Zdrowie 31 stycznia 2020

Domowe sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba mogą pomóc przetrwać najgorsze chwile. Wszak do bólu zęba pogotowie nie jeździ, a nie zawsze mamy pod ręką leki przeciwbólowe.

 

Moja dentystka, do której chodzę już od nie wiem jak dawna, twierdzi, że ból zęba jest gorszy niż poród. Przeżyła jedno i drugie, więc nie mam powodu jej nie wierzyć. Tym bardziej że o bólach zębów wiem naprawdę dużo i to, o ironio losu, mimo tego, że regularnie siadam na fotelu stomatologicznym. Wiem też, jak ciężko wytrzymać z bólem zęba, kiedy nie można łyknąć żadnej tabletki. Powodów może być kilka – ciąża, wrażliwy żołądek, czy banalny brak takowych specyfików w domowej apteczce. Dlatego dziś mam dla Was małą ściągę: domowe sposoby na ból zęba.

Domowe sposoby na ból zęba – goździki

Chyba najpopularniejszy domowy sposób na ból zęba. Goździki są bardzo skuteczne, zawierają eugenol, wykorzystywany w stomatologii na różne sposoby, między innymi jako składnik żelu przeciwbólowego. Korzystałam, działa. Nie tak jak farmaceutyki, ale działa.

Goździk najlepiej włożyć do dziury w zębie, jeśli jest duża. Jeśli jest mniejsza, można użyć sproszkowanych goździków lub wacika nasączonego olejkiem goździkowym.

Domowe sposoby na ból zęba – czosnek

Rzecz dla amatorów mocnych przypraw, chociaż jak boli ząb to i cykutę by się zjadło, żeby tylko przestał. W przypadku czosnku wystarczy go żuć lub otoczyć solą i przyłożyć do bolącego zęba.

Domowe sposoby na ból zęba – soda oczyszczona i ocet

Te dwie przyprawy jak widać, dobre są na wszystko, nawet na bolące zęby. Z sody i octu można zrobić pastę, którą następnie nakłada się na ząb. Na jedną łyżeczkę octu przypada jedna łyżeczka sody.

Domowe sposoby na ból zęba – zioła

Płukanka z szałwii od lat znana jest jako doskonałe panaceum na ból zęba. Oprócz szałwii sprawdzi się też rumianek i tymianek. Zioła lub mieszankę ziół trzeba zalać gorącą wodą, zaparzyć i stosować, gdy są ciepłe. Bolące zęby nie lubią płukania zimną cieczą, nawet jeśli to są zioła.

Domowe sposoby na ból zęba – lód

Internet twierdzi, że do bolącego zęba trzeba przyłożyć kostkę lodu na minimum kwadrans. Nie wiem tylko, czy jakaś kostka lodu wytrzyma tyle w jamie ustnej. Ja ratuję się mrożonymi okładami żelowymi, które przykładam na twarz. Działa całkiem nieźle, tylko skóra się lekko odmraża. No ale co kto lubi, ja wolę odmrożoną twarz niż ból zęba. Odmrożenie jest lekkie i szybko znika.

Domowe sposoby na ból zęba – alkohol

Tym razem nie do picia i na pewno nie może to być piwo ani wino, bo za słabe. Tu przyda się wódka, koniak, a jak ktoś ma odwagę, to nawet czysty spirytus, którym przepłuczemy bolący ząb.

Domowe sposoby na ból zęba – surowy ziemniak

Ziemniaka trzeba obrać i odkroić z niego jeden plasterek. Następnie ten plasterek dzielimy na pół i okładamy nim ząb z obu stron na minimum dziesięć minut.

Domowe sposoby na ból zęba – jodyna i spirytus salicylowy

Dwa odwieczne sposoby na „zatrucie” bolącego zęba. Nasączamy wacik jednym z tych specyfików i przykładamy na chwilę do bolącego miejsca.

Domowe sposoby na ból zęba – aspiryna

Niby lekarstwo, ale tym razem nie będziemy jej łykać. Aspirynę rozpuszczamy w połowie szklanki wody i płuczemy jamę ustną. Można też nasączyć wacik w tym roztworze i przyłożyć do bolącego miejsca. Jeśli w zębie jest spora dziura, to można do niej włożyć kawałek rozkruszonej tabletki aspiryny.

Domowe sposoby na ból zęba – akupresura

Ponoć w akupresurę trzeba wierzyć, żeby zadziałała. Nie próbowałam i nie dam sobie głowy uciąć za tę metodę, ale warto o niej wspomnieć, tym bardziej że w przypadku bólu zęba nie jest skomplikowana. Trzeba tylko pamiętać, że akupresury używa się „na krzyż” – jeśli boli ząb po prawej stronie, to masujemy po lewej i odwrotnie. A gdzie masujemy? Ponoć przy bólu zębów należy uciskać to miejsce na dłoni, w którym kciuk łączy się z palcem wskazującym.

Domowe sposoby na ból zęba – stymulacja dziąsła

Sposób, o którym usłyszałam niedawno i jeszcze nie zdążyłam wypróbować. W przypadku bólu zęba trzeba „podziugać” dziąsło wokół niego. Najlepiej do tego celu nadają się patyczki do szaszłyków. Domyślam się, że ma to pomóc ukrwić dziąsło a przez to „odżywić” ząb.

 

Domowe sposoby na ból zęba trzeba potraktować jako doraźną pomoc w trudnej sytuacji, jednak docelowo trzeba po prostu udać się do dentysty. Pacjenci z bólem przyjmowani są w pierwszej kolejności, nie muszą się zapisywać. Wynika to z ustawy, nie pamiętam o czym, ale jest na to paragraf i przychodnia nie może odmówić. Nie wiem, jak gdzie indziej, w mojej przychodni pacjenci bólowi wchodzą bez kolejki.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close