Kultura 16 maja 2024

„Czytajcie! Czytanie daje wolność!” Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024

Dlaczego każdy regularnie czytający rodzic to fundament przyszłości dziecka? Jak rodzinne czytanie buduje poczucie wolności i sprawczości? W jaki sposób wzmacnia autentyczne partnerstwo i buduje głęboką relację mężczyzna-dziecko? I dlaczego to takie ważne, by tata, wujek czy opiekun też czytał? Na te pytania odpowiada kampania #TataTeżCzyta2024 Fundacji Powszechnego Czytania i wydawnictwa Tatarak.

Głównym celem kampanii jest zachęcenie mężczyzn, a w szczególności ojców i opiekunów do czytania dzieciom. Kampanii towarzyszy darmowa publikacja – poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024”, a jej ambasadorami zostali m.in. Łukasz Dominiak „Who’s Your Daddy”, Łukasz „Juras” Jurkowski, Kamil Nowak „Blog Ojciec”, Marcin Perfuński „Supertata.tv”, Wiesław Nowobilski, Katarzyna Zielińska, Anna Czartoryska-Niemczycka, Magda Kordaszewska „Zabawkowicz” i Joanna Flis. Akcję wsparli również Anna i Robert Lewandowscy.

Badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej pokazują, że panowie sięgają po lekturę zdecydowanie rzadziej niż kobiety (odpowiednio 36% i 50%). Podobnie rozkłada się stosunek emocjonalny do tej czynności – 53% kobiet lubi czytać, w przypadku mężczyzn zaś odsetek ten wynosi 36%. Różnice między postawami czytelniczymi kobiet i mężczyzn nie zależą tylko od poziomu wykształcenia czy czasu poświęconego na jego zdobywanie.

„Kluczowe znaczenie mają też różne modele socjalizacji do czytania w środowisku rodzinnym. Ukształtowane w dzieciństwie i wczesnej młodości postawy w tej dziedzinie rzutują na zachowania późniejsze. Brak męskiego czytającego wzorca to jedna z przyczyn porzucania czytelniczych nawyków przez chłopców” – podkreśla dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Aktywne zaangażowanie mężczyzn w socjalizację czytelniczą w środowisku rodzinnym sprzyja wyrobieniu i utrwaleniu czytelniczych postaw.

Hasło „#TataTeżCzyta …bo czytanie daje wolność” zwraca uwagę na czytanie jako skrzydła rozwoju. Badania z różnych dziedzin łącznie pokazują, że czytanie książek od małego buduje na poziomie indywidualnym nasze zdrowie psychofizyczne i sukces życiowy, co przekłada się, na poziomie społecznym, na sukces naukowo-gospodarczy i kapitał społeczny zbiorowości.

„Wolność w tym haśle rozumiemy jako zbudowane dzięki czytaniu samoświadomość i kompetencje, które umożliwiają dziecku stawanie się kim chce – daje mu prawdziwą wolność wyboru drogi życiowej i ścieżki zawodowej. Chcemy, by każde dziecko w Polsce miało taką szansę – rodzinne czytanie temu służy” – podkreśla Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

Bezpłatny poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024”, to kompendium wiedzy o tym, dlaczego warto czytać dzieciom, co daje czytanie dziecku na poszczególnych etapach rozwoju i jak to robić. Poradnik w wersji online dostępny jest na stronie www.tatatezczyta.pl.

Organizatorzy zaprosili do współpracy czołowych polskich dystrybutorów i wydawców. Dzięki ich wsparciu poradnik „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024” w nakładzie ponad 50 tys. egzemplarzy trafi bezpłatnie do wybranych księgarń, bibliotek, przedszkoli i szkół na terenie całej Polski, a rodzice mogą czerpać inspiracje z książek polecanych przez wydawców. Na stronie TataTeżCzyta.pl zamieszczone zostały m.in. scenariusze zajęć dla dzieci do pobrania i wykorzystania.

Kampanii #TataTeżCzyta towarzyszy spot z udziałem ambasadorów akcji, kampania telewizyjna, outdoorowa, spot reklamowy w radiu, kampania w social mediach oraz influencer marketing.

Kampania potrwa do 23 czerwca. Formuła akcji jest całkowicie otwarta. Każdy może się włączyć. Organizatorzy zapraszają do udziału, a także pobierania i wykorzystywania materiałów dostępnych na stronie TataTeżCzyta.pl.

kampania TataTeżCzyta

KONTAKT:

Aleksandra Strzelecka

Fundacja Powszechnego Czytania

e-mail: aleksandra.strzelecka@fpc.org.pl

784063019

 

 

Źródło informacji: Fundacja Powszechnego Czytania

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 15 maja 2024

Żywiec Zdrój pięciokrotnie zwiększy ilość odnawianych przez siebie zasobów wody

Wraz z ogłoszeniem nowego projektu odtwarzania mokradeł „Kropla do kropli”, Żywiec Zdrój zobowiązuje się pięciokrotnie zwiększyć ilość dotychczas odnawianych dzięki działaniom „Po stronie natury” zasobów wodnych. Firma dąży w ten sposób do zwiększenia w 2030 roku dostępności wody [1] dla lokalnych społeczności w miejscach prowadzenia działalności [2] aż 2,5-krotnie.

Od wielu lat Żywiec Zdrój podejmuje strategiczne działania w zakresie zasobów wodnych. Projekty firmy skupione są wokół trzech obszarów: ochrona zasobów wodnych, dążenie do zamkniętego obiegu wody w zakładach producenta oraz zapewnienie dostępu do wody dla lokalnych społeczności w miejscach, w których Żywiec Zdrój prowadzi działalność. Wszystkie działania stanowią odpowiedź na realną potrzebę społeczną. Z uwagi na postępujące zmiany klimatyczne, które w widoczny sposób wpływają na stan zasobów wodnych, spółka zdecydowała o rozpoczęciu nowego projektu „Kropla do kropli”, który wpisuje się w wieloletni program „Po stronie natury”.

Zasoby wody w Polsce maleją

Polska jest czwartym od końca krajem europejskim pod względem ilości wody przypadającej na jednego mieszkańca. Do takiego stanu rzeczy przyczyniły się między innymi zmiany klimatyczne, które mają ogromny wpływ na zasoby wody słodkiej w Europie.

„Tak krytyczne dla Polski wyniki skłoniły nas do intensyfikacji działań i przeznaczenia kolejnych środków na zwiększenie dostępu do wody mieszkańcom regionów, w których prowadzimy działalność. Celem naszego nowego zobowiązania jest odtworzenie zasobów wodnych na terenach naszych zlewni, czyli obszarów, z których wody spływają np. do rzek czy jezior. Zobowiązanie to łączy dotychczasowe działania z zupełnie nowym projektem >>Kropla do kropli<< realizowanym z Centrum Ochrony Mokradeł. Nasz plan jest niezwykle ambitny. Już za sześć lat, dzięki prowadzonym inicjatywom, chcemy zwiększyć 2,5-krotnie ilość wody dostępnej bez szkody dla środowiska dla mieszkańców lokalnej społeczności. To ogromne wyzwanie, którego chcemy się podjąć za wszelką cenę, gdyż na szali jest jakość życia przyszłych pokoleń. A woda nie poczeka” – mówi Marek Sumiła, prezes zarządu Żywiec – Zdrój S.A.

Program „Po stronie natury” skupia w obszarze ochrony zasobów wodnych trzy inicjatywy: 8 milionów drzew posadzonych przez Żywiec Zdrój; „Kwietne Łąki” – trwającą od 12 lat inicjatywę polegającą na ochronie łąk wysokogórskich i spowalnianiu odpływu wody oraz zwiększaniu jej infiltracji na terenie 64 ha; „Kropla do Kropli” – projekt odnowy mokradeł.

„Kropla do kropli”

To projekt odtwarzania mokradeł, który został zainicjowany na początku lutego 2024 roku. Żywiec Zdrój rozpocznie ponowne uwadnianie osuszonych torfowisk na terenie gminy Mirosławiec w województwie zachodniopomorskim. Projekt realizowany będzie wspólnie z Centrum Ochrony Mokradeł pod nadzorem naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Według danych aż 85% torfowisk [3], które dawniej stanowiły naturalny krajobraz Polski, dziś wymaga odtworzenia. Celem projektu „Kropla do Kropli” będzie więc przywrócenie naturalnych funkcji wytypowanym do projektu terenom w woj. zachodniopomorskim. Są nimi zdolność do gromadzenia zasobów wodnych, ograniczenie emisji, a docelowo trwałe pochłanianie dwutlenku węgla oraz zachowanie bioróżnorodności. Mokradła to dom dla wielu rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Ostateczny zakres działań będzie realizowany na podstawie studium wykonalności, za którego przygotowanie będą odpowiedzialni eksperci z Centrum Ochrony Mokradeł.

„Torfowiska są naturalnymi rezerwuarami wody, stanowiącymi rodzaj gąbki nasyconej wodą pod powierzchnią ziemi. Mimo ogromnego znaczenia dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa, ponad połowa europejskich torfowisk została zniszczona lub przekształcona, a tylko nieliczne zachowały swoje ekologiczne walory. Warunki beztlenowe charakterystyczne dla podmokłych terenów torfowisk spowalniają proces rozkładu materii organicznej, umożliwiając zgromadzenie i przechowywanie węgla pochodzenia roślinnego w postaci torfu. Dlatego zdrowe torfowiska mają kluczowe znaczenie zarówno dla zachowania różnorodności biologicznej w Europie, jak i dla realizacji celów Unii Europejskiej dotyczących łagodzenia skutków zmian klimatycznych, wynikających z globalnego ocieplenia. Pomimo zajmowania zaledwie 3% powierzchni Ziemi, torfowiska przechowują globalnie prawie 30% całkowitej ilości węgla w glebie. Dodatkowo, torfowiska odgrywają istotną rolę w oczyszczaniu wody, wpływając pozytywnie na kondycję gleby zarówno na obszarach rolniczych, jak i leśnych. Chronią one również przed skutkami powodzi i suszy, a także mogą zmniejszać erozję” – wylicza funkcje zdrowych torfowisk prof. Mariusz Lamentowicz z Uniwersytetu in. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracujący z Centrum Ochrony Mokradeł.

Źródła:

[1] w tzw. zasobach dyspozycyjnych, z których można korzystać bez szkody dla środowiska

[2] W rejonach, w których znajdują się zakłady rozlewnicze Żywiec Zdrój

[3] 85 proc. mokradeł i torfowisk w Polsce jest zdegradowanych. Na wdrożenie czeka strategia odbudowy takich obszarów – Wszystkie newsy – Newseria Biznes

 

Źródło informacji: Żywiec Zdrój

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 14 maja 2024

Targi Książki i Mediów VIVELO. Jörg Mühle w Warszawie!

Już w dniach 16–19 maja 2024 na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędą się po raz drugi Targi Książki i Mediów VIVELO. 

Na stoisku 13/C3 znajdziecie góry dwusiostrzanych nowości i bestsellerów i spotkacie swoich ulubionych twórców. Targi to najlepsza okazja, żeby z nimi porozmawiać, zrobić zdjęcie i zdobyć ilustrowaną dedykację. I wspólnie powyżywać się artystycznie i czytelniczo podczas targowych spotkań autorskich!

Honorowym gościem tegorocznych targów będzie Jörg Mühle, niemiecki ilustrator i autor książek obrazkowych, uwielbiany przez czytelników za rysunkowe poczucie humoru i talent do tworzenia ujmujących zwierzęcych bohaterów. Międzynarodową popularność przyniosła mu przetłumaczona na wiele języków seria książeczek o króliczku. Serca czytelników zdobyły również jego dowcipne ilustracje do powieści Ulricha Huba.

Poniżej znajdziecie szczegółowy harmonogram wszystkich dwusiostrzanych wydarzeń.
Do zobaczenia!

Targi Książki i Mediów VIVELO 2024
kiedy: 16–19 maja 2024
gdzie: PGE Narodowy, al. Księcia J. Poniatowskiego 1, Warszawa (wejście Recepcja Główna od al. Zielenieckiej)
GODZINY OTWARCIA:
16 maja, czwartek: 10.00–18.00
17 maja, piątek: 10.00–19.00
18 maja, sobota: 10.00–19.00
19 maja, niedziela: 10.00–17.00

Harmonogram wydarzeń:

czwartek 16 maja
I tura rusza o godz. 11.00
II tura rusza o godz. 13.00
Start przy stoisku Wydawnictwa Dwie Siostry (13/C3)
Detektywi mimo woli – kryminalna gra targowa z Dwiema Siostrami dla klas 3–5 szkoły podstawowej z książką Jefferson

W pogodny jesienny poranek Jeż Jefferson idzie do salonu fryzjerskiego. Myśli o przeczytanej książce i zbliżającej sią randce. W salonie przeżywa szok: fryzjer, borsuk Edgar, leży martwy na podłodze. Jefferson podejmuje fatalną w skutkach decyzję – wyjmuje nożyczki zostawione przez zabójcę w piersi ofiary i… staje się głównym podejrzanym! Żeby udowodnić swoją niewinność, Jefferson musi rozpocząć prywatne śledztwo.

Co się stało w salonie fryzjerskim? Kto zabił? Jakie tropy zostawił morderca?
Zapraszamy do wspólnego śledztwa i do poznania najnowszego pełnokrwistego kryminału: „Jefferson, Detektyw mimo woli” autorstwa Jeana-Claude’a Mourlevata z ilustracjami Antoine’a Ronzona.
Zapraszamy do zabawy!

czwartek 16 maja, 14.15–15.15
Sala Bibliotekarze (galeria na poziomie -1)
Jak – i po co – czytać książki obrazkowe? Wykład ilustratorki i krytyczki Joanny Olech dla bibliotekarzy i nauczycieli

Wykład o fenomenie picture booków, prowadzony przez cenioną specjalistkę Joannę Olech, autorkę i jedną z najaktywniejszych polskich publicystek piszących o literaturze dziecięcej.
Po które picture booki warto sięgnąć i w jaki sposób przyczyniają się one do rozwoju dzieci? Dlaczego są niezbędnym narzędziem na drodze do czytelnictwa? Nasza gościni opowie o najlepszych książkach bez tekstu i omówi praktyczne sposoby na ich wykorzystanie w codziennej pracy.

ZAPISY

czwartek 16 maja, 18.00–19.00 
Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a
Jak książki dla dzieci wyrwały się w świat. Jörg Mühle i Daniel Mizieliński w rozmowie o kulisach autorsko-ilustratorskich przygód, sukcesów i odkryć
Dowcipna kreska i umiejętność kreowania rozbrajających zwierzęcych bohaterów uczyniły Jörga Mühlego jednym z najpopularniejszych niemieckich ilustratorów. Daniel Mizieliński zasłynął jako twórca (w duecie z Aleksandrą Mizielińską) obsypanych nagrodami, bestsellerowych obrazkowych książek edukacyjnych. Choć każdy z nich przeszedł inną artystyczną drogę, obaj mają w dorobku książki, które odniosły wielki międzynarodowy sukces.

Jak udało im się stworzyć książki, które podbiły świat? Co ich zdaniem jest najważniejsze w książce dla młodego odbiorcy? I jak postrzegają dzisiejszą sytuację książki dziecięcej w Niemczech i w Polsce?

Spotkanie z dwoma wyjątkowymi postaciami współczesnej książki dziecięcej będzie okazją do wymiany autorskich doświadczeń, wizji i punktów widzenia oraz do zestawienia polskiego i niemieckiego pejzażu książki dla dzieci widzianego oczami jej twórców.

Więcej informacji tutaj.

piątek 17 maja, 12.00–13.00
Strefa #SpotkajAutora2
Trafiła się ślepej kurze… kaczka! Spotkanie z ilustratorem Jörgiem Mühlem dla uczniów początkowych klas szkół podstawowych.

Czy wiecie, dokąd się wybrały ślepa kaczka i kulawa kura? Dlaczego trzy pingwiny nie mogły wsiąść na arkę Noego? I co spotkało owce na nocnej wyprawie?

Zapraszamy do zwariowanego świata wyobraźni Jörga Mühlego, ilustratora opowiadań Kulawa kaczka i ślepa kura, O ósmej na arce i Ostatnia owca Urlicha Huba oraz wielu innych książek dla dzieci. Poznamy jego zabawnych zwierzęcych bohaterów, porozmawiamy o tym, jak artysta tworzy ilustracje do książek i sami spróbujemy zabawić się w ilustratorów!

ZAPISY na spotkanie przez formularz zgłoszeniowy (kliknij).

Po spotkaniu autor będzie podpisywać swoje książki na stoisku Wydawnictwa Dwie Siostry (13/C3).

piątek 17 maja,
I tura rusza o godz. 11.00
II tura rusza o godz. 13.00
Spotkanie przy stoisku Wydawnictwa Dwie Siostry (13/C3)
Detektywi mimo woli – kryminalna gra targowa z Dwiema Siostrami dla klas 3–5 szkoły podstawowej z książką Jefferson

W pogodny jesienny poranek Jeż Jefferson idzie do salonu fryzjerskiego. Myśli o przeczytanej książce i zbliżającej sią randce. W salonie przeżywa szok: fryzjer, borsuk Edgar, leży martwy na podłodze. Jefferson podejmuje fatalną w skutkach decyzję – wyjmuje nożyczki zostawione przez zabójcę w piersi ofiary i… staje się głównym podejrzanym! Żeby udowodnić swoją niewinność, Jefferson musi rozpocząć prywatne śledztwo.
Co się stało w salonie fryzjerskim? Kto zabił? Jakie tropy zostawił morderca?
Zapraszamy do wspólnego śledztwa i do poznania najnowszego pełnokrwistego kryminału Wydawnictwa Dwie Siostry: „Jefferson, Detektyw mimo woli” autorstwa Jeana-Claude’a Mourlevata z ilustracjami Antoine’a Ronzona.
Zapraszamy do zabawy!

ZAPISY

sobota 18 maja, 11.00–12.00
Strefa #ZdrowieParenting
Jutro rządzę ja! Spotkanie i warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 4–6 lat z Jörgiem Mühlem, autorem bestsellerowej serii książek obrazkowych o niedźwiedziu i łasicy

Czy jest coś fajniejszego niż wspólna zabawa?
Tylko z kim, w co i jak się bawić? I kto tu rządzi?
Zapraszamy do wspólnej zabawy z niedźwiedziem i łasicą, sympatycznymi bohaterami znanymi z książek „Dwa dla mnie, jeden dla ciebie” i najnowszej „Jutro rządzę ja!”. Ich autor Jörg Mühle zaprosi nas do kreatywnego psocenia i różnych wyzwań plastycznych. Pokaże też, jak narysował Wasze ulubione postaci!

ZAPISY na spotkanie przez formularz zgłoszeniowy (kliknij).

sobota 18 maja, 13.00–14.00

Strefa #ZdrowieParenting
Biała Dama czy Rycerz bez Głowy? Spotkanie i warsztaty dla dzieci w wieku 810 lat z Martyną Skibińską i Dominiką Czerniak-Chojnacką, autorkami książki Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiemCzyje jęki słychać w pewnym pałacu na Mazowszu?

Kto nudzi się w krypcie?
Gdzie grasowały okrutne rozbójniczki?
Kto po nocy odwiedza swoją dawną fabrykę?

To wszystko i dużo więcej koszmarnie zabawnych historii znajdziecie w książce „Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem”!

Na spotkaniu z autorką Martyną Skibińską i ilustratorką Dominiką Czerniak-Chojnacką przyjrzymy się bliżej zjawom, czarownicom, wampirom i innym nadprzyrodzonym istotom oraz niesamowitym i nawiedzonym miejscom. Poznamy liczne koszmarnie zabawne historie, legendy z różnych epok, mroczne ciekawostki i pomysły na upiorne wycieczki.

Strach się bać! Odważycie się?

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Kunikowska, dziennikarka Polskiego Radia.

ZAPISY na spotkanie przez formularz zgłoszeniowy (kliknij).

sobota 18 maja

stoisko Wydawnictwa Dwie Siostry (13/C3)
Fabryka Dedykacji

Fabryka Dedykacji to już nasza targowa tradycja. Także w tym roku ilustratorzy i autorzy książek Wydawnictwa Dwie Siostry obdarują czytelników niepowtarzalnymi dedykacjami.
Po dedykacje zapraszają:

12.00–13.00

● Jörg Mühle autor książek Dwa dla mnie, jeden dla CiebieJutro rządzę ja!serii o króliczkuilustrator książek Ulricha Huba,
● Aleksandra i Daniel Mizielińscy, autorzy m.in. książek WilkiMapy i Którędy do Yellowstone?
● Jacek Ambrożewski 
autor książki roku IBBY Ale odlot!, ilustrator książki Pyszne przypadki i Man Zou
● Łukasz Modelski, autor książki Pyszne przypaki. Niewiarygodne historie słynnych dań

14.00–15.00
● Dominika Czerniak-Chojnacka i Martyna Skibińska
, twórczynie książki Duchowy przewodnik po Polsce
● Helena Stańczyk
, autorka książki Ni pies in wydra
● Piotr Socha
, autor książek PszczołyDrzewa Brud
● Monika Hanulak
, ilustratorka książki O wiadukcie kolejowym, który chciał zostać mostem nad rzeką, i inne bajki\

niedziela 19 maja, 10.30–11.30

Strefa #ViveloContentCreators (płyta główna Stadionu Narodowego)
Mamo, a co to jest ta DEMOKRACJA? Lekcja obywatelska z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i książką 40 haseł o demokracji

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Wydawnictwo Dwie Siostry zapraszają dzieci i rodziców na premierowe spotkanie z książką 40 haseł o demokracji Marii Środoń i Adama Wójcickiego. Ten przystępny i dowcipnie zilustrowany leksykon dostarczy młodym czytelnikom wiedzy o tym, co najważniejsze w polskiej demokracji. A podczas spotkania wybrane hasła przeczyta osoba, która wie o niej wszystko – Marszałek Sejmu Szymon Hołownia! To będzie również świetna okazja, żeby zdobyć autografy od autorki i ilustratora książki.

Co jest zapisane w konstytucji, kto może głosować i po co są partie polityczne?
Co robi prezydent, a co premier, za co odpowiada sejm, a za co senat?
I co to znaczy być obywatelem czy obywatelką?

Zapraszamy na spotkanie dzieci w wieku 8+

Wizyta Jörga Mühlego w Polsce organizowana jest we współpracy z Instytutem Goethego w Warszawie. Dziękujemy!

 

W materiałach promocyjnych wykorzystano ilustracje z książki Jörga Mühlego Jutro rządzę ja! oraz jego zdjęcie autorstwa Stephana Jockela.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa Wydawnictwa Dwie Siostry

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close