Egzamin ósmoklasisty – ważne informacje i nieprzekraczalne terminy
Egzamin ósmoklasisty dopiero w maju, ale przygotowania do niego ruszyły pełną parą. Rękę na pulsie powinni trzymać przede wszystkim rodzice uczniów, którzy ze względu na stan zdrowia muszą mieć dostosowaną formę lub warunki zdawania egzaminu. Niektóre terminy upływają już w październiku i listopadzie.
Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać egzamin ósmoklasisty? Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?
Te dwa pytania muszą być często wpisywane w Google, bo pojawiają się w podpowiedziach bardzo wysoko, dlatego od nich zacznę. Mam jednocześnie dobrą i złą wiadomość.
Egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać. Nie ma dolnego progu punktowego, który byłby wyznacznikiem pozytywnego wyniku egzaminu.
Zła wiadomość jest taka, że zbyt mała liczba punktów może uniemożliwić dostanie się do wybranej szkoły średniej. Nieważne bowiem, czy zda się egzamin ósmoklasisty (każdy, kto do niego podejdzie, zda), ale jaką liczbę punktów się otrzyma.
Jak liczy się punkty za egzamin ósmoklasisty?
Ósmoklasistów czekają w bieżącym roku szkolnym trzy egzaminy. Wynik każdego z nich będzie określony procentowo. Nie znaczy to jednak, że napisanie egzaminu na 100 % przełoży się na 100 punktów z danego przedmiotu. 100 to maksymalna liczba punktów za trzy przedmioty. Ciężar punktacji rozkłada się natomiast następująco:
– Język polski – maksymalnie 35 punktów.
– Matematyka – maksymalnie 35 punktów.
– Język obcy nowożytny – maksymalnie 30 punktów.
W niektórych szkołach średnich progi punktowe wynoszą 150 punktów i więcej. Skąd w takim razie wziąć dodatkowe punkty?
Każda szkoła średnia przy rekrutacji bierze pod uwagę oceny z czterech przedmiotów znajdujących się na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Obowiązkowo będą to język polski i matematyka. Dwa kolejne przedmioty ustalane są indywidualnie przez szkoły i najlepiej sprawdzić to na ich stronach internetowych. Nie muszą to być przedmioty, których uczniowie uczyli się w ósmej klasie. W niektórych szkołach brana jest pod uwagę np. muzyka, warto więc zadbać o dobrą ocenę z tego przedmiotu rok wcześniej. Podobnie na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej pojawią się oceny z przyrody, plastyki i techniki, czyli przedmiotów, których w ósmej klasie już nie ma.
Przelicznik ocen na punkty jest następujący:
– ocena celująca – 18 punktów,
– ocena bardzo dobra – 17 punktów,
– ocena dobra – 14 punktów,
– ocena dostateczna – 8 punktów,
– ocena dopuszczająca – 2 punkty.
Dodatkowo punktowane jest świadectwo z czerwonym paskiem, aktywności typu wolontariat, osiągnięcia naukowe, np. finał konkursu znajdującego się na liście kuratoryjnej.
Kiedy egzamin ósmoklasisty 2023?
Egzamin ósmoklasisty 2023 odbędzie się pod koniec maja:
– 23 maja – język polski,
– 24 maja – matematyka,
– 25 maja – język obcy nowożytny.
Dodatkowe terminy dla osób, które z powodów losowych bądź zdrowotnych (jedne i drugie muszą być udokumentowane, nie wystarczy zadzwonić do szkoły i powiedzieć o „przeziębieniu”) zostały wyznaczone na:
– 12 czerwca – język polski,
– 13 czerwca – matematyka,
– 14 czerwca – język obcy nowożytny.
Dostosowanie formy egzaminu ósmoklasisty do szczególnych potrzeb ucznia
Najczęściej chodzi tu o wydłużenie czasu egzaminu, ale uczniowie mają też inne potrzeby. W każdym przypadku dyrekcja szkoły powinna być o tym poinformowana odpowiednio wcześnie. Wszelakie zaświadczenia o stanie zdrowia lub orzeczenia poradni pedagogiczno-psychologicznej należy przedłożyć w szkołach do 17 października 2022. Termin ten jest ustalony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W szczególnych przypadkach może zostać przedłużony.
Do 21 listopada 2022 szkoła (w osobie dyrektora lub wskazanego nauczyciela) powinna poinformować rodziców lub opiekunów ucznia na piśmie o formie dostosowania egzaminu. Do 24 listopada 2022 rodzice lub uczeń (jeśli jest pełnoletni) powinni złożyć oświadczenie o skorzystaniu bądź odrzuceniu możliwości skorzystania z zaproponowanej formy dostosowania egzaminu ósmoklasisty.
W bardzo szczególnych przypadkach, gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty poza szkołą, np. w domu ucznia, dyrektor szkoły w porozumieniu z rodzicami powinien złożyć odpowiedni wniosek do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do 23 lutego 2023. Gdyby jednak konieczność przeprowadzenia egzaminu poza szkołą pojawiła się później, dyrektor powinien niezwłocznie poinformować o tym ww. komisję.
Szczegółowy komunikat na temat dostosowania form i warunków egzaminu ósmoklasisty dostępny jest na stronie CKE
Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023?
Harmonogram ogłoszony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zakłada, iż 3 lipca 2023 zostaną ogłoszone wyniki egzaminu ósmoklasisty, natomiast uczniowie dostaną zaświadczenia o wynikach egzaminu 6 lipca.