Dom 21 października 2021

Czy dokarmiać jeże i w jaki sposób pomóc im przetrwać zimę?

Czy i czym dokarmiać jeże, oraz jak zbudować dla nich domek, to częste pytania, które padają, gdy w ogrodzie lub po prostu w okolicy domu pojawia się mały kolczasty gość.

Mieszkając tuż przy lesie bardzo często spotykam jeże wędrujące po osiedlu. Podejrzewam, że w okolicy musi być ich niemało, więc zastanawiałam się ostatnio, w jaki sposób można wesprzeć ich obecność. To bardzo pożyteczne stworzenia, które świetnie radzą sobie z pędrakami pożerającymi plony w ogródku. 

Jeżeli więc w Waszych ogrodach lub przy domach pojawi się kolczasty gość, możecie spróbować zatroszczyć się o jego komfort szczególnie jesienią, zanim zapadnie w zimowy sen.  

Czy i czym dokarmiać jeże, by im nie zaszkodzić?

Jeże przepadają za gotowanymi jajkami, mięsem kurcząt, indyków czy kawałkami wołowiny. Można je poczęstować larwami drewnojadów, świerszczami, lub płatkami owsianymi. Nie pogardzą również karmą dla kotów. Co więcej, jest nawet specjalna karma dla jeży, którą można im podawać, by niczego im nie brakowało. Ale należy także wiedzieć, że jeże łatwo jest przekarmić i utuczyć, co im szkodzi. Dlatego specjaliści zalecają odmierzanie na wadze kuchennej ilości karmy odpowiedniej do masy ciała jeżyka (dokładną rozpiskę, ile czego można podać znajdziecie na rewelacyjnej stronie jerzydlajezy.pl) Specjaliści podkreślają, że najlepiej jeży odwiedzających ogrody nie dokarmiać wcale, a już na pewno nie jesienią, bo to może wydłużyć ich aktywność, a powinny zapaść w zimowy sen. Warto natomiast wystawiać miseczkę z codziennie zmienianą wodą. Z kolei dziko żyjące jeże można dokarmiać jedynie w okresie ich największego zapotrzebowania na pożywienie (tuż po przebudzeniu), lub w przypadku jego braku.

czym dokarmiać jeże

Fot. Pixabay/czym dokarmiać jeże 

Jak zbudować domek dla jeża?

Jeżeli chcielibyście zachęcić jeża do pozostania w okolicy Waszego domostwa, by w ciepłe miesiące rozprawiał się dokuczliwymi owadami czy ślimakami, nie zagrabiajcie liści spod drzew lub zróbcie z nich w jednym miejscu kopczyk. Możecie też zbudować dla niego domek. Wymiary takiego schronienia muszą mieć minimum 35 cm wysokości i około 50 cm długości i szerokości. Nie zapomnijcie, że wewnątrz powinna znaleźć się jakaś miękka wyściółka, która będzie izolowała zwierzaka przed zimnem ziemi. Może to być na przykład słoma, sucha trawa i mech, suche liście. Możecie stworzyć domek samodzielnie ze starej drewnianej skrzynki, w której trzeba wyciąć wejście dla malucha — ale nie za duże, by nie dostał się do środka jakiś drapieżnik. Można przygotować drewniany „przedsionek”, który dodatkowo ochroni przed zimnym wiatrem. Dla uzyskania najprostszego lokum dla jeża wystarczy przeciąć na pół wiklinowy kosz lub wazon, i umieścić go na ziemi. Taki kosz warto dodatkowo okryć gałązkami czy suchą trawą, by jeżykowi było cieplej. A jeśli taki jeż wprowadzi się blisko naszego domostwa, pamiętajcie o jednej, ale bardzo ważnej rzeczy. 

Jeże są pod częściową ochroną, a więc nie próbujcie ich zanosić do domu czy oswajać. Po prostu, jeśli macie chęć lub potrzebę im pomóc, pomagajcie, ale bez nadmiernej ingerencji.

 

czym dokarmiać jeże

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Książki 18 października 2021

Niedźwiedzi świat Olmisi – Bożena Bobrzyk-Stokłosa – patronat medialny

Niedźwiedzie z jednej strony sieją postrach wśród ludzi i innych leśnych zwierząt, z drugiej zaś, są niezwykle uroczymi istotami, wzbudzającymi bardzo pozytywne emocje. I tak sobie myślę, że dzieje się tak za sprawą ich postury, no bo skoro są duże, to mogą być groźne i niebezpieczne – to zrozumiała obawa. Niemniej fakt, iż mają sporo ciała i futerka, sprawia, że wyglądają sympatycznie i chce się do nich przytulać. Poznajcie Niedźwiedzi świat Olmisi.

W literaturze dziecięcej, jak i filmach animowanych są bardzo popularnymi postaciami, które najczęściej (o ile nie zawsze) odgrywają pozytywne role. Są ciepłe, troskliwe, przyjaźnie nastawione do świata i nierzadko, wbrew swojemu gabarytowi, bardzo delikatne oraz wrażliwe. Tak też jest w przypadku książki „Niedźwiedzi świat Olmisi”, która stanowi jedną z dwóch pierwszych części nowego cyklu wydawnictwa Skrzat, „Educzytajki”.

Pełna recenzja poniżej

Niedźwiedzi świat Olmisi – Bożena Bobrzyk-Stokłosa

 

Autor: Bożena Bobrzyk-Stokłosa
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: twarda
Liczba stron: 74

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 17 października 2021

Obrazki – kreatywna gra dla spostrzegawczych

Kreatywna gra Obrazki to jedna z wielu jesiennych nowości wydawnictwa Rebeli przyznam, że początkowo nie wzbudzała we mnie takich uczuć, jak teraz, po kilku dobrych rozgrywkach.

Lubicie zgadywanki, gry w skojarzenia, czy kalambury? Jeśli tak, ta gra będzie dla Was idealna. W grę można grać od 3 do 5 osób, a sugerowany wiek to 8 lat i w górę. Rozgrywka zajmuje około 30 minut. Wiele zależy od Waszej wyobraźni i kreatywności. 

Obrazki to gra, która Was zaskoczy już od momentu otwierania pudełka. Czy widzieliście w jakiejś innej grze, aby elementami były kamienie, sznurówki, czy zwykłe drewniane klocki? To moja pierwsza planszówka z tak odlotową zawartością. Zatem, co jeszcze znajdziecie w pudełku?

W pudełku znajduje się:

  • po 4 owalne żetony liczb i liter
  • 4 znaczniki orientacji
  • 91 dwustronnych kart ze zdjęciami
  • notes z arkuszami punktacji
  • materiałowy woreczek 
  • 48 żetonów współrzędnych
  • instrukcja
  • oraz 5 zestawów
    • 1 zestaw: 24 kolorowe kostki i ramka na obrazek
    • 2 zestaw: 6 różnych drewnianych klocków
    • 3 zestaw: krótka i długa sznurówka
    • 4 zestaw: 19 kart z symbolami
    • 5 zestaw: 4 patyki i 4 kamienie
Fot. Obrazki

Fot. Obrazki

Obrazki, a  przygotowanie

Na początek kilka słów instrukcji. To chyba najkrótsza instrukcja z jaką miałam do czynienia i choć jest krótka, zawiera czystą esencję rozgrywki wraz z wyjaśnieniami, więc nie powinniście mieć problemu ze zrozumieniem zasad. Ogromnym plusem jest czas potrzebny na rozłożenie gry, zajmie Wam dosłownie parę minut.

Przed przystąpieniem do rozgrywki należy dobrze przetasować karty ze zdjęciami i wybrać z nich 16 sztuk, które należy ułożyć w 4 rzędy i 4 kolumny. Następnie za pomocą żetonów liter oznacza się wiersze, a kolumny za pomocą żetonów liczb. Żetony współrzędnych należy umieścić w woreczku i dobrze je pomieszać. 

Fot. Obrazki

Fot. Obrazki

Następnie gracze losowo biorą po jednym zestawie materiałów, a pozostałe kładziemy po prawej stronie najstarszego gracza. Do rozpoczęcia rozgrywki będziecie potrzebować jeszcze arkusza punktacji i np. ołówka. 

Obrazki – jak grać?

Każda runda składa się z pięciu faz.  (1) Każdy z graczy losuje z woreczka 1 żeton współrzędnych i pod żadnym pozorem nie pokazuje innym. Wybrany żeton wskazuje zdjęcie, które będziemy musieli odtworzyć za pomocą różnych materiałów. (2) Gracze jednocześnie odtwarzają swój obrazek za pomocą wylosowanego zestawu. Nie trzeba wykorzystać wszystkich elementów danego zestawu. Jednak są dwa wyjątki. Należy wykorzystać od 2 do 5 kart symboli oraz 9 kolorowych kostek.

(3)Następnie, gdy wszyscy ułożą swoje zestawy, w arkuszu punktacji zapisujemy współrzędne zdjęć, które według nas odwzorowali pozostali gracze. (4) W kolejnym kroku sprawdzamy kto miał rację. Przed odkryciem swojego żetonu, pozostali gracze wyjawiają swoje przypuszczenia. Każdy kto poprawnie odgadnie, otrzymuje 1 punkt, a ten którego obrazek został rozszyfrowany, dostaje tyle punktów, ilu graczy dobrze odgadło. 

W ostatniej (5) fazie należy przygotować się do kolejnej rundy. Zestawy są przesuwane do następnego gracza. Zdjęcia pozostają te same. Może zdarzyć się, że ponownie wylosuje się te same współrzędne, jednak tym razem gracz będzie miał do dyspozycji inne materiały.

Fot. Obrazki

Fot. Obrazki

Gra kończy się po 5 rundach. W czasie całej rozgrywki każdy z graczy będzie miał szansę zaprezentować zdjęcie za pomocą każdego z zestawów. Po podliczeniu punktów, wygrywa osoba z największą ich liczbą. 

Nasze wrażenia

Czy pierwsze wrażenie jest ważne? I tak i nie. Jednak jeśli gra jest wykonana estetycznie, wszystko spina się w jedną całość, to chętniej zdecyduję się na rozgrywkę. 

Gra Obrazki to fenomen, gdzie dynamika rozgrywki połączona jest z jakże prostymi i przejrzystymi zasadami. Dlatego uważam, że siedmiolatki już odnajdą się w tej zabawie. Przy każdej rozgrywce jestem coraz bardziej zaskoczona jak dzieci, młodsze i starsze radzą sobie z zadaniami. Ich wyobraźnia nie ma granic i choć czasem jęczą, że nie wiedzą, że nie potrafią, to koniec końców efekt ich pracy potrafi powalić na kolana. Świetna nauka odtwarzania i jednocześnie kodowania. 

Na szczególną uwagę zasługują karty ze zdjęciami. Mamy ich aż 91, co daje nam prawie dwieście pięknych ujęć otaczającego nas świata. Ten kto je dobierał, wykonał nieźle zadanie, bo zdjęcia przedstawiają bliską nam geograficznie naturę, czy budowle. Znajdziemy tam rodzime ptaki, motyle, czy uliczki miast znanych z pocztówek, czy wakacji. To sprawia, że tematyka jest nam i dzieciom bliska, a przez to nieco łatwiej odwzorować ją za pomocą dostępnych materiałów. Tak wysoka liczba kart świadczy o dużej grywalności gry. 

Gra Obrazki pobudza myślenie kreatywne, wyobraźnię i spostrzegawczość. Uczy kodowania za pomocą oryginalnych materiałów jak kamienie, czy drewniane kosteczki. 

Im większa liczba graczy, tym więcej śmiechu. Mimo wszystko dobrze się gra w trójkę i czwórkę. Gra jest dobrze zbalansowana i to się liczy. Dla chętnych można spróbować dostosować zasady dla dwóch graczy, choć nie ma już takiej dynamiki i rywalizacji. 

Dla kogo gra Obrazki? Dla wszystkich, którzy lubią świetną zabawę, pełną humoru i zaciętej rywalizacji. Uwielbiają rozpalać wyobraźnię do granic możliwości, a zagadki nigdy nie są za trudne, lecz są prawdziwym wyzwaniem. 

Tytuł: Obrazki 
Autor: Danieli i Christiana Stöhr
Liczba graczy: 3-5
Wiek: od 8 lat
Czas gry: 30 min
Wydawca: Rebel.pl

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Rebel.pl

Zdjęcia: A. Jelinek

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/2221/obrazki

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
2 lat temu

Mialem okazję zagrać u znajomych. Fajna, lekka i przyjemna zabawa ?

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close