Dania główne 10 grudnia 2020

Domowe zupy — klasyczny rosół i pomidorowa, w których zakocha się Twoja rodzina

Są takie domowe zupy, które uwielbiają praktycznie wszyscy i nie trzeba do nich specjalnie zachęcać. Tradycyjny rosół, czy ukochana przez dzieci pomidorowa, to obiadowe pewniaki, które najlepiej smakują z makaronem. Przedstawiamy sprawdzone wskazówki, dzięki którym domowe zupy będą smakowały jeszcze lepiej.

Pielęgnowanie rodzinnych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie ma na nas ogromny wpływ. Jednym z ważniejszych elementów, który mocno kształtuje nasz kulinarny gust, jest smak domowych potraw. Kojarzymy go z dzieciństwem, przywołując wspomnienie mamy albo babci, krzątającej się po kuchni i przygotowującej wspaniałe potrawy według rodzinnych przepisów. Dziś większość z nas chętnie sięga po sprawdzone receptury, które zawierają cenne wskazówki pozwalające osiągnąć zamierzony efekt.

Domowe zupy — jak przyrządzić doskonały rosół?

Rosół to jedna z najpopularniejszych na świecie zup. Mamy i babcie doskonale wiedzą, że gorący rosół przegoni chorobę z dnia na dzień. Zupa ta obfituje w aminokwasy oraz minerały i to właśnie tym elementom zawdzięczamy cenne właściwości zdrowotne. Drugą co do popularności zupą w naszym kraju, która wygrywa w plebiscycie najczęściej wybieranej potrawy przez dzieci, jest pomidorowa. Jej wyrazisty i świeży smak najlepiej komponuje się z tradycyjnym makaronem, który nadaje zupie domowy charakter. 

W Polsce najbardziej popularnym dopełnieniem rosołu czy pomidorowej jest cienki makaron – nitki lub wstążki. Jakość to priorytet, dlatego warto wybrać makaron jajeczny Lubella 5 jaj, który wytwarzany jest z wysokiej jakości mąki. Swój smak i kolor zawdzięcza potrójnemu wałkowaniu, tak jak to robiły nasze mamy i babcie.

Domowe zupy — cenne wskazówki 

Co dom, to obyczaj, a co za tym idzie różne sposoby na tradycyjny smak zupy. Wśród tych, które z pewnością się sprawdzą, jest opalanie cebulki, najlepiej na żywym ogniu, przed wrzuceniem do rosołu. Taki zabieg sprawi, że smak zupy będzie jeszcze lepszy, a lekko zwęglona warstwa nada klarowności. Kolejnym domowym sposobem jest zgniecenie ziela angielskiego, zamiast wrzucania go w całości; dzięki temu zupa będzie jeszcze lepiej doprawiona. Czas również ma ogromne znaczenie – im dłużej, tym lepiej, pamiętając o tym, by nie doprowadzić do zagotowania. W niektórych domach do rosołu dodaje się liście białej kapusty, która sprawia, że zupa uzyskuje bardziej słodki smak, jak również charakterystyczny zapach.

Na bazie tak przyrządzonego rosołu można ugotować doskonałą pomidorową. Warto stawiać na sezonowość i wykorzystywać warzywa w ich najlepszym czasie. Jeśli nie możemy użyć świeżych, korzystajmy z domowych przetworów albo dobrej jakości koncentratów. Cenną wskazówką jest również uprzednie pozbycie się skórek. W przypadku pomidorów z puszki skórki same odchodzą i można je oddzielić bez wysiłku tuż przed wrzuceniem do wywaru. Ciekawym sposobem jest również wcześniejsze upieczenie pomidorów w piekarniku z dodatkiem oliwy, soli i pieprzu. Należy je posiekać, zachowując wytrącony sok, który dodamy do wywaru. Piekarnik nastawiamy na temperaturę około 240 stopni, a czas pieczenia to 15 minut (do momentu skarmelizowania). Taki zabieg sprawi, że nadamy zupie wyjątkowy, wyrazisty smak. Jeżeli pomidory, z których robimy zupę okażą się zbyt kwaśne, możemy dodać odrobinę śmietany.

Sprawdzone przepisy na domowe zupy 

Poznaj przepisy na ulubione domowe zupy, po których nie tylko dzieci poproszą o dokładkę!

Tradycyjny domowy rosół z kaczki według przepisu Jakuba Kuronia

domowe zupy

Domowe zupy

Składniki:

  • Makaron Lubella 5 jaj krajanka
  • 2 udka z kaczki
  • 1 cebula
  • kawałek pora
  • 4 marchewki
  • 3 łodygi selera naciowego lub ćwiartka selera korzeniowego
  • 2 pietruszki
  • pęczek natki pietruszki
  • 4 liście laurowe
  • 6 ziaren ziela angielskiego
  • sól, pieprz ziarnisty

Sposób przygotowania:

  1. Rosół gotuj w pięciolitrowym garnku. Wlej do niego trzy litry zimnej wody, włóż udka z kaczki i gotuj godzinę na wolnym ogniu. 
  2. Następnie dodaj opaloną cebulę i pora. Można to zrobić nad palnikiem gazowym, na suchej patelni lub w piekarniku. 
  3. Dodaj obrane warzywa, natkę pietruszki, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz ziarnisty oraz łyżeczkę soli.
  4. W czasie gotowania zbieraj z powierzchni szumowiny, dzięki temu rosół będzie klarowny. Zupę gotuj jeszcze dwie godziny. Na koniec spróbuj, dopraw do smaku solą i pieprzem.
  5. Kiedy rosół z kaczki jest prawie gotowy ugotuj makaron. 

Tradycyjny rosół z kaczki podaje z makaronem, pokrojoną włoszczyzną, kawałkami mięsa i natką pietruszki.

Domowa zupa pomidorowa z pieczoną papryką według przepisu Jakuba Kuronia

domowe zupy

Domowe zupy

Składniki:

  • Makaron Lubella 5 jaj nitki
  • 3 czerwone papryki
  • 800 ml bulionu drobiowego lub warzywnego
  • puszka pomidorów bez skórki
  • 3 łyżki oliwy z oliwek np. extra vergine
  • sól, pieprz

Sposób przygotowania:

Do przygotowania tej zupy nie potrzebujesz wielu składników. Ważne, aby sięgnąć po soczyste pomidory, jędrną paprykę oraz bulion drobiowy lub w wersji wegetariańskiej warzywny. 

  1. Paprykę przełóż do naczynia żaroodpornego, skrop oliwą z oliwek. Następnie zapiekaj w maksymalnej temperaturze, jaką dysponuje twój piekarnik, najczęściej jest to 250°C. Czas pieczenia to 25 minut. Od czasu do czasu paprykę można obrócić, w rezultacie ładnie i równomiernie się opiecze. 
  2. Następnie gorące papryki przełóż do miski, zafoliuj szczelnie, aby się zaparowały. Dzięki temu skórka przy obieraniu łatwiej odchodzi od miąższu. Dodatek pieczonej papryki sprawia, że nabiera subtelnej słodyczy i wytrawnego smaku.
  3. Bulion wlej do garnka, zagotuj. Dodaj pomidory bez skórki, w sezonie możesz skorzystać ze świeżych pomidorów. Zupę gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Następnie dodaj miąższ papryki pokrojony w mniejsze kawałki. Gotuj dodatkowe 10 minut.
  4. Ugotuj makaron.
  5. Wywar zmiksuj do uzyskania gładkiej konsystencji zupy. Dzięki temu zupa będzie aksamitna, ale nie będzie zupą krem.

 Zupa pomidorowa z pieczoną papryką najlepiej smakuje z makaronem nitki oraz natką pietruszki. Na koniec możesz dodać do smaku odrobinę śmietany lub koncentratu pomidorowego.

Więcej przepisów z wykorzystaniem makaronu Lubella znajdziesz na www.uwielbiam.pl

 

*Wpis powstał na podstawie materiałów prasowych dostarczonych przez agencję reklamową Big Picture

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 9 grudnia 2020

Nie wyobrażasz sobie życia bez kawy? Poznaj jej alternatywę!

Dla prawdziwych kawoszy idealny poranek zaczyna się od filiżanki małej czarnej. Jednak niektórzy z nas nie tolerują kawy z różnych powodów. Z tego względu idealną alternatywą jest kawa bezkofeinowa – równie pyszna i aromatyczna. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po ten napój?

Kawa bezkofeinowa – dla kogo?

Kofeina zawarta w kawie dodaje energii, poprawia koncentrację i motywuje do działania. Spożywanie umiarkowanej ilości kawy ma korzystne działanie zdrowotne – przyjmuje się, że wypijanie nawet 5 filiżanek dziennie nie powoduje skutków ubocznych u zdrowych osób. Jednak należy pamiętać, że nadmierne spożycie, może skutkować rozdrażnieniem, zaburzeniami snu, uczuciem niepokoju, przyspieszonym biciem serca czy nudnościami. Jeżeli nie możemy pić małej czarnej lub chcemy ją ograniczyć, ciekawą alternatywą jest kawa bezkofeinowa, która także ma wiele cennych walorów.  Tak naprawdę mogą ją pić wszyscy, którzy mają na to ochotę i cenią jej smak!

Jak powstaje kawa bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa nie jest całkowicie pozbawiona kofeiny, a zawiera jej śladowe ilości. Istnieją trzy metody ekstrakcji kofeiny, a w każdym procesie obróbce poddawane są niepalone, zielone ziarna kawy. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest liofilizacja, czyli wypłukanie kofeiny z ziaren kawy za pomocą rozpuszczalników, które następnie odparowuje się, dzięki czemu nie pozostają w ziarnach żadne substancje chemiczne. W drugiej metodzie wykorzystuje się dwutlenek węgla w celu dekofeinizacji. Ostatnim, najbardziej naturalnym sposobem jest dekofeinizacja za pomocą wody, czego efektem jest kawa o łagodnym smaku, nie podrażniająca żołądka. Tym sposobem produkowana jest kawa NESCAFÉ bezkofeinowa o delikatnym smaku i bogatym aromacie. Dobrą alternatywą dla miłośników intensywnego smaku kawy jest espresso decaffeinato w wersji bez kofeiny. Nie musimy rezygnować ze smaku małej czarnej, jeżeli nie chcemy czuć pobudzających właściwości tego napoju. Kawa bezkofeinowa to doskonały sposób na delektowanie się jej pysznym aromatem o każdej porze dnia.

Kawa bezkofeinowa – na zdrowie! 

Kawa bezkofeinowa przejawia podobne właściwości jak ta, z zawartością kofeiny, jednak nie pobudza. Obydwa rodzaje napoju są źródłem przeciwutleniaczy, przede wszystkim polifenoli, przyczyniających się do zwalczania wolnych rodników. Kawa bez kofeiny zawiera również cenne składniki odżywcze, takie jak magnez i potas. Rozpuszczalna kawa NESCAFÉ bezkofeinowa, a także espresso decaffeinato charakteryzują się bardzo zbliżonym smakiem do kawy z kofeiną, co ma szczególne znaczenie dla osób, które nie chcą rezygnować z czarnego napoju. Można go przyrządzać zarówno z mlekiem, jak i ze słodkimi dodatkami w postaci cukru czy miodu.

Uprawy kawy łączą w sobie wiedzę i doświadczenie plantatorów, wymagające warunki terytorialne, a także prawdziwe bogactwo aromatów i smaków. Będąc prawdziwym wielbicielem tego napoju, warto wiedzieć, w jaki sposób jest ona uprawiana i jakie gatunki cieszą się największym uznaniem!

Tekst jest materiałem zewnętrznym, pochodzącym od partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 6 grudnia 2020

Bandida i Bandido – nie pozwól im uciec!

Groźni Bandida i Bandido po raz kolejny próbują uciec z więzienia. Ahoj Amigo, dołączcie do nas i nie pozwólcie im odnaleźć wyjścia. Te karcianki to świetne gry kooperacyjne, które swoją prostotą zaintrygują niejednego doświadczonego gracza. Łatwe i przejrzyste zasady, szybka i emocjonująca rozgrywka, sprawiają, że lądują codziennie na naszym stole.

Co znajdziemy w pudełku?

W małym pudełeczku Bandido znajdziemy:

  • 70 kart
  • kartę celi Bandido
  • instrukcję
W pudełeczku Bandida znajdziemy:

  • 70 kart w tym 10 kart obiektów, 2 karty Alarmów, 1 karta z drabiną
  • karta celi Bandida
  • instrukcję
Bandida

Bandida

Przygotowania Bandido i Bandida

W przypadku obu gier Bandido i Bandida kartę celi kładziemy na środku stołu. Przed rozpoczęciem gry decydujemy o poziomem trudności – do wyboru mamy pięć lub sześć dróg ucieczki. Pozostałe karty dokładnie mieszamy i ustawiamy w stos zakryty. Każdy z graczy pobiera z niego po trzy karty. 

Dodatkowo grając w Bandida mamy trzy różne wiarianty rozgrywki. Decydując się na tryb „Złapcie Bandidę” należy z talii kart usunąć kartę z drabiną. Podobnie jak w Bandido wszystkie tunele muszą zostać zamknięte. Druga opcja polega na tym, aby pomóc jej uciec, w tym celu jeden z tuneli musi zostać zakończony kartą z drabiną, a pozostałe zamknięte. Ostatnim wariantem jest „Ucieczka kochanków”, w której potrzebna będzie karta celi z Bandido. Tym razem gracze muszą odnaleźć wspólną dla nich drogę ucieczki.

Bandida

Bandida

Jednakże w talii kart Bandida mamy kilka specjalnych, które poniekąd ułatwiają lub utrudniają rozgrywkę. Np. karta plecaka daje nam możliwość posiadania o jedną kart więcej niż mają pozostali gracze. 

Zasady gry

Zaczyna najmłodszy gracz. W trakcie swojej tury uczestnik kładzie jedną ze swoich kart, tak aby połączyć ją z jednym z tuneli już ułożonych na stole. Gracze mają możliwość omawiania swoich działań, tak by, jak najszybciej odciąć bandycie drogę ucieczki. Po umieszczeniu karty, gracz dobiera ze stosu kolejną kartę. Jeśli żadnej z kart, którą posiada gracz,  nie można zagrać, wtedy w swoim ruchu należy położyć karty pod stos i dobrać trzy nowe karty.

Wrażenia z rozgrywki w Bandido i Bandida

Trudno powiedzieć, która gra przypadła nam bardziej do gustu. Każda ma swoje plusy. Dodatkowym atutem posiadania obu egzemplarzy jest możliwość ich połączenia i rozegrania bardziej emocjonującej rozgrywki. Początkowo z dziećmi graliśmy na otwarte karty, by podpowiadać i wskazywać im możliwe rozwiązania, jakie przyniesie to efekty i jakie konsekwencje dla całego zespołu.

Bandida i Bandido to idealne gry, gdy mamy jeszcze chwilkę, przed lekcjami, obiadem, czy kolacją. Rozgrywka zajmuje maksymalnie piętnaście minut, a sprawia dzieciom wiele radości. Gdy pytałam naszej sześciolatki, co jej się najbardziej podoba, to stwierdziła, że wszyscy wygrywamy razem, co wcale nie jest takie proste. Wiele razy nie udało nam się zamknąć wszystkich tuneli, tak by Bandido lub Bandida nie uciekli ze swoich cel.

Mała wskazówka – stół nie jest idealnym miejscem do rozgrywki, ponieważ wiele razy nasze tunele wykraczały poza jego obręb, stąd polecam podłogę. 

Polecam te gry już dla starszych przedszkolaków, ale z doświadczenia podpowiem, że i starsze dzieciaki, jak i dorośli, świetnie będą się bawić przy nich.

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/1382/bandida

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close