Gry planszowe i nie tylko 30 czerwca 2022

Cartaventura: Lhasa – niezapomniana podróż do Tybetu

Gra Cartaventura: Lhasa skrywa się w niewielkim pudełku, bardzo poręcznym i praktycznym. Zmieści się nawet w małym plecaku. Nie potrzebujecie wiele miejsca, wystarczy odrobina płaskiego terenu, jasność umysłu i towarzystwo, które wyruszy z Wami w niesamowitą podróż.

Cartaventura to seria interaktywnych gier karcianych, gdzie w pojedynkę lub wspólnie z innymi graczami dokonujemy szeregu wyborów. Przygody osadzone są w historycznych realiach, a mechanika polega na odkrywaniu kart, które na stole stworzą coś w rodzaju mapy, po której możemy się przemieszczać i poznawać bohaterów tej opowieści.

Gra przeznaczona jest dla dzieci od dziesiątego roku życia, jednak wymaga sporej ilości czytania i uwagi. Młodsze rodzeństwo może się przyglądać, ale nie martwcie się, kiedy szybko się znudzi, gdyż gra wymaga skupienia uwagi na prawie godzinę. Dla młodszych dzieci może to być trudne, a nawet dla dziesięciolatka. Wiele zależy od tego, jak rodzice wprowadzą dziecko w grę oraz ich zaangażowania w trakcie rozgrywki.

W niewielkim pudełku znajdziecie:

  • 70 kart
  • broszurę historyczną
  • instrukcję.

Wprowadzenie do historii gry Cartaventura: Lhasa

Jest wiosna 1916 roku, a Wy jesteście dziennikarzem wojennym, który uciekł z piekła okopów. Co noc śnią się Wam koszmary, a pod wpływem książki Alexandry David-Néel przekonujecie wydawcę, by wysłał Was w daleką podróż do Sri Lanki, Indii i Tybetu. Kolonialna rzeczywistość miesza się ze wschodnią mądrością, a waszym zadaniem będzie podejmowanie niełatwych decyzji, zarządzanie finansami i przemierzenie Himalajów w poszukiwaniu Alexandry David-Néel, która jako pierwsza kobieta dotarła do Tybetu, a do zamkniętej stolicy Lhasy przedostała się przebrana za żebraczkę. 

Przygotowanie i zasady gry

Przede wszystkim nie podglądajcie wcześniej kart, nie odwracajcie ich na drugą stronę, dopóki gra Was o to nie poprosi. Zarówno stół, jak i koc na łące sprawdzą się, jako idealny obszar do gry.

Rozpakujcie talię z folii i zgodnie z kolejnością czytajcie karty, które poprowadzą Was przez grę. Na pierwszych trzech kartach zawarta jest krótka instrukcja, z wyjaśnieniem, jakie karty należy rozpatrzyć natychmiast, a za jakie musimy zapłacić, by zrealizować ich zadanie. Niektóre karty tworzą mapę, która symbolizuje naszą podróż. Wśród kart znajdziemy także różne przedmioty, które w trakcie rozgrywki mogą przechylić szalę w kierunku dotarcia do celu, do owianego tajemnicą miasta Lhasa i odnalezieniu Alexadry David-Néel.

Fot. Cartaventura: Lhasa

Fot. Cartaventura: Lhasa

Cartaventura: Lhasa możemy przechodzić na pięć sposobów. Przed nami na stole tworzy się nie tylko mapa, ale także drzewo decyzyjne, które ostatecznie doprowadzi nas do jednego z zakończeń.

Nasze wrażenia

 Nasze pierwsze zwycięstwo okazało się porażką. Jeszcze tego samego dnia odnaleźliśmy drogi do dwóch kolejnych zakończeń. Natomiast parę dni później cały czas czuliśmy niedosyt z tego, co wydarzyłoby się, gdybyśmy jednak podjęli taką, a nie inną decyzję. Gdzie by nas ona zaprowadziła. Decyzja była prosta, musieliśmy poznać ostatnie dwa zakończenia.

Fot. Cartaventura: Lhasa

Fot. Cartaventura: Lhasa

Podróżowaliśmy pieszo, pociągiem, płynęliśmy statkiem, a nawet lecieliśmy samolotem. W międzyczasie poddawaliśmy się technikom medytacji, uciekaliśmy z aresztu, czy zwiedzaliśmy plantację herbaty. W tej grze nie ma jednego prawidłowego rozwiązania, jest kilka ścieżek, które nas poprowadzą do celu podróży. Właśnie tę wielość dojścia do zwycięstwa lubimy najbardziej w grach planszowych.

Cartaventura: Lhasa to świetny pomysł na grę, by przedstawić historię, która mogła wydarzyć się naprawdę. Realność wydarzeń, aspekt społeczno-gospodarczy, kolonializm dodają tej grze autentyczności i budują niesamowity klimat. Ta gra rozwija wyobraźnię i poszerza nasze horyzonty z zakresu kulturoznawstwa i historii.

Mocnym atutem w grze są karty, a dokładnie akwarelowe ilustracje, które nawiązują do kultury i estetyki czasów kolonialnych w Indiach. Nie sposób odmówić tej grze umiejętności przeniesienia gracza w inny świat, tak odległy, a jednak tak realny.

Fot. Cartaventura: Lhasa

Fot. Cartaventura: Lhasa

Podejmowanie decyzji w grze wiele nas uczy o nas samych, o tym, co jesteśmy w stanie zrobić, by osiągnąć cel. To jest właśnie edukacyjny aspekt tej gry, umiejętność podejmowania decyzji i świadomości konsekwencji, jakie mogą na nas spaść. Jedynym minusem, którego można się dopatrzyć, to spotkanie z białym tygrysem, na którego prędzej, czy później się natkniemy. Nie wiem, czy w realiach chciałabym, aby dzieci podążyły takim samym śladem, jak nasz wojenny korespondent. Tylko w tym momencie miałam zgrzyt z grą.

W serii Cartaventura ukazała się już także historia rodem z czasów Wikingów, Winlandia, a wydawnictwo Muduko planuje wydanie kolejnych pozycji. Nie możemy się doczekać, tak jak kolejnych naprasowanek, to był hit wśród moich dzieci!

 Podsumowując, mając wszystko powyższe na uwadze, moją oceną niech będzie stwierdzenie, że chciałabym, aby na pudełku było nasze logo w roli patrona medialnego gry. =D

 

 Tytuł: Cartaventura: Lhasa
Autorzy: Thomas Dupont, Arnaud Ladagnous
Ilustracje: Guillaume Bernon, Jeanne Landart
Wiek: od 10 lat
Liczba graczy: 1-6
Czas gry: 40-60 minut
Wydawca: Muduko


Wpis powstał we współpracy z Muduko

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP

Zdjęcia: A. Jelinek

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 29 czerwca 2022

Przegrzanie organizmu – skutki, objawy, profilaktyka

Przegrzanie organizmu, czyli hipertermia to stan podwyższonej temperatury ciała zagrażający życiu. Najbardziej narażone są osoby starsze, chore na cukrzycę, nadczynność tarczycy i mające problemy z układem sercowo-naczyniowym oraz małe dzieci.

Gdy w organizmie dochodzi do przegrzania, spada zdolność do naturalnego oddawania ciepła i chłodzenia ciała, tj. pocenia się. Istnieje wówczas duże ryzyko wystąpienia udaru cieplnego. Należy więc bardzo uważać w trakcie upalnych dni i gdy przebywamy w gorących pomieszczeniach, chociażby saunach.

Skutki przegrzania organizmu mogą być niebezpieczne dla człowieka, dlatego nie wolno lekceważyć objawów, a gdy się pojawią, warto skonsultować się z lekarzem lub nawet wezwać pogotowie – szczególnie jeśli problem dotyczy małego dziecka, starszej osoby lub przewlekle chorej.

Objawy przegrzania organizmu mogą bardzo szybko postępować, stąd wymagają natychmiastowej reakcji i udzielenia pierwszej pomocy. 

Co należy zrobić z osobą, u której podejrzewamy hipertermię?

  1. Przenieś ją w zacienione miejsce.
  2. Zapewnij dostęp do świeżego powietrza.
  3. Jeśli masz taką możliwość, włącz wentylator lub wachluj czymkolwiek.
  4. Podaj chłodny (ale nie za zimny) napój, najlepiej wodę mineralną lub izotonik.
  5. Rozluźnij ubranie i ściągnij jego nadmiar (chociażby skarpetki).
  6. Zastosuj zimne, lecz nie lodowate okłady, żeby nie spowodować szoku termicznego. Zacznij od czoła i karku, następnie przejdź na dłonie i stopy. Ewentualnie, jeśli masz taką możliwość, zorganizuj chłodną kąpiel np. w wannie.

Objawy przegrzania organizmu:

– uczucie gorąca,

– wzmożona potliwość,

– bardzo sucha, ciepła i zaczerwieniona skóra, która może wyglądać nawet jak poparzona,

– podwyższona temperatura ciała,

– bóle i zawroty głowy,

– mdłości,

– osłabienie,

– przyspieszenie akcji serca,

– zaburzenia widzenia i świadomości,

– problemy z oddychaniem,

– obrzęki stóp i kostek,

– utrata przytomności.

 

Przyczyny przegrzania organizmu:

– nadmierna ekspozycja na słońce,

– długie przebywanie w gorących i zamkniętych miejscach, gdzie nie ma dostępu do świeżego powietrza, a do tego jest bardzo wilgotno i duszno,

– długie gorące kąpiele,

– nieprzewiewne i zbyt ciepłe ubranie  – nieadekwatne do pogody i warunków, w jakich się znajdujemy,

– nadmierny wysiłek fizyczny,

– ryzyko hipertermii zwiększa się również w przypadku zaburzeń termoregulacji, spowodowanych przyjmowaniem niektórych leków, np. antyhistaminowych.

 

Co robić, żeby nie dopuścić do przegrzania organizmu?

Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, szczególnie w upalne dni i wtedy, gdy słońce operuje najsilniej, czyli między godziną 11.00 a 15.00.|

Koniecznie pamiętaj o nakryciu głowy.

Noś lekkie, przewiewne i jasne ubrania.

Spędzając czas na słońcu, chowaj się co jakiś czas do cienia, by organizm mógł się nieco schłodzić lub jeśli masz taką możliwość, wejdź do chłodnej wody (morza, basenu ewentualnie mocz stopy w misce).

Zwiększ ilość przyjmowanych płynów. Poza wodą mineralną koniecznie pij również napoje izotoniczne oraz soki i koktajle warzywno-owocowe, które dobrze nawodnią organizm i uzupełnią utracone wraz z potem elektrolity.

Jedz dużo warzyw i owoców bogatych w wodę – o tym, co warto jeść podczas upałów, przeczytasz tutaj.

Pod żadnym pozorem, nawet na chwilę nie zostawiaj nikogo (ludzi, ani zwierząt) w zamkniętych, nagrzanych i pozbawionych świeżego powietrza miejscach, np. w aucie. 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Moda 29 czerwca 2022

Modna mama – co nosić w tym sezonie, aby prezentować się trendy?

Bycie mamą to prawdopodobnie najcięższa z ról z jaką przychodzi się zmierzyć kobiecie. Pomimo nieprzespanych nocy, zmęczenia i wielu wyrzeczeń, uśmiech dziecka jest dla niej największą nagrodą. Młoda mama to wciąż kobieta, która chce dobrze wyglądać. Jakie stylizacje sprawią, że będzie czuła się modnie, ale jednocześnie komfortowo i swobodnie?

Modne sukienki dla młodej mamy

Sukienki damskie to doskonałe rozwiązanie, szczególnie w momentach kiedy nie mamy zbyt wiele czasu na dobór odpowiedniego stroju. Możliwość szybkiego stworzenia modnej stylizacji ma szczególnie znaczenie jeżeli nasza dziecko jest na tyle małe, że nie możemy sobie pozwolić na żmudne poszukiwania kolejnych części garderoby. Tego lata warto postawić na akcenty kolorystyczne, także w przypadku sukienek. Fuksja, czerwień, soczysta zieleń oraz kobalt to kolory, które królują na wybiegach największych domów mody. Deseń, który obecnie króluje w wielu wiosennych kolekcjach to wszelkiego rodzaju kwiaty. Nie ma znaczenia czy wybierzesz sukienkę w pokaźny, kwiatowy wzór czy drobną łączkę. Ten wzór wraca co kilka sezonów, co oznacza, że decydując się na zakup sukienki w kwiaty, masz pewność, że posłuży Ci ona przez długie lata. Panie, które mogą pochwalić się zgrabnymi i długimi nogami, mogą postawić na ultramodne sukienki w rozmiarze mini. Trapezowe spódniczki mini to powrót do mody lat 60 i 70. Panie, które w dalszym ciągu karmią piersią, mogą wybrać modele z zakładanym dekoltem, który ułatwi tę czynność, a przy okazji jest niezwykle stylowy. W dalszym ciągu modne są sukienki o długości maxi, które są idealną propozycją na ciepłe, letnie dni.

Jeśli nie sukienka to co?

Oczywiście nie każda z nas gustuje w sukienkach. Część osób czuje się bardziej komfortowo w spodniach. Sezon wiosna-lato 2022 szczególnie mocno podkreśla kwestie wygody w modzie. Najmodniejsze spodnie to te o kroju oversize, które zdetronizowały klasyczne rurki. Jako młoda mama, tak samo jak w przypadku sukienek możesz poszaleć z kolorami. Tego lata postaw na miękkie i przewiewne tkaniny i szerokie spodnie z wysokim stanem. Możesz zestawić je z marynarką czy lekką koszulą, dzięki czemu nadasz stylizacji eleganckiego charakteru.

Odpowiednie obuwie na sezon letni

Każda z nas ceni sobie przede wszystkim wygodę. Nie inaczej jest w przypadku obuwia, które jeśli jest niewygodne, potrafi przysporzyć nam wielu nieprzyjemnych sytuacji. Jakie obuwie najlepsze jest dla młodej mamy? Z pewnością wszystko zależy od sytuacji. Wybierając się z małym dzieckiem na plac zabaw, trudno założyć 10 cm szpilki. Nie dość, że nabawimy się bólu stóp, to mogłoby to doprowadzić do poważniejszej kontuzji. W takim wypadku najlepiej sprawdzą się klasyczne baleriny, które są niezwykle eleganckie, a przy okazji wygodne. Styl casualowy nigdy nie wychodzi z mody. Łączenie poszczególnych elementów, tworzących luźną stylizację zapewnia komfort w każdym momencie. Do jeansów i marynarki doskonale pasują niezwykle popularne sneakersy. Klasyczny, biały model założysz do jeansów, szortów, a nawet długich sukienek. Modne ubrania na każdą kieszeń znajdziesz na MODIVO. Wiele znanych marek wprost na wyciagnięcie ręki pod adresem https://modivo.pl/c/kobiety/odziez.

Zdjęcia i materiał przesłany przez zewnętrznego Partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close