Badania w ciąży – kalendarz badań
Spodziewasz się dziecka? Zastanawiasz się jakie badania w ciąży czekają cię w najbliższych miesiącach? Sprawdź jaki zakres badań diagnostycznych zapewnia Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.
Badania do 10 tygodnia ciąży (lub w chwili zgłoszenia się)
W pierwszych tygodniach lekarz prowadzący ciążę powinien skierować cię na badanie potwierdzające Twoją grupę krwi i RH, o ile nie posiadasz już dokumentu stwierdzającego powyższe. Na skierowaniu znajdziesz również zlecenie na przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych, morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu. Oprócz tego, jeśli Twoje ostatnie badanie było przeprowadzone ponad 6 miesięcy wcześniej, zostanie wykonany rozmaz szyjkowy, czyli cytologia (procedura przesiewowa w kierunku raka szyjki macicy). Kolejną pozycją jest badanie stężenia glukozy we krwi na czczo. Jeśli wynik wyjdzie nieprawidłowy lub jesteś w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej, zostaniesz skierowana na badanie OGTT (doustny test obciążenia glukozą). Na zleceniu znajdziesz również badanie VDRL (badanie przesiewowe w kierunku kiły), HIV, HCV (występowanie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C), toksoplazmoza (IgG, IgM) o ile nie przedstawisz wyniku potwierdzającego występowanie przeciwciał IgG sprzed ciąży, badanie w kierunku różyczki (IgG, IgM) oraz oznaczenie TSH, które pozwala zdiagnozować choroby tarczycy. Dodatkowym zaleceniem jest kontrola stomatologiczna.
Badania od 11 do 14 tygodnia ciąży (oraz między 18 a 20 tygodniem)
W tym czasie zaplanowane są jedne z najbardziej wyczekiwanych przez przyszłe mamy badań w ciąży. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) czekać cię będzie badanie ultrasonograficzne (USG).
Badania od 15 do 20 tygodnia ciąży
W tym okresie, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, zostaniesz poproszona o zrobienie morfologii krwi i badanie ogólne moczu.
Badania od 21 do 26 tygodnia ciąży
Jednym z ważniejszych badań w tym czasie jest określenie stężenia glukozy we krwi (krzywa cukrowa), diagnozujące ewentualną cukrzycę u kobiet w ciąży. Badanie składa się z 3 etapów: 1) pomiar stężenia glukozy na czczo, 2) 1 godzinę po doustnym podaniu 75 g glukozy, 3) 2 godziny od wypicia glukozy. Spodziewaj się również badania ogólnego moczu, przeciwciała anty-D u kobiet Rh (–). Jeżeli w I trymestrze wynik toksoplazmozy był ujemny, będziesz musiała wykonać to badanie ponownie. Wynik ujemny oznacza, że nie miałaś kontaktu z toksoplazmozą i nie jesteś na nią odporna.
Badania od 27 do 32 tygodnia ciąży
Zgodnie z kalendarzem badań w ciąży, ginekolog-położnik zaleci ponowne sprawdzenie morfologii krwi, badanie ogólne moczu, przeciwciała anty-D u kobiet Rh (–). Dodatkowo czekać cię będzie badanie ultrasonograficzne (USG). W przypadku występowania wskazań – podanie immunoglobuliny anty-D (28–30 tydzień ciąży). Mówi się tu o profilaktyce śródciążowej konfliktu serologicznego.
Badania od 33 do 37 tygodnia ciąży
Na liście rekomendowanych w tym okresie znajduje się morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie antygenu HBs (antygen wirusa zapalenia wątroby typu B), badanie na obecność wirusa HIV. Zostanie również wykonany posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących (35–37 tydzień ciąży). Na liście ponownie znajdziesz badanie VDRL, HCV dla kobiet będących w grupie ze zwiększonym populacyjnym lub indywidualnym ryzykiem zakażenia.
Badania od 38 do 39 tygodnia ciąży
Ostatnie tygodnie ciąży są zwykle najbardziej stresujące, jednak w oczekiwaniu na rozwiązanie powinno zostać ponownie zlecone badanie ogólne moczu oraz morfologia krwi.
Badania po 40 tygodniu ciąży
W tym czasie przewidziane są dwa badania w ciąży — kardiotokografia (KTG), czyli monitorowanie i zapis graficzny akcji serca dziecka oraz czynności skurczowej macicy, oraz badanie ultrasonograficzne, zgodnie z rekomendacjami PTGiP.
Kobieta w okresie fizjologicznej ciąży powinna być konsultowana nie rzadziej niż co 3–4 tygodnie w zależności od zaawansowania ciąży, w uzasadnionych przypadkach częściej. Pamiętaj, że ostatecznie to lekarz prowadzący decyduje jakie badania w ciąży powinna wykonać przyszła mama.
Powyższa lista została zawarta w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia (dziennik ustaw poz. 1756) w części dotyczącej zakresu świadczeń profilaktycznych i działań w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych i konsultacji medycznych, wykonywanych u kobiet w okresie ciąży, wraz z okresami ich przeprowadzania, które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.