W szkole 2 września 2022

Czy nauczyciel może zabrać telefon?

Czy nauczyciel może zabrać telefon, jeśli dziecko używa go w szkole wbrew regulaminowi? Niegdyś nauczyciele zabierali wszystko, co uznawali za stosowane i oddawali rodzicom na zebraniach. Nikt nie protestował przeciwko takim zasadom. Dziś ta kwestia wygląda nieco inaczej. 

Po co dziecku telefon w szkole?

Być może niektórzy poczują się zaskoczeni, ale zdarzają się nauczyciele, którzy każą dzieciom robić zdjęcia tablicy np. z zadaną pracą domową. W takim wypadku uczniowie, którzy nie noszą do szkoły telefonów, muszą liczyć na życzliwość kolegów. Jednak to raczej rzadka praktyka. 

Po co uczniowie noszą telefony do szkoły? Raczej nie po to, żeby się nimi chwalić, bo dziś już praktycznie każdy nastolatek ma telefon. To raczej zabezpieczenie kontaktu w drodze do i ze szkoły – rodzice chcą mieć pewność, że ich pociechy są bezpieczne. Często też uczniowie, szczególnie starsi, nie wracają bezpośrednio ze szkoły do domu, chodzą na zajęcia dodatkowe albo do kolegów. Telefonu używają wówczas nie tylko do kontaktu z rodzicami, ale też do gier, muzyki, mediów społecznościowych itp. 

W szkole jako takiej telefon nie jest dziecku potrzebny i powinien być wyciszony lub wyłączony. Szczegółowe zasady dotyczące telefonów komórkowych należących do uczniów powinny być opisane w statucie szkoły. 

 

Uczeń używa telefonu na lekcji. Czy nauczyciel ma prawo go zabrać? 

Telefon stanowi własność ucznia lub jego rodziców. Warto to zapamiętać, bo nie ma żadnego prawa dającego możliwość pozbawienia kogokolwiek jego własności. Można to zrobić tylko w szczególnych przypadkach i tylko na podstawie ustawy. Póki co nasz parlament nie uchwalił ustawy zezwalającej nauczycielom na rekwirowanie telefonów uczniom. 

Jednakże nauczyciele nie są całkowicie pozbawieni możliwości utemperowania niesfornego ucznia. Jeśli taka możliwość została przewidziana w statucie szkoły, nauczyciel może nakazać uczniowi odłożenie telefonu na czas lekcji w widoczne miejsce. Musi być ono tak wybrane, by nie tylko właściciel telefonu, ale i inni uczniowie nie mieli do niego dostępu. 

W skrajnych przypadkach zdarza się, że szkoła zabiera uczniowi telefon do depozytu. To ładniejsza nazwa zarekwirowania, by oddać rodzicom na zebraniu. W takim przypadku jednak szkoła ponosi odpowiedzialność materialną za ów telefon i będzie musiała ponieść koszty ewentualnego uszkodzenia bądź kradzieży. 

 

Rodzice muszą być powiadomieni o zasadach wewnątrzszkolnych dotyczących telefonów komórkowych 

Zazwyczaj takie informacje przekazywane są na pierwszym zebraniu w pierwszej klasie i mało kto o nich pamięta. Jednakże trzeba pamiętać, że szkoła ma obowiązek poinformować, jakie są procedury na wypadek przyłapania dziecka na korzystaniu z telefonu w czasie lekcji lub na przerwie, o ile regulamin szkoły taką możliwość wyklucza. 

Od rodziców oczekuje się akceptacji tych zasad, co jest w pełni uzasadnione, trudno żeby nastolatek dzwonił do mamy lub taty w czasie lekcji. Tym bardziej niewyobrażalne jest, by to rodzice dzwonili do swojej pociechy, kiedy ta właśnie jest w szkole. 

 

Nauczyciel zabrał telefon. Kto i kiedy może go odebrać?

Jak zostało wspomniane wyżej, telefon jest własnością ucznia albo jego rodziców i nie można ich tej własności pozbawić decyzją nauczyciela lub nawet dyrektora szkoły. Jeśli telefon z jakiegokolwiek powodu zostanie zatrzymany, powinien być wydany rodzicowi od razu, gdy zażąda on oddania go. Jeśli uczeń jest pełnoletni, ma prawo w każdej chwili upomnieć się o swoją własność. 

Istnieje furtka, która umożliwia nauczycielom zatrzymanie telefonu niepełnoletnim uczniom, ale tylko wówczas, gdy rodzice lub opiekunowie będą o tym poinformowani i wyrażą na takie działania zgodę.

 

Nauczyciel zabrał telefon na czas lekcji. Czy ma prawo przeglądać jego zawartość?

Absolutnie i w żadnym wypadku nie. Jest to niezgodne z prawem i nauczyciel nie ma prawa zażądać odblokowania telefonu. Jeśli telefon jest pozbawiony blokady, przeglądanie nadal jest prawnie zabronione. 

 

Czy nauczyciel ma prawo zabrać telefon na wycieczce?

Wycieczki szkolne podlegają nieco innym zasadom. Szkoła powinna opracować regulamin wycieczki i jeśli znajdzie się w nim punkt o rekwirowaniu telefonów, to trzeba będzie się temu podporządkować. Niezaakceptowanie regulaminu wyklucza możliwość wzięcia udziału w wycieczce. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 1 września 2022

Pierwsze ruchy dziecka. Kiedy można je wyczuć, czym się charakteryzują?

Na pierwsze ruchy dziecka przyszli rodzice czekają z ogromną niecierpliwością. Nic dziwnego, bo to jeden z najbardziej przyjemnych “dowodów” na to, że w macicy rozwija się życie, a z czasem mogą także wiele powiedzieć o jego kondycji. Od kiedy można wyczuć pierwsze ruchy dziecka i jak je rozpoznać?

Kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się w pierwszej ciąży około 23. lub 24. tygodnia. Nie jest to jednak regułą, ponieważ na fakt ich odczuwania przez przyszłą mamę wpływa wiele czynników. Szczuplejsze kobiety szybciej je wyczują, z powodu niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej, która ruchy może tłumić. Wpływ ma także ilość płynu owodniowego otaczającego malucha, umiejscowienie łożyska, a także fakt, czy płód jest jeden, czy to wieloraczki.   

W kolejnych ciążach pierwsze ruchy dziecka kobiety odczuwają zazwyczaj wcześniej, bo już ok. 18.-22. tygodnia, ale wiele kobiet deklaruje, że zadziało się to jeszcze wcześniej. 

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

Odczucia dotyczącego tego, z czym kojarzą się ruchy maluszka w brzuchu, mogą się u kobiet różnić. Wiele z nich porównuje je do muśnięć skrzydeł motyla, delikatnego pukania, łaskotania, bulgotania, itp. Nie są one od razu oczywiste w rozpoznaniu i często się zdarza, że pierwsze ruchy składane są na karb pracy jelit, lub odwrotnie — praca jelit daje złudne odczucia kojarzące się z ruchem dziecka. Rodzice wyzbywają się wątpliwości, gdy dziecko rośnie i nabiera sił, oraz zajmuje coraz więcej miejsca w macicy. Wtedy ruchy stają się łatwe do wyłapania, a z czasem wręcz powodują dyskomfort i ból, gdy np. dziecko kopnie w pęcherz przyszłej mamy. 

Kiedy przyszłej mamie najłatwiej jest poczuć ruch dziecka?

Na początku najłatwiej jest rozpoznać ruchy w stanie spoczynku. Dzieje się tak dlatego, że w czasie ruchu dziecko jest kołysane przez matkę i odpoczywa, a gdy to z kolei kobieta odpoczywa, ono zwiększa swoją aktywność i ruchy po prostu jest łatwiej wyczuć. Wiele mam zauważa także, że dziecko chętniej porusza się po spożyciu przez nią posiłku. Lekarze polecają układanie się na lewym boku, aby łatwiej poczuć ruchy. Również silne emocje, stres, które odczuwa przyszła mama, mają wpływ na większe pobudzenie malucha. Dziecko można “zachęcić” do aktywności przez dotykanie brzucha i głaskanie go. 

Czy ruchy dziecka zmieniają się wraz z rozwojem ciąży?

Tak. Zazwyczaj dziecko najbardziej aktywne jest między 24. a 28. tygodniem, choć dopiero w zaawansowanej ciąży stają się one dobitnie odczuwalne. Wtedy wcale nie trzeba przykładać dłoni do brzucha, by je poczuć. Pod koniec ciąży dziecko ma tyle siły i tak mało miejsca w macicy, że wraz z jego ruchami porusza się także brzuch ciężarnej. Wtedy on “faluje”, widać dokładnie, gdzie dziecko “wystawia” pupę czy kopie, a potrafi robić to bardzo intensywnienie. Wiele mam żartuje z tego, że ich brzuchy zaczynają żyć własnym życiem.  To, jak często i intensywnie porusza się dziecko zależy również od jego temperamentu. Z upływem ciąży dziecko przestaje tak szaleć, a zaczyna ćwiczyć ruchy, które przydadzą mu się do funkcjonowania poza łonem matki.  

Co robić, gdy kobieta nie czuje ruchów dziecka?

Najczęściej takie sytuacje tylko napędzają stracha przyszłym rodzicom. Przyjmuje się, odczuwanie co najmniej 10 ruchów w ciągu godziny jest normą, ale trzeba pamiętać, że dziecko może spać, stąd chwilowa przerwa w aktywności. Gdy dziecko nie jest aktywne, powinno pomóc zjedzenie posiłku lub położenie się na lewym boku. Jeśli ten stan nie ulega zmianie, należy wybrać się na izbę przyjęć. Wykonanie  USG i KTG jest w tej sytuacji konieczne.  

Źródło zdjęcia: https://unsplash.com/photos/IE8KfewAp-w

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 30 sierpnia 2022

Jaki adapter do pasów dla ciężarnych wybrać?

Kobiety w ciąży mają wiele do przemyślenia, jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo na drodze. Jednym z ważnych czynników bezpieczeństwa jest to, czy należy używać pasów bezpieczeństwa. Chociaż pasy bezpieczeństwa nie są wymagane przez prawo w każdym stanie, większość ekspertów zgadza się, że kobiety w ciąży powinny zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

Kilka powodów dla których warto używać pasów bezpieczeństwa

Istnieje kilka różnych powodów, dla których pasy bezpieczeństwa są tak ważne dla kobiet w ciąży. Po pierwsze, pasy bezpieczeństwa pomagają utrzymać kobietę w ciąży we właściwej pozycji w razie wypadku samochodowego. Jest to ważne, ponieważ może pomóc zapobiec wyrzuceniu kobiety w ciąży z pojazdu lub rzucaniu się po nim.

Innym powodem, dla którego pasy bezpieczeństwa są tak ważne dla kobiet w ciąży jest to, że pomagają one rozłożyć siłę wypadku samochodowego równomiernie na całe ciało. Jest to ważne, ponieważ ciało kobiety w ciąży jest już pod dużym obciążeniem i stresem. Jeśli siła wypadku samochodowego nie jest rozłożona równomiernie, może to spowodować poważne szkody dla ciężarnej kobiety i jej nienarodzonego dziecka.

Wreszcie, pasy bezpieczeństwa pomagają utrzymać brzuch i miednicę kobiety ciężarnej w prawidłowej pozycji. Jest to ważne, ponieważ pozycja brzucha i miednicy może wpływać na pozycję dziecka w łonie matki. Jeśli brzuch i miednica nie są prawidłowo ustawione, może to spowodować, że dziecko urodzi się w nieprawidłowej pozycji.

Adaptery do pasów bezpieczeństwa dla ciężarnych

Istnieje kilka różnych opcji dostępnych, jeśli chodzi o pasy bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Jedną z opcji jest zakup adaptera do pasów bezpieczeństwa, który jest specjalnie zaprojektowany dla kobiet w ciąży. Adaptery te zazwyczaj mocuje się do pasów bezpieczeństwa w taki sam sposób, jak zwykłe pasy bezpieczeństwa.

Adaptery do pasów dla ciężarnych mają dodatkowy element, który przechodzi wokół brzucha. Ten dodatkowy element pomaga utrzymać pas bezpieczeństwa w prawidłowej pozycji i pomaga rozłożyć siłę wypadku samochodowego bardziej równomiernie.

Jak zainstalować adapter pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży?

Istnieje kilka różnych sposobów na zainstalowanie adaptera pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży. Jednym ze sposobów jest przewleczenie pasa bezpieczeństwa przez adapter, a następnie zapięcie go wokół talii kobiety ciężarnej. Innym sposobem jest przewleczenie pasa bezpieczeństwa przez adapter, a następnie zapięcie go w normalny sposób.

Jak wybrać odpowiedni adapter do pasów bezpieczeństwa w samochodzie dla kobiet w ciąży?

Kobiety w ciąży mają kilka rzeczy do rozważenia przy wyborze adaptera do pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Po pierwsze, muszą się upewnić, że adapter pozwoli im wyregulować pas bezpieczeństwa tak, aby był dla nich wygodny. Po drugie, należy upewnić się, że adapter nie będzie powodował ocierania się pasa bezpieczeństwa o brzuch.

Niektóre adaptery do pasów bezpieczeństwa w samochodzie posiadają wbudowaną poduszkę ciążową. Adaptery te mają za zadanie podtrzymywać brzuch i zapobiegać ocieraniu się pasów bezpieczeństwa o brzuch. Jednak nie wszystkie adaptery mają wbudowaną poduszkę ciążową. Jeśli adapter nie posiada wbudowanej poduszki ciążowej, kobiety w ciąży mogą rozważyć zakup takiej poduszki osobno.

Kobiety w ciąży powinny również upewnić się, że wybrany przez nie adapter do samochodowych pasów bezpieczeństwa nie będzie powodował ocierania się pasów o ich brzuch.

Niektóre adaptery są przeznaczone do użycia z pasem bezpieczeństwa, który przechodzi nad brzuchem, podczas gdy inne są przeznaczone do użycia z pasem bezpieczeństwa, który przechodzi pod brzuchem. Kobiety w ciąży powinny wybrać taki adapter, który nie będzie powodował ocierania się pasa bezpieczeństwa o ich brzuch.

Wybierając adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży, ważne jest, aby dokładnie przeczytać instrukcję. Kobiety w ciąży powinny dokładnie przestrzegać instrukcji, aby upewnić się, że używają adaptera prawidłowo. Ponadto, kobiety w ciąży powinny upewnić się, że używają adaptera w bezpieczny sposób. Kobiety w ciąży nigdy nie powinny używać adaptera, który nie jest przeznaczony do użytku z pasem bezpieczeństwa.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close