Ciąża 28 lutego 2023

Kolor moczu w ciąży. Co jest normą, a co powinno zaniepokoić?

Jeśli jesteś w ciąży, na pewno zauważyłaś, że kolor twojego moczu się zmienił, jednak w większości przypadków to nie powód do niepokoju. Zmiana zabarwienia moczu może być objawem samej ciąży lub niektórych dolegliwości. Twój mocz może przybierać kolor od jasnożółtego do jego ciemnych odcieni. Co to oznacza?

Czy kolor moczu zmienia się w ciąży?

U zdrowych osób barwa moczu zazwyczaj waha się pomiędzy jasnym a ciemnym odcieniem koloru żółtego, jednak podczas ciąży zmiany mogą być dość wyraźne i często niepokoją kobiety. Kolor moczu w ciąży może wahać się od intensywnie jasnożółtego do ciemniejszego, prawie pomarańczowo-żółtego. Skąd te zmiany? Wyjaśniamy.

Kolor moczu jest zależny od zawartego pigmentu, czyli urobilinogenu. Substancja ta powstaje, gdy organizm rozkłada hemoglobinę z martwych krwinek czerwonych. Ostatecznie kolor moczu będzie również zależny od jego skoncentrowania. Jeśli twój mocz jest rozcieńczony (gdy jesteś nawodniona), będzie miał jaśniejszy odcień,  jeśli  mocz jest skoncentrowany, pigmentu będzie więcej i mocz będzie miał ciemniejszy odcień. Oprócz tego istnieje wiele czynników, które będą decydować o kolorze moczu podczas ciąży.

Podczas ciąży dochodzi do zmiany w sposobie filtrowania wody przez nerki oraz jest całkiem sporo innych okoliczności (np. przyjmowane witaminy czy leki), które wpływają na ostateczny kolor moczu.

Dlaczego zmienia się kolor moczu w ciąży?

Kolor moczu w ciąży ulega zmianie w wyniku wielu procesów, jednak najczęściej przyczyną są dość błahe.

  1. Dieta

Bardzo często w czasie ciąży mocno zmieniają się nasze dietetyczne nawyki. Zachowujemy się bardziej świadomie i starannie komponujemy odpowiednie menu, bogate w warzywa, owoce i inne zdrowe produkty. Niektóre  owoce i  warzywa  mogą powodować zmianę koloru moczu podczas ciąży. Jeśli wcześniej wiele ich nie jadłaś, zmiana może wydawać się wyjątkowo wyraźna.

  1. Witaminy i inne przyjmowane leki

Wielu kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie pewnych witamin i suplementów. Najczęściej nasz organizm nie jest w stanie przetworzyć wszystkich dostarczanych w ten sposób składników i są wydalane z organizmu wraz z moczem. Właśnie dlatego mocz może mieć ciemniejsze zabarwienie.

  1. Odwodnienie

To ile wody wypijasz, również decyduje o kolorze moczu. Im bardziej rozcieńczony mocz i większe nawodnienie, tym jego jaśniejszy kolor. Im mniej wody w organizmie i większe jej oszczędności, tym bardziej skoncentrowany i ciemniejszy mocz. W ciąży wody może brakować z powodu pewnej uciążliwej ciążowej dolegliwości: niepowściągliwych wymiotów ciężarnych.

Hiperemesis gravidarum (niepowściągliwe wymioty ciężarnych) to stan charakteryzujący się ciężkimi porannymi mdłościami, nudnościami i utratą masy ciała. Dolegliwości ta dotyka ok. 1 proc. wszystkich ciężarnych i nie należy jej mylić ze zwykłymi porannymi mdłościami. Odwodnienie objawia się ciemnym kolorem moczu.

Jeśli nie ma widocznych oznak odwodnienia, ciemny mocz może być oznaką powikłań wątrobowych i wymaga konsultacji z lekarzem.

  1. Zakażenia dróg moczowych

W ciąży dość często dochodzi do infekcji dróg moczowych, co również może powodować zmianę koloru moczu. Infekcja dróg moczowych nie powinna być lekceważona, ponieważ może mieć poważne konsekwencje, takie jak przedwczesny poród lub niska masa urodzeniowa dziecka. W przypadku zakażenia dróg moczowych mocz ma jasną barwę i zwiększona jest ilość wizyt w toalecie. Może również pojawić się krew w moczu, co zawsze jest sygnałem do szybkiej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.

  1. Krwiomocz

Krwiomocz to obecność krwi w moczu, nie oznacza to jednak potocznie rozumianego krwawienia. Organizm usuwa nadmiar czerwonych krwinek z organizmu poprzez wydalenie ich z moczem. Efektem jest zmiana koloru moczu. Mocz ma barwę ciemnożółtą lub czerwonawą.

  1. Infekcje pęcherza moczowego

Infekcja pęcherza najczęściej jest związana z zakażeniem dróg moczowych i jest infekcją bakteryjną. Podczas ciąży dochodzi do licznych zmian hormonalnych, które często skutkują powiększeniem pęcherza moczowego i osłabieniem wyściółki pęcherza. Z tego powodu pęcherz moczowy staje się bardziej podatny na infekcje.

  1. Choroby nerek

Niekiedy zmiana koloru moczu w ciąży może zwiastować poważniejsze kłopoty ze zdrowiem, np. choroby nerek.

  1. Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe zakłócają normalne funkcjonowanie nerek i mogą powodować silny ból, nudności i  wymioty. Kolejnym objawem jest również zmiana koloru moczu.

Fioletowy i niebieski mocz? Biegiem do lekarza

Zmiana koloru moczu w ciąży na ciemnobrązowy lub odcienie fioletu czy nawet niebieski kolor powinny skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. To objawy niebezpiecznych chorób, np. porfirii. Co ciekawe w przypadku tej choroby mocz ma ciemnobrązową barwę, jednak zdarza się, że próbka moczu w kontakcie z promieniowaniem słonecznym zmienia kolor na fioletowy.  Kolor niebieski lub niebieskofioletowy  może być spowodowany infekcją układu moczowego. Niektóre bakterie mogą powodować wytwarzanie się w pęcherzu moczowym barwnika indygo.

Badania moczu podczas ciąży

W czasie ciąży lekarz będzie wielokrotnie zlecał wykonanie badań moczu. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne i przydatne badanie, które może ujawnić wiele problemów ze zdrowiem. Z badań moczu otrzymuje się informacje o ogólnym stanie zdrowia oraz potencjalnych chorobach, np. o chorobach nerek, cukrzycy ciążowej czy infekcjach.

Chociaż zmiana koloru moczu w ciąży zazwyczaj jest niegroźna i fizjologiczna, czasami może być spowodowana poważniejszymi schorzeniami. Nie lekceważ innych objawów, które odczuwasz i problemów w oddawaniu moczu. Jeżeli cokolwiek cię niepokoi zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Źródło: healthwire.pk, hellozdrowie.pl

Zdjęcie: Photo by Elevate on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Książki 27 lutego 2023

Uśmiechy i łezki misia Domisia – patronat medialny

Książeczek dla najmłodszych czytelników nie brakuje, a rodzice mają twardy orzech do zgryzienia, wybierając wśród wielu tytułów. Wiadomo, że młodsze dzieci mają szczególne wymagania, ponieważ jak gąbka chłoną świat, więc ważne jest, co trafia do ich świadomości, kształtując ją. Jeśli chcecie, by były to treści wyjątkowe, oferujące poczucie bezpieczeństwa i jednocześnie objaśniające emocje i świat, książki z serii Educzytajki są tym, czego potrzebujecie. Do jednej z nich należy nowość, Uśmiechy i łezki misia Domisia, skierowana do dzieci od 3. roku życia. My, jako redakcja W Roli Mamy, objęłyśmy tę wartościową serię patronatem. A czego możecie się w książeczce spodziewać ?

Uśmiechy i łezki misia Domisia

Ile promyczków i słonych kropelek wypełni misiowy dzień?

Zmężniał nam ten mały misio – pa, pa, żłobku! Serca rodziców i siostrzyczki Olmisi przepełnia miłość i duma. Domiś wciąż wyciąga łapki po nieznane, lecz zawsze przy wsparciu niedźwiedziej rodzinki. Dlaczego warto być wytrwałym jak strażak Samiś? Co łączy misiowizor z powiedzeniem: „co za dużo, to niezdrowo”? I czy Wróżek Sikmiś każdego odwiedza w tym samym czasie?

Nie warto się troskać – warto się troszczyć, by troski migiem znikały.

Educzytajki prowadzą dziecko przez to, co bliskie, ważne i trudne, otulając ciepłem bajek i matczyną czułością. Seria, która pokazuje, uspokaja, tłumaczy i podpowiada.

O KSIĄŻCE :

Zmężniał nam ten mały misio – pa, pa, żłobku! Domiś wciąż wyciąga łapki po nieznane, lecz zawsze przy wsparciu niedźwiedziej rodzinki. Dlaczego warto być wytrwałym jak strażak Samiś? I co łączy misiowizor z powiedzeniem: „co za dużo, to niezdrowo”?

O SERII:

Nie warto się troskać – warto się troszczyć, by troski migiem znikały. Educzytajki prowadzą dziecko przez to, co bliskie, ważne i trudne, otulając ciepłem bajek i matczyną czułością. Seria, która pokazuje, uspokaja, tłumaczy i podpowiada.

TYTUŁ: Uśmiechy i łezki misia Domisia
SERIA: Educzytajki
AUTOR: Bożena Bobrzyk-Stokłosa
ILUSTRATOR: Magdalena Babińska
LICZBA STRON: 72
FORMAT: 165×240 mm
ZADRUK: 4+4
OPRAWA: twarda
ISBN: 978-83-8207-501-4
KATEGORIA WIEKOWA: 3+
KSIĄŻKA KIEROWANA DO DZIECI/MŁODZIEŻY/DOROSŁYCH
KATEGORIA: Książki, Bajki; Tematyczne, Przedszkolaki, Na prezent; Terapeutyczne

 

Duże troski małych zwierzątek – Katarzyna Wierzbicka – patronat medialny

Niedźwiedzi świat Olmisi – Bożena Bobrzyk-Stokłosa – patronat medialny

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 27 lutego 2023

Kampania (P)OKAŻ SERCE – problem zbyt późnego diagnozowania nowotworów u dzieci

Rocznie w Polsce nowotwór złośliwy jest diagnozowany u ok. 1100-1200 dzieci[1]. Najczęściej rozpoznawane są białaczki, nowotwory układu krwiotwórczego, guzy mózgu oraz inne nowotwory lite, jak m.in. neuroblastoma, mięsaki czy guzy kości. Niecharakterystyczne objawy lub ukryty początek choroby sprawiają, że u ponad połowy przypadków diagnoza jest stawiana dopiero w zaawansowanym stadium. Na problem zwraca uwagę Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej dla Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka, która zainicjowała kampanię społeczną (P)OKAŻ SERCE.

 Złośliwe nowotwory dziecięce są klasyfikowane jako choroby rzadkie i różnią się od tych występujących wśród dorosłych. U 92 procent małych pacjentów mają one pochodzenie nienabłonkowe[2], co sprawia, że używanie określenia „rak” w odniesieniu do nich jest niepoprawne. Rakiem są jedynie złośliwe nowotwory nabłonkowe, a więc te dotyczące głównie osób dojrzałych. Choć choroba nowotworowa u dzieci budzi lęk, to ich rokowania są z reguły lepsze niż dorosłych. Wyleczalność zależy głównie od momentu diagnozy, rodzaju nowotworu i stadium zaawansowania, ale średnio szacuje się ją na ok. 70-80 procent.[3] Jak zatem wygląda rozpoznanie choroby nowotworowej u dzieci i jej leczenie?

Od symptomów do diagnozy

Wczesna diagnoza daje większą szansę na powrót do zdrowia dziecka i lepszą jakość jego życia, ale u ponad połowy dziecięcych pacjentów jest ona stawiana w zaawansowanym stadium. Jakie są tego przyczyny? Objawy nowotworów u dzieci i młodzieży nie są typowe i bywają mylone z innymi chorobami czy dolegliwościami, przez co niestety zdarza się, że są bagatelizowane. Wśród tych symptomów występują m.in. zaburzenia równowagi, ból kończyn czy utrata masy ciała, uznawane czasami za „uroki” dojrzewania. Co więcej, nie każdy nowotwór od razu daje o sobie znać – w przypadku mięsaków kości bywa, że o ich występowaniu dowiadujemy się przy okazji złamania niewspółmiernego do siły urazu. Nie bez znaczenia jest też szybki rozwój choroby u dzieci, dlatego tak ważna jest obserwacja pociechy i sprawna konsultacja ze specjalistą, jeśli jej stan zdrowia budzi podejrzenia. Kluczem do rozpoczęcia działań w kierunku diagnostyki jest właśnie dokładny i szczegółowy wywiad lekarski.

– Pediatra na podstawie objawów, wywiadu i podstawowych wyników może zlecić dodatkowe badania lub skierować pacjenta do specjalisty, który zajmie się szczegółową diagnozą. Badania wykonywane w ośrodkach onkologicznych dzieli się na obrazowe i laboratoryjne. Nie istnieje jednak jedna uniwersalna metoda diagnostyczna – dużą skuteczność wykazuje łączenie różnych technik. Właściwa diagnoza ma ogromny wpływ na dopasowanie leczenia i jego rezultaty, ale już na etapie wstępnego rozpoznania, zlecania badań i procedur lekarze zwracają uwagę na ich wpływ na przyszłe zdrowie dziecka. Mamy świadomość, że w przypadku dziecięcego pacjenta onkologicznego ma on przed sobą perspektywę jeszcze kilkudziesięciu lat życia, dlatego uwzględniamy ewentualne odległe skutki czy powikłania związane z procesem diagnostyki – tłumaczy prof. Anna Raciborska, Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka.

 Leczenie nowotworów u dzieci i młodzieży

W terapii przeciwnowotworowej dzieci i młodzieży stosuje się chemioterapię, radioterapię, leczenie operacyjne oraz przeszczep szpiku. Dobór poszczególnych metod może być różny i zależy m.in. od rodzaju nowotworu. Dodatkowo w wybranych ośrodkach, jak np. w Instytucie Matki i Dziecka, pacjenci mogą też zostać zakwalifikowani do udziału w badaniach klinicznych. O tym, jak będzie przebiegać leczenie oraz które metody zostaną wprowadzone decyduje konsylium lekarskie – w przypadku nowotworów dziecięcych nierzadko stosuje się kurację skojarzoną. Właśnie dlatego, tak ważny jest wybór placówki, która zapewnia doświadczony, wykwalifikowany zespół i wielodyscyplinarną opiekę.

Dzieci i młodzież ze względu na sprawniejsze funkcjonowanie narządów i niewystępowanie dodatkowych obciążeń są poddawane często intensywniejszej terapii niż pacjenci dorośli. Co więcej, ich tolerancja na leczenie jest lepsza niż u osób dojrzałych, ale nie oznacza to, że proces jest łatwy i przyjemny. Dziecięcy pacjenci onkologiczni to prawdziwi bohaterowie, którzy oprócz choroby mierzą się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi leczenia, strachem i tęsknotą. Właśnie dlatego równocześnie z terapią wprowadza się m.in. leki przeciwwymiotne, przeciwbólowe czy przeciwlękowe, które mają zmniejszyć dyskomfort, a przez cały okres leczenia opieką otaczają ich dodatkowo psychologowie i rehabilitanci. W zależności od rodzaju nowotworu, jego stadium i rokowań leczenie trwa średnio od 12 do 24 miesięcy.

Trwa kampania społeczna (P)OKAŻ SERCE

W związku z obchodzonym 15 lutego Międzynarodowym Dniem Walki z Nowotworami Dziecięcymi ruszyła kampania (P)OKAŻ SERCE. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej nowotworów dziecięcych i ich wczesnej wykrywalności, a także okazanie wsparcia dla dzieci i młodzieży borykających się z nowotworami. Akcja trwa w mediach społecznościowych w dniach od 15 do 22 lutego, a dołączyć do niej może każdy zainteresowany. Jak to zrobić? Wystarczy dodać zdjęcie dłoni złożonych w serce na swój profil, dodać hasztagi #pokazserce #onkoimid i zaprosić do dołączenia do akcji przynajmniej jedną osobę. Organizatorem inicjatywy jest Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka – najstarszy, wysokospecjalistyczny ośrodek dziecięcego leczenia onkologicznego w Polsce.

Nowotwory dziecięce to temat trudny, często wzbudzający strach, szczególnie u rodziców. Nie można go jednak lekceważyć tym bardziej, że jest to podstępna, szybko rozwijająca się choroba, której objawy łatwo przypisać do innych dolegliwości. Właśnie dlatego startujemy z kampanią (P)OKAŻ SERCE, w której zwracamy uwagę na problem późnej wykrywalności oraz wspieramy pacjentów onkologicznych i ich rodziny. Osobom, których dotyka choroba nowotworowa towarzyszy poczucie samotności, niezrozumienia, dlatego zachęcamy wszystkich do dołączenia do akcji i pokazania im, że nie są sami. Równolegle z kampanią społeczną będziemy prowadzić działania edukacyjne w mediach, aby zwiększyć wiedzę społeczeństwa nt. onkologii dziecięcej – mówi prof. Anna Raciborska z Instytutu Matki i Dziecka.

Honorowy patronat nad kampanią objął Rzecznik Praw Dziecka. Do akcji włączył się również Speedmail, który wykorzystując możliwości systemu pocztowego, w celu promocji kampanii naniósł serce – symbol akcji na mapę Warszawy. Kampanię wspiera także Manufaktura Czekolady i Kontigo, którzy dostarczyli upominki pacjentom Kliniki Onkologii IMiD. W akcję zaangażowali się też restauracja Nova Wola, dystrybutor opakowań RAJA Polska, Egurrola Dance Studio, Instytut Monitorowania Mediów S.A. (IMM), Good One PR i agencja graficzna Diea. Patronat medialny nad inicjatywą objęli: Radio RMF FM i portal twojezdrowie.rmf24.pl, zdrowie.wprost.pl, ohme.pl, mjakmama24.pl, poradnikzdrowie.pl, rynekzdrowia.pl, zwrotnikraka.pl, medonet.pl, Puls Medycyny i konsylium24.pl.

Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka (IMiD)

Najstarsza w Polsce, wysokospecjalistyczna Klinika onkologiczna dla dzieci i młodzieży zlokalizowana w Warszawie. Interdyscyplinarny, doświadczony zespół Kliniki prowadzi pełną diagnostykę i kompleksowe leczenie nowotworów u dzieci od okresu płodowego do 25. roku życia z całego kraju. Specjalizuje się w zakresie leczenia guzów litych poza ośrodkowym układem nerwowym oraz histiocytoz. Klinika jest ośrodkiem referencyjnym w leczeniu oszczędzającym, umożliwiającym uratowanie kończyny choremu dziecku. Do 2023 r. wykonano ponad 800 zabiegów wszczepiania endoprotez, także tych wydłużanych mechanicznie lub w wyniku działania pola elektromagnetycznego. Najmłodszy pacjent, u którego wykonano taki zabieg miał 8 miesięcy. Zespół Kliniki prowadzi także działalność naukową – m.in. niekomercyjne badania kliniczne dotyczące leczenia guzów litych u dzieci.

Dr hab. n. med., prof. IMID Anna Raciborska

Specjalistka pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej. Jest absolwentką II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny), a także absolwentką wydziału Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Od 2003 jest związana z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie od 2017 pełni funkcję kierownika Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży, a także członka Rady Naukowej IMiD. Jednym z głównych celów jej pracy zawodowej jest poprawa wyników leczenia pierwotnych nowotworów kości oraz chorób z kręgu histiocytoz. Anna Raciborska jest otwartą i łamiącą stereotypy lekarką, a onkologia dziecięca jest jej pasją. W swojej pracy łączy doświadczenie dynamicznej i rzeczowej specjalistki z empatią kobiety i matki.

 

 

[1] https://imid.med.pl/pl/dzialalnosc-kliniczna/dzialkliniczna/kliniki/klinika-onkologii-i-chirurgii-onkologicznej/leczenie-guzow-kosci

[2] Tamże.

[3] https://www.zwrotnikraka.pl/dziedziczne-nowotwory-wieku-dzieciecego/

 

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-cia%c5%82o-b%c3%b3l-pi%c5%bcama-5941896/

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close