Dom 20 listopada 2020

Czy trzeba składać trampolinę na zimę? Przekonam Cię, że tak

Czy trzeba składać trampolinę na zimę to pytanie, które zadają sobie wszyscy świeżo upieczeni właściciele trampolin ogrodowych. Rozkładanie trampoliny nie należy do przyjemności i chętnie byśmy tego uniknęli, jednak pozostawiona zimą w ogrodzie wiosną może nie nadawać się do użytku. 

 

Kiedy można nie składać trampoliny ogrodowej 

Jest tylko jeden przypadek, który zwalnia od składania trampoliny. To posiadanie na tyle dużego i pustego pomieszczenia, że da się do niego wstawić rozłożoną. Wbrew pozorom rozłożona trampolina nie jest tak ciężka, żeby dwie średnio sprawne osoby nie dały rady jej przenieść.

W praktyce trudno mi wyobrazić sobie takowe.  Być może nada się nieużywany warsztat, obora, albo stodoła.

 

Czy trzeba składać trampolinę ogrodową, gdy tylko skończą się wakacje?

Nie, to zdecydowanie za wcześnie. Wrzesień, październik, a ostatnio także listopad, potrafią być na tyle ciepłe, by dzieciaki chciały poskakać. Taka zabawa rozgrzewa i nawet jeśli pogoda teoretycznie nie sprzyja, wystarczy, gdy jest sucho. Ja pozwalam skakać (oczywiście bez butów, co niektórych może szokować) nawet przy 10°C. 

 

Kiedy złożyć trampolinę ogrodową?

Warto śledzić prognozy pogody. Co prawda one nie zawsze się sprawdzają, ale mogą być pewną wskazówką. Jeśli meteorolodzy przewidują deszcze i przymrozki, trzeba zdążyć przed nimi. Mróz i wilgoć to nie jest dobre zestawienie w przypadku trampoliny. Z tego też powodu najlepiej jest składać ją, gdy jest sucha. Co prawda trampolina to w większości tworzywo sztuczne i metal, ale miękkie zabezpieczenia to gąbka i nie powinna być nasiąknięta wodą przy składaniu. Jeśli nie ma innej możliwości, nasiąknięte elementy trzeba wysuszyć w domu. Nawet jeśli mrozy się nie pojawiły, przechowywanie mokrej gąbki do wiosny raczej nie wpłynie na nią korzystnie. 

My co roku składamy trampolinę w połowie listopada i to wydaje się całkiem dobrym rozwiązaniem. 

 

A może przykryć trampolinę plandeką i zostawić na zimę w ogrodzie?

Nie przekonuje mnie to rozwiązanie. Po pierwsze rurki i siatkę i tak trzeba zdemontować, bo nie damy rady ich osłonić, a to już połowa roboty. Po drugie – nakryta plandeką trampolina co prawda pozostanie sucha, ale w zamian fundujemy jej obciążenie w postaci zalegającego śniegu. Naciągnięty przez wiele tygodni batut może stracić elastyczność. 

Robienie założenia, że „w ostatnich latach śniegu nie było, to i w tym roku nie będzie” nie jest dobrym pomysłem. Trudno w listopadzie przewidzieć, czy w styczniu spadnie śnieg, czy nie. A składanie trampoliny nawet przy niedużym mrozie nie będzie przyjemne. 

 

A dlaczego nie można po prostu zostawić trampoliny na zimę w ogrodzie?

Można, owszem. Tylko trzeba liczyć się z tym, że na wiosnę trzeba będzie ją wyrzucić. Nawet jeśli śnieg zrobi nam uprzejmość i nie spadnie, to zimowa wilgoć niesie duże ryzyko rdzewienia teoretycznie nierdzewnych elementów. Zamarznięta siatka i batut też mogą stracić swoje właściwości. Nie polecam, chociaż wiem, że korci. 

 

No dobrze, a czy nie da się tego jakoś uprościć?

Powiem Wam, jak my to robimy. Faktycznie nie rozkładamy całkowicie trampoliny na elementy pierwsze, ale też nie zostawiamy na zewnątrz niczego poza stelażem. 

Siatka i batut są zdejmowane razem, nie odwiązujemy ich. Odpinamy tylko siatkę od rurek. Sprężyny zdejmujemy i pakujemy osobno. Zdejmujemy też górną część bocznych rurek razem z ich miękkim zabezpieczeniem. Natomiast nie rozkręcamy dolnej części stelaża. On sobie stoi całą zimę, tyle że wszystkie otwory ma zaklejone specjalną nieprzemakalną taśmą. To bardzo ważne, bo jeśli przez otwory dostałaby się do stelaża woda, a potem sobie tam zamarzła, to trampolina byłaby do wyrzucenia. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Targi 20 listopada 2020

Targi Mamaville po raz drugi w wersji Online!

Koronawirus nie odpuszcza, a zakupy robić trzeba! No, może nie trzeba, ale jak się chce, to można. Wystawcy, którzy każdej jesieni gościli na Targach Mamaville, tym razem mają specjalne oferty dla tych, którzy odwiedzą Targi Mamaville Online Black Weekend. 

Mamaville Online Black Weekend – o co w tym chodzi?

Gdyby nie pandemia, targi odbyłyby się tradycyjnie jak co roku, w kilku miastach Polski. Niestety, mamy, co mamy i musimy sobie radzić inaczej. Dlatego Mamaville organizuje kilkudniowe Targi Mamaville Online Black Weekend. 

 

To już nie tylko Czarny Piątek, ale aż cztery dni niskich cen i okazji, bo Mamaville Online Black Weekend potrwają od 25 do 29 listopada. To prawdziwy festiwal upustów, rabatów, wyprzedaży i promocji, czyli tego, co łowcy okazji kochają najbardziej. 

Ponad 100 wystawców przygotuje specjalną ofertę. Będzie w czym wybierać przy kompletowaniu i uzupełnianiu wyprawki dla dziecka oraz strojów i akcesoriów dla mamy. Nie zabraknie też akcesoriów i zabawek dla dzieci. 

 

Targi Mamaville Online  Black Weekend – na czym polegają?

Targi Mamaville Online Black Weekend to nie tylko ceny w sklepach wystawców obniżone stosownie do okazji. Przez cztery dni będzie można gościć u producentów odzieży i akcesoriów, poznawać ich od niejako prywatnej strony. 

 

Technicznie impreza odbędzie się w mediach społecznościowych. Poniżej rozkład jazdy:

 

– w relacjach na Instagramie na profilu @mamavillepl (instastories)

– w relacjach FB (trzeba polubić funpage Mamaville).

– w wydarzeniu na FB:  www.facebook.com/events/536433720458410 

– na stronie: https://targi.mamaville.pl/targi-online/ 

– na wallu FB codziennie o 20:30 odbywać się będą wykłady live.

 

Mamaville Online – korzyści dla kupujących 

Zakupy z rabatami bez wychodzenia z domu – to podstawowa korzyść dla tych, którzy zdecydują się odwiedzić Targi Mamaville Online Black Weekend. Dla rodziców małych dzieci to na pewno duże ułatwienie. 

 

Możliwość robienia zakupów w dowolnych godzinach – koniec z ograniczeniami, jakie nakładają na kupujących stacjonarne targi. 

 

Możliwość wzięcia udziału w wykładach online.  Wykłady będą otwarte i liczba miejsc nie będzie ograniczona. To duża zmiana w stosunku do warsztatów stacjonarnych, na które trzeba było się rejestrować z wyprzedzeniem i nie dla wszystkich wystarczało miejsc. 

 

Tegoroczna „sieciowa” edycja jesiennych Targów Mamaville to nie tylko wyjście naprzeciw potrzebom klientów, ale też okazja, by wesprzeć polskie marki, szczególnie w tym trudnym czasie. Tym chętniej Blog W Roli Mamy po raz kolejny obejmuje inicjatywę Targów Mamaville patronatem medialnym. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 19 listopada 2020

Siódmy miesiąc ciąży. Co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka i mamy?

Siódmy miesiąc trwa od 28. tygodnia do 31. tygodnia ciąży i rozpoczyna III trymestr. To  czas, kiedy przyszłe mamy już nie tylko zaczynają myśleć o wyprawce, ale często ją kompletują. Mimo że maluch jest coraz bardziej przygotowany do życia poza łonem matki, przedwczesny poród nadal jest dla niego dużym zagrożeniem.

Siódmy  miesiąc ciąży – co się dzieje tydzień po tygodniu u dziecka?

Dzieciątko stale rośnie oraz trenuje nowe umiejętności, które przydadzą mu się za około dwa miesiące, gdy przyjdzie czas na opuszczenie bezpiecznej macicy. 

  1. tydzień ciąży

W tym czasie maluch osiąga już całkiem pokaźne gabaryty. Waży ok. 1 kg, mierzy ok. 25 cm, a jego organy wewnętrzne są rozwinięte, choć na nieco innych etapach — najwięcej do zrobienia mają płuca, oczy i mózg. A w mózgu rozpoczyna się prawdziwa rewolucja i pojawiają pierwsze fałdowania. Dziecko wykonuje coraz bardziej skoordynowane ruchy, lepiej odbiera bodźce dochodzące z zewnątrz. Ilość płynu owodniowego chroniącego dziecko się zwiększa do ok. 800 ml. 

  1. tydzień ciąży

Dziecko ma już uregulowany cykl snu i aktywności, który najczęściej jest odwrotny od cyklu snu i aktywności przyszłej mamy. Maluch otwiera oczy, dzięki czemu rejestruje światło i jego brak. Przeprowadzone przez naukowców badania pozwalają wysnuć tezę, że dziecko w łonie matki ma już marzenia senne — nie widzi jednak obrazów takich jak my, ale przetwarza zebrane w ciągu dnia doświadczenia i emocje. 

  1. tydzień 

Maluch „łapie” więcej tkanki tłuszczowej, której wciąż jest niewiele, osiągając wagę ponad 1 kg i długość ok. 26 cm długości. Mniej więcej w tym czasie zanika meszek płodowy (lanugo), którego pozostałości rodzice zauważą na ramionach i plecach noworodka.

  1. tydzień  

Dziecko w tym czasie opanowało już umiejętność mrugania powiekami. Tempo jego wzrostu jest imponujące. W tym tygodniu osiąga ok. 28 cm długości i waży prawie 1,5 kg. Maluch połyka płyn owodniowy i ćwiczy ruchy klatki piersiowej, podczas gdy jego płuca wypełnione są płynem. Dzięki temu przyspiesza ich rozwój i przygotowuje na podjęcie nieustającej pracy po narodzinach. 

Siódmy miesiąc ciąży — o czym przyszła mama powinna wiedzieć?

Zazwyczaj na 30. tydzień ciąży przypada kolejna wizyta w gabinecie ginekologicznym, na której lekarz zleci ciężarnej wykonanie potrzebnych badań. O nich możesz przeczytać tutaj: Badania w ciąży – kalendarz badań

Kobiety w tym czasie odczuwają tzw. syndrom wicia gniazda, czyli silną potrzebę zorganizowania dziecku kącika lub pokoju, kompletowania wyprawki. Wiele z nich spędza wolne chwile na przeglądaniu ofert sklepów stacjonarnych i internetowych, planując lub finalizując zakupy, albo czuwając nad remontem.

Brzuch przyszłej mamy jest już naprawdę pokaźny, ponieważ dziecko dynamicznie zwiększa masę oraz wzrasta ilość płynu owodniowego w macicy. To powoduje, że ciężarne często skarżą się na dokuczliwe bóle kręgosłupa. Z kolei ucisk macicy na organy wewnętrzne przyczynia się do zgagi, kłopotów z trawieniem i zaparć. Zanim jednak przyszła mama zdecyduje się na sięgnięcie po środki apteczne, powinna skonsultować to z lekarzem. Najczęściej lekkostrawna dieta i herbatki ziołowe, dozwolone w trakcie ciąży, w odczuwalny sposób łagodzą dolegliwości. 

W siódmym miesiącu ciąży może pojawić się także bezsenność i płytki sen, które utrudniają ciężarnej potrzebny wypoczynek. 

To jest już dobry czas, by wstępnie pomyśleć o porodzie, zgromadzić wiedzę i skonfrontować oczekiwania z możliwościami placówki, w której przyszła mama planuje urodzić.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close