Podróże 4 lipca 2024

Czy nastolatek może sam jechać na wakacje?

Czy nastolatek może sam jechać na wakacje? To pytanie zapewne padło w niejednym domu tuż po zakończeniu roku szkolnego. Klasyczna odpowiedź zabrzmi: to zależy. Jednak są pewne kwestie prawne, o których rodzice powinni wiedzieć.

 

Kiedy nastolatek może sam jechać na wakacje?

Prawo nie odpowiada wprost na to pytanie. W żadnym kodeksie: cywilnym, rodzinnym, karnym, nie znajdziemy artykułu jednoznacznie odpowiadającego na pytanie, czy i kiedy nastolatek może sam jechać na wakacje. Nie znaczy to jednak, że jak coś nie jest zabronione lub choćby określone, to jest dozwolone.

Warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze nastolatki, które nie ukończyły 13. roku życia, nie mają zdolności do czynności prawnych. Cokolwiek zrobią, za wszystko odpowiadają rodzice. Już choćby z tego powodu warto się zastanowić, czy puszczenie dziecka w tym wieku na samodzielne wakacje będzie dobrym pomysłem.

Druga kwestia to artykuł 210 § 1. Kodeksu Karnego: Kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Orzeczenie Sądu Najwyższego (wyrok z dnia 4 czerwca 2001 r., sygn. V KKN 94/99, Orz. Prok. i Pr. 2001, nr 11, poz. 30) wskazuje, iż porzucenie” (…) oznacza działanie polegające na opuszczeniu dziecka lub osoby nieporadnej, połączone z zaprzestaniem troszczenia się o nią, bez zapewnienia jej opieki ze strony innych osób. Do istoty „porzucenia” należy więc pozostawienie osoby, nad którą miałaby być roztoczona opieka, własnemu losowi, przy czym chodzi tu nie tylko o zaniechanie opieki nad osobą małoletnią lub nieporadną, lecz także o uniemożliwienie takiej osobie udzielenia natychmiastowego wsparcia.

Najważniejsze dla rodziców nastolatków jest tu ostatnie zdanie o uniemożliwieniu udzielenia natychmiastowego wsparcia. Czyli jeśli puścimy nastolatka poniżej 15. roku życia na wakacje kilkaset kilometrów od domu, to go porzucamy i podlegamy pod Kodeks Karny.

Można założyć, że dziecko, które ukończyło 15 lat, może samo jechać na wakacje. W praktyce – jak zwykle, to zależy. Przede wszystkim od tego, czy dziecko jest na to gotowe, tzn., czy jest samodzielne i odpowiedzialne. I na to pytanie każdy rodzic musi odpowiedzieć sobie sam.

 

Czy nastolatek może sam podróżować pociągiem?

Podobnie jak w przypadku wyjazdów wakacyjnych tak i tu nie ma żadnych jednoznacznych przepisów. Umownie przyjęto, że samodzielnie pociągiem może podróżować nastolatek, który ukończył 13 lat. Dlaczego? Bo wówczas nabył częściową zdolność do czynności prawnych i może zawrzeć umowę z przewoźnikiem, czyli kupić bilet. To do rodziców należy decyzja, czy ich dziecko jest gotowe na samodzielną podróż pociągiem. Jeśli mamy wątpliwości, warto wczytać się w regulamin konkretnego przewoźnika. Pobieżne zapoznanie się z regulaminem Kolei Mazowieckich niestety dało mi jednoznacznej odpowiedzi.

Myślę, że w praktyce jest tak: jak dziecko jedzie i nie rozrabia, to w porządku. Gorzej, jak zdemoluje przedział 😛

 

Czy nastolatek może sam lecieć samolotem?

W zasadzie tak, ale… zależy jakim. Prawo nie reguluje tej kwestii jednoznacznie, za to przewoźnicy są dużo bardziej skrupulatni niż kolejowi i wyraźnie określają, kto może podróżować samodzielnie.

LOT najwyraźniej zakłada, że jak rodzice wysyłają dziecko w samodzielną podróż, to wiedzą co robią. Nastolatek, który ukończył 12. rok życia, może podróżować z naszym krajowym przewoźnikiem bez asysty. Będzie wówczas traktowany jak dorosły. Jeśli rodzice czują potrzebę, mogą oczywiście wykupić usługę asysty i wówczas ich dziecko będzie zaopiekowane przez całą podróż.

Ryanair ma zupełnie inne zasady – dziecko do 16. roku życia nie może latać samo i basta, musi mieć dorosłego opiekuna. Asysta nie jest oferowana.

WIZZAir zakłada, że dziecko, które ukończyło 14 lat, może latać samodzielnie. Jednak dopiero szesnastolatek może wziąć pod opiekę dziecko, które nie ukończyło 14 lat.

EasyJet ma jednoznaczne wytyczne – dopiero po ukończeniu 16. roku życia nastolatek może podróżować samodzielnie. Jeśli rodzice chcą wysłać w podróż młodsze dziecko, muszą mu wykupić usługę asysty.

Jak widać, każde linie lotnicze mają własne zasady, dlatego, zanim wyślemy nastolatka w podróż, warto zajrzeć do regulaminu konkretnego przewoźnika.

 

Czy nastolatek może jechać sam za granicę?

Teoretycznie może, ale tu już trzeba zachować dużą ostrożność w przygotowywaniu dokumentów i planowaniu podróży.

Po pierwsze odsyłam do akapitu wyżej w celu upewnienia się, czy nastolatek zostanie sam wpuszczony na pokład samolotu.

Po drugie: pozwolenie na zagraniczną podróż od rodziców lub opiekunów prawnych. Niektóre kraje go wymagają, inne nie. Co więcej – mają prawo wymagać go kraje tranzytowe, jeśli wyślemy nastolatka w podróż autobusem lub pociągiem. Wymogi poszczególnych krajów można sprawdzić tutaj.

Po trzecie: nastolatek musi mieć własne dokumenty uprawniające do przekraczania granicy, czyli dowód osobisty lub paszport. Ich minimalna ważność to pół roku w przypadku dowodu i trzy miesiące w przypadku paszportu. Jednak każdy kraj ma własne wymogi na ten temat i to też warto sprawdzić.

 

Reasumując: można wysłać nastolatka samego w podróż wakacyjną, nawet za granicę, ale najlepiej robić to dopiero, gdy nasza pociecha skończy 15 lat.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Książki 4 lipca 2024

W tym świecie śmiać się będzie ciało i dusza. Premiera książki dla dzieci i rodziców „Najlepsiejszy przyjaciel”, psycholog Anny Rejmer

Kiedy opowieści dla dzieci pisane są przez doświadczonego psychologa, wtedy rodzice mogą być pewni, że są one niezaprzeczalnie wartościową pozycją na liście lektur dla maluszka. Tak jest w przypadku terapeutycznych bajek autorstwa Anny Rejmer, zatytułowanych „Najlepsiejszy przyjaciel”.

Wspomniana książka, która swoją premierę miała w czerwcu (nie bez powodu – w końcu czerwiec, zaczynając się Dniem Dziecka, stanowi najbardziej dziecięcy miesiąc w roku!), jest niezwykle potrzebna zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Anna Rejmer, doświadczona psycholog, wychodzi naprzeciw dziecięcym lękom i podaje receptę rodzicom, jak sobie z nimi radzić.

„Najlepsiejszy przyjaciel” już w samym tytule robi ukłon w stronę najmłodszych („najlepsiejszy” to nawiązanie wprost do dziecięcego języka). Dlaczego? W pokonywaniu lęków niezwykle istotne jest wejście w dziecięce buty, wczucie się w ich sytuację. To właśnie Anna Rejmer chciała podkreślić.

Książka ta to trzy magiczne opowieści, które nie tylko bawią, ale także koją. Autorka zabiera nas w podróż po krainie dziecięcych emocji i problemów. Mali bohaterowie mierzą się z wyzwaniami, z którymi rodzice najczęściej zgłaszają się do jej gabinetu ze swoimi pociechami: lękiem przed ciemnością, lękami nocnymi, nieśmiałością i brakiem kontroli nad emocjami. Każdą bajkę uzupełnia psychologiczna wiedza z zakresu danego tematu. Rodzice znajdą tam również garść cennych i porad popartych bogatym doświadczeniem autorki.

Rejmer, w „Najlepsiejszym przyjacielu” podpowiada, jak rozmawiać z dziećmi o emocjach i w jaki sposób radzić sobie z nimi, zwłaszcza, gdy są trudne. Proponuje wiele praktycznych rozwiązań, które pomagają jej małym pacjentom.

Książka pomaga uporać się zarówno dzieciom, jak i rodzicom z dwoma bardzo częstymi trudnościami w wieku przedszkolnym – lękiem przed ciemnością oraz nieśmiałością – przyznaje Joanna Madej, psycholog, która swoją wiedzą dzieli się na profilu @psychologia_domowa. A Roksana Benedykciuk, specjalizująca się w psychologii dzieci i młodzieży (@psycholog_dzieciecy_rb) dodaje: – Autorka pokazuje, że każdy ma swój wyjątkowy talent, który uzupełnia się ze zdolnościami innych osób, aby tworzyć spójną całość.

 

Patronat nad książką „Najlepsiejszy przyjaciel” objęli: MjakMama.pl, wRoliMamy.pl, DzielnicaRodzica.pl, Miasto Dzieci, Portal Parentingowy, Magazyn Świerszczyk.

 

Anna Rejmer, „Najlepsiejszy przyjaciel”, BookEdit 2024.

 

***

Anna Rejmer prowadzi własny gabinet terapeutyczny od 2017 roku. Jest absolwentką studiów magisterskich z psychologii klinicznej oraz specjalistką w dziedzinie psychologii dzieci i młodzieży. Od lat pracuje nad problemami dzieci i rodziców po rozpadzie rodziny, skupiając się na kwestii ograniczania kontaktów dziecka z jednym z rodziców. W ramach społecznej kampanii „Gdzie byłeś, tato?” podniosła świadomość tego problemu. W 2020 roku zdobyła tytuł „Osobowość Roku” w kategorii działalność społeczna i charytatywna, a w 2022 roku nagrodę „Osobowość Roku” w kategorii Nauka (plebiscyty organizowane przez „Polska The Times”. Była zapraszana do telewizji jako ekspert ds. psychologii dzieci i młodzieży. Bazując na najnowszych odkryciach naukowych, oferuje precyzyjną pomoc terapeutyczną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 3 lipca 2024

Open’er, Jarocin, a może Od Nowa? Te festiwale muzyczne są najciekawsze dla Polaków [mapa]

Wakacje kojarzą nam się z muzyką na żywo. Świadczy o tym fakt, że za najciekawsze letnie wydarzenia uznajemy właśnie koncerty i festiwale muzyczne. Blisko połowa z nas uczestniczyła w festiwalu pod chmurką przynajmniej raz w życiu. Oprócz występujących artystów wyjątkowo mocno doceniamy samą atmosferę i organizację takich imprez, jak również możliwość dobrej zabawy i oderwania się od rzeczywistości.

To tylko niektóre wnioski, jakie płyną z nowego badania twórców serwisu Biletyna.pl, zrealizowanego w czerwcu 2024 r. we współpracy z agencją Elephate. Opublikowany raport mówi wiele o doświadczeniach i muzycznych planach Polek i Polaków na tegoroczne lato. Spoglądając na powstałą mapę festiwali, można dowiedzieć się, jakie wydarzenia ankietowani uznają za najbardziej atrakcyjne.

Te wydarzenia uważamy za najciekawsze

Dostępność plenerowych koncertów i festiwali muzycznych w swojej okolicy najwyżej oceniają mieszkańcy Mazowsza i Pomorza. Miano najciekawszej imprezy przypadło jednak Męskiemu Graniu, które odwiedza duże miasta w całym kraju. Podium najbardziej interesujących wydarzeń zdaniem badanych zamknęły Open’er Festival w Gdyni oraz Pol’and’Rock Festival, czyli dawny Przystanek Woodstock. Kolejne pozycje należą do Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz TOP of the TOP Sopot Festivalu, a następne – do Festiwalu Piknik Country & Folk w Mrągowie oraz Orange Warsaw Festivalu i Jarocin Festiwalu.

Choć w czołówce znalazły się najpopularniejsze imprezy, zdaniem większości (55%) lokalne festiwale muzyczne są równie atrakcyjne, a niemal tyle samo osób woli kameralne festiwale (22%) co ogólnopolskie wydarzenia (23%). Masowe imprezy często oznaczają bowiem niższy komfort, dłuższe kolejki czy słabszą widoczność, a także wyższe koszty.

„Podczas gdy ceny wejściówek na największe festiwale z ugruntowanym brandem zdają się szybować bez końca, jeśli chcemy posłuchać równie dobrej muzyki, od alternatywnej po mainstreamową, spotkać artystów nie tylko polskich, ale i zagranicznych, możemy śmiało wybrać któryś z mniejszych festiwali z dobrym line-upem, który nie przeciąży naszego budżetu” – podpowiada dziennikarka Radia 357 Ola Budka.

festiwale muzyczne

Drogie karnety, zła pogoda – co najbardziej nam przeszkadza?

Dla ponad połowy Polek i Polaków kluczową niedogodnością związaną z letnimi festiwalami muzycznymi jest wysoka cena karnetów. W drugiej kolejności narzekamy na konieczność zakupu biletów z dużym wyprzedzeniem (39%) oraz wysoką cenę noclegów w trakcie festiwali (38%). Istotnym problemem dla więcej niż jednej trzeciej (37%) jest również nieprzewidywalna pogoda. W dalszej kolejności wskazujemy irytujące zachowanie innych uczestników (30%) oraz wysoką cenę napojów i jedzenia na terenie festiwali (29%).

Kto jeździ na festiwale muzyczne?

Badanie przeprowadzone na grupie przeszło 1 tys. osób z całego kraju wykazało, że w letnich festiwalach muzycznych najliczniej uczestniczą mężczyźni, osoby z przedziału wiekowego 25-34 lata oraz mieszkańcy dużych miast o powyżej 500 tys. mieszkańców. Ankietowani, którzy nigdy nie brali udziału w żadnym plenerowym festiwalu, wśród przyczyn najczęściej wymieniają brak towarzystwa, niewystarczającą ilość pieniędzy na zakup karnetu, problem z dojazdem na miejsce festiwalu albo trudność z wzięciem urlopu.

„Najbardziej cieszy mnie fakt, że w tych trudnych dla wielu czasach ludzie mają lub odkładają pieniądze na kulturę. Pandemia pokazała, jak bardzo brakowało nam różnej maści wydarzeń i chcieliśmy być z innymi. Rosnąca popularność festiwali wynika zapewne z coraz szerszej oferty i, co mnie cieszy, wciąż rosnącej popularności polskiej muzyki. Nasze artystki i nasi artyści coraz częściej są headlinerami wśród zagranicznych gwiazd” – komentuje dziennikarz Radia TOK FM Kamil Wróblewski.

Publikacja raportu zbiega się z rozpoczęciem akcji Biletyna Festival Tour, która wiąże się z licznymi niespodziankami w miasteczkach festiwalowych na terenie całego kraju.

„Ruszamy w Polskę, aby spotkać się z wami w Poznaniu na Poznań Rock Festivalu (29-30 czerwca), we Wrocławiu podczas WROsound (19-20 lipca), w Iławie na Iława Soundlake Festivalu (27 lipca), w Trójmieście w trakcie Brasswood Fest (2-3 sierpnia) oraz w Kielcach na Od Nowa Festiwalu (15 sierpnia). Będą to doskonałe okazje, aby wymienić się opiniami i doświadczeniami oraz wspólnie pobawić się przy muzyce takich artystów, jak Nosowska, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Myslovitz, ONUKA, Kwiat Jabłoni, L.U.C. czy Kaśka Sochacka” – mówi pomysłodawca akcji Darek Matkowski.

Z pełnymi wynikami badania o najciekawszych festiwalach muzycznych w Polsce można zapoznać się na Biletyna.pl.

festiwale muzyczne

 

Źródło informacji: Biletyna.pl

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close