W szkole 30 września 2022

Egzamin ósmoklasisty – ważne informacje i nieprzekraczalne terminy

Egzamin ósmoklasisty dopiero w maju, ale przygotowania do niego ruszyły pełną parą. Rękę na pulsie powinni trzymać przede wszystkim rodzice uczniów, którzy ze względu na stan zdrowia muszą mieć dostosowaną formę lub warunki zdawania egzaminu. Niektóre terminy upływają już w październiku i listopadzie.

Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać egzamin ósmoklasisty? Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

Te dwa pytania muszą być często wpisywane w Google, bo pojawiają się w podpowiedziach bardzo wysoko, dlatego od nich zacznę. Mam jednocześnie dobrą i złą wiadomość.

Egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać. Nie ma dolnego progu punktowego, który byłby wyznacznikiem pozytywnego wyniku egzaminu.

Zła wiadomość jest taka, że zbyt mała liczba punktów może uniemożliwić dostanie się do wybranej szkoły średniej. Nieważne bowiem, czy zda się egzamin ósmoklasisty (każdy, kto do niego podejdzie, zda), ale jaką liczbę punktów się otrzyma.

 

Jak liczy się punkty za egzamin ósmoklasisty?

Ósmoklasistów czekają w bieżącym roku szkolnym trzy egzaminy. Wynik każdego z nich będzie określony procentowo. Nie znaczy to jednak, że napisanie egzaminu na 100 % przełoży się na 100 punktów z danego przedmiotu. 100 to maksymalna liczba punktów za trzy przedmioty. Ciężar punktacji rozkłada się natomiast następująco:

– Język polski – maksymalnie 35 punktów.

– Matematyka – maksymalnie 35 punktów.

– Język obcy nowożytny – maksymalnie 30 punktów.

 

W niektórych szkołach średnich progi punktowe wynoszą 150 punktów i więcej. Skąd w takim razie wziąć dodatkowe punkty?

Każda szkoła średnia przy rekrutacji bierze pod uwagę oceny z czterech przedmiotów znajdujących się na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Obowiązkowo będą to język polski i matematyka. Dwa kolejne przedmioty ustalane są indywidualnie przez szkoły i najlepiej sprawdzić to na ich stronach internetowych. Nie muszą to być przedmioty, których uczniowie uczyli się w ósmej klasie. W niektórych szkołach brana jest pod uwagę np. muzyka, warto więc zadbać o dobrą ocenę z tego przedmiotu rok wcześniej. Podobnie na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej pojawią się oceny z przyrody, plastyki i techniki, czyli przedmiotów, których w ósmej klasie już nie ma.

 

Przelicznik ocen na punkty jest następujący:

 

– ocena celująca – 18 punktów,

– ocena bardzo dobra – 17 punktów,

– ocena dobra – 14 punktów,

– ocena dostateczna – 8 punktów,

– ocena dopuszczająca – 2 punkty.

 

Dodatkowo punktowane jest świadectwo z czerwonym paskiem, aktywności typu wolontariat, osiągnięcia naukowe, np. finał konkursu znajdującego się na liście kuratoryjnej.

 

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2023?

Egzamin ósmoklasisty 2023 odbędzie się pod koniec maja:

– 23 maja – język polski,

– 24 maja – matematyka,

– 25 maja – język obcy nowożytny.

 

Dodatkowe terminy dla osób, które z powodów losowych bądź zdrowotnych (jedne i drugie muszą być udokumentowane, nie wystarczy zadzwonić do szkoły i powiedzieć o „przeziębieniu”) zostały wyznaczone na:

– 12 czerwca – język polski,

– 13 czerwca – matematyka,

– 14 czerwca – język obcy nowożytny.

 

Dostosowanie formy egzaminu ósmoklasisty do szczególnych potrzeb ucznia

Najczęściej chodzi tu o wydłużenie czasu egzaminu, ale uczniowie mają też inne potrzeby. W każdym przypadku dyrekcja szkoły powinna być o tym poinformowana odpowiednio wcześnie. Wszelakie zaświadczenia o stanie zdrowia lub orzeczenia poradni pedagogiczno-psychologicznej należy przedłożyć w szkołach do 17 października 2022. Termin ten jest ustalony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W szczególnych przypadkach może zostać przedłużony.

Do 21 listopada 2022 szkoła (w osobie dyrektora lub wskazanego nauczyciela) powinna poinformować rodziców lub opiekunów ucznia na piśmie o formie dostosowania egzaminu. Do 24 listopada 2022 rodzice lub uczeń (jeśli jest pełnoletni) powinni złożyć oświadczenie o skorzystaniu bądź odrzuceniu możliwości skorzystania z zaproponowanej formy dostosowania egzaminu ósmoklasisty.

W bardzo szczególnych przypadkach, gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty poza szkołą, np. w domu ucznia, dyrektor szkoły w porozumieniu z rodzicami powinien złożyć odpowiedni wniosek do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do 23 lutego 2023. Gdyby jednak konieczność przeprowadzenia egzaminu poza szkołą pojawiła się później, dyrektor powinien niezwłocznie poinformować o tym ww. komisję.

Szczegółowy komunikat na temat dostosowania form i warunków egzaminu ósmoklasisty dostępny jest na stronie CKE

 

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023?

Harmonogram ogłoszony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zakłada, iż 3 lipca 2023 zostaną ogłoszone wyniki egzaminu ósmoklasisty, natomiast uczniowie dostaną zaświadczenia o wynikach egzaminu 6 lipca.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Strefa gier i zabaw 30 września 2022

Dlaczego klocki LEGO są idealne do zabawy z dzieciakami?

Dzieci na całym świecie kochają klocki. Te najbardziej kultowe, czyli LEGO są wręcz obiektem pożądania maluszków, a nawet nastolatków i dorosłych. Nieskończona ilość możliwości oraz setki zestawów sprawiają, że najmłodsi klienci mogą się bawić klockami przez długie godziny. Jest to także doskonały sposób na kreatywne spędzanie czasu z pociechą. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są zalety LEGO oraz jak stworzyć kolekcje, która pozwoli Wam zaszaleć, czyta dalej.

Klocki LEGO — zabawka, której warto poświęcić trochę uwagi

Każdy rodzic chce kupować swoim dzieciom zabawki, które nie tylko dają rozrywkę, ale także wpierają rozwój. Takie właśnie są klocki LEGO w każdej możliwej oferowanej przez producenta wersji. Te niewielkie, kolorowe elementy są zaprojektowane specjalnie z myślą o najmłodszych odbiorcach, a poszczególne kolejce zostały idealnie dostosowane do możliwości maluszków, przedszkolaków, uczniów czy starszych użytkowników. Do wyboru masz zestawy Duplo  przeznaczone dla początkujących brzdąców, Classic dla miłośników ponadczasowych kloców znanej marki, zestawy inspirowane popularnymi bajkami, jak również LEGO Creator i wiele innych. Tak obszerna oferta sprawia, że bez względu na wiek dziecka, wybierzesz produkt, który jest dopasowany do etapu rozwoju oraz umiejętności manualnych.

Korzyści, które płyną z kreatywnej zabawy

Istotą zabawy klockami, jest ich układanie, a tu nie ma ściśle określonych zasad i ram. Dziecko wraz z rodzicem może tworzyć budowle na podstawie konkretnych wskazówek producenta, ale jeszcze lepszą rozrywką jest wymyślanie całkowicie nowatorskich konstrukcji. Taka niczym nieskrępowana zabawa pozwala doskonale rozwijać drobną motorykę i kreatywność. Poza tym budując kolejne pojazdy lub domki np. z LEGO Classic, dziecko mimowolnie poznaje zasady fizyki. W ten sposób pociecha razem z rodzicem może stworzyć cudowny, bajkowy świat, który umożliwi mu wciągającą i samodzielną zabawę przez długi czas. Dzięki temu masz możliwość spędzenia  kilku chwil ze swoją latoroślą na wspaniałej, relaksującej i jednocześnie uczącej rozrywce.

Kolekcja LEGO krok po kroku

Kupując LEGO dla dziecka, warto pamiętać, że nie wszystkie kolekcje są ze sobą kompatybilne. Przeznaczone dla najmłodszych DUPLO mają nieco większe elementy i zestawy można łączyć tylko w obrębie tej serii. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku propozycji dla starszych użytkowników kloców, ponieważ tu elementy mają podobne kształty i wielkości, jednak poszczególne produkty różnią się stopniem trudności. Wspomniane wcześniej LEGO Classic będzie idealne dla dzieci w każdym wieku, ale już LEGO Architecutre sprawdzi się w przypadku nastolatków, które z małych, plastikowych klocków stworzą imponujące zabytki, takie jak Statua Wolności lub Tadż Mahal. Pamiętaj, że bez względu na to, czy wybierzesz LEGO Friends dla przedszkolaka, czy LEGO Technic dla dziesięciolatka, z pewnością trafisz z prezentem w dziesiątkę, a długie godziny spędzone z rodzicem w czasie układania budowli i pojazdów będą dodatkowym bonusem.

Klocki LEGO to kultowa zabawka, na którą miejsce powinno znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju. Te wspaniałe, kolorowe kostki to nie tylko zajmująca rozrywka, ale prawdziwa zabawka edukacyjna ucząca w najprzyjemniejszy możliwy sposób i wspaniale wspierają rozwój dziecka już od drugiego roku życia pociechy.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 29 września 2022

Osiem zalet porodu siłami natury. To warto wiedzieć

Poród naturalny kojarzy się z ogromnym wysiłkiem i jeszcze większym bólem. Mimo dość negatywnego obrazu porodu siłami natury w większości przypadków jest to piękny moment, który daje świeżo upieczonej mamie ogromną satysfakcję i radość. Aby osłodzić myśl o czekającym przyszłą mamę zadaniu, warto pamiętać o kilku jego zaletach, których nie da się przecenić.

Obawa przed porodem siłami natury nie dziwi, ale trzeba pamiętać, że kobiety radzą sobie z tym zadaniem od zarania dziejów. Przyszłe mamy, szczególnie pierworódki, najczęściej wyszukują informacje o porodzie w Internecie, gdzie część z nich bywa wyolbrzymiona. Do tego trzeba podejść racjonalnie i zdać się na fachową wiedzę lekarza prowadzącego ciążę, który oceni bezpieczeństwo porodu dla kobiety i dziecka. Można dodać sobie otuchy faktem, że poród naturalny, mimo że niełatwy dla rodzącej, jest niezapomnianym i wyjątkowym przeżyciem. Ponadto ma kilka zalet zarówno dla mamy, jak i dziecka. Warto o nich pamiętać. 

Osiem zalet porodu siłami natury

Szybszy powrót do sił

Kobiety, które miały wykonane cesarskie cięcie, często skarżą się na ból gojącej się rany oraz problemy ze znalezieniem wygodnej pozycji jakiś czas po cesarce. To nie musi być regułą, ale jednak często się zdarza. Cesarskie cięcie to w końcu operacja, która niesie ze sobą pewne ryzyko. Po porodzie naturalnym można szybciej wejść w tryb normalnego funkcjonowania z dzieckiem, oraz, gdy młoda mama ma taką potrzebę, rozpocząć aktywność fizyczną po konsultacji z ginekologiem. 

Brak blizny na brzuchu

W przypadku porodu siłami natury nie zostaje blizna po operacji. Co prawda lekarze podczas cesarki starają się otwierać powłoki brzuszne na linii bikini, by blizna była jak najmniej widoczna, ale zawsze ona tam będzie. W przypadku porodu siłami natury jedyne ryzyko dotyczy ewentualnego założenia szwów na rozciętym lub pękniętym kroczu, co też nie jest regułą. 

Mniejsze ryzyko powikłań

Cesarskie cięcie jest zabiegiem operacyjnym, który niesie ze sobą większe ryzyko dla kobiety niż poród siłami natury. W przypadku cesarskiego cięcia dochodzi do rozcięcia powłok brzusznych oraz macicy. To może nieść ze sobą ryzyko zakażenia rany, powstawania zrostów czy wystąpienia krwotoku. Istnieje również ryzyko rozejścia się blizny na macicy w kolejnej ciąży. Poród siłami natury też może mieć pewne komplikacje, ale ryzyko jest mniejsze niż w przypadku cesarskiego cięcia.

Łatwiejsze karmienie piersią

Kobiety rodzące w sposób naturalny mają łatwiejszy start w karmienie piersią, ponieważ poród uruchamia naturalne mechanizmy pobudzające laktację. Poza tym od razu po urodzeniu dostają dziecko na brzuch, mogą je przytulić i przystawić do piersi. Specjaliści podkreślają, że im szybciej nastąpi taki kontakt, tym szybciej rozkręci się laktacja. Przy cesarskim cięciu dziecko nie od razu trafia na brzuch mamy. Problematyczne może być także odczuwanie bólu podczas pierwszych prób karmienia. 

Świadome uczestnictwo w porodzie

Co prawda w porodzie siłami natury ważne jest wsparcie personelu, ale to kobieta kontroluje pozycję, decyduje, czy chce chodzić, leżeć, kucać. Dobrze czuje swoje ciało i w pełni uczestniczy w porodzie. Mimo ogromnego wysiłku i niewątpliwego bólu świeżo upieczone mamy z reguły odczuwają satysfakcję z wykonanego zadania.  

Kontakt skóra do skóry

Pierwszy kontakt z nowo narodzonym dzieckiem pozwala szybko nawiązać więź między nim a mamą. Noworodek położony na brzuchu mamy może poczuć jej ciepło i bicie serca, usłyszeć znany dobrze głos. To uspokaja i dziecko i mamę.

Pierwszy trening malucha

Poród siłami natury można porównać do treningu dla malucha przychodzącego przez kanał rodny. Skurcze macicy i ucisk, który się wówczas pojawia, ułatwia usunięcie płynu owodniowego z płuc, co pomaga noworodkowi w oddychaniu.

Dodatkowe wsparcie dla odporności 

Mikrobiota jelit malucha podczas porodu siłami natury wzbogaca się o bakterie z rodzaju Bifidobacterium obecne w drogach rodnych kobiety. Stanowią one wsparcie dla układu odpornościowego malca.

Poród naturalny jest niezwykłym i pięknym przeżyciem, które daje dużo dobrego dla mamy i dziecka. Nie należy jednocześnie demonizować cesarskiego cięcia. W wielu przypadkach  jest ono konieczne dla bezpiecznego sprowadzenie malucha na świat. Podczas porodu najbardziej liczy się to, by mama i dziecko byli bezpieczni.

Źródło zdjęcia: Jimmy Conover/Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close