. Nie należy upychać swetra na swetrze, bo to naturalne włókno, któremu służy kontakt z powietrzem. Wełniane swetry lubią wietrzenie, więc przy okazji porządków w szafie, warto je rozłożyć na kilka godzin, by “pooddychały” swobodnie.
źródło: www.thelaundress.com