Ciąża 19 sierpnia 2020

Badania w ciąży – kalendarz badań

Spodziewasz się dziecka? Zastanawiasz się jakie badania w ciąży czekają cię w najbliższych miesiącach? Sprawdź jaki zakres badań diagnostycznych zapewnia Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. 

Badania do 10 tygodnia ciąży (lub w chwili zgłoszenia się)

W pierwszych tygodniach lekarz prowadzący ciążę powinien skierować cię na badanie potwierdzające Twoją grupę krwi i RH, o ile nie posiadasz już dokumentu stwierdzającego powyższe. Na skierowaniu znajdziesz również zlecenie na przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych, morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu. Oprócz tego, jeśli Twoje ostatnie badanie było przeprowadzone ponad 6 miesięcy wcześniej, zostanie wykonany rozmaz szyjkowy, czyli cytologia (procedura przesiewowa w kierunku raka szyjki macicy). Kolejną pozycją jest badanie stężenia glukozy we krwi na czczo. Jeśli wynik wyjdzie nieprawidłowy lub jesteś w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej, zostaniesz skierowana na badanie OGTT (doustny test obciążenia glukozą). Na zleceniu znajdziesz również badanie VDRL (badanie przesiewowe w kierunku kiły), HIV, HCV (występowanie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C), toksoplazmoza (IgG, IgM) o ile nie przedstawisz wyniku potwierdzającego występowanie przeciwciał IgG sprzed ciąży, badanie w kierunku różyczki (IgG, IgM) oraz oznaczenie TSH, które pozwala zdiagnozować choroby tarczycy. Dodatkowym zaleceniem jest kontrola stomatologiczna. 

 

Badania od 11 do 14 tygodnia ciąży (oraz między 18 a 20 tygodniem)

W tym czasie zaplanowane są jedne z najbardziej wyczekiwanych przez przyszłe mamy badań w ciąży. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) czekać cię będzie badanie ultrasonograficzne (USG). 

 

Badania od 15 do 20 tygodnia ciąży

W tym okresie, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, zostaniesz poproszona o zrobienie morfologii krwi i badanie ogólne moczu

 

Badania od 21 do 26 tygodnia ciąży

Jednym z ważniejszych badań w tym czasie jest określenie stężenia glukozy we krwi (krzywa cukrowa), diagnozujące ewentualną cukrzycę u kobiet w ciąży. Badanie składa się z 3 etapów: 1) pomiar stężenia glukozy na czczo, 2) 1 godzinę po doustnym podaniu 75 g glukozy, 3) 2 godziny od wypicia glukozy. Spodziewaj się również badania ogólnego moczu, przeciwciała anty-D u kobiet Rh (–). Jeżeli w I trymestrze wynik toksoplazmozy był ujemny, będziesz musiała wykonać to badanie ponownie. Wynik ujemny oznacza, że nie miałaś kontaktu z toksoplazmozą i nie jesteś na nią odporna. 

 

Badania od 27 do 32 tygodnia ciąży

Zgodnie z kalendarzem badań w ciąży, ginekolog-położnik zaleci ponowne sprawdzenie morfologii krwi, badanie ogólne moczu, przeciwciała anty-D u kobiet Rh (–). Dodatkowo czekać cię będzie badanie ultrasonograficzne (USG). W przypadku występowania wskazań – podanie immunoglobuliny anty-D (28–30 tydzień ciąży). Mówi się tu o profilaktyce śródciążowej konfliktu serologicznego

 

Badania od 33 do 37 tygodnia ciąży

Na liście rekomendowanych w tym okresie znajduje się morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie antygenu HBs (antygen wirusa zapalenia wątroby typu B), badanie na obecność wirusa HIV. Zostanie również wykonany posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących (35–37 tydzień ciąży). Na liście ponownie znajdziesz badanie VDRL, HCV dla kobiet będących w grupie ze zwiększonym populacyjnym lub indywidualnym ryzykiem zakażenia.

 

Badania od 38 do 39 tygodnia ciąży

Ostatnie tygodnie ciąży są zwykle najbardziej stresujące, jednak w oczekiwaniu na rozwiązanie powinno zostać ponownie zlecone badanie ogólne moczu oraz morfologia krwi.

 

Badania po 40 tygodniu ciąży

W tym czasie przewidziane są dwa badania w ciąży — kardiotokografia (KTG), czyli monitorowanie i zapis graficzny akcji serca dziecka oraz czynności skurczowej macicy, oraz badanie ultrasonograficzne, zgodnie z rekomendacjami PTGiP.

 

Kobieta w okresie fizjologicznej ciąży powinna być konsultowana nie rzadziej niż co 3–4 tygodnie w zależności od zaawansowania ciąży, w uzasadnionych przypadkach częściej. Pamiętaj, że ostatecznie to lekarz prowadzący decyduje jakie badania w ciąży powinna wykonać przyszła mama.

 

Powyższa lista została zawarta w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia (dziennik ustaw poz. 1756) w części dotyczącej zakresu świadczeń profilaktycznych i działań w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych i konsultacji medycznych, wykonywanych u kobiet w okresie ciąży, wraz z okresami ich przeprowadzania, które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 18 sierpnia 2020

Jak najlepiej zabezpieczyć dziecko? Rodzaje i zakres ubezpieczeń

Nowy rok szkolny to czas, kiedy ubezpieczamy nasze pociechy. Pamiętaj o tym, że ubezpieczenie wykupione w szkole zwykle gwarantuje jedynie podstawowe zabezpieczenie, a wypłacane świadczenia są stosunkowo niskie. Jeśli chcesz, aby ubezpieczenie Twojego dziecka zapewniało wsparcie w szerszym zakresie, kup ubezpieczenie indywidualnie.

Dlaczego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie szkolne?

Wielu rodziców, wykupując obowiązkowe ubezpieczenie w szkole, myśli, że ich pociecha jest już odpowiednio zabezpieczona. Jest to błędne myślenie, gdyż tego rodzaju ubezpieczenia są zwykle mocno ograniczone. Powinieneś więc zdecydować się na osobne ubezpieczenie szkolne dziecka i mieć pewność, że zakres polisy jest wystarczający. W osobnym ubezpieczeniu, np. tym w Nationale-Nederlanden, wypłacane są konkretne kwoty, nawet za kilka urazów, do których doszło podczas jednego wypadku. Ponadto, w przeciwieństwie do zwykle oferowanych w szkołach ubezpieczeń szkolnych, nie ma żadnego limitu wypłat. Oznacza to, że odpowiednie świadczenie otrzymasz bez względu na to, jak dużo wypadków wydarzy się w czasie trwania polisy. Ponadto wspomniane ubezpieczenie obowiązuje nie tylko w trakcie trwania zajęć szkolnych, ale również na wycieczkach, podczas aktywności pozaszkolnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Samo świadczenie jest zaś wypłacane od razu po zgłoszeniu zdarzenia, bez konieczności czekania na zakończenie rehabilitacji i oszacowanie procentowego trwałego uszczerbku na zdrowiu, jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczeń wykupywanych w szkołach.

Jakie dodatkowe pakiety możesz wykupić?

Oprócz standardowego ubezpieczenia szkolnego dla dziecka możesz zdecydować się na dodatkowe pakiety oferowane przez konkretnego ubezpieczyciela, które ułatwią Twojej pociesze regenerację i powrót do pełni sił. Jeśli wybierzesz pakiet opieki medycznej do ubezpieczenia dziecka w Nationale-Nederlanden, Twoje dziecko otrzyma możliwość przeprowadzenia pełnego zestawu niezbędnych badań, licznych wizyt u specjalistów, wielu zabiegów ambulatoryjnych oraz koniecznej rehabilitacji. Dzięki takiemu wsparciu możesz mieć pewność, że Twoje dziecko będzie w dobrych rękach, a skutki nieszczęśliwego wypadku szybko zostaną zniwelowane.

Decydując się również na nieco tańszy pakiet u tego samego ubezpieczyciela – opieka po wypadku, zapewnisz swojemu dziecku możliwość korzystania z korepetycji, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że po powrocie do szkoły nie będzie musiało nadrabiać dużej ilości materiału. Ponadto będziecie mogli skorzystać z domowych wizyt lekarza, transportu medycznego i usługi dostarczenia leków, dzięki czemu z Twoich barków zdjętych zostanie wiele obowiązków, a co za tym idzie – więcej czasu będziesz mógł poświęcić dziecku w trakcie jego rekonwalescencji.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Na zakupach 18 sierpnia 2020

Targi Trends 4 Kids po raz pierwszy w Lublinie!

Zapraszamy przyszłych rodziców, rodziców z dziećmi w wieku od 0-9 lat oraz wszystkich tych, którzy cenią produkty hand made, nowoczesny design, wysoką jakość, oryginalne oraz pomysłowe propozycje od polskich twórcówna Targi Trends 4 Kids w Lublinie.

Targi Lublin, ul. Dworcowa 11?06 września 2020 ?Godz. 10:00-17:00

Nasi Goście będą poruszać się i korzystać z czterech specjalnie wyznaczonych stref:

STREFA ZAKUPÓW – w tej strefie będzie można znaleźć odzież, buciki, zabawki, dekoracje do pokoików dziecięcych, książeczki oraz produkty dla kobiet w ciąży i mam karmiących. Wystawcy specjalnie na dzień targów przygotowują atrakcyjne rabaty.

Realizując zakupy na stoiskach w kwocie łącznej 250 zł, będzie można odebrać  prezent w punkcie organizatora (liczba przewidzianych prezentów jest ograniczona).

STREFA ŚWIADOMEGO RODZICA – dla rodziców i przyszłych rodziców przygotowaliśmy bogaty program prelekcji i warsztatów, w jakich będzie można brać udział przez cały dzień. To niecodzienna okazja do skorzystania bezpłatnie z porad i konsultacji u ekspertów wielu dziedzin  związanych z wychowaniem dziecka oraz prawidłowym dbaniem o jego zdrowie.

STREFA ZABAWY – w tej przestrzeni dzieci będą mogły bezpłatnie skorzystać z licznych zajęć kreatywnych i rozwijających warsztatów. Nuda tego dnia jest u nas zabroniona! Pod okiem instruktorów dzieci będą mogły skakać na trampolinie oraz sprawdzić swoje umiejętności panowania nad piłką. Przeżyją także niesamowitą, podwodną przygodę w wirtualnym świecie. Nie zabraknie także pełnego emocji, magicznego pokazu baniek mydlanych. Odwiedzi nas także Myszka Mini i Klaun Gucio – ulubione postacie naszych najmłodszych Gości.

STREFA EKO WYBORU – jest dla nas szalenie ważne, by najmłodsze pokolenie wyrastało w świadomości ekologicznej, bo dzisiejsze wybory wpłyną na to, w jakim świecie przyjdzie żyć naszym dzieciom, gdy dorosną. Na warsztatach recyklingowych będziemy edukować i pokazywać w jaki sposób małymi krokami zmieniać codzienne nawyki, by zadbać o lepsze jutro dla nas i naszej planety.

Rodziców i wystawców także będziemy zarażać ideą less waste i pokazywać jak można stać się eco friendly.  Warto sprawdzić na naszej stronie w jaki sposób można pomóc włączając się akcje i aktywności, jakie przygotowaliśmy na dzień naszego wydarzenia.

Więcej na:

trends4kids.pl

https://www.facebook.com/events/2499995120320241/

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close