Gra Tu i Tam – logika i strategia w jednym
Gdy zgubimy kogoś lub jakąś rzecz, najczęściej posługujemy się określeniami Tu i Tam. Tu po raz ostatni widziałam kluczyki, może tam je zostawiłaś, to tu odłożyłam telefon? To także dwa słowa, które zostały ubrane w fabułę i stworzyły podstawę gry planszowej. To gra Tu i Tam, w której wcielamy się w poszukiwaczy postaci zaginionych w wielkim świecie.
Autorem i ilustratorem gry jest Ryan Laukat, który stworzył tajemniczy, starożytny świat Arzium pełny dziwnych stworzeń, intrygujących i zaskakujących postaci. Jego inne gry, takie jak Górą i Dołem, czy Bliżej i Dalej (wkrótce na polskim rynku), również osadzone są w tej pięknej i niebezpiecznej krainie. Jedni ją pokochają i się w nią zagłębią, a dla innych będzie zbyt abstrakcyjna i stanie się jedynie tłem.
Gra Tu i Tam przeznaczona jest dla dzieci w wieku od ośmiu lat, ale siedmiolatek da już także radę. Dorośli się nie zawiodą dzięki dobrej rozgrywce pełną logicznego myślenia i strategii. Prócz gry podstawowej autor rozpieścił graczy dodatkowymi trzema wariantami gry.
Co znajdziemy w pudełku?
W niewielkim pudełku znajdziemy sporo elementów, które przyciągają swoimi kolorami, a wśród nich są:
- 43 dwustronne karty krain/postaci
- 12 kart startowych
- 4 karty pomocy
- 1 karta placówki
- 5 kart promo
- 96 drewnianych znaczników eksploracji, w czterech kolorach
- 24 kafelki artefaktów
- 36 żetonów moneti
- instrukcja.
Gra Tu i Tam. Przygotowanie gry
Od czego zaczynami wszelkie poszukiwania? Od określenia terenu, miejsca, czasem potrzebna jest mapa. W tej grze mapą są dwustronne karty krain/postaci, które należy ułożyć w prostokąt (2 rzędy, 3 kolumny), krainami do góry. Gracze ustawiają swoje trzy startowe karty przy jednym z boków mapy. W pobliżu układają również drewniane znaczniki. Następnie gracze dobierają po karcie pomocy. Dodatkowo drugi i trzeci gracz otrzymują po jednym żetonie monety, a czwarty gracz aż dwa żetony.
W zasięgu ręki wszystkich graczy należy ułożyć potasowane pozostałe karty krain/postaci, żetony monet (bank) i odpowiednie artefakty, czy kartę placówki, w zależności od wybranego wariantu gry.
Zasady gry
Ponieważ prócz gry podstawowej do wyboru mamy jeszcze trzy inne warianty, skupię się na przedstawieniu Wam samej podstawy, a resztę znajdziecie w bardzo krótkiej i jasnej instrukcji.
Pierwszy gracz wybiera jedną ze swych kart i kładzie znaczniki na mapie, tak, by tworzyły kształt pokazany na karcie, dokładnie w tej samej orientacji. Jeśli w ten sposób zakryje monety, dobiera odpowiednią ilość z banku. Następnie odwraca kartę, a swój ruch rozpoczyna następny gracz. Jeśli na początku tury wszystkie karty postaci są zakryte, należy je odkryć. Reszta tury przebiega normalnie.
Układając na mapie znaczniki należy pamiętać, że jeśli chcemy umieścić znacznik poza mapą, będzie nas to kosztować 2 monety. Jeśli natomiast pole, na którym chcemy ustawić żeton, jest już zajęto, to pomijamy go i układamy wzór dalej.
Gdy karta krainy zostanie zakryta przez 6 drewnianych znaczników, kartę tę zdobywa gracz, który miał na niej najwięcej swoich znaczników. Jeśli jest remis, należy się licytować. Gdy gracz już zdobędzie kartę, dokłada ją do swoich kart postaci i zyskuje nowy wzór układania znaczników.
Gra kończy się wtedy, gdy któryś z graczy odnajdzie dziesiątą postać. Niestety nie jest to jednoznaczne z wygraną. Pozyskane karty mają różne wartości punktowe. Grę Tu i Tam wygrywa gracz z największą liczbą punktów.
Uwaga. Jeśli skończą Wam się drewniane znaczniki, gracie normalnie – wybieracie daną kartę i ją odwracacie. Natomiast jeśli zabraknie żetonów monet możecie je zastąpić czymkolwiek, np. szkiełkami.
Gra Tu i Tam. Nasze wrażenia
Gra Tu i Tam to przyjemna i lekka gra, to świetna rozgrzewka dla umysłu, która zachwyci wielbicieli gier logicznych i strategicznych.
Piękna grafika gry, unikalne krajobrazy, niesamowite stworzenia i postacie zamieszkujące starożytny świat Arzium, to sama przyjemność dla oka.
Edukacyjnym potencjałem gry jest kształtowanie i wspieranie orientacji na płaskiej kartce papieru, umiejętność posługiwania się mapą. Poprzez rozgrywki z młodszymi dziećmi wspieramy i wzmacniamy ich rozwój w kształtowaniu orientacji w przestrzeni.
Proste i jasne zasady zachęcają do kolejnych rozgrywek. Warto zaznaczyć, że recenzja jest minimalistyczna, ale poparta przykładami, które wyjaśniają, to co może być trudne do zrozumienia na pierwszy rzut oka.
Gra Tu i Tam znalazła w naszym domu miejsce na półce wśród chętnie rozgrywanych gier w tym roku. Zdecydowanie jedzie z nami na wakacje.
Autor i ilustracje: Ryan Laukat
Liczba graczy: 2 – 4
Wiek: od 8 lat
Czas gry: 40 min
Wydawca: Lucky Duck Games Polska
Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Lucky Duck Games
Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP https://gramywplanszowki.pl/gra/1279/tu-i-tam