Lifestyle 12 sierpnia 2024

200 lat niezwykłej historii „FERD. PIATNIK & SOHNE” – legendy świata gier

Co roku 25 milionów pudełek kart do gry, trzy miliony gier planszowych i jeden milion puzzli oznakowanych charakterystycznym logo (dżokej na koniu) trafia do miłośników gier karcianych, wróżb, planszówek oraz tych, którzy w dopasowywaniu małych kawałków obrazów odnajdują przyjemność i relaks. Firma „FERD. PIATNIK & SOHNE” już od 200 lat daje koneserom tego typu rozrywek umysłowych przyjemność korzystania z wyrobów najwyższej jakości.

Historia firmy „FERD. PIATNIK & SOHNE” potoczyłaby się zupełnie inaczej, gdyby Ferdynand Piatnik (1819-1885), mężczyzna „wierny, pilny i odpowiedzialny” – jak opisano go na dyplomie czeladniczym – nie przeprowadził się z węgierskiej Budy do Wiednia i nie rozpoczął pracy w warsztacie Antona Mosera.

Moser zajmował się ręcznym kolorowaniem kart do gry i interes dobrze się rozwijał. W słynącej z zamiłowania do zabawy stolicy cesarskiej Austrii gry w karty oraz wróżby były ulubionymi rozrywkami. Skat, wist, kanasta – tymi grami emocjonowało się w pałacowych salonach i modnych kawiarniach nie tylko eleganckie towarzystwo z cesarskiego dworu, ale także odpoczywający w winiarniach i karczmach po pracy rzemieślnicy i robotnicy. Jednym słowem – w Wiedniu wszyscy grali w karty.

Moser założył warsztat 14 maja 1824 roku w Neubau – 7. dzielnicy Wiednia. Ten właśnie rok – 1824 – przyjmuje się za historyczny początek firmy, która z czasem przyjęła nazwę „Ferdinand Piatnik in Wien”. Stało się tak, gdy w roku 1842 Piatnik poślubił wdowę po Moserze i przejął zakład.

Firma rozrastała się, Piatnik wprowadzał nowe motywy, w tym słynny wzór figur nawiązujący do postaci z dramatu Fryderyka Schillera „Wilhelm Tell”. Wyroby „Ferdinand Piatnik in Wien” zrobiły furorę na Wystawach Światowych w Wiedniu (1873) i w Paryżu (1878). Nowy zakład przy Kandlgasse 33 nie był już małą manufakturą, ale nowoczesną fabryką, w której produkcję prowadzono na skalę masową. To także czas, gdy pojawiły się nowe gry – remik, brydż, poker – a sama firma przeobraziła się w roku 1882 w działającą pod tą nazwą do dzisiaj spółkę „FERD. PIATNIK & SOHNE”. Oprócz Ferdynanda tworzyło ją jego dwóch synów: starszy – również Ferdynand – i młodszy Adolf.

W roku 1891 jako logo firmy przyjęto funkcjonujący do dzisiaj znak – dżokera siedzącego na koniu. Karty Piatnika trafiały w najdalsze miejsca na świecie: USA, Hawaje, Japonia, Mongolia… i, oczywiście, do miejsca kultowego dla każdego gracza – kasyna w Monte Carlo. „FERD. PIATNIK & SOHNE” rozbudowywał pozycję zakładając oddziały i fabryki kart w najważniejszych miastach Austro-Węgier: w Budapeszcie (1896), w Pradze (w 1898 została przejęta tamtejsza fabryka kart Ritter&Cie), ale i w małym Radeče (niem. Ratschach) w Słowenii.

Lata I wojny światowej i upadek Austro-Węgier przyniosły firmie nowe wyzwania – z jednej strony nie był to czas sprzyjający salonowym rozrywkom w formie dotychczas praktykowanej, ale z drugiej – niemal każdy z milionów żołnierzy miał w swoim plecaku karty do gry.

Czas między I a II wojną światową to okres, w którym na mapie pojawia się kolejne miejsce związane z firmą „FERD. PIATNIK & SOHNE”. W roku 1926 Piatnik zawitał do Krakowa i założył w tym mieście „Krakowską Fabrykę Kart do Gry Ferd. Piatnik I Synowie, S.A.”.

Po II wojnie światowej krakowska, budapeszteńska, praska i słoweńska fabryki Piatnika zostały znacjonalizowane przez komunistyczne władze tych krajów. Firma skoncentrowała się więc na odbudowie pozycji rynkowej w oparciu o wiedeńską wytwórnię i nowe rynki zbytu. Oprócz USA, gdzie Piatnik był obecny od lat, rozwinięto eksport kart do krajów skandynawskich i Afryki Północnej. Rok 1951 to z kolei rewolucja techniczna – wprowadzenie kolorowego druku offsetowego, co umożliwiło efektywne drukowanie kart do gry w dużym nakładzie przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

W roku 1956 roku „FERD. PIATNIK & SOHNE” podjął strategiczną decyzję: wprowadzi na rynek już nie tylko karty do gry, ale i gry planszowe sygnowane swoim logo. Dziesięć lat później kolejne poszerzenie oferty – Piatnik zaczął produkować puzzle. Strategiczne decyzje przy dbałości o wysoką jakość produkcji okazały się słuszne: obecnie co roku na światowe rynki trafia 25 milionów pudełek kart do gry, trzy miliony gier planszowych i milion puzzli. Powstają one, oprócz zatrudniającej 100 pracowników fabryki w Wiedniu, w uruchomionym w roku 1993 zakładzie w Mönchengladbach (Nadrenia Północna-Westfalia w Niemczech), a także w Pradze i w Budapeszcie (również od 1993 roku), które wróciły do firmy „FERD. PIATNIK & SOHNE” po upadku komunizmu na Węgrzech i w Czechach.

W roku 200-lecia istnienia „FERD. PIATNIK & SOHNE” powstające w niej karty do gry, gry planszowe i puzzle dostępne są w 70 krajach świata, w tym w Polsce. Karcianym potentatem kierują przedstawiciele szóstego pokolenia rodziny Piatników.

FERD. PIATNIK & SOHNE

 

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Zobacz inne wpisy o tej tematyce:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Strefa gier i zabaw 9 sierpnia 2024

Wakacje z Minecraft Legends w Alfa Cetrum Gdańsk – Galerii Alternatywnej

W Alfa Centrum Gdańsk – Galerii Alternatywnej ruszyły „Wakacje z Minecraft Legends”. Przez niemal dwa tygodnie sierpnia w centrum czekać będą różne strefy, a w nich fascynujący świat najpopularniejszych gier, programowania czy budowli przestrzennych. Akcja jest skierowana nie tylko do największych miłośników Minecraft, ale wszystkich osób zainteresowanych kreatywnymi aktywnościami.

Wyjątkowy świat Minecraft w Alfa Centrum Gdańsk – Galerii Alternatywnej otworzył się w poniedziałek 5 sierpnia i zostanie tam aż do soboty 17 sierpnia, z wyjątkiem niedziel i świątecznego dnia, 15 sierpnia. W tym czasie, od godziny 11:00 do 19:00, dzieci i młodzież będą mieli możliwość skorzystania z wielu atrakcji, w różnych, tematycznych strefach gier i zabaw.

W strefie PC odnajdą się zarówno początkujący, jak i doświadczeni gracze. Można będzie tu nie tylko świetnie się bawić, ale także wziąć udział w krótkich warsztatach podstaw programowania z Minecraft. Natomiast w strefie konsolowej uczestnicy zapoznają się z najlepszymi tytułami, w pixelowym klimacie.

Najbardziej zapaleni gracze staną przed zadaniem, jakim będzie uratowanie mieszkańców krainy Overworld, w najnowszej odsłonie gry Minecraft Legends. Nie mniej emocji i wrażeń dostarczy strefa Minecraft Dungeons, przeznaczona do gry w zespole. Uczestnicy będą mogli zdobywać nowe umiejętności, doświadczenia i punkty, grając razem z przyjaciółmi.

W świecie Minecraft nie może zabraknąć także strefy VR. To doskonała okazja, by zajrzeć do wnętrza pixelowego świata i przenieść się na chwilę do innego, fascynującego wymiaru.

Jednak konsole i gry komputerowe to nie wszystko, co czeka w ramach „Wakacji z Minecraft Legends”. Dla tych, którzy lubią kreatywne i konstrukcyjne wyzwania, dostępne będą strefy kolorowanek, a także klocki Cardblocks. Pozwolą one uruchomić wyobraźnię i stworzyć imponujące tekturowe budowle, które zagwarantują następnie mnóstwo twórczej zabawy. Nie zabraknie także ponadczasowych gier planszowych. W strefie planszówek i karcianek, będzie można zagrać w różnorodne propozycje gier, od klasycznych po nowoczesne, spędzając czas w gronie rodziny i przyjaciół. Dodatkowo organizatorzy przygotowali konkursy z nagrodami, w postaci planszówek.

„Wakacje z Minecraft Legends” w Alfa Centrum Gdańsk – Galerii Alternatywnej są bezpłatne. Udział w zajęciach nie wymaga wcześniejszych zapisów, wystarczy przyjść do centrum w godzinach otwarcia stref zabaw i gier. Więcej informacji o poszczególnych strefach można znaleźć na stronie centrum: https://www.alfacentrum.pl/

Wakacje z Minecraft Legends

KONTAKT:

Katarzyna Kostka

tel. 511 369 732

e-mail: kkostka@valkea.com

 

 

Źródło informacji: DWS Alternatives GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 8 sierpnia 2024

„Zejdź z fotela, przyjdź do nas” – Centralny Kub Pacjenta już we wrześniu

35 stanowisk z badaniami, 28 punktów eksperckich, 18 stanowisk edukacyjnych, warsztaty, rozmowy z lekarzami – Fundacja „Z sercem do Pacjenta” przedstawiła program tegorocznego Centralnego Klubu Pacjenta.

7 sierpnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyło się śniadanie prasowe, podczas którego zaprezentowany został program Drugiej Edycji Centralnego Klubu Pacjenta organizowany 24 września 2024 r. w Katowicach.

Prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”, Katarzyna Kucia-Garncarczyk, przedstawiła agendę drugiej edycji wydarzenia:

„Centralny Klub Pacjenta to ogólnopolskie święto profilaktyki, które zrzesza wiele instytucji i organizacji pacjenckich, przez co stwarza możliwość skorzystania z szerokiej oferty badań, porad, rozmów”.

Uczestnicy będą mogli skorzystać z 35 stanowisk z bezpłatnymi badaniami, 18 stanowisk edukacyjnych, 28 punktów eksperckich, ale również wziąć udział w wykładach, w tym prof. Andrzeja Bochenka i warsztatach prowadzonych przez Iwonę Pavlović, Roberta i Justynę Korzeniowskich oraz DJ Wikę.

W trakcie śniadania prasowego, Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic, podkreślił znaczenie wydarzenia:

„Dziękujemy za włączenie nas w Centralny Klub Pacjenta 2024, czujemy konieczność wspierania projektów profilaktycznych w Katowicach. To co wydarzyło się w ubiegłym roku – frekwencja imprezy, pokazuje się potrzebna jest taka inicjatywa”.

Katarzyna Adamek, dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ, zwróciła uwagę na rolę profilaktyki zdrowotnej:

„Działania Fundacji „Z sercem do pacjenta” wpisują się w misję NFZ. NFZ współpracuje z Fundacją, ponieważ zależy nam nie tylko na zabezpieczaniu usług medycznych, ale także na profilaktyce. Fundacja dociera do obszarów wykluczonych zdrowotnie i promuje zdrowy styl życia. W tym roku podawajmy swoje zaangażowanie w Centralny Klub Pacjenta”.

Paweł Kaźmierczak, członek Rady Fundacji, podkreślił zaangażowanie w promocję zdrowia:

„Żyjemy w czasach postępu medycyny. Zwykle mówimy o medycynie naprawczej, która w ostatnich latach przeżywa ogromny postęp. My zauważyliśmy, że aspekt profilaktyczny umknął uwadze, dlatego powołaliśmy Fundację. Takie inicjatywy jak Centralny Klub Pacjenta to działania na rzecz jakości życia, które jest coraz to dłuższe”.

Organizatorzy zapraszają do skorzystania z 35 stanowisk oferujących różnorodne badania.

„Zejdź z fotela, przyjdź do nas! W zeszłym roku przebadaliśmy ponad 6000 uczestników CKP. W tym roku planujemy dodatkowo punkty konsultacyjne, które pozwolą na interpretację wykonanych badań. Dostępni będą specjaliści z różnych dziedzin medycyny, punkty m.in. z poradami farmaceutycznymi i lekowymi” – apelowała Agnieszka Lizak, dyrektor ds. pielęgniarstwa, American Heart of Poland.

Centralny Klub Pacjenta jest objęty honorowym patronatem przez: Wicemarszałek Sejmu Monikę Wielichowską, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki, Narodowy Fundusz Zdrowia, Minister ds. Polityki Senioralnej Marzenę Okła-Drewnowicz, Rzecznika Praw Pacjenta, Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewodę Śląskiego, Prezydenta Katowic, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne oraz Naczelną Izbę Aptekarską.

 

 

Źródło informacji: Fundacja „Z sercem do Pacjenta”

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close