Emocje 12 kwietnia 2024

13 rzeczy, których silni psychicznie ludzie nie robią

Zastanawiasz się nad idealnym postanowieniem na wiosnę? W tym roku wrzuć na luz i zamiast ścigać się z innymi na sezon bikini, spróbuj spojrzeć na życie z innej perspektywy. Nikt nie rodzi się silny psychicznie, to umiejętność, której uczymy się przez całe życie. Ćwiczymy, trenujemy i doświadczamy, a w zamian uczymy się radzić sobie z życiem, które nierzadko daje nam w kość. Silni psychicznie ludzie mają zdrowe nawyki, zarządzają swoimi emocjami, myślami w sposób, który zapewnia im sukces w życiu.

Nie mają niesamowitego szczęścia ani magicznej mocy – po prostu nauczyli się inaczej widzieć świat i to, co im przynosi. Tych 13 rzeczy silni psychicznie ludzie nie robią. Spróbuj wziąć z nich przykład i znajdź więcej szczęścia w swoim życiu. Ono już tam jest, trzeba umieć po nie sięgnąć.

13 rzeczy, których silnie psychicznie ludzie nie robią

 1. Nie marnują czasu na użalanie się nad sobą

Silni psychicznie ludzie nie siedzą i nie użalają się nad sobą, nie płaczą nad rozlanym mlekiem i nie rozważają w nieskończoność, co by było, gdyby… Różne rzeczy mogą nam się w życiu przydarzyć. Prawdziwą siłą jest próba stawienia czoła problemom, wzięcie odpowiedzialności za błędy i porażki. Każdy ich doświadcza. Ucz się na nich, potem może być już tylko lepiej! Życie nie zawsze jest łatwe i sprawiedliwe, ale to nie wyklucza szczęścia!

 1. Nie oddają swojej siły ani kontroli

Nie pozwalają innym kontrolować siebie i nie dają nikomu władzy nad sobą. Ale to oznacza również dużą dojrzałość i odpowiedzialność za swoje życie i emocje. Silni psychicznie ludzie rozumieją, że kontrolują swoje emocje i mają wybór, w jaki sposób na nie zareagują. Nie chcą z tego rezygnować, nawet wtedy, gdy zdjęłoby to z ich barków część odpowiedzialności.

 1. Nie boją się zmian

Ludzie silni psychicznie nie starają się unikać zmian, wiedzą, że niektóre z nich są nieuniknione i potrzebne. Zamiast ich unikać, witają z radością wszystkie pozytywne zmiany w życiu, a gdy pojawiają się te mniej radosne, uczą się elastyczności i wyciągają z tego lekcje. Chcą żyć najlepiej jak to możliwe, czasem trzeba nauczyć się czegoś na nowo, inaczej.

 1. Nie marnują energii na rzeczy, nad którymi nie mają kontroli

Nie usłyszysz, jak silna psychicznie osoba narzeka na zagubiony bagaż lub korki. Zamiast tego skupiają się na tym, co mogą kontrolować w swoim życiu. Wiedzą, że szkoda czasu, życia i nerwów na narzekactwo na rzeczy, na które nie mają żadnego wpływu.

 1. Nie martwią się o to, czy inni wszyscy będą zadowoleni

Silni psychicznie ludzie zdają sobie sprawę, że nie muszą zadowalać wszystkich przez cały czas. Dlaczego? To po prostu niemożliwe. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie spodoba się to, co robisz.  Nie boją się powiedzieć „nie” lub powiedzieć, co myślą. Starają się być mili i uczciwi, ale potrafią znieść, fakt, że komuś to nie pasuje.

 1. Nie boją się podejmować skalkulowanego ryzyka

Silni psychicznie ludzie nie są lekkomyślni, ale wiedzą, że czasem nie da się uniknąć ryzyka, żeby ruszyć z miejsca. Potrafią podjąć ryzyko skalkulowane, a w przypadku porażki nie zrażają się, to część życia, trzeba tylko umieć wyciągnąć z tego lekcję.

 1. Nie rozpamiętują przeszłości

Silni psychicznie ludzie nie marnują czasu na rozpamiętywanie przeszłości, wiedzą, że najważniejsze jest to co teraz, a nie to o co było, mogło być czy będzie. Przeszłość jest bardzo ważną lekcją, ale nie da się jej zmienić. Nie koncentrują się na niej nadmiernie. Planują swoją przyszłość, jednak wiedzą, że wiele może się zmienić.

 1. Nie popełniają w kółko tych samych błędów

Silni psychicznie ludzie przyjmują odpowiedzialność za swoje zachowanie i uczą się na błędach z przeszłości. Dzięki temu nie powtarzają tych błędów w kółko. Dzięki temu podejmują lepsze decyzje w przyszłości.

 1. Nie zazdroszczą innym sukcesów

Silni psychicznie ludzie potrafią doceniać i świętować sukcesy życiowe innych ludzi. Nie zazdroszczą, bo wiedzą doskonale, że każdy sukces to efekt czyjejś ciężkiej pracy. Cudze szczęście ich nie boli.

 1. Nie poddają się po pierwszej porażce

Ludzie silni psychicznie nie postrzegają porażki jako powodu do poddania się. Wręcz przeciwnie, to tylko część pewnego procesu. Każda porażka to szansa na rozwój. Mało kto strzela w dziesiątkę za pierwszym razem, prawda?

 1. Nie boją się samotności

Osoby silne psychicznie tolerują samotność i nie boją się ciszy. Nie boją się pozostać sami ze swoimi myślami, a uczą się jak najlepiej korzystać z takiego czasu. Dzięki temu potrafią zachować samodzielność, również w kwestii podejmowania decyzji.

 1. Nie czują, że świat jest im cokolwiek winien

Ludzie silni psychicznie nie czują, że są lepsi od innych lub coś im się należy. Nie oczekują, że życie będzie usłane różami, a inni są im winni opiekę, pomoc czy możliwości. Sami pracują na to, co mają.

 1. Nie oczekują natychmiastowych rezultatów

Niezależnie od tego, czy pracują nad poprawą swojego zdrowia, czy rozkręcają nowy biznes, silni psychicznie ludzie nie oczekują natychmiastowych rezultatów. Wiedzą, że to prawie nigdy się nie zdarza. Można czasem mieć farta w życiu, ale większość osiągnięć potrzebuje pracy i czasu.


Źródło: ifehack.org

Fot. Pexels / Tirachard Kumtanom

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 12 kwietnia 2024

Poród hands off to najnowszy trend. Co to znaczy?

Słyszałaś o modzie na porody hands off? Jak się okazuje, to nie żadna nowinka i gdy tylko to możliwe, warto z takiego porodu skorzystać. Za tajemniczą nazwą, kryje się bardzo dosłowne znaczenie: czyli łapki precz. Jak dokładnie przebiega taki poród i czy odbywają się w naszym kraju?

Dla wielu przyszłych mam pojęcie „hands off” brzmi co najmniej tajemniczo, jednak nie ma się czego obwiać, ta idea od dawna przyświeca wielu położnym i rodzącym. W praktyce oznacza bardzo łagodne i naturalne prowadzenie porodu.

Taki poród został opisany przez położne warszawskiego Szpitala Południowego. W zgodzie z ideą hands off na świecie powitano już wiele maluchów, w tym małą Stefanię, która stała się bohaterką internetu.

Poród typu „hands off” to z jednej strony nowa metoda, z drugiej tak naprawdę powrót do większej naturalizacji podczas porodowych procedur. Hands off oznacza w skrócie: „trzymaj ręce przy sobie i pozwól działać naturze, jeśli to tylko to możliwe”. Jeden z takich porodów przyjęła położna Katarzyna Kruszewska w Szpitalu Południowym, czym chwali się placówka na Instagramie.

Na czym dokładnie polega poród hands off?

Poród typu „hands-off”, czyli bez użycia rąk cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, choć wciąż stanowi dla wielu osób nowinkę. Tak naprawdę po wielu dekadach medykalizacji porodów powoli wracamy do bliższego naturze podejścia. Oczywiście nie oznacza to, że kobieta nie może liczyć na pomoc medyków, wręcz przeciwnie. Położna prowadząca taki poród, jeśli tylko jest to możliwe i nie zagraża zdrowiu mamy i maluszka przybiera postawę wyczekującą. To natura doskonale wie, że przyjście dziecka na świat wymaga czasu – i dla każdego ten „czas” oznacza to coś nieco innego.

Położne podczas porodu hands off są bacznymi obserwatorami i pomagają rodzącej jak najlepiej wspierać to, co dzieje się z jej ciałem. Każda część porodu ma swoje znaczenie i cel, tak jak droga dziecka przez kanał rodny. Trzeba umieć zaczekać, aż maluch odpowiednio się obróci i utoruje sobie łagodną i naturalną drogę na ten świat. Zazwyczaj kobieta intuicyjnie i spontanicznie przyjmuje dogodną dla siebie pozycję do porodu, a w słuchanie się w swoje ciało daje ogromne poczucie bezpieczeństwa, łagodzi stres, a wręcz może wpływać na stopień odczuwanego bólu. Jeśli wszystko pójdzie, jak po maśle, nad czym czuwa personel bloku porodowego, młoda mama może przyjąć na świat swojego malucha samodzielnie, prosto w swoje ramiona.

O porodzie małej, internetowej bohaterki informowały media oraz Fundacja Rodzić po ludzku, która od lat zajmuje się walką o lepsza opiekę okołoporodową w Polsce.

„Poród jest procesem, w którym pewne elementy muszą zaistnieć, by prawidłowo nastąpiły po nich kolejne. Kanał rodny musi się odpowiednio przygotować, aby dziecko w bezpieczny i sprawny sposób odbyło swój pasaż na świat. W wielu przypadkach nieuzasadnione interwencje medyczne zakłócają normalny, fizjologiczny przebieg ciąży oraz porodu i powodują problemy” – pisze na swojej stronie Fundacja Rodzić po ludzku.

„Mama Stefanii spontanicznie przyjęła pozycję stojącą do porodu. Jak główka malutkiej zaczęła się ukazywać, zapytałam, czy chciałaby ją dotknąć, kiedy położyła rękę na główce córeczki, to wiedziałam już, że nie będę przeszkadzać temu procesowi, a malutka jest w najlepszych maminych rękach. Wspierałam mamę Stefanii w prawidłowym oddechu i powstrzymywaniu się od parcia, a w ostatecznym momencie nakierowałam kruszynkę w ramiona mamy” – czytamy w poście położnej na profilu ursynowskiego szpitala.

Prawda, że pięknie? Życzymy wszystkim takiego spokoju i bezpieczeństwa podczas witania swoich maluszków!


Źródła: rodzicpoludzku.pl, Instagram

Fot. Pexels /  Isaac Taylor

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 12 kwietnia 2024

Kiedy siać lawendę? To ostatni dzwonek

Kiedy siać lawendę, by latem mieć swoje własne prowansalskie poletko w ogrodzie? Nie przegap tej daty, inaczej pozostanie ci już tylko zakup gotowych i droższych sadzonek. Wszystko, co musisz wiedzieć o siewie lawendy, aby pięknie kwitła na wiosnę.

 • Eksperci twierdzą, że pachnącą lawendę można wysiewać od późnej zimy do wczesnej wiosny, a wykiełkuje w ciągu 15–20 dni. Jednak jeśli siejesz do gruntu, nie spiesz się za bardzo. Wysiewy standardowo planuje się na początku kwietnia lub w drugim, jesiennym terminie
 • Chociaż uprawa może być trudniejsza, istnieje mnóstwo korzyści, jakie można uzyskać nie leniuchując w kwietniu

Lawenda to jeden z ulubionych kwiatów w naszych ogrodach i na balkonach. Trudno się dziwić, wygląda pięknie, pachnie obłędnie i w dodatku przyda się jako surowiec na domowe odświeżacze powietrza, saszetki do szafy, środek na komary czy herbatkę ułatwiającą zasypianie. Ma bogatą i długą historię, a wzmianki o zastosowaniu lawendy w celach leczniczych sięgają już Starożytności.

Zanim jedna wysiejesz swój fioletowy dywan na lato, zastanów się, czy masz na to odpowiednie miejsce w ogrodzie. Lawenda bywa kapryśna.

Kiedy siać lawendę?

Aby lawenda zachwycała, trzeba wybrać dla niej odpowiednie stanowisko, zanim zabierzemy się za sianie. Pamiętaj, że lawenda uwielbia słońce. Musisz wiedzieć, kiedy należy ją zasiać, gdzie należy ją zasadzić i kiedy przyciąć. Lawendę można wysiewać na rozsady, czyli w pomieszczeniu późną zimą lub bezpośrednio do gruntu wczesną wiosną lub późną jesienią, w okolicy października.

Jeżeli przygotowujesz domowe rozsady, pamiętaj, by nie było za ciepło, lawenda lubi temperaturę od 13 do 22 st. Celsjusza. W przypadku sadzenia bezpośrednio do gleby najlepiej zrobić to w kwietniu.

W jakich warunkach należy uprawiać lawendę?

Lawenda najlepiej rośnie na ubogiej, zasadowej glebie, która jest kredowa. Takie podłoże sprawi, że będzie pachniała jeszcze mocniej. Wilgotne i ciężkie gleby są wrogiem lawendy i mogą powodować gnicie roślin. Woli także rosnąć w ciasnych miejscach, mimo że ma duży, rozłożysty system korzeniowy.

„Jeśli uprawiasz rośliny w pojemnikach, wybierz te niewielkie […] Zbyt duża doniczka będzie sprzyjać nadmiernej wilgoci” – tłumaczy ekspert ogrodnictwa z portalu Park Seed. Lawenda wykiełkuje w ciągu 15 – 20 dni od wysiewu. Gdy pogoda się poprawi, możesz przesadzać swoje rozsady do gruntu.

Kiedy lawendę należy przycinać?

Drugim zabiegiem, o którym nie wolno zapominać, by lawenda rosła jak szalona, jest jej przycinanie w odpowiednich terminach. Zazwyczaj zaleca się przycinanie lawendy wczesną wiosną, aby „zapobiec jej postrzępieniu” i „poprawić jej zdolność do rozgałęziania się” – tłumaczą specjaliści. Lawenda zwykle kwitnie w pełnym rozkwicie od połowy czerwca do lipca.


Źródło: express.co.uk

Fot. Pexels / CARLOS PÉREZ ADSUAR ANTÓN

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close